Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Co může způsobovat odpojování NB od sítě WiFi?

Úvodem uvádím, že dále uvedený problém je na vnitřní domácí síti WiFi , která funguje OK a bez problémů a na níž běžně pracuje více počítačů a dalších zařízení (smarphony, TV), která tento problém nemají.
Ale NB našich vnoučat (ASUS) se začal, poslední dobou, stále odpojovat od sítě WiFi. Pokud na ikoně sítě WiFi jsem zadal připojení k síti, nebo v ovládacích panelech zadám "připojení k internetu /bezdrátová síť" zobrazí se mi hláška "Není k dispozici žádné připojení". Zadám-li pak "Odstranit potíže" diagnostika sítě mi říká "Poradce při potížích neidentifikoval problém".
Vrátím-li se zpět a zadám "Zobrazit úlohy a stav sítě" dostanu se do "Centra síťových připojení a sdílení". Zde je znázorněno že NB není připojen k internetu.
V lince " Spravovat bezdrátové sítě" naši konkrétní WiFi síť vidím. Pak, v lince "Změnit nastavení adaptéru", po jejím zakliknutí, se mi objeví kolonky "Bezdrátové připojení k síti" pod tím "Nepřipojeno" a pod tím typ adaptéru (Atheros AR9285 Wireles Network). Zde, po zakliknutí pravým tlačítkem, se dostanu do nabídky možných operací.
A zde, v případě kliku na "Připojit-odpojit" se mi opět zobrazí hláška, že "Není k dispozici žádné připojení".
Ovšem v případě, že kliknu na řádek "Zakázat", objeví se pod "Bezdrátové připojení k síti" "Zakázáno". Nyní, po opětném vrácení do nabídky (pravé tlačítko) a kliknutí na "Povolit", zobrazuje se "Povoleno" "Identifikace sítě" a nakonec název naší sítě a NB se na síť připojí.
Ovšem po určité chvíli (někdy po minutě, někdy po pár minutách, někdy i po delší době, nebo při pokusu se připojit na nějaký web) se ale sám od sítě opět odpojí a zobrazí se "Nepřipojeno".
A pokud provedu opětně, výše uvedenou operaci s restartem adaptéru - "Zakázat/povolit". situace se opakuje. Připojí se, chvíli drží a zase se odpojí.
Přitom veškerá diagnostika říká "Poradce při potížích neidentifikoval problém".
A takto se to stále opakuje.
V nabídce operací "Vlastnosti" je zobrazeno, že připojení používá následující položky - Klient sítě Microsoft". V napojení na adaptér, "Atheros AR9285 Wireles Network Adapter" jsem prováděl různé změny v konfiguraci. V základním "Obecné" je znázorněn stav zařízení "Toto zařízení pracuje správně". V "Upřesnit" mám vlastnost "802.11b Preanble" a hodnotu Long and Short". V kolonce "Řízení spotřeby" jsem zakázal "Povolit počítači vypínat zařízení z důvodu úspory energie".
Nakonec jsem zkusil i software adaptéru aktualizovat on line (když vydržel na síti déle, stáhl se a nainstaloval). Poté, po pokusu o připojení v kolonce "Připojit a odpojit" se mi zobrazila pak hláška vpravo dole " Nepřipojeno", pod tím "připojení jsou k dispozici" pak název naší sítě s červeným křížkem a pokud na na kliknu, zobrazil se nápis "Funkce síťového adaptéru nesplňují podmínky této sítě". Pak už ale nešlo se na síť připojit vůbec.
Takže jsem se v konfiguraci adaptéru vrátil k původnímu SW, ale nyní už najde se na síť připojit ani opakovaným restartem adaptéru "Zakázat/povolit".
Přitom v "Obecném" v konfiguraci adaptéru je stále uvedeno "Toto zařízení pracuje správně".
Už nevím, čím by to tedy mohlo být. Poradíte co s tím?:-|

Řešení:

