Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem tichý komp s nízkou spotřebou, ale občas na kompresi videa...

Dobrý den,
potřebuji už nový počítač místo 14 let starého E8300 s SSD. Netuším moc jaké jsou aktuální trendy (můžu klidně měsíc dva počkat na něco nového nebo na zlevnění), proto potřebuji poradit, zda mnou vymyšlená konfigurace bude na mé účely ok a ne v něčem (pře)zbytečná.

Drtivou většinu času trávím ve dvou až třech prohlížečích s třiceti a více otevřenými taby, vedle běží několik oken Word a Excel, na pozadí se synchronizují data na dropbox, cloudstation, mega a google drive. Párkrát za měsíc překomprimuji pár hodin videa - není problém si počkat o hodinu déle nebo tak. Párkrát za rok bych si chtěl pustit novou Civilizaci 6 a když to grafika dovolí, tak třeba ukázat nějakou novou hru děckám, třeba i na nižší detaily, ale těm je zatím 4 a 2, takže malé detaily a nízké FPS bohatě stačí asi na cokoliv a za deset let už budou mít jinou mašinu. Komp pojede skoro 20h denně vč. víkendů, takže jde nejen o ticho (proto ten pasiv na grafice s nízkým TDP), ale velmi i o spotřebu (plánuji CPU pod taktovat a pohrát si stím, aby ta 2700 brala reálně cca 20W a ne 2x tolik co jsem se někde dočetl). Nechci si za tři až pět let kupovat nový komp na stejnou práci, nové hry hrát asi nebudu, ale kdyby mi hráblo, tak abych si jen koupil dobrou grafiku a jelo to...

Co jsem našel:
ASUS TUF GAMING B550-PLUS (WI-FI)
Ryzen 2700
G.SKILL 16GB KIT DDR4 3200MHz CL16 Gaming series Aegis
Samsung 970 EVO 1TB
MSI GeForce GT 1030 2GH LP OC

zbytek (skříň, zdroj, nějaké usb panely, mechaniky) vezmu ze starého kompu
monitor mám DVI (1650x1050) a nemám potřebu jej měnit, ta grafika nemá DVI, ale snad HDI konvertor to vyřeší. Desku s mnoha nastaveními mám pro podtaktování kvůli spotřebě a párkrát za rok to třeba přetaktuju kvůli většímu množství videa nebo nějaké hře...

Díky za jakékoliv komentáře předem. Jde mi o to, zda někde nevyhazuji zbytečně peníze, zda chladič na CPU ho utáhne tak (při běžném používání mimo kompresi videa), aby nebyl slyšet (nyní mám na E8300 velký pasiv).

Petr

R7 2700 by se měl dostat prý na nějakých 20W v zátěži (z cca 50W) při nějakém nastavení parametrů, přičemž pokles výkonu je jen cca 6%...a to si myslím, že mi na tu svou práci bude v pohodě stačit. Takže pak bych se pohyboval v zátěži ještě níž a s monitorem kolem těch 50-60 W což je ok
ve výsledku to povede k využití více jader najednou na více procent a při celkovém nižším odběru i pomalu a tiše se točící ventilátor

Konkrétní komponenty neporadím, na to jsou tady větší odborníci. Jen bych možná zvážil koupit kit pamětí 32 GB, když to tak čtu, co všechno najednou máš spuštěné.

Marně přemýšlím, k čemu člověk potřebuje mít otevřeno 30 tabů v prohlížeči. Dále čtu něco o otevřených oknech Wordu a Excelu, proč ne, ale nakonec to zazdíš monitorem 1650x1050 px. Tomu říkám šetření na nepravém místě. Na takové pracovní využití bych rozhodně doporučoval něco jako 27" s rozlišeném WQXGA (2560 × 1600 px). Nebo alespoň dva monitory. Je to jen můj osobní názor, nic víc.

