Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem 60 vs 144 Hz. Jak to je ?

Dobrý den,

celý život jedu na 60 HZ a četla jsem diskuze, na stránkách, že mít monitor s 144 HZ a více se vyplatí pouze na online hry, že vlastně jste o něco rychlejší než protivník: Takže defakto cheatujete ( tak mi to bylo řečeno) . Takže pokud jsou dva stejní hráči a jeden má 60 HZ monitor a druhý 144 HZ a oba vystřelí tak tak ten jeden vždy druhého uvidí rychleji.

Někdo píše, že to je znát. Někdo píše, že je to marketingový tah. Na youtube a různých webech jsem viděla srovnání a je tam fakt minimální rozdíl.

Je někde něco relevantního ? Vyplatí se to na singl hry a nějakou onlinu hru, když nehraji esport hry ? děkuji

Na youtube uvidite prd rozdil, kdyz se na to divate na 60Hz monitoru. :) Hlavni rozdil je v plynulosti, a ta je znat ve vsem, i v pitomem desktopu. U tech her - jeden snimek u 60Hz je 16,6ms, u 144Hz je to 7ms. Takze mate tech necelych 10ms k dobru, kdy vidite v dalsim snimku to co ten se 60Hz ne. Jestli je to podstatne - pro mne urcite ne, pro nejake pro-gamery to nejak rozdil delat muze. Ale musi myt schopen pocitac i dodavat tech 144fps. Pro mne ma smysl ta lepsi plynulost - vseobecne, pokud HW stiha.

(debata "to stejne neni poznat" je zbytecna, je)

To je jak když jedes autem a při určité rychlosti to vypadá, jako by se vedle jedoucímu autu točili kola, rafky naopak (efekt paprskoveho kola).
Myslím že bez rozdílu věku nikdo nevidi kolikrát se otočí, ale paprskový efekt snad vidí každý i duchál s vyhnitýma očima :

Tak jak u toho auta neni možné vnímat kolikrát se pneumatika otoci je mozne vidět ten reverzni efekt točení, tak jako na monitoru nikdo nevidi 144 nebo 200 obrazku/s vidi rozdil v plynulosti obrazu.

Ono je taky zapotrebi mit dostatecne vykonny pocitac, aby stihal tak rychle renderovat (FPS).

Nijak to hrace nezrychluje, jen to zobrazuje vice snimku za sekundu (pokud to pocitac zvladne renderovat), cili je plynulejsi pohyb. Samozrejme kdyz na sebe vybafnou dva lidi zpoza rohu, tak ten s vyssi obnovovaci frekvenci ho muze videt driv ale jde v radu o milisekundy (vyssi frekvence vykresluje obraz casteji, takze dotycny bude mit protivnika na vykreslenem snimku, zatimco ten s nizsi frekvenci stale ceka nez se jeho novy snimek vykresli), je to naprosta mikrovyhoda vyuzitelna snad jen v nejvyssim esportu.

Znat to je a nejen ve hrach, jakykoli rychlejsi pohyb je plynulejsi "ostrejsi", treba i pri rychlem scrollovani na webu.

U strilecek je to dost znat, dal treba u zavodnich her nebo strategii kde clovek hodne lita sem tam po mape.

https://www.youtube.com/watch?v=OX31kZbAXsA

Děkuji moc :)

To já výkonný pc mám, ale právě, jak píše pán nahoře, že je to vidět a poznat. A tady mladý pán ve video jen typoval a v podstatě to poznat není.
Já do ted mám problém poznat rozdíl mezi 30 a 60 fps. Někdy je to plynulejší a někdy ne. Záleží, co je to za hru. Třeba.

