Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem jak se zbavit vira prakticky bez prostředků?

Reálná situace: dostal jsem se k PC, které je nakažené rootkitem - v System32\Drivers je soubor Winfs21.sys a v System32 je WinCtrl32.dll. Normálním způsobem samozřejmě smazat nejdou, jsou spuštěné a na něco zahákované a hlídají se navzájem. Sebou mám pouze flešku s programy Autoruns, Hijackthis a Ultimate Process Manager. Nic víc. Navíc na tom kompu je dodrbaná CDROMka, kdy nejde nabootovat. Normálně to řeším tak, že najedu z instalCD WinXP do konzoly, smažu ručně ten sys i dll a je vymalováno. Teď to nejde. Nemám ani přístup na net, takže nemůžu natáhnout nějaký další program. V UPM jsem vždy našel dllko, dal uvolnit a smazal, tohle ovšem v tomto případě nejde. Ani smazat po restartu nezabírá. Jak to udělat, znáte někdo UPM podrobněji? Dík za rady.

Z hlavy neřeknu, teď u toho PC nejsem, ale matně vzpomínám, že tam byla hláška FALSE, soubor se nepodařilo smazat, je využíván jiným procesem (přibližně tohle)

Běží oba dva. Winfs21.sys má typ spouštění "kernel start" a Winctrl32.dll je navázané na winlogon; bohužel winlogon se spouští i v nouzáku s command promptem :-(

Upozorňuji,
že tomu opět vůbec nerozumím, ale v UPM je v nástrojích možnost zmrazit proces a někde jsem pochytil info, že by se to mělo použít na takovéto případy. Nejdřív zmrazit, pak zavraždit. Zmrzlý hmyz se moc nebrání.

Vidíš, to s tím zmražením zkusím. To by mohlo vyjít, teď ještě někde sehnat ten rootkit, abych si to mohl vyzkoušet. Nevíte někdo, kde se to dá chytnout? :-D

fajn hooklý.
nouzák: Hijack nebo UPM - vyhledat streamy (ADS) - smazat infikovaný stream.
prvně co potřebuješ je informace: kdo je matka, kde jsou dcery, jakou mají vazbu
čumil: mno, může pomoct i nemusí. Pokud je prevít ve streamu s třeba svchost - pokusí se program bloknout (zmrazit) svchost a to by byl hezký zážitek. :-D
---
EDIT/ vynechávám prevíta, který trčí na clusterech a není zapsán ani v alokační tabulce. Takový taky jsou.

na FAT ADS nejsou - pouze na NTFS.
---
Výš píšeš, že se je zapsán v sekci winlogon. Knihovnu odhlaš z Autoruns / záložka winlogon
Druhá se spouští jako driver v kernel módu (ručně ji odjeb z registry, nebo použij pserv_cpl.html) - pořád hledej matku (nenápadná svině, která procesy hlídá a udržuje)

Zkoušel jsem samozřejmě i Autoruns, i ruční odjebání z registrů, i přejmenování klíče v registrech... Autoruns se tváří že ano, ovšem při znovunačtení je to tam zase. V registrech to hlásí nepovolený přístup, takže jsem zkoušel nastavit práva, nepovolí ani nastavení práv, podařilo se mi přepsat jméno toho winfs21 v path, ovšem jen naoko, po znovuspuštění regeditu se to opraví na původní hodnotu.

Tady jde o to, že prakticky selhávají veškeré mé osvědčené postupy, kdy jsem si vystačil pouze s UPM a Autoruns. BootCD použít nemůžu, jak jsem již výše psal.

Asi se naseru, vezmu sebou jinou cdrom a bude po ptákách, ale stejně by mě zajímalo, jestli to jde i bez ní. Jde mi o princip.

No co bych zkusil já:
pomocí procmon (který tam bohužel nemáš) bych číhal na udaném winlogon klíčí v registry a zaznamenal přístup komponent (při sledování bych ukončil vše co se dá, včetně explorer.exe)

procmon se dá nastavit na na logování od bootu.

odstranenie rootkitu z beziaceho systemu uz z principu je extremne obtiazne prip. nemozne, bez vhodnych prostriedkov prakticky nie je sanca

pre ilustraciu citujem z readme rootkitu hacker defender:

Q: Nekdo hacknul muj server, spustil hxdef a ted se ho nemuzu zbavit. Jak ho
mam odinstalovat a zbavit se vsech tech backdooru na mem serveru?

A: Jedine 100% reseni je reinstalovat Windows. Pokud toto nechcete delat,
bude muset najit inifile jako v otazce 1) vyse. Potom odinstalovat hxdef
ze systemu, projit jeho inifile a zkusit najit vsechny soubory, ktere se
nachazeji v jeho seznamech, proverit je a pripadne smazat.

hacker defender nie je zrovna novinka ale pre ilustraciu moznosti rootkitov je viac ako dostacujuci
pokial niekto chce experimentovat a nevie ho na nete zohnat, tak ho mozem poslat

po par pokusoch musi byt kazdemu jasne, ze doporucovat nudzovy rezim ako univerzalne riesenie je absolutne naivne a jedine prakticky pouzitelne riesenie, ktore moze(ale nemusi) viest k vysledku je scan z druheho systemu

Taky si myslím, že to bude něco v MBR. Osvědčil se mi mbr.exe, který umí rootkit detekovat i smazat z MBR, ale ještě je třeba něčím (pokud možno ihned potom) vyčistit jeho další součásti (např. dr web antivirus). Více info nejlépe asi na www.viry.cz (jak už bylo zmíněno). Jinak k tomu PC bych si asi donesl jinou mechaniku nebo bych vyndal celý HDD a odnesl si ho.