Tech 30 tabu me taky zarazilo (a ne poprve), tak jsem si tak letmo spocetl ty svoje - 73
Ale ono to dava docela smysl -
Par veci, co mam otevrene furt - rozcestnik, vlastni wikinu, ... = 5 tabu
Dlouhodobe hrajeme s kamarady Shadowrun, manzelka ted vymysli vlastni dobrodruzstvi a tak co 10 minut se na neco k tomu zepta - takze denik+historie moji postavy, denik+historie jeji postavy, sidlo skupiny, firma kterou resime, google mapa, forum pro herni zalezitosti a chat k nemu = +9 tabu
mezitim mam rozehranou jinou onlinovku a k ni 6 tabu z wikiny = +7
a jednu starsi lokalni, k ni 14 tabu z wikiny, protoze mezi nima furt neco hledam a je jednodussi preskakovat mezi taby, nez hledat stranky a v nich konkretni pasaze = +15
na arduino diskuzaku se nekdo na neco pta, me je odpoved v podstate jasna, ale potrebuju to podat citelne a s odkazama = jeho dotaz, moje odpoved, dva priklady a 3 stranky z referncni prirucky = +7
no a do toho zabrousim sem a rozklikam neprectene (odsud a debat a zivota a kutila a ...) = +30

no, ty zdejsi proctu celkem rychle (pokud do toho neco nevleze - jako ze jo: "Za jak dlouho prestanou byt videt stopy po zvlastnich schopnostech ducha?") a pozaviram, cimz to spadne na 43
pak snad dokoncim tu odpoved s prikladem I2C komunikace a pozaviram, teda 36
ale tim to v podstate hasne a tech 36 mi tu bude strasit jeste tyden nebo dyl ... nez dohraju nejakou z tech gamesek... tu lokalni snad do tydne, tu onlinovku asi nikdy (uz ji hraju vic jak 10 let), takze se jen bude menit ktere info chci pri ruce rychle, podle toho co zrovna podnikam ...

Proste se to nezda, clovek si rika "na co 30 tabu? Ani netusim, co bych v tolika mohl mit ..." a pak si je spocita sam a ma jich nasobne vic, protoze je to pohodlne a nemusi furt nekde neco hledat ...

Jsi me primel spocitat si moje taby ... 21 jenom, ve dvou prohlizecich :-D ale presne jak pises, neco mam otevrene permanentne (to je tak 10-15 tabu), protoze to taky permanentne vyuzivam, nekde si pootviram dalsi taby, protoze to zrovna kvuli necemu potrebuju a ono to naskace. Taky jsem si nedavno pridavala RAM, aby to slapalo trosku lip.

Děkuju za obsáhlé vysvětlení, nicméně stejně kroutím hlavou... :-) Je to podobný případ, jako když si někdo čte knížku a u toho má puštěnou televizi. Taky nemůže stihnout oboje současně.

Všech 70 tabů najednou stejně nepoužíváš, takže jen zbytečně zabírají paměť a brzdí výkon. V záložkách lze vytvářet adresáře a do nich ukládat odkazy. Záložky mám na liště. Pak stačí kliknout prostředním tlačítkem myši a otevře se mi třeba 20 tabů najednou.

load average: 0.33, 0.39, 0.33
Mem: total 31Gi used 5.5Gi

Cili zrovna ted mi pocitac pouziva asi 1/3 jednoho jadra z 24 a 1/5 pameti = tvrde se flaka.

Naprosto nechapu, proc bych mel delat veci zbytecne slozite, jen abych mel jeste vic nepouzite pameti a jeste vic nepouziteho vykonu? Tu RAM a to CPU uz jsem zaplatil, v tom pocitaci to je a nepouzivat to mi neprinese zadnou vyhodu.

Pocitaci to uvolneni pameti nijak nepomuze a me to neustale zavirani a otvirani tech samych stranek a vyhledavani tech samych mist v nich bude naprosto zbytecne zdrzovat a otravovat.