Nahrane mat mozes, ale tvoj nazor je tak trosku tunelovy.
To, ze rozdiel vidis ty a mozno par tvojich kamosov a utvrdzuje v tom, ze je ta mobrovsky rozdiel.
Ja som testoval monitor na par detoch z okolia, na vlastnej rodine s opacnymi vysledkami ako mas ty a mam feedback od beznych ludi, ktory si odo mna 144Hz kupovali, ci ich uz vlastnili a tak ma zaujimalo aky to bol pre nich skok.
Ano vacsina povedala, ze monitor "je lepsi", ale to preto, ze to menili za stary vyblednuty a kazdy monitor ma trosku iny obraz. Ja mam teraz doma novu 27 Dell a oproti mojmu staremu Philipsu 27 sa mi zda(l) obraz lepsi. Pretoze je iny (okrem ineho aj ine rozilsenie;o)).
Zaujimave vsak bolo, ked som zacal klast doplnujuce otazky na plynulost obrazu, duchov, zlepsenie plynulosti a pod.
Tam som uz zrazu nepocul, ze je to uzasne a ze je to strasna zmena. Vlastne si to nikto ani nevsimol.
Tym netvrdim, ze to zmena nie je, iba tvrdim, ze vacsina ludi si prave tuto zmenu nevsimne.
A myslim, ze ten feedback mam od viacej ludi ako ho mas ty, co je v tomto pripade docela relevantne;o).
Edit:
Este i vysvetlim ako sa da jednoducho manipulovat s respondentami. Ked som sa synatorovho kamarata spytal, co povie na novy monitor, pretoze je to 144Hz a obraz je plynulejsi povedal, ze jasne je to super a vidi to.
Ked som naopak druhemu nepovedal nic iba, ze co povie na novy monitor povedal, ze je super, ale ze ma plynulejsi obraz v hre nehovoril.
Takze verim, ze ked sa strstne particka mladych fikulinov, ktori drtia hry 10h denne budu 144Hz ospevovat do nebies, pretoze spravne polozena otazka, co prislusnost k tlupe s rovnakym nazorom tu hra velku rolu.
Skus vsak spravit test na beznom BFU.
A nie jednom.

Zalezi od koho ten feedback mas. Jak uz jsem tu zminoval, deti jsou v tomhle dost katastrofa. "Bezny clovek" co akorat datluje na Seznamu kolikrat ani nema 144Hz nastaveno a jede si dal na 60Hz. Pokud udelas slepy test u zkusenejsich hracu, 9 z 10ti ti rozezna 60 vs 144. A co je jeste lepe poznat je prechod z 144 (po tom co si na nej clovek zvykne) dolu na 60.

Vela ludi, u ktorych som ja nahodne zaregistroval, ze mali 144Hz v kancloch, ci doma bezalo na 60Hz, pretoze ani nevedeli, ze nieco take maju.
Ked som im to prepol na 144Hz nedostal som ani po case ziadne oslavne feedbacky o tom ako som im zmenil zivot.
Pre mna je to totozny pripad, ako ked som prepinal CRTecka zakaznikom zo 60 na 75Hz, co nebodaj na 100 ak to monitor umoznoval.
Pre moje oci okamzite obrovska ulava, oni nic nevideli (a oci ich neboleli).

Úplně marketingový tah to není.
144Hz je docela ideální volba z hlediska celkové "logiky" sestavy.
Jak už psali kluci výše, jde to poznat i na pohybu kurzoru myši, když se člověk soustředí.

Jenže je potřeba věc vnímat v širších souvislostech. Například u on-line stříleček jsou postavy koordinovány
přes "internet" a ten má daleko větší odezvu, než základní monitor na 60Hz.

Následně se dostává ke slovu nutnost daleko většího výkonu požadovaného po grafické kartě (ve hře).

Na práci mám 60Hz starší DELL. V pokojíku má sestra herní AOC 144 Hz.
Ze zvědavosti jsem testoval novinku, hru Doom Ethernal a ten rozdíl byl zatraceně u této hry poznat.
A to v kladném smyslu - úchvatné.
Investovat do nového monitoru jako náhradu za ten 60 Hz určitě ale nehodlám.

Vyšší frekvence ale přináší dva praktické problémy.
Velké nároky na hardware, kdy se hra může obvzvláště na vysokých rozlišeních začít úplně trhat.
A nebo taky u starších her, které nejsou stavěny a testovány na vyšší frekvence se může objevit problikávání textur.

Tolik zhruba krátký popis.

