Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Externí disk na denní používání - 2,5" nebo 3,5"

Zdravím,

prosím o radu, jaký externí disk pořídit k notebooku, který bude denně v provozu. Nejde mi o velikost (bude přenášen málo), ale po přečtení dostupných zdrojl mi jde jen o jednu věc a to je otázla výdrže a tím pádem minimalizace možné poruchovosti. Zda se hodí na každodenní používání disku externí disk 2,5 s nabíjením skrze USB, nebo zda na takové využívání je vhodnější vzít větší 3,5, která má napájení ze sítě. To je hlavní důvod proč se na to ptám.

Atributy jako vzhled, ceny, mobilita, kapacita prosím nechme stranou, jde opravdu o radu s ohledem na každodenní využívání u notebooku a napájení, resp. jestli to má nějaký vliv na životnost a použitelnost nebo zda je jedno, jaký formát disku vezmu.

Díky,
Vojtěch

Hádej ??? 3,5" je obecně robustnější a lze očekávat delší životnost. Problém při častém používání ale je spíš v konektorech. Takže 2,5" SATA v boxu klidně může vyhovět a je to operativnější, než s tím externím zdrojem pro 3,5". Ale pokud opravdu ten disk bude hodně v provozu, je 3,5" lepší.

když to neplánuju neustále připojovat k odnosnému notebuku ani ten disk nebudu někam tahat, je nejlepším externím diskem síťový (nas) disk. je to nejdražší řešení, ale nevíš o něm. předpokládá normální gigabitovou síť.

jestli chcu externí disk někam sebou tahat a to víckrát za rok, pak 2.5" usb. přitom se ale vyhnout značkám nativních výrobců hdd (wd, seagate), kteří používají zkriplené usb disky. není to disk pro intenzívnější využívání, protože všechny terabajtové velikosti 2.5" používají problematický smr záznam.

jen v případě že disk nikdy neopustí domov, jde volit buď sestavu usb 3.5" disku, nebo univerzálnější usb stojánek pro výměnu disků.

takže se rozhodni co preferuješ.

nehodí se na intenzívní využívání.
na odeslání nějaké zálohy dat/fotek/filů na usb disk a jejich silážování tam je to v pohodě.
záleží na způsobu využití.

ano, všechny 2.5" terabajtové velikosti jsou smr. u 3.5" to neplatí.
čili chce to mít představu, jak se ten disk bude používat a podle toho volit.

Denne v prevádzke? Što éta značíť?

Ideálne bude NAS na zálohy, na dáta s vlastným napájaním, čo je ale velice nepohodlné mať na stole vedľa noťasa nehamatnú bedňu, šifonér, kredenc, skriňu.

Ak chceš sporadicky s diskom šibrinkovať, prenášať údaje, manuálne odpájať fyzicky disk zo strachu pred napadnutím ransomware, v tom prípade externý 2,5" hdd na USB - "portmonka" v masívnom, pružnom obale s čo najkratším vocáskom, USB káblom zakončený štekrom na napájanie a prenos dát. (Disk sa nenabíja, ako máš mylne uvedené v dopyte).

Kapacita 4TiB by malo bohate stačiť:
WD Elements Portable 4TB, WDBU6Y0040BBK-WESN

člověče, nejsi prvňák, no tak.

1) síťový nas kredenc ti přece nezavazí na stole, stojí (desítky metrů) kdekoliv a je připojený, kam dosáhne jeho kabel z routeru/switche.

2) wd elements je nejpotratovější značka, obsahuje smr disk, interně je v shitovém usb provedení.
velká kapacita má za následek, že při celkem běžném poškození usb disku přijde uživatel najednou o velké množstvá dat.
čili nic horšího si nedovedu představit.

síťový nas kredenc ti přece nezavazí na stole, stojí (desítky metrů) kdekoliv a je připojený, kam dosáhne jeho kabel z routeru/switche.

Pravda, a nemyslím že musí jit vyloženě o NAS, jsou i podstatně levnější i menší řešení pro připojení disku do síťově třeba v klasické dockovací verzi.

Existují i hotová řešení s možností instalce OS typu DEBIAN kde je možné nainstalovat NAS OS jako typu OMV na HC1 nebo ODROID-HC4 2x HDD který je rozšířen i možnost užití "Multimédia centrum" k TV 4K, služby SMB/UpNP/NFS.
# NAS se stejným "broukem" jak píšeš stoji 4x az 6x tolik.

Ale wd elements co používám externí na domácí používání z toho 2 připojené přes USB 3 na NAS (24h/24h) se docela drží, zde mám neutrální názor "nedoporučuji, neodrazuji".

3.5" potrebuje 220V, takze ju nezapojis hocikde.
2.5" ma byt urcena na nahodne zalohovanie, ci prenasanie udajov, ale na trvale a pravidelne zalohovanie, ci zdielanie dat na vnutornej sieti.
Vydrz disku, ktori sa neustale pripaja a odpaja je podla mna mensia....v zivote som servisoval viacej exterakov ako internych diskov, takze moj pocit je, ze tie externe vydrzia menej.

- pro polovinu obyvatel je novinka, že by externí disk měli korektně odpojovat.
- druhá polovina domácích instalatérů žasne, že se jim usb disk nemusí po probuzení korektně připojit, přitom slyšeli maximálně o instalaci ovladače grafiky.
- třetí polovina si ten externí disk rovnou shodí párkrát na zem, zakopne o kabel nebo ho pučí nějakému trotlovi, který s ním zachází jak s cizím.
já bych se té poruchovosti externí vs. interní ani nedivil. (což řeší třeba ta naska, v dystopické verzi potom cloud)

ale tazatel zatlouká jak to vlastně chce používat, těžko doporučit co je pro něj nej.