Tak nakonec závada odstraněna a šlo o celkem banální HW věc.;-). Takže jsem zjistil, kde je ten vlastní modul - karta WiFi a připojení antének. U tohoto NB (ASUS X54L) je umístěna pod spodním krytem, kryjícím HDD a kartu pamětí. Je dobře přístupná. Přívody antének jsou dva koaxiální drátky, černý a bílý a jsou na ni napojeny mikrospiny. Jestli nejsou tyto přívody, jdoucí až do displeje k vlastním anténkám, přerušeny, je možno prověřit ohmickým měřením. Stínění i vodič koaxu jsou anténkami propojeny, takže tvoří uzavřený okruh. Měřením zjištěno, že odpor tohoto okruhu činí 0,6-0,8 ohmu (po odečtení odporu přívodních vodičů k měřáku). Takže pokud je toto naměřeno, přívody nejsou přerušeny a jsou OK.
Pak jsem vyjmul kartu a zjistil jsem, že na spodní části karty jsou mírně znečištěny připojovací tišťákové plošky. Na dvou dokonce náznak větší oxidace.
Takže jemné mechanické očistění oxidace a pak celé přečistění kontaktů benzinem, karta osazena zpět, připojeny přívody antének a závada odstraněna.
Shodné provedení osazení WiFi karty a antének bylo i u NB Toshiba (mám starší, "zvrakovaný").
Uvádím pro případ, že by měl někdo podobný problém, vzhledem k obdobným dotazům, se kterými jsem se již, na některých poradnách, setkal.:puff:

Napsal jsi román, ale to základní chybí. Umístění a vzdálenosti, počet zdí, a pater pro zařízení, která fungují a pro zařízení která nefungují. Dále přítomnost rušení na pracovním kanále , a to rovněž pro zařízení, která fungují a pro zařízení která nefungují

Odpájanie je často spôsobené rušením.
Základom je zistiť či sa počítač skutočne odpája od routra, alebo iba nejde internet.
Zisti sa to pingom na IP adresu routra (brány) keď to hlási, že je sa odpojil, alebo nejde internet.
Aká je adresa routra vie ten, kto ten router nastavoval, petože mu to musel zadať do konfigurácie.
Dá sa to zistiť aj pomocou príkazu ipconfig keď to funguje.

Omlouvám se, že vše popisuji tak podrobně (za což jsem byl i "pokárán ;-)), ovšem nevím, jak definovat přesněji a úplně problém a tím i možnost "fundované" rady.
Provedl jsem reinstalaci jak OS tak i ovladače sítě. Problém ale stále trvá.
"Inspiroval" jsi mne Tvou radou, zkontrolovat zapojení antének WiFi. Mohlo by to být v závislosti na kolísání síly intenzity WiFi signálu, který se v místě oprav pohybuje v rozmezí -40 dBm do -60 dBm (měřeno WiFi analyzerem na mobilu).
Když jsem sejmul spodní desku kryjící HDD a paměti, tak tam byla vypadená taková maličká kulatá mosazná matička a zatím jsem nezjistil, odkud.
Pak jsem odmontoval klávesnici, odšrouboval a poodchlípnul horní desku a koukl pod ní. Úplně sejmout se mi ji (zatím) nepodařilo, jsou na ní přilepené plastové páskové spojovací kablíky a měl jsem obavy, abych je při uvolnění nepoškodil. Takže jsem se až dolů do "střev" nedostal. No a také jsem zatím nikde žádnou "anténku" neviděl a ani jsem neobjevil, odkud by mohla být ta matička.
Takže závěrem dotaz, pokud víš, kde je ta anténka a modul WiFi většinou u NB umístěna? Je nutno vymontovat úplně celý vnitřek?

-40 dBm do -60 dBm

to by měl být dobrý signál, ještě po těch -60 ... pokud ho nic na stejném kanálu neruší.
kontrola ntb: http://www.techspot.com/downloads/5936-inssider.html
foun: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.farproc.wifi.analyzer.classic

ale není úplně zdravé, že signál až tak kolísá.
zatímco wifi karta je dole pod klávesnicí, antény vedou přes kablíky až po svislé okraje kolem displeje. s těmi kablíky něco může být, ale jsou tu jen převyprávěné informace od tebe.

psal jsem v komentáři něco o nastavení routeru, na nic z toho neplánuješ odpovídat, nebudu tě dál zdržovat.

do nastavení ovladače na klientech bych nedrbal.
že slavný poradce při potížích s připojením nic nevyřešil je už snad 20 let normální. ale generuje dlouhý log, který někdy dokáže nakopnout správným směrem. v tomto případě ale spíš ne.

notebuk vnoučat určitě používá w10 s automatickým nahrazováním (rozjebáváním) funkčních ovladačů aktualizacemi mrchosoftu. chce to nainstalovat funkční / klidně starší verzi od výrobce a aktualizace ovladačů ve wirdows zakázat.

zásadou je, aby si router pokud možno nenechal do ničeho od stanic kecat, proto má mít parametry nastavené napevno, bez automatické volby:
wireless security (wpa2 + aes), wireless bandwidth (20mhz).
kanál a použitá norma lze na auto, to by bylo už velké omezení.