Ještě se argumentuje tím, že profesionální hráči mají všichni monitory s vyššími frekvencemi, než je základní.
Na to jde ale odpovědět, že Ronaldo taky nemá kopačky za nejnižší cenu z Lídlu.
Jak už jsem psal, u vyšších frekvencí je potřeba vnímat celou sestavu, zda to k ní má smysl a něco to ve finiši přinese.....;-)

S tým Ronaldom:
Pokiaľ by nebol taký dobrý futbalista - tak ani špičkové kopačky mu nepomôžu :-D. Na druhej strane - nejakému vidieckemu futbalistovi z miestnej ligy ani značkové kopačky nedajú výhodu proti profi futbalistovi.
Všetko je to len o schopnostiach a reakciách (to platí nielen vo futbale, ale i v PC hrách).

Môže byť nižšia priblížne o 10 až 20% čo sa samozrejme využíva pri vrcholovom športe keď máš natrénováno.
Nechcel som sa do toho pliesť, ale keď inak nedáš, tak stredná odchýlka býva na úrovni okolo 40%. Snád si nemyslíš, že reakčná doba je vždy presná ako metronóm, že?

Vždycky jsem měl (tedy na LCD, už skoro 20 let) 60Hz monitor, hrál jsem a hraju mnoho stovek a stovek her a NIKDY jsem nepozoroval nějaké škubání, neplynulost ve hrách (jak píšou výše, taky záleží na výkonnosti sestavy). Nehraju ale multi a ani online. Vždy jsem preferoval kvalitnější, spíše kancelářský, monitor.

Ve hrách preferuji kvalitu zobrazení (vše na max) před nějakým ohromujícím fps čísýlkem.

Ale chápu, že různí lidé to mají různě. Z mého pohledu je 144, 250, 10000 Hz prostě naprostá zbytečnost.

Já mám herní pc hry rozjedu na ultra zatím všechny. Snad tedy krom 2 titulů. Jinak rozdíly my říkali hlavně kluci, co hrají online hry. A pak jsem si o tom něco načetla. No a ted právě budu mít druhý monitor a vybírám si no a tak jsem se k tomu nějak dostala :)

Takže mám obří hlavu zda monitor 27 či 32, i když mě asi bude vyhovovat víc 27 a ted jestli za 5500-8000. Dneska jsem tomu věnovala celý den a herní monitory prý začínají od 5000 ideálně je kolem 10 000. I když mně se líbí třeba prohnutý :D. A ten zase prý ne.
Asi nějaký vezmu a holt vrátím a nebo nechám.
Ovšem já měla 3 herní pc v životě a hrála jsem na monitorech s 60 HZ za 6000 tisíc a 4000 tisíce současný.

FPS neni o "ultra" nastaveni. Spis je to na prekazku, cim vyssi detaily/rozliseni, tim je scena narocnejsi na render a za stejnou dobu se rendereuje mene snimku.

herní monitory prý začínají od 5000 ideálně je kolem 10 000

Nevim odkud tato informace pochazi. Ja pred lety kupoval za 3000,- v Planeu v akci HP 25x, krom 144Hz ma i 1ms odezvu. 10k bych do monitoru vrazil jen kdyby me to hrani zivilo. A prohnutej je jen predrazena kravina ktera akorat pridelava starosti s odleskem.

27" a vic me prijde na hrani uz moc, si sednu bliz nebo dal a vyjde to na stejno (teda krom penez).

Ten se mi také líbil, ale prý kvůli TN nemám brát :/.
Jinak prohnutý kravina asi pro Vás je, ale mně se to třeba líbí :)

Tak říkali to kluci z Alzatechu a potom ještě nějací lidé na youtube, co se tím živý.

A jaké by jste doporučil pokud se jedná o 27 ? Já uvazovala o MSI, Asusu, ale ten prý ne a Gigabyte.

Ja s TN/VA pro hrani nemam absolutne problem, pozorovaci uhly jsou dnes uz v pohode a stejne clovek sedi primo pred nim a ze nema tak verne barvy jako IPS je u her jedno.

Co se prohnuteho displaye tyce, ze se libi je fajn, ja na nem nevidim zadnou vyhodu, jen ma jednu nevyhodu ze odrazi z mnohem vetsiho prostoru a akorat to znacne zvysuje cenu.

Alzaci maji za ukol prodat to nejdrazsi nebo to co se vali dlouho na skladu a nikdo to nechce. A pro jutrubky co se tim zivi neni 10k zadna suma, ale taky zalezi o cem mluvi - 4k IPS 144Hz 30" samozrejme je herni ale kdo to upotrebi? Ja vychazim z toho, ze prumerna sestava, pokud ma bezet na 144Hz pujede "jen" ve fullHD (max 1440p).

