Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno zase uz je to Ubuntu rozbity - proste linux

Zdravim fanousky linuxu a obzvlaste Ubuntu:

1. Ten smejd mi po kazdym prihlaseni hazi hlasku, ze na disku /mnt/diskE je malo volneho mista. Vim, ze je tam malo mista a chci tam malo mista, proc mi to ten idiot stale dokola hlasi?

Jde to nejak dostat pryc. Zatim po hodinovem hledani na Google to vypada, ze ne.

2. Smejdske Gnome se neumi vyrovnat s rozlisenim 1200x1920 (ano, chci mit monitor otocen na vysku) a systemovy font mimo jine v top baru ma priblizne 3pt. Ikdyz mam nastaveno, ze ma mit 11pt, tak proste po kazdem prihlaseni je to pismo miniaturni. Da se zmenit jednoduse, ze vlezu do Gnome Tweak Tool, tak kliknu ve fontech na 11pt a je to razem v poradku, ale preci to nebudu delat porad dokola?

Takze rady uvitam. V opacnem pripade aspon vidite, jak je graficke prostredi linuxu nedodelane. Tak jenom az zase bude nekdo kritizovat Windows.

[Desktop Entry]
Exec=/usr/bin/sh -c "sleep 1 && gsettings reset org.gnome.desktop.interface text-scaling-factor && gsettings set org.gnome.desktop.interface text-scaling-factor 1.1"
Name=Fontissue
StartupNotify=false
Type=Application

pojmenovat jako treba "scaling.desktop"

a dat do /.config/autostart

Vyresi to to male pismo po prihlaseni. Samozrejme prihlasovaci obrazovka zustane mala.

Jinak jsem se dozvedel na Askubuntu, ze za to muze zla NVidia, protoze to dela jen na ni. Urcite to linuxaci tradicne blbe nenaprogramovali, je proste treba to na nekoho svest.

---

Za to ta otravna hlaska o dochazejicim volnem mistu je snad neresitelna. :-/

Vim, ze je tam malo mista a chci tam malo mista, proc mi to ten idiot stale dokola hlasi?

Proč hned to nadávání do šmejdů a idiotů, když dělá přesně to co má.
Jestli ti tu hlášku zobrazuje je proto, protože je to důležité. Dezaktivovat si to můžeš někde v aplikace po spuštění → a odkrizkuj / odznac "notifikace plného disku / upozornění na plný disk".

Jinak jsem se dozvedel na Askubuntu, ze za to muze zla NVidia,

Né není to kvuli Nvidia, u GPUs AMD se setkáš s tím samém, problém je zcela jinde ..
To máš Ubuntu nějakou verzi okolo 16.04 ? Tento "bug" byl v předešlých verzích Ubuntu a pocházelil z gnome. .

Snad to rozjedeš no..

Ubuntu 20.04 LTS.

Promin, zapomnel jsem to napsat.

Odkrizkoval jsem co slo a stejne to hlasi. Uz fakt nevim.

---

Toho nadavani si nevsimej, jsou tady nekteri uzivatele, kteri stejnym zpusobem spilaji Windowsum, tak to delam na oplatku u linuxu. Chapu, ze zadny system neni dokonaly, ani jejich vysneny linux, treba to diky mym kritickym prispevkum konecne pochopi. ;-)

No, ukazovat by se to nemelo, zvlastni a v pripade ze mas normalni ovladac "distro non-free" Nvidia tusim V450.66 (né ten automaticky) tak by jsi po strance ovladacu také nemel mit problém.
Vsechny OS maji své bugs. Windows je na vice domacich PC tak krici vic, ale linux neni zdaleka bezchybny a od GUI po GUI se ruzné BUGs meni.

Mam tam grafiku GTS 250, takze tam je starsi ovladac. Casem tam ale pujde GTX 570, takze treba se to vyresi, ale ani na tu uz nejnovejsi ovladace nejsou.

Ono to ale staci i takhle, dulezity je, ze to slo poresit. Ted jeste tu otravnou hlasku, mrknu na to o vikendu, treba jeste nekde neco najdu.

Diky.