Prece jen jsem technicky nekde jinde, nez kdyz jsem mel nabusenou 286 s celymi 2MB RAM a 20 MB diskem (a i tam slo mit otevreno nekolik oken naraz a pri praci je stridat a bezne jsem to delal).

---

A co se knizek a televize tyce - spis je to jako kdyz si pripravuju nejaky projekt (nebo se ucim na zkousky, nebo neco takoveho, co se takhne tydny a mesice), tak mam po stole rozlozeny relevantni knihy, co porad dokola pouzivam. A pak si vecer pustim oblibeny serial. A pak zavola kamarad a jdeme do kina. Kino skonci, vratim se. Dokoukam jednu sezonu a jdu spat. Dalsi den pokracuju v projektu, pak si dam oraz a nacnu dalsi sezonu. Nacez zavola kamos, ze jdem na jedno, tak pauznu film a jdem na jedno. Pokecame, vratim se, dokoukam film a jdu spat a dalsi den zas.

Chapu, ze se najdou lidi s OCD, kteri maji behem prace na stole jen jednu knihu, kdyz potrebuji dalsi, tak si na zalozku poznamenaji na kterem radku v te prvni skoncili, zavrou ji, daji do police, vyndaji druhou, otevrou na zalozce, najdou si spravny radek, vzorecek opisi na cisty list papiru, knihu zase zalozi, daji na polici a vyndaji tu prvni, nalistuji prislusnou stranku a radek, prectou si vzorecek z papiru (ktery nasledne skartuji a odnesou do trideneho odpadu) a pokracuji v praci.

Ja holt OCD nemam a na stul se mi tech knih vejde dost, tak jen kouknu vedle, nic neopisuju a vratim se zpet k rozdelane praci.

Cili zrovna ted mi pocitac pouziva asi 1/3 jednoho jadra z 24 a 1/5 pameti = tvrde se flaka.

Jasný, když se počítač fláká, tak ho zahltím za každou cenu, abych měl pocit, že výkonný dělo, který jsem draze zaplatil, je využité. ]:)

Připomíná mi to jednoho nejmenovaného exota, který se vytahoval jaké má super internetové připojení, a aby ho využil, tak stáhne film, smaže ho a začne ho stahovat znova.... :-D

Ale každý ať si dělá co uzná za vhodné.

Kdybych ho chtel zahltit, mam mnohem lepsi moznosti, nez si nechavat otevrene zalozky, ktere budu v dohledne dobe potrebovat. (A ze ho obcas vytizim tak, ze jede CPU na 100% a nejake drobnosti se odswapujou - ostatne kvuli takovymto zalezitostem jsem si ho porizoval.)

Jenom proste nevidim jediny duvod, proc plytvat vlastni namahou, casem a pridelavat si nepohodli, jen aby momentalne nevyuzity pocitac byl jeste vic nevyuzitejsi.

(Ale mozna mi nejak dokazes vysvetlit, proc misto prekliknuti na vedlejsi zalozku/ okno bych mel radeji stavajici nekam ulozit, zasvrit, tu vedlejsi zalozku nacist z ulozenych a o par minut pozdeji ji zase ulozit zpet, zavrit a otevirat tu puvodni a hledat, kde jsem skoncil - v tomhle ja zadnou vyhodu nevidim, krome pofiderniho pocitu, ze jsem za cenu zbytecne prace a stahovani souboru a pouzivani disku dosahnul uzasne vyhody, ze mam volnych 27 GiB RAM misto pouhych volnych 25 GiB RAM - cili presne delat to, co ten exot - zbytecne stahovat dokola veci, ktere uz jsem stahnul, misto abych ten tab proste nechal otevreny a veci nechal nakesovane v prakticky prazdne pameti)

Muj pristup je, ze kdyz se pocitac flaka, tak budu setrit svou namahu i za cenu, ze se bude flakat o neco malo min. Kdyz je vytizeny a na vysledek specham, tak si dam tu praci, abych mu ulehcil od nepodstatnych veci. Ale pokud vytizeny neni, nevidim duvod si zbytecne komplikovat zivot.