Tady treba jedna "levna" krivule, pokud staci fHD a VA panel.

Pokud to chce na hry, taky bych asi zvolil TN (správně píšeš, že už je technologie někde jinde, než před cca patnácti lety). Na práci a grafiku mi ale na stůl může jenom S-IPS. VA solarizuje, TN má ty barvy poněkud "vybluté". Hry už nehraju, ale kdybych furt hrál, jdu do rychlého TN.

Neviděl jsem tu plynulost v TN, VA, IPS LCD panelů nějak mě už neláká kupovat tyhle zastaralé technologie, třeba s TN udělají 360Hz monitor, takže plynulost extrémní, ale kvalita zobrazení hrozná.

Pro mě dřív bylo důležitější HDR (však to podporuje skoro každá hra už), navíc u Win11 bude autoHDR, kdy půjde zapnout i u her co to nepodporují (což už se dá i u Win 10 - Special K AUTO HDR).

U OLEDu je rozdíl tedy extrémní mezi 60Hz a 120Hz, něco jak slepý test nemá smysl, rozdíl v plynulosti musí poznat každý, možná je to tím, že OLED nemá žádný blur či ghosting (a někde bylo i rovnání že OLED 120Hz se vyrovná 240Hz LCD ostrosti v pohybu), mám teda i na mobilu AMOLED 120Hz a chtěl jsem mít přepnutý na 60Hz kvůli úspoře baterie, ale prostě se to nedá, těch 60Hz je "trhaných".

Zrovna třeba zkouším Doom Eternal singl rychlá střílečka a tam jdou poznat i poklesy na 70fps (hrubší pohyb) na 120Hz OLEDu, dosáhnout lepší plynulosti se dá zapnutím in-game motion bluru, pokud je dobře implementovaný, tak se mi to zdá plynulé i pod 60fps, ale zase maže obraz, což skoro nikdo z PC hráčů nechce.

Pokud by jste mi měl doporučit monitor od 5000 dp 8000 tisíc 27?. Máte nějaké tipy. ?

Děkuji Já do ted měla TN monitory a byla jsem spokojená a 24. A údajně rozdíl na 144HZ poznám, ale koukám na různé herní monitory atd, ale nemohu se rozhoupat. A jetli to má g-sync je mi opravdu jedno. Hry se mi netrhají jen výjimečně.

TN bych asi nebral vůbec, jinak IPS má lepší pozorovací úhly, což je u monitoru asi jedno, ale velmi špatný kontrast (nehodí se na hraní v noci), VA má mnohem lepší kontrast, ale horší ghosting v pohybu (gray to gray), kdy se obraz může jevit rozmazaně i při vyšších Hz.

G-Sync/FreeSync je určitě hodně důležitý u monitorů s frekvencí vyšší jak 60Hz, ale vybíral bych podle grafiky jakou máš, u nVidia bude fungovat teoreticky i FreeSync, ale chce si to přečíst recenze monitoru apod.

Univerzalnu radu tu nedostanes.
Kazdy si tvrdi svoje.
Pre inspiraciu.

Pripadne

Moj osobny nazor za tie roky, co pracujem a predavam su, ze TN neuveritelne pokrocilo posledne roky, ale napriek tomu je uz na ustupe a vytlaca ho IPS. Hovorit vsak, ze TN je blbost je len taky zvyk, uz to nie je zdaleka pravda.
144Hz urcity prinos ma, ale z mojho pohladu asi taky ako ked pustis niekomu cd na drahej zostave oproti tomu ako to on pocuval na svojich 2 pc reprakoch...ak si vobec vsimne rozdiel neude ho vediet zadefinovat a vela ludom keby spravis slepy test tak si nevsimnu vobec nic.
Ako tu rad pisem 90% ludi su hluchi a slepi a je to ako hadzat perly sviniam obcas.
Suma sumarum...144Hz nic nepokazi, ale nutnost to nie je, TN nie je chyba. Co sa tyka casovych odoziev...kedysi mantry kazdeho monitora urceneho na hry je to dnes uz tiez ok a tento udaj sa uz nevyznacuje tucnym pismom ako kedysi...akykolvek monitor splni zakladnu poziadavku.
Ja napriklad vyberam uz moitory nie na zaklade recenzii, ale na zaklade dizajnu, poctu a typu vstupov, velkosti a pod.
Mam doma asi 8 monitor za cca 2 roky, testoval som snad dalsich 10 a ziaden z nich nebol vyslovene zly.