Nojo, jenze u linuxu si muzu vybrat, co tam nainstalovat, nebo co odinstalovat, taky si ty programy muzu prohlidnout a bud nastavit, nebo tam dat vyjimku pro ten zaplneny disk, nebo tam dat nastaveni, ktere disky to vubec nema kontorolovat.
Tohle holt u Windows proste nejen memuzes, ale ani NESMIS.

Me treba zadne hlasky o zaplnenem disku neskacou a nikdy neskakaly, . A pprogramu, kde jsem reportoval nejakou chybu, nebo nedokonalost a vzapeti byla opravena/vylepsena je celkem dost. Stejne jako jsou programy, kde moje zmeny byly prijaty do oficialni distribuce. A samozrejme jsou i programy, kde se moje predstava rozchazela s predstavou autoru, takze jsem proste do nich zanesl svoje zmeny a obcas i zmeny od jejich autoru, ktere s mojema zmenama nekolidovaly. Stejne jako je par programu, na ktere se puvodni autor vykaslal a distribuce je vyradila z podporavanych - a stejne jsem si vzal zdrojaky a vesele si je provozuju radu let po jejich "oficialni smrti".

Tohle je proste vec, kterou Windows nemaji, nikdy nemely a mit nebudou. Moznost a PRAVO si system libovolne uzpusobit podle svych predstav. Cili na rozdil od Windows jsou problemy alespon resitelne a opravitelne. Takze linux, co pouzivam, mi plni moje potreby perfektne a pokud me neco nesedi, tak si to proste predelam podle sebe.

Otazka: V Gnome Ubuntu v linuxu mam hlasku "low disk space", nejde nastavit vypnuti hlasky a stale se to dokola zobrazuje, co mam delat?

Odpoved: Vyhodou linuxu je, ze se tam da vsechno nastavit. To ve Windows nemuzes a ani nesmis!

---

Taky vam pri rozhovoru s linuxaky prijde, ze jste se prave vratili do materske skolky? :-D

---

Nic ve zlym, ale tenhle pocit mam v diskuzi s uzivateli linuxu casto. Proste pochop, ze ja mam Windows nastaveny presne tak, jak mi to vyhovuje a ted se k tomu samemu snazim dohrabat i v linuxu a narazil jsem. Hlasku "low disk space" v Gnome pryc nedostanu.

---

Rce: Mas pravdu, ze KDE je prostredi linuxu, ktere je asi jako malo co dodelane, jenze me prave tohle prostredi hrozne moc nevyhovuje. Mohu casem nainstalovat MATE a protoze to prostredi znam, poreferuju vam o bugach, kterych je v nem nespocet. Proto jsem v domneni, ze Gnome bude lepsi, zvolil prave to, byl to omyl, taky to stoji za prdlacku.

A mimochodem to presne vystihuje to, na co narazim: Ve Windows mam jenom jedno OKNO, ale je funkcni. V linuxu mam skoro nekonecny vyber, akorat je naprosta vetsina polofunkcni az zcela nefunkcni. Nechapu, proc se linuxovi solisti nedokazi dat dohromady a udelat konecne neco funkcniho, pro vsechny.

Výhoda Linuxu (tedy distribuce, páč Linux je jen jádro) je, že si může každý nainstalovat prostředí jaké mu vyhovuje. Určitě ta hláška jde vypnout i v Gnome, dělá to jeden démon. Zatím jsem línej Gnome spustit, ale podívám se tam časem kde to je. Plasma (KDE) je jedno z nejlepších GUI, nenutím ti ho, jestli ti vyhovuje Gnome, pak u něho zůstaň. Nutno si však uvědomit, že ne všechna nastavení jdou naklikat v každém prostředí a někdy je nutno vlézt do konfiguráků v ~/.config.

Cože není funkční nebo polofunkční? Napiš co. Zatím jsem na nějaké polofunkční věci nenarazil v žádném prostředí (ne všechno umí všechny prostředí), napiš co máš konkrétně na mysli za nefunkčnost.

Linux (Fedora + Plasma (na slabších strojích MATE)) používám dobrých deset let a na nějakou nefunkčnost jsem nenarazil, naopak jsem spokojen, že nepadá, je svižný a vše běží jak má. Dokonce jsem to instaloval lidem a řekl, že je to nová verze Windows 25 a chrochtají si blahem, aniž by tušili, že mají Linux :-D.