Všech 70 tabů najednou stejně nepoužíváš, takže jen zbytečně zabírají paměť a brzdí výkon. V záložkách lze vytvářet adresáře a do nich ukládat odkazy. Záložky mám na liště. Pak stačí kliknout prostředním tlačítkem myši a otevře se mi třeba 20 tabů najednou.

Vykon nebrzdi, volne pameti je dost, ty doporucujes to prubezne zavirat a nacitat porad dokola znova a znova, jakmile to budu potrebovat (cili nekolikrat denne), protoze to k nevyuzite pameti prida par dalsich volnych kilobytu a uvolni trochu nepouzivaneho vykonu. A zaroven se vymezujes proti opakovanemu zbytecnemu stahovani -

Jasný, když se počítač fláká, tak ho zahltím za každou cenu, abych měl pocit, že výkonný dělo, který jsem draze zaplatil, je využité. ]:)
Připomíná mi to jednoho nejmenovaného exota, který se vytahoval jaké má super internetové připojení, a aby ho využil, tak stáhne film, smaže ho a začne ho stahovat znova.... :-D

Takze co vlastne podle tebe je spravne?
A) stahnout kazdou vec jednou a mit vsechno pri ruce za cenu toho, ze je pocitac vyuzity na 20% misto 15% (jak to delam ja)
B) stahovat porad dokola ty same veci, protoze to internet a disk to zvladnou (jak to dela ten exot) a za cenu zbytecneho uzivatelskeho nepohodli snizit vyuziti pocitace z 20% na 15% (jak to delas ty s tim ukladanim zalozek)

(S tim, ze ten pocitac uz byl jednou porizen a dimenzovan jako rozumny kompromis cena/vykon pro ulohy, co ho vytizi na 100% na nekolik hodin)

V cem je podle tebe pristup B) vyhodnejsi?

Napadá mě udělat počítač na práci s nízkou spotřebou a případně druhý na hry.
Jako vypláznout 2000 za 1030 mi fakt pod nos nejde.

Možná by ti stačilo vyměnit desku, cpu a ram. Pokud by stačilo 4jádro je to okolo 5700 (6500 s integrovanou grafikou).
Zdroj bych ale doporučil vyměnit také.
Pokud se bavíme o počítači na práci (4jádra/8vlákend) je energeticky nejméně žeroucí je intel 10100, verze bez grafiky stojí 2200 s integrovanou grafikou je bohužel za tři ale asi by se vyplatilo protože samostatná grafárna spotřebu zvýší odhadem až o 20w v klidu. Pokud potřebuješ víc jak 4jádra vem AMD a zkoušej podvoltovávat.

Desku s co nejméně funkcemi (wifi,xkanálů zvuku, 2,5gb síťovka, čím míň široká napájecí kaskáda tím líp)-MSI B460 A pro.
Procesor jde normálně z windows přes napájení osekat na 800mhz při tom má napětí okolo 0,9voltu.
Pokud chce můžu otestovat nějaké další nastavení, těch kroků tam bude víc.
Co sem zkoušel tak s grafikou 9600GT mi to žere v klidu okolo 50w max jsem to dostal při testu cpu na 85w celkem (deska viz výše, 16gb, ssd+grafika).
Nejdůležitější je při takto nízkých odběrech zdroj.

když já jedu ještě na Win7, rád bych přešel na Win10, aby hodně rychle naběhly (proto ta M.2) - možná se pak naučím komp vypínat a nebudu řešit spotřebu, prostě nechci čekat než se otevře PDF, okno v prohlížeči, spustí word, a podobně...