No nemohu si vybrat s tím monitorem, tak jsem musela založit téma na další důležitou věc :).

Asi bych si vybrala 27 a qhd, ale zase nevim zda to qhd je zapotřebí. Do ted jsem měla full hd.

Už týden vybírám monitor a líbí se mi prohlý. Ovšem někdo tu psal, že je to na škodu než k užitku.

Jinak moc děkuji za vysvětlení a videa. Myslela jsem si, že to nebude tak horké ještě pár detailů a mohu si jít vybrat.

z mojho pohladu asi taky ako ked pustis niekomu cd na drahej zostave oproti tomu ako to on pocuval na svojich 2 pc reprakoch

- a o tom to je. Nekdo se spokoji s malem, nekdo chce kvalitu. Tvrdit ale ze to nepozna je blbost. Pozna, ale treba to pro nej neni dulezite - nezalezi mu na tom. Pritom ten rozdil je nebe a dudy - jak u toho monitoru, tak u repraku (dobry priklad ;) )

Luci my sme sa bavili v mladosti slepymi testami, kedze chodim na pivo s hifi maniakmi...ver tomu, ze aj ti najlepsi nikdy nemali slepe testy na 100%.
Ja mam usi dobre, ale roroznat medzi sebou 2 cd prehravace som nevedel, pricom oni ano.
Takze nepozna to, nie, ze mi na tom nezalezi.
Je proste slepy a hluchy.

ked myslis. ty si tu hifista, nie ja. ako hraje ten cd prehravac? ma medove basy a priezracne vysky? ma zafarbenie tonov skor do zaobleneho obluka, preskakuje jemne po frekvenciach a je v nahravkach citit vzdusnost a dokladnu separaciu nastrojov? su nizke frekvencie strmo oddelene, alebo je tam skor citit nadych subbasoveho pasma v podklade? su stredy skor stavnate, alebo utocne a unavujuce?

tu mas nazor audiofila, a to je z roku 2007!

I had a Krell KPS-25SC about 5 years ago. For the time it was excellent. Then until I put a Marantz SA-1 CD/SACD player in exchange. No comparison the Marantz SA-1 smoked the Krell in all facets. And I am not just talking in SACD but also redbook CD sound.

The preamp section on the Krell is just OK. Pass Labs X1 or better yet Threshold Fet Ten E preamp easily out performs the Krell preamp section.

To answer your question the Krell KPS-25SC can easily be beaten today.

Cize kto je teraz za chuja?

Jasně i ten je dobrý. Jenže má jednu chybu, Krell kps 25 sc má v jedné bedně i referenční předzesilovač, a to jiný cd na světě nemá.
Tím nechci říct že ten Audionet je špatný. Ale k němu potřebuješ i referenční předzesilovač, a najednou stojí ne 307ti ale rovnej milion.

co je konkretne na elektrickom ruseni blbost? preco su potom vyrabane audiofilske sitove filtre? ako napr. GMG Harmonic Hammer 3000P za 13 000e? a napajacie kable ako napr. GigaWatt LS-2 EVO - 1,5m za 3500 eur? vidim, ze ty sa do hifi nerozumies a beries to velmi povrchne. Krucialny doplnok kazdej hifi zostavy je predsa dokonale odrusenie neziaducich elektronov v elektrickych rozvodoch! alebo ty mas svoju audiotechniku zapojenu do beznej elektrickej siete? nenechaj sa vysmiat, amater.

Ja si troufnui rict, ze mezi ruznymi CD prehravaci poznam celkem prd (mysleno prehravac a linkovy nebo digitalni vystup do zesilovace - bedny, ne zadny "all-in-one"), ale rozdil mezi ruznymi bednami kdykoliv, o "pc repracky vs. reprobedny" vubec nemluve. I rozdil mezi ruznymi zesilovaci, budiz. Ale nejslabsi clanek retezce jsou samotne repraky.