Co bych hlaskou delal ja je, ze bych se nejdriv kouknul do nastaveni, zda to nejde jednoduse vypnout (to jsi asi udelal a zjistil, ze tam na to spravny naklikator nenajdes)
nasledne bych si precetl dokumentaci, jestli tam to neni nekde zmineno (treba v sekci konfigurace) a taky prosel defaultni konfiguraky, jestli to neni v nejakem z nich a neaplikuje se to, protoze to v uzivatelskem neni nastaveno

Dal bych se kouknul, kdo je za ni zodpovedny
- pokud bych to nasel, podival bych se, jestli v tom neni pouzito nejake nastaveni, ktere v naklikatoru chybi a bud ho doplnil do konfiguraku rucne, nebo u/opravil naklikator a poslal jako bugreport i s resenim
- pokud by ji vyhazovalo neco jako "check_low_disck_space_daemon" tak bych bud zakazal jeho spusteni, nebo ho odinstaloval, nebo ho smazal (a koukal, jestli se tim neco rozbilo, a pokud ano) podival bych se, co ho vola a to volani bych z toho vyhodil
- alternativne bych "check_low_disck_space_daemon" vyhodil a misto nej dal skript, co by jednoduse nedelal nic a uspesne skoncil
- pripadne se podival, na jake radce tuto hlasku vyhazuje a bud bych tu radku proste zakomentoval, nebo pred ni dal podminku typu "if (low_disk != muj_dedikovany_disk ) " aby ji vyhazoval, jen kdyz nejde o ten muj disk
- pripadne bych "muj_dedikovany_disk" nemel jako konstantu, ale nacetl ho z konfigurace jako dalsi polozku (pripadne seznam a ten pak prosel)

- kdyby to neslo takhle z nejakeho duvodu najit, tak muzu pouzit treba strace a podivat se, co se kdy a odkud vola, nebo to spustit v debuggeru a bud krokovanim, nebo obdobou puleni intervalu zjistil, kde to vybehne (a nasledne odkud je to volano)

Proste moznosti jak se toho zbavit je spousta a kdyz nejde ta nejjednodussi, tak je mozno pouzit slozitejsi. Rozhodne bych se vsadil, ze Gnome a funkcnosti teto hlasky nezavisi zivotne a tedy z nej ta hlaska dostat jde. Zdrojaky jsou k dispozici.

(Ja pouzivam zcela jine prostredi, takze to na svem stroji tak snadno nedohledam, protoze to tam pravdepodobne vubec nemam a instalovat si Ubuntu jen kvuli diskuzi na netu me zrovna nelaka)

Tak jasne, pokud jses takovy expert, ze zacinas zdrojakama a vlastne si postavis vlastni distro treba jen zmenene o vypusteni otravnych hlasek, tak samozrejme klobouk dolu.

Jenze ja jsem bezny uzivatel, nemam na to najit hlasku ve zdrojacich, zkompilovat si znovu upravene ani potrebne znalosti a ani cas.

---

Bohuzel podle dosavadnich zjisteni hlaska beznou konfiguracni cestou zmenit a nezobrazovat nelze a pravdepodobne bude zaseta hluboko v systemu (Gnome), tudiz to nejsem schopen dat. Rozhodne se nejedna o beznou notifikaci, na ktere plati rezim "nerusit", tahle hlaska se zobrazuje neustale.

No a presne proto davam prednost Linuxu, kde se podobne problemy resit SMI a je to podporovano, pred windows, kde je podobne problemy resit ZAKAZANO a brani tomu ze vsech sil.

Jinak taky muzes zkusit tu hlasku hodit do googlu a treba ti to vyplyvne, ze nekdo podobny problem uz resil a vyresil ...

Google: ubuntu low disk space message

mi da jako prvni odkaz

https://ubuntu-mate.community/t/low-disk-space-warning/19345

kde zminuji jakysi Baobab, ve kterem jde zaklikat, ktere disky to hlida a ktere ne (specialne pro Gnome)
a taky jakysi "MATE Disk Usage Analyzer" ktery to resi v pripade stareho baobabu ...

Mozna ta tvoje hlaska je jina, pak ji tam zkus zadat, mozna ten baobab mas a jen o nem nevis ...