To byla jedna z prvních věcí kterou jsem zablokoval. Nepomohlo. Můj názor je že jde nejspíš opravdu o mechanické poškození antény WiFi modulu. Bohužel, zatím jsem se ani k němu, ani k anténě nedostal. Mám obavy z toho "odškrábnutí" plastových plochých kablíků, které jsou přilepeny lepidlem, velmi tenkou vrstvou a pevně, na desku, kterou je nutné vyjmout, abych se dostal úplně dolů, kde budou zřejmě oba problémové komponenty. Ale zřejmě to budu muset risknout.:-/
Jinak brtníku, co se týká sítě a nastavení routerů, zde chyba určitě není. Ostatních cca 5 NB a 4 smartfouny i 2 TV na ní fungují bez problémů. Proto jsem se tímto nezabýval a ani Ti na to nereagoval.

WiFi analyzerem ve smartfounu. On v předmětném místě, kde NB zkouším, bývá většinou kolem 40 - 50 dBm. Ale pokud se přemístím trochu dále, tak klesá až k těm -60 dBm. Což je pochopitelné. Ale proč se intenzita signálu mění v síti samovolně, (současně u dvou routerů a jenom accespointu v síti, všechny na shodném kanále 11+7) to by mne rovněž zajímalo.
Ovšem s problémem tohoto NB to určitě nesouvisí. Pokud by to nebyl u něj problém opravdu vlastní citlivosti (poruchy příjmu WiFi - karta/anténa/ovladač).

=> WiFi analyzerem ve smartfounu...
No to je ten problém. To je ako keby si chcel odmerať stav bezínu v nádrži auta a namiesto aby si to pozeral priamo na ukazovateli toho auta, tak by si pristavil druhé auto a stav paliva by si pozeral na tom ukazovateli toho druhého auta. Chápeš, že je to nezmysel?
Treba to pozerať priamo na tom počítači kde ten signál prijímaš.

Přiznám se, že co se týká IT techniky, nejsem určitě moc zdatný. Ale posuzuji většinou pochopitelně vše pouze na základě zkušeností a vědomostí které různě zjistím a načerpám. To co píšeš má určitě logiku, ovšem k poruše tohoto NB došlo v podstatě naráz. Do doby, kdy se závada začala objevovat, fungoval i tento, na dané síti, bez problémů. A snad máš představu, jak dnes děti s touto technikou nakládají. Už 2 x jsem jim, za dobu dvou let, na něm měnil HDD, nejspíše poškozené nešetrným zacházením.
Ale zeptal bych se Tě ještě takto - mohlo by příjem sítě WiFi pro tento NB ovlivnit nějak "zatížení" sítě ostatními zařízeními? Na základě zatím mě známých znalostí bych předpokládal, že by to mohlo mít vliv snad na rychlost internetu v síti, ale na sílu signálu snad asi ne.
Můžeš mi to potvrdit nebo vyvrátit? Dík.

mohlo by příjem sítě WiFi pro tento NB ovlivnit nějak "zatížení" sítě ostatními zařízeními?

ano.
čím méně výkonný brouk ve wifi části routeru, tím méně wifiklientů připojí, všichni se navíc dělí o jedno pásmo. když si každý klient vymýšlí svůj vlastní režim wifi a zabezpečení, horší router má potíže se s nimi dohodnout.
nejde o vysílací výkon v čárkách/decibelech, ale o stejný výkon jako u běžného procesoru v počítači.

kolísání síly intenzity WiFi signálu, který se v místě oprav pohybuje v rozmezí -40 dBm do -60 dBm (měřeno WiFi analyzerem na mobilu)

mobil: může to rušit stínění rukou, pohyb mobilu a odrazy v místnostech, procházející lidi, tajný router se domlouvá i s dalšími wifikrámy...
kontrola ntb: http://www.techspot.com/downloads/5936-inssider.html
typ routeru nikde v celém textu nevidím.

síla signálu je nepodstatná, pokud nejde o extrémní případ přes 3 zdi v paneláku, kdy mám od souseda 10x silnější rušivý signál na stejném kanálu.

Díky, zase jsem o trochu chytřejší.;-)
Jinak má síť je složena z routerů: TP-Link WR1043ND (hlavní), druhý (zesilovač) - TP-Link WR743ND, třetí (směrový zesilovač) TP-Link CPE 220.
Jinak v okolí mají sousedé routery pracující na síti WiFi a které jsou v mém dosahu. Ale všechny na jiných kanálech a jejich intenzita signálů je poměrně slabá.

sousedé v okolí nevadí, to je příliš daleko a rušení od nich se blíží nule, jak píšeš.

