TP-LINK Archer MR200 LTE modem/wifi router - vypadávání připojení k 4G
Ne otázka, ale zkušenost s tímto strojkem:
Po nákupu cca 2 roky fungoval celkem uspokojivě, pak ale začaly problémy. Náhodně se občas odpojil od 4G, pomohl až restart. Dále se to zhoršovalo, že občas po startu se nedokázal připojit na 4G a bylo nutno ho znovu restartovat, časem až do takové míry, že se někdy nepřipojil ani po desátém restartu. A nebo když se připojil, tak se do dvou minut zase odpojil. Nebo se odpojil od 4G až za deset minut. Prostě se z tohoto strojku stal nespolehlivý křáp. Nejhorší bylo že někdy nastartoval hned a neodpojil se třeba několik hodin, až třeba někdy i celý den.
Dělal jsem všechno možné, nejnovější firmware z O2, měřil jsem napětí zdroje/adaptéru (12V,1,5A), měřil jsem zvlnění, dokonce jsem našel starší adaptéry 12V/1,5A z vyřazených nespolehlivých/zamrzajících/ či úplně odešlých krabiček TP-LINK, porovnával je s tímto adaptérem (všechny byly vlastnostmi velmi podobné a pravděpodobně v pořádku), zkoušel jsem tuto krabku napájet postupně každým z nich a vždycky se chvíli zdálo že jiný zdroj pomohl, ale po čase se opět ukázala nespolehlivost.
Našel jsem zespodu pod samolepkou dva šroubky, odšrouboval a krabičku rozštípnul, doufaje že vevnitř najdu nějaké vyteklé elyty, nahradím je a bude pokoj, kdepak, vevnitř čisto, jako nová, nic napohled podezřelého.
Pohledal jsem po internetu a zjistil že tohle odpojování od 4G tohohle modemu trápí víc lidí. Kouknul jsem na aukro a viděl jsem tam několik/více těchto krabek na prodej a řekl jsem si, jó hoši, to budou všechny ty nespolehlivé klumpy ostatních zoufalých.
Už jsem tenhle modem chtěl vyhodit, a pak jsem si všimnul že mám ještě jeden adaptér/zdroj TP-LINK asi od nějakého switche, který měl stejný konektor, ale bohužel jen 9V/1A, který jsem předtím vyřadil z pokusů kvůli nižšímu napětí. No, řekl jsem si, zkusím ho, maximálně nenabootuje.
Ale naopak, modem nabootoval a hned napoprvé se připojil na 4G .
Zkusil jsem znovu vypnout a zapnout, a znovu se bezproblémů připojil. Zkusil jsem to asi 50x, a pokaždé se připojil!
Nechal jsem ho běžet dlouho a neodpojil se od 4G! Huh! Prostě se zdrojem 9V/1A běžel a startoval spolehlivě!
No a když potom pršelo, vytáhl jsem regulovaný zdroj, udělal si kablík s konektorem Barel 5,5x2,5, a zkusil jsem co vlastně ta krabka potřebuje.
No byl jsem hodně překvapený, protože od minimálních hodnot 5V a 1A(omezení proudu) startoval a neodpojoval se, prostě fungoval jak má. (hodnoty 4,90V nebo omezení proudu na 950mA způsobovalo, že i když krabička (moje konkrétní) nastartovala, tak jakmile se chtěla připojit na 4G, tak se restartovala)
Takže jsem si udělat další napájecí kablík ze starého kabelu USB A, na konec připájel opět barel konektor 5,5x2,5 (červený drátek +, černý drátek -, zbylé ustříhnout/zaizolovat), a teď ten modem provozuju z obyčejné usb nabíječky Samsung 5V/2A, a funguje zcela spolehlivě (zatím, musím zaklepat...)
No, a zbývá jen otázka, proč TP-LINK jako firma dává ke všem těmto krabičkám jednotné zdroje 12V? A jestli teda moje zkušenost je přenositelná na ostatní MR200, nebo snad i na jiné krabičky..
Jestli bude zase někdy pršet, asi zkusím někde vyhrabat všechny ty staré switche a wifi routry, které jsem pro zamrzání/nespolehlivost vyřadil, a zkusím od jakého napětí a proudu jsou vlastně ochotné běžet, a jestli snížení jejich napájecího napětí je náhodou nevrátí zpátky do života?