překážkou je, že netuším jak moc velké rozdíly jsou mezi těmi různými procesory, zda by mi stačilo 4C, 6C nebo 8C,...koukám na benchmarky, počítám si body v benchmarku na koruny, vážím si single core a multicore půl na půl a ta 2700 mi vychází cenově nejlépe, ale taky můžu úplně zbytečně cílit na pro mne zbytečně rychlý procesor a tím platit navíc i grafiku, protože i cca 3400G, která je výkonově cca na 3/5 té 2700 by mi mohla stačit, grafiku má na 200% plus než minimálka pro CIV6, takže by to asi nějak ukázala a to by mi asi na párkrát za rok stačilo.
ono je zajímavé (moc to nechápu), že recommended u CIV6 jsou AMD 5570 or Nvidia 450, přičemž AMD 5570 je oproti té Vega v 3400G ryzenu o 150% rychlejší, ale Ryzen je o 97% ryychlejší než ta Nvidia 450 (snad GTS 450 verze je to samé)

pak by se asi vyplatilo jít do 32 GB ram

takže co myslíte?

a ještě drobnost k rychlostem...má smysl řešit v mém případě rychlosti u DDR4 nebo ne? (aka vzít trochu lenvjěí pomalejší nebo jít pro rychlejší...bude to znát?), a NVMe disk, jedna varianta je samsung EVO co má 3400/3000 za 3000,-, ale taky uvažuji o gigabyte aorus gen 4 SSD za 5000,- co má 5000/4400 a hlavně vělkou živostnost na 1800TBW, kterou jako asi nikdy nevyužiju (což je žádoucí)- jenže tenhle už chce PCI 4...

ještě dodám, že i když bych rád,aby to stálo 10k, tak nemám problém dát třeba 16k, ale ta cena musí opavdu ukázat na vyšší výkon (třeba v ram, rychlosti disku, kratšímu čekání)

zda chladič na CPU ho utáhne tak (při běžném používání mimo kompresi videa), aby nebyl slyšet (nyní mám na E8300 velký pasiv).

Chladič uslyšíš určitě, pokud jsi měl doteď pasív. Takže bys musel přikoupit něco většího jako máš teď a jet na minimální otáčky. Původní chladič z E8300 byl taky slyšet.
Desky MSI se mi zdají to mají nejvychytanější, povedlo se mi nastavit pasiv od určité teploty se teprve začně točit..asus se mi vzpouzel.

Ze 14 let starého počítače bych nebral nic. Pokud se to nekupovalo v nedávné době (řekněme do 5 let spíš míň), tak to bude přinejmenším opotřebené, ale spíš zastaralé (skříně před 14 lety třeba neměly USB3, naopak měly pro většinu lidí zcela zbytečné firewire). Starý komp bych nechal jako celek na méně náročnou práci, ono neni úpolně nejlepší strategie mít jeden komp na všechno. Skříň i poměrně pěkná je otázkou 1-2 tisíc, samozřejmě strop je daleko výše. Starý zdroj zase nebude mít dost sata konektorů a jeho stav je taky otázkou. Mechaniky radši nekomentuju, disketovku už člověk nikam nepřipojí a optická mechanika pokud se používá vydrží pár let (pokud tam bude jen na občasnou instalaci něčeho, dejme tomu, ale na pravidelné používání bych pořídil novou, je to zase jen pár stovek (DVD vypalovačka se vejde do 400, Blu-ray je kolem 2 tisíc, ale ta ve 14 let starém kompu asi nebude)), čtečka karet stará 14 let bude na dnešní poměry šíleně pomalá (jinak asi funkční, pokud nebude používáním mechanicky opotřebená).
Monitor bude v pohodě (pokud stačí rozlišení), ten se koupí, až odejde. DVI se vyřeší redukcí z HDMI to neni problém, VGA by bylo horší.

