Jak otevřít a okopírovat soubory z externího HDD s GPT formátem?
Nazdar,
mám HDD ze starého notebooku, kde normálně fungoval, jsou na něm soubory. Disk je formátovaný jako GPT a potřebuji ho spustit a okopírovat z něj nějaké soubory. Ideálně ve win10 + mám na něm terminál ubuntu. Samotné Ubuntu nemám. Disk dokážu připojit přes USB pomocí sata redukce.
Jak mám postupovat? Hledal jsem, ale s tímto jsem nováček a nechci ten disk nějak zmrvit. Ty soubory potřebuji.
Díky moc za rady. ;)
Vidíš disk ve Windows když ho připojíš?
Ne.
Díval ses ve Správě disků?
Ano, vyskakuje mi toto. Disk má 1 TB a na DEFTu (nabootovaný přes usb) to ukazuje správně 1000 GB.
Prava mys / priradit pismenko.
Az mu nejake volne pismeno priradis, pak disk uvidis ve Windows
Problém je, že právě nejde na nic kliknout. Jinak by to bylo jednoduché. :D
Klikáš na špatném místě. Zkus to víc vpravo na tom bílém.
Vpravo nikde nic víc není, kde to přesně myslíš? Ne náhodou vlevo? ale i tak mi to nic nenabízí.
Yen disk ma opravdu 16 TB?
Ne, má jen 1 TB. Nevím, proč mu to přiřazuje takovou hodnotu.
Dole a vpravo na partition, které chceš přiřadit písmeno. Je to pořád stejné..
Tak buď jsem fakt idiot, nebo nevím. Kde tedy? Nikde nevidím "mount volume" apod. Mohl bys mi to třeba vyznačit na fotce, kde na to kliknout? Díky.
Pokud je to terovy disk, a ukazuje tohle, tak ten filesystem neni zrovna v poradku.
Nejspíš není, už je starší. Každopádně jak se dostanu do toho disku? Vážně nechci rozmontovávat celý NB a vyměnit HDD jen pro to, aby se překopírovaly nějaké soubory.
live cd/usb s tučňákem nebo antivirem, co má na sobě správce souborů.
ale když to píše takové nesmysly, obávám se, že to nepřečte nic.
Nesmyslná velikost, 100% volného místa, tj.data správa disků žádná nevidí.Zkus ho připojit k jinému PC ne přes USB redukci, ale rovnou SATA kabelem+ napájecí kabel.Případně zkusit MiniTool Partition Wizard, jak to uvidí on.Ten umí i převod GPT na MBR bez ztráty dat, i když u tohoto problému to může být trochu riziko.
Ok, vyzkouším. Každopádně možnost připojení přímo k SATA budu mít až v pátek. Dám pak vědět.
Já bych v takovém případě doporučoval udělat si bitovou kopii (1 TB se snad na současné disky v pohodě vleze, ke kopírování se snad dá použít nějaký live linux, jen teď nevím jak se chová k chybným sektorům, jestli na tom nezkolabuje, jiný zádrhel v tom neni) a veškeré pokusy dělat až na ní. On (zejména) windows je nevyzpytatelný a v dobré víře (nebo zlomyslnosti) něco někde přepíše a je problém ještě větší.
V žádném případě bych přímo na disku nic nepřepisoval, je škoda že disky nemají nejaký write protect přepínač.
Ale hlavně musí počítač vidět disk správně (Musí souhlasit jméno, typ (prostě to, co je na disku napsané) a velikost, že se bude hlásit jako SCSI a ne SATA je jedno (to je typické pro usb adaptéry); pokud bude jméno zkomolené, ze to je indikátor toho, že něco neni v pořádku, stejně pokud nesouhlasí velikost, to svědčí o tom, že se počítač s diskem nedomluvili ani na tom, co je zač, v takovém případě bych pochyboval o možnosti přečíst data). To že počítač vidí disk blbě může být klidně tím adaptérem na SATA nebo spíš tím, že se nedomluví přes USB (nevím proč, stávalo se mi, že některé konektory nebo kabely způsobovaly takové problémy, už jsem to snad eliminoval; v takových případech viděli buď nesmyslnou velikost nebo oddíly RAW, nebo kolabovaly po chvíli čtení (zápisu) disku, přitom disky byly v pořádku).
Na tu image bych pustil GetDataBack, ale to proto, že ho mám koupený, ale i trial ukáže aspoň co vidí (souborové systémy a soubory) i když nic neobnoví. Taky by se na ni dal pustit linux (radši bych ale udělal kopii té kopie než abych se spoléhat na připojení readonly). Ono je lepší zanést si (možná dočasně) disk několika terabajty než si něco zbytečně smazat.