Uložení dat 1,5 TB dlouhodobě
Dobrý den, potřebuji dlouhodobě uložit cca 1 až1,5 TB dat. Prosím, poradíte mi nějaký nevýhodnější a samozřejmě i nejbezpečnější způsob dlouhodobého uložení dat / na cca min.10roků /
Děkuji a přeji hezký den
Změna předmětu, původně: Uložení dat (Kurt)
Změna předmětu, původně: Uložení dat 1,5 GB dlouhodobě (Kurt)
Dva externí harddisky na dvou místech a periodicky dělat checksum.
Profi řešení je pásková jednotka.
Ulozenie na dvoch miestach (vykradacka, poziar) je samoazrejme.
Ale "na cca min.10roků" by som dnes neriesil.
Stavim 1:100, ze za 5-rokov bude technologia ukladania dat na uplne inej urovni, ako dnes.
Rozhodně nepřichází v úvahu žádná polovodičová paměť. Všechny polovodičové paměti jsou na principu uchovávání náboje v mikrokondenzátorech (zjednodušeně řečeno) a každý takový náboj má omezenou dobu trvanlivosti.
Takže v úvahu přichází magnetický zápis (hdd, nebo páska), nebo nějaké DVD a podobně (medium ale musí být určeno pro archivy, nebo nějaké RW).U všech způsobů bude ale problém, aby po těch deseti letech byla k dispozici fungující mechanika (DVD, pásková, nebo aby hdd nezatuhla ložiska).
tak 1.5 giga nebo tera?
Jednu kopii dej na cloud a druhou na 1,5TB HDD a třetí vypal na DVD nebo BluRay.
2tb notebukové disky jsou všechny se smr, snad to po min.10 letech půjde přečíst. jinak vzít 3.5" model.
Dva disky dve místa. Kontrola kazde 3 mesice pres kontrolni soucty.
Kazde dva roky koupe dalsiho disku. {naklad cca 500/rok}
Pripadne vyrazeni stareho.
Pokud to jsou dokumenty ulozit i do neceho univerzalniho napr pdf.
Nemusi kupovat dalsi disk, proste koupi ctyri disky a da na dve mista po dvou discich a ma hodne velkou jistotu, ze mu to vydrzi. Problem je s tim, ze by mel tak jednou rocne ty disky zapnout a provest kontrolni soucty, protoze jinak nezjisti, ze se mu nektery podelal a ten potom musi nahradit. Proste, predstava, ze nekam nahraje data a prijde za 10 let a ona tam budou v nezmenene podobe, neni moc realna. Musi se o ty data starat nebo si najmout nekoho, kdo se mu o to bude starat.
V prípade, ak uloží komprimované dáta na nový, externý, ložiskový hdd, disk vákuovou odsávačkou zataví do hrubého potravinárskeho igelitu, igelit obtiahne troma vrstvami alobalu, separovaného, oddeleného medzi každou vrstvou baliacim papierom, odloží vec na suché, tmavé miesto bez otrasov, bez elektronických ruchov, mikrovlnného, kozmického a gama žiarenia pôvodom z kadejakých blízkych supernov, má minimálne 20rokov dáta v 100% poriadku uchované, ako čerstvé, nemražené.
Hustýýý.
všechno sedí, až na ta komprimovaná data. je toho ~1.5tb, pokud náhodou vznikne chyba, bude za 10 let v háji.
Pak to po 10ti letech zapne a neroztoci se mu motorek zrovna pred cca 14 dny tu byl takovy dotaz.
Dlouhodobá úschova dat je problém. Například do Karlova mostu nacpali vypálená CD pro budoucí generace. Pokud to nejsou speciální (jakože ne), která níže uvádím, tak z nich budou akorát tácky pod pivo.
Magnetický záznam (v disku) také časem vyprchá. Otázka také je, jestli za deset let půjde disk k běžným počítačům připojit, rozhraní se mění také. V televizi se magnetické záznamy Betacamu občas protáčíme a kopírujeme (je na to přesný předpis), protože časem vyprchá. Jako jediné pro dlouhodobou úschovu dat je IMHO Data Trezor disk http://www.datatresordisc.eu/ . Problém pro tebe bude jeho malá kapacita.
Šel bych cestou pásek. Nezaberou moc místa, je to levná a roky ověřená technologie. Jedinou nevýhodou je, že bys je měl alespoň jednou za rok převinout na konec a zase zpátky.