Pokud jde o tichý počítač, měl by mít co nejméně ventilátorů. Tedy bych se podíval po zdroji s pasivním nebo aspoň pseudopasivním (to jsou takové ty, co při menší zátěži netočí větrák) chlazením. Mě se osvědčilo vodní chlazení s čerpadlem (i radiátorem - nakonec se mi podařilo sehnat hliníkovou vodní věž, která se chladí pasivně) mimo skříň, ale to je na trochu větší výdaje (v PC obchodě stojí třeba jen metr hadice přes stovku, to bych nekupoval 20 metrů, naštěstí potravinářská hadice stejných rozměrů stojí dvacku a je lepší, k tomu si připočítejte čerpadlo, radiátor, vodní bloky (kus je tak za tisícovku https://www.mironet.cz/thermalright-xwb01+dp256930/ a to jsem se ještě radoval jak jsem sehnal levnou náhradu za starý ucpaný a nerozebiratelný) a 10 tisíc zmizí jako nic).

Nedávno jsem stavěl MPC kostku na podobný požadavek co "nejlevněji a nejtiší" tak jsem zvolil pasivně chlazené komponenty (GPU + CPU + semi-pasivní zdroj), mimo jeden 230 mm čelní FAN který ovšem jel na pár RPM a nešel prakticky pod 10 db na 1M skoro slyšet :

Intel Core i3-10100F
GTX 1050 Ti KalmX od PALiT (HDMI, DiplayPort, DVI)
WD Black SN750 NVMe SSD 1TB životnost 600TBW
RAM 1x16Gb pro mozny Upgrade na 32Gb + DCH.
Deska formatu ITX Asrock b460 s integrovanych chipem Wi-Fi (2.5/5GHz) a Bluetooth.

PS: GTS 1030 nebo vše postavené na Pascal GP108 bych mimo velmi slabý výkon ve hrách nedoporučoval už jen kvůli chybějící podpoře NVENC - Encoding.
https://developer.nvidia.com/video-encode-and-decode-gpu-support-matrix-new
Intel jsem zvolil kvůli podpoře QucikSync který žádající používal u video encoding/decoding jinak by zvolil levnější variantu bez IGP i3-10100 .

Budu pokračovat tady, kolegové si nahoře počítají záložky a prohlížeče.

Takže pak bych se pohyboval v zátěži ještě níž a s monitorem kolem těch 50-60 W což je ok

Já to odhaduju na 50W na internetu když budeš šikovný ale bez monitoru. Okolo 40W mi bere dvoujádro athlon, mechanický disk, 4gb ram. pochopitelně bez monitoru.

když já jedu ještě na Win7, rád bych přešel na Win10

budeš muset, podpora pro Win7 už není. Na AMD B450 jsem win7 rozjelje tam problém s USB3 ovladačem, ten se musí sehnat upravený.

pak by se asi vyplatilo jít do 32 GB ram

Já měl 16GB ram od roku 2011 (vyšla zhruba na 3tisíce) tak mě ani nenapadlo v únoru koupit o 9let později zase 16. Cenový rozdíl -dá se sehnat zhruba za 3500 -už zas taková pálka není.

ale taky uvažuji o gigabyte aorus gen 4 SSD za 5000,- co má 5000/4400 a hlavně vělkou živostnost na 1800TBW, kterou jako asi nikdy nevyužiju (což je žádoucí)- jenže tenhle už chce PCI 4...

Nechce. Umí jet na PCIE 4.0 ale také pojede na PCIE 3.0 Já mám třeba https://www.alza.cz/adata-xpg-gammix-s11-pro-ssd-1tb-d5528160.htm?o=8 připojený k pcie 4, jede si svojí rychlostí.
Ale je fakt, že cena Gigabyte aorus klesla rychle. Otázka je jestli to dát. Pokud koupíš kingston A2000 tak můžeš mít skoro dva.

aby hodně rychle naběhly (proto ta M.2) - možná se pak naučím komp vypínat a nebudu řešit spotřebu, prostě nechci čekat než se otevře PDF, okno v prohlížeči, spustí word, a podobně...

takže celá ta hromada požadavků na nízký odběr a v provozu 20 hodin denně je jen kvůli tomu, že starej krám pomalu startuje do win/prohlížeče ? Takže to radši necháš jet ? :-D:-D:-D Já že tam něco sleduješ nějakou logistiku kamionu, fligt24 burzu nebo tak:-D
Tak super. Vyřešeno.