Tak odinstalovat se to da vzdycky, muze to byt ten chybejici naklikator, ktery prekonfiguruje gnome a jeho hlaskovadlo, muze to byt samostatna aplikace, co prevezme funkci defaultniho hlaskovadla a muze to byt nezavisla aplikace, ktera si zobrazuje hlasky vlastni.

V tom odkazu nekdo pise, ze mu to pomohlo, cili zkusit to nainstalovat a uvidet, zda to pomuze i v tomto pripade a pokud ne, tak to zase odinstalovat mi prijde rychlejsi, nez se doptavat na foru, kde s tim nikdo vlastni zkusenosti asi nema.

A kdyz to nezabere, tak to zase odinstalovat a zkusit neco jineho ...

Nainstaloval jsem to a ta hlaska se trochu zmenila, takze to dokaze ovlivnit, ale v te aplikaci neni zadna volba, kterou bych ty hlasky mohl vypnout.

Zmenilo se to tak, ze predtim, kdyz to vybehlo, tak tam bylo jen tlacitko IGNOROVAT a ted je tam navic tlacitko PROZKOUMAT. Na to kdyz kliknu, tak se prave otevre ten program baobab.

Nic uz me to nebavi, kaslu na to.

---

Jeste psko i pro Rce: Proc pouzivam Gnome?

Protoze jsem do Ubuntu 16.04 pouzival vyborne Unity, jenze ho Canonical zazdil a nahradil Gnome. Bohuzel kvalite Unity se to neblizi ani ze tretiny. A to je jen tak mimochodem dalsi problem na linuxu, neustale se to meni pod rukama, zatimco na Windows mas ten vyvoj mnohem postupnejsi a pro konzervativnejsi uzivatele vyhodnejsi, ikdyz co prisel do MS Nadella, tak uz to taky zacinaji prasit, kdy neco vymysli a kdyz to uzivatele zacnou pouzivat, tak to taky zabijou. Mozna bych ani nerekl, ze je to problem linux vs Windows, ale problem doby. Rekl bych, ze linux pro bezne pouziti byl pred deseti lety o dost lepsi nez dnes a u Windows 10 si podobne nekteri lide taky stezuji, ze pred 10 lety byly Windows 7 lepsi. Svet se riti do prdele.

Windows je dobrý sluha, ale špatný pán. Proto mu taky odebírám při instalaci všechny možné vylepšení, a že jich je, zakážu aktualizace a teprv potom zapojuju USB s internetem. Az vyjde novej Windows, ktery pro změnu namísto vynucených aktualizacích bude určitě vyžadovat internet při instalaci, to se teprv po**

aspon vidite, jak je graficke prostredi linuxu nedodelane

A proč používáš "nedodělané" prostředí Gnome a ne Plasmu nebo MATE? Plasma je super dodělaná a super funkční, tam bys žádný takový problém neměl. V Plasma lze vypnout hlášku o nedostatku místa, není problém s velikostí fontu různých míst (Titilek wokna, menu, text okna, tlačítka....). K Windlím bych se už nikdy nevrátil.

No dodnes jsem tu debilni hlasku o nedostatku mista na disku nevyresil.

Mozna je debilni GNOME a ne linux, ale debilni GNOME je defaultni na debilnim Ubuntu, takze jsem myslel, ze se to da pouzivat. Zlate Windows 10, zlate!

Nabizi mi to maximalne GNOME 3.36.

Jinak ale jsem zaznamenal uspech, ikdyz castecny:

gsettings set org.gnome.settings-daemon.plugins.housekeeping active true

Kdyz to pak vezmu pres dconf a ponastavuju si tam nejake minimalni hodnoty procenta volneho mista na disku do zobrazeni hlasky, tak hlaska zmizi a uz se neukazuje na plose prihlaseneho uzivatele.

Neni mozne to vypnout, aby to nic nezaznamenavalo, to jsem udelal predtim a hlaska se furt zobrazovala, ale kdyz se to necha zapnute s tou mensi hodnotou nez tam mam, tak to funguje.

Jedine, kdy to zahlasi nedostatek mista na tom disku, je pred prihlasenim uzivatele a to me tak netrapi.