1) ale ty routery jsou dost historické. vyráběly se delší dobu, první hw verze měly celkem málo průchodné brouky, zvlášť staré verze wr1043 nic moc. slabý procesor pochopitelně obslouží méně připojených klientů. starý firmware si dobře neporadí s jejich požadavky na wifi režim, který po něm klienti zkouší vyžadovat.

2) problém může být i "zesilovač" wr743, který umí mód repeater.
místo aby k němu vedl přívodní kabel a on jen vysílal wifi bez přerušení s plným nasazením svého procesoru, v bezdrátovém módu repeater neustále přepíná mezi příjmem z "hlavního" routeru na vysílání k wifi clientovi (notebuk nebo mobil, nedejbože zbytečná stojící tv). a pak ještě znovu přepíná mezi komunikací zpět od mobilu, aby to odvysílal routerovi. protože má jen jedinou anténu využitelnou současně.

3) souvisí to stářím těch tplinků (ale i krabiček jiných výrobců): čínským šizením při výrobě a poruchami na napájecím vedení můžou časem odcházet napájecí adaptéry. typicky přehřátím vytečou elektrolyty. při zvlněném nekvalitním napájení nejdřív přestane fungovat právě wifi, časem vypoví celý router.
jako bonus člověk dostane od číňanů krabičku routeru, která má 2/3 větracích děr z výroby zaslepenou. s tím si má ten chudák dlouhodobě poradit, když sám uvnitř obsahuje měnič napájení 12V->5V. taky si trochu přitápí a taky mu odchází kondy ve zdroji.

co bych s tím dělal (bez znalosti rozmístění):
- zjistil co je mladšího data výroby, případně rovnou mrknul dovnitř, jestli součástky i krabička zevnitř vypadá dobře. ale i tak na tom nemusí být dobře jejich napájecí adaptéry, pokud celoživotně příliš hřejí.
- wr-1043: nejstarší hw verzi v1 bych odložil na smetiště dějin / poslední hw verze je ok. za 1.000 např tplink archer c6
- jestli je skutečně wr743 v režimu repeater že wifi přijímá i vysílá dále, přitáhnul bych k němu kabel z routeru (do lan zdířky, bez dhcp, jiná ip než wr1043) a nechal ho jen vysílat wifi
- televize bych místo na krádeži wifipásma viděl raději na drátové lan

Mám stejný problém, většinou při pokusu o připojení po delší době, nebo při uspání. Ale není to problém jedné cílové wifi sítě,ale jakékoli. Připojuje se nekonečně dlouho a nic se neděje. Pomůže jen dát Odstranit potíže - a asi zabere fáze REsetuje se adaptér ,pak 30s nejde se adaptérem nic dělat, jako kdyby zmizel.
Pak už spojení drží

PS:Taky to napíše -průvodce neidentifikoval problém.

Tak nakonec závada odstraněna a šlo o celkem banální HW věc.;-). Takže jsem zjistil, kde je ten vlastní modul - karta WiFi a připojení antének. U tohoto NB (ASUS X54L) je umístěna pod spodním krytem, kryjícím HDD a kartu pamětí. Je dobře přístupná. Přívody antének jsou dva koaxiální drátky, černý a bílý a jsou na ni napojeny mikrospiny. Jestli nejsou tyto přívody, jdoucí až do displeje k vlastním anténkám, přerušeny, je možno prověřit ohmickým měřením. Stínění i vodič koaxu jsou anténkami propojeny, takže tvoří uzavřený okruh. Měřením zjištěno, že odpor tohoto okruhu činí 0,6-0,8 ohmu (po odečtení odporu přívodních vodičů k měřáku). Takže pokud je toto naměřeno, přívody nejsou přerušeny a jsou OK.
Pak jsem vyjmul kartu a zjistil jsem, že na spodní části karty jsou mírně znečištěny připojovací tišťákové plošky. Na dvou dokonce náznak větší oxidace.
Takže jemné mechanické očistění oxidace a pak celé přečistění kontaktů benzinem, karta osazena zpět, připojeny přívody antének a závada odstraněna.
Shodné provedení osazení WiFi karty a antének bylo i u NB Toshiba (mám starší, "zvrakovaný").
Uvádím pro případ, že by měl někdo podobný problém, vzhledem k obdobným dotazům, se kterými jsem se již, na některých poradnách, setkal.:puff: