Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Matematika - Výpočet vzorce pro rozdělení oblouku

Dobrý den,

Mám tento obrazec, u kterého vím souřadnice bodů A, B, S a radius.

Potřebuji vypočítat 4 body, které oblouk "rozdělí" na 5 stejných částí. Teď mně ale nejde o to, jak nejjednodušeji to vypočítat, ale jak použít tenhle vzorec

e je Eulerova rovnost - e^iθ = cosθ + isinθ a i je komplexní číslo - i^2 = −1 a o to právě jde. Jak můžu vypočítat reálné číslo ze vzorečku, který používá komplexní číslo?

Taky jde o to, že pokud x1 = x3, tak θ1 nelze vypočítat, protože tam vznikne dělení 0.

Já bych to chtěl vypočítat při 90°, kdy x1 = x3 a y2 = y3. Jak, prosím Vás, upravím vzorec, abych to mohl vypočítat? Snad by to šlo upravit do tvaru pouze pro výpočet konkrétního případu.

Prosím o radu.

Děkuji

Stačí jenom spočítat ty čtyři úhly, čili postupně exponenty v posledním vzorečku (The four points are ...) bez i.
K tomu stačí spočíst ty dva úhly pomocí arctg.
Komplexní jednotka při tomto výpočtu vůbec není ve hře.
Pokud x2=x3 (nebo x1=x3), musíš ošetřit situaci kladením úhlu pi/2 (nebo -pi/2 podle situace).
pi/2 není v oboru hodnot arctg, protože tg není v lichých násobcích pi/2 definována.
Přímka kolmá na osu x nemá směrnici ze stejných důvodů.

Otázka zněla:

Taky jde o to, že pokud x1 = x3, tak θ1 nelze vypočítat, protože tam vznikne dělení 0.

Pak je úhel evidentně pi/2=90 stupňů. Není potřeba arctg.
Ostatně lim arctg do nekonečna je pi/2, což je tento případ. Ale není potřeba uvažovat o limitách, stačí si situaci nakreslit.