Starý ntb 32 bit nebo 64 bit WIN
Dobrý den,
Mám starý noťas Asus X51l, koupil jsem do něj SSD disk a nyní budu instalovat WIN 7, vyšší WIN tam asi nedostanu. Bohužel tam více než 3 GB RAM nelze dát, proto mám otazku. Bude v tomto případě lepší Systém 32 bit nebo 64 bit. Děkuji
32
42
https://www.czc.cz/asus-x51l-ap180c/59611/produkt
32 bit nedávej
Win7 nebo 10, 64bit, nebo WIn7 64bit s dual boot Ubuntu
Jedná se přesně o tento https://www.tsbohemia.cz/asus-x51l-15-4-t2370-dvdrw-160g-2g-wl-bt_d73254.html
v CZC má jiny CPU. Na WIN 10 neseženu ovladače, výrobce nabízí ovladače max na Vistu, ale dle Google tam sedmičky půjdou.
Dost možná, že Win10 budou mít ovládače už v sobě, já bych to nejdřív zkusil. A určitě 64bit
Sem dával i na horší křápy Win10, většinou je problém Intel Wifi driver (Intel na to sere)
Win 7, 32 bit
Urcite x64 uz jen z duvodu moznosti pouzivat x64 bitové programy (ve vypoctech float etc jsou x64Bit programy podstatne rychlejsi), ale na misto Windows bych zvolil spis Linuxovou edici s Windows 10 by jsi ho i sebe zbytecne utrapil.
Pokud tam bude SSD, tak to pojede dobře. Je to dvoujádro. Měl jsem desítky na jednojádrovým Pentium-M a na kancl věci to bylo použitelný
Dekuji, dám tam sedmičky protože je mám 32 i 64, desitky nemám, zkusil bych pak podle nějakého návodu "legálni" přechod na desitky a uvidím zda bude vše fungovat.
Tak je to jen o tom zda 32 nebo 64 a odpovědi nejsou jednoznačný tak nevím
Pokud nemáš alespoň 4GB RAM, nevidím důvod tam dávat 64bit.
x32 bit = v některých výpočtech pomalejší jak u x64bit aplikací ("u některých " datových typu, float, etc jsou až několikrát rychlejší a zpracované jak u x32, co máš u 32bit vypočítané za 23s u 64Bit programu to může být za 8s).
x32 bit = není možné nainstalovat a používat x64bit programy.
x32 bit = možnost, ze padnes na program který existuje jen v x64 bitové verzi tudíž nekompatibilní.
Někteří lidé doporučují 64bit OS jen kvůli možnosti rozšíření RAM nad 3.5 nebo 4Gb, ale jen o tom to zdaleka není.
Viz první řádek, příklad aplikace 64 vs 32 v syntetickem testu (sysbench), je 64bit az 12x rychlejší = zpracuje víc events za kratší dobu :
(ovšem takové vysledky nemůžeš očekávat u všeho a pro kazdy vypocet)
◙ [32bit] :
◙ [64bit] :
A myslíš si, že toto je zrovna prípad tohto staručkého dvojjadra? Ktoré pravdepodobne tie "některé výpočty" ani nebude podporovať.
Je uplne jedno jestli je to stary nebo novy procesor, dual core, nebo 16 core, Atom ci mobilni ARM, bud x64 umi, nebo neumi, z ceho uvozuji, ze pravdepodobne nemas ani paru o co jde.
Ano. Test byl proveden na IntelCore (dual-core) ze stejné rodiny jako tazateluv. Navic je tam snad pro kazdého jasne napsane :
-ovšem takové vysledky nemůžeš očekávat u všeho-
Máš pravdu, neobhajuj se, at si tam naistalujou co chtěj, je to jejich počítač.
Můj poslední 32bit system byl Win XP, a ten už ani dneska neistaluju, náhradu za něj mám Ubuntu 12.04 ( třeba když potřebuju oživit - Pentium® M Processor 1.70 GHz, 1M Cache, 400 MHz FSB )
Mám notebook z roku 2008 a ešte donedávna som na ňom fungoval s Window 7 64-bit a posledné mesiace s SSD. Jednoznačne teda 64-bit. Môže sa stať, že natrafíš na program, ktorý na 32 bitov nepôjde. Je to síce skôr výnimka, ale ak ti ide o to, že na 32 bitoch pôjde Windows lepšie, tak sa mýliš.
Doplnené: Ak je tvoj procesor 64-bitový (je to každý zhruba od roku 2006), tak ho netráp 32 bitovým systémom.
Máš-li méně jak 4 GB RAM, není 64bit vhodné. 64 bit má větší tabulkové struktury pro správu paměti, tudíž větší spotřebu RAM, vhodné až od 4GB a výše.
S kľudom a v pohode z ISO (vyrobenej bútovacej flešky) nainštaluj OS W10x64 bit. na 3GB RAM. Použi najprv nástroj v príkazovom riadku Diskpart.exe - Clean k vyčisteniu nultého sektora pevného disku.
Desina má vymakanú správu pamäte oproti zdochnutej sedme. Ak budú k HW dostupné ovládače (aj generiká s dielne MS), nemáš problém s W10 x64 na 3GB RAM-ke. Robota na cca 50 minút z ISO, zostaň počas inštalácie káblom pripojený na net.
Desina sa dá dodatočne po nainštalovaní okresať, vyladiť.
Inovácia zo sedmy na desinu bude robiť problém, zasvinené Registre min. v počte 5-tis.neplatných, hluchých kľúčov, torzá balastu dll, sys, exe, inf, ini zo sedmy zostanú zašité, uchované v systéme po jeho "prešrotovaní" čo bude robiť večnú galibu.
Osobně bych tam dal Windows 10 compact edition. Je méně náročná než Windows 7 a existuje v 32b i v 64b verzi.
Toto ma zaujalo, ale neviem to dohľadať. Pre VirtualBox by to bolo ideálne.
Je toho na netu spousta, namátkou https://www.youtube.com/watch?v=2zp6IVQVw9c
(odkazy v popisku videa, netestoval jsem)
Moja chyba, hľadal som to na MS stránke.
Compact edition a další uživatelsky osekané verze logicky nebudou na webu Microsoftu...
64.bitové programy a datové štruktúry sú väčšie. Zaberajú v RAM viac miesta. 3 GB je málo pre 64 bit systém aj keď inštalovať je to možné a funguje to.