Koupíš normální počítač, osmijádro, m2 disk, 32gb a budeš ho vypínat/uspávat. On nastartuje do 30-40 vteřin s prohlížečem (okolo 12s na plochu win, dávám si ještě rezervu). Nebude mít mechanický disk takže mu vypínání a starty nebudou škodit.
Ten nvme disk nemusí být nutně verze 4.0 přeci jen je to pořád o kus dražší a je otázka jestli to v praxi poznáš.
Max. přenosová rychlost co udává výrobce se neprojeví tak, jak bys možná čekal. Příklad PC má nvme disk s rychlostí přenosu 3000MB/s nastartuje do windows a otevře všechny prohlížeče za 30sekund. Po výměně disku za disk s rychlostí 6000MB/s se doba startu sníží o 3vteřiny. a vyplázneš za něj o 3tácy navíc. Radši bych větší kapacitu (2TB)
https://www.youtube.com/watch?v=4YoRKQy-UO4

Nebudeš kupovat nesmysly (grafika 1030) - koupíš grafiku co má zastavené vrtule dokud nedostane pokouřit. Nebo tu pasívní ale to už bych si rozmyslel-vidím tam spíš negativa.

Díky moc, už jsem seznal, že má kombinace komponent byla špatná už jen kompatibilitou desky a CPU, ale i tak bych rád zůstal u CPU 2700, protože poměr výkon cena je super, ale chce to starší desku, k tomu NVMe kolem těch 3GB, protože dávat víc je asi fakt zbytečné. vezmu 32 GB ram, jenže tohle chce i grafiku, rád bych tu palit gfx 1050ti, myslíš, že ty s vrtulema na tomto čipu budou při nevyužití potichu nebo se úplně zastaví? Jaký čipset bych měl k tomuto procesoru vzít? Díky...

ale i tak bych rád zůstal u CPU 2700, protože poměr výkon cena je super,

sehnal jsem 3700x na bazosi za 6000. to jen pro info že se nemusí vždy kupovat nové.

rád bych tu palit gfx 1050ti, myslíš, že ty s vrtulema na tomto čipu budou při nevyužití potichu nebo se úplně zastaví?

Kupovat novou 1050Ti je kravina. Já měl měsíc Asus rog strix, ta zastavování vrtulí měla. Musíš projít stránky výrobce té grafiky. Pokaždé se to jmenuje jinak.
U MSI třeba Zero Frozr technology, Asus píše o "0db Fans".
Palit pokud to nemá na stránkách výrobce to mít nebude.
1050Ti jsem po měsíci prodal a koupil MSI 1660 Super. 1050 prostě nemá výkon. Moje 8let stará GX650 byla tak jen o 40procent pomalejší.
Koupil jsem na bazoši v únoru s roční zárukou za 2300. A za 2300 taky šla. Nemá cenu vypláznout 4k za střep.

Pokud chceš opravdu Ryzen 2700 máš v podstatě jednu správnou možnost a to B450.
Tady je jedna za super cenu, nečekal bych ani minutu.
https://www.tsbohemia.cz/msi-b450-tomahawk-max_d334097.html.

B550 nepodporuje nižší cpu než řadu 3000. X470 je zbytečný mezikrok, snad kdyby byla nějaká za dobrou cenu,v reálu nic nepřináší. X570 - vyšší spotřeba, u většiny desek chlazení čipsetu malým hajzlem.
Co mám za SSD už jsem psal, vybral jsem jej na základě testů a toho že mu hned nedochází dech při kontinuálním zápisu. Už jsou asi lepší.
Chladič mám mugen 5B , mironet 1220.