klonovanie disku 240 GB -> 1TB - ako zvacsit oddiel po naklonovani?
Po naklonovany z 240 ssd na 1 tb ssd disk ukazuje len 240 dokaze niaky program zvatsit miesto na celu kapacitu disku bez straty dat na disku? Dokaze to niaky program po naklonovany disku bez staty dat?
Změna předmětu, původně: klonovanie disku (host)
pozdravit sa, poprosit, podakovat ta neucili? zvatsit = zvacsit, niaky = nejaky
Teď sis ulevil, a svět je hned veselejší, že?
svet by bol veselejsi, keby vacsina ludi mala aspon zakladne navyky slusnosti.
Bomba by byla, kdyby to bylo zväčšiť.
somár, boľo by to takô írečitô, Slovenskô.
Umí to i Windows.
https://www.pocitacezababku.cz/clanky/zmena-velikosti-oddilu-disku-ve-windows-10-navod.html
Nepridem o dara pri zmene velkosti odielu disku? Dakujem za odpoved.
Pokud budeš jenom zvětšovat oddíl, data zůstanou zachována. Ale stát se může cokoliv, takže určitě máš zálohu, že jo?
Akakolvek operacia s diskom sa ma robit az po zalohe dat.
Este nikdy som pri pouziti diskaprtu windowsu a zvacsovani particie o data neprisiel, ale vsetko je raz po 1x.
V drevnych dobach som pouzival Partition Magic a s particiami robil bezne....asi 50x som ho pouzil bez problemov a na 51x som o data prisiel (nasledne pracne obnovil).
Zalohovat, zalohovat, zalohovat.
P.S. O data prist nemozes, kedze mas zalohu dat na povodnom disku;o).
Ak si robil klon, tak dáta máš ešte aj na starom disku. Takže je to svojím spôsobom záloha. Starý disk by som vybral von, a ak všetko funguje tak následne by som zväčšil ten oddiel na plnú veľkosť. Prípadne sa dá v tom prázdnom mieste vytvoriť aj nový oddiel (disk D napríklad).
Potenciálně tam to riziko je, ale zatím se mi to nestalo (což samozřejmě nemusí nic znamenat). Přesto je rozumné si data zazálohovat, murphyho zákony mohou zafungovat. Windows to uměl od verze Vista (je to jedno z těch několika vylepšení Vista proti XP). Linux mívá v distribuci GParted.
V tom windowsu (ale i v linuxu a kdekoliv jinde) neni možné měnit velikost zaváděcího oddílu, tedy je potřeba to udělat v jiném PC.
Jinak změnu velikosti při klonování uměl easeus disk copy nebo jak se jmenoval. Používám nějakou starší verzi, která zvládá max 2TB (free verze, placená by měla zvládnout víc), nevím jestli se dá stáhnout novější, přišlo mi že ne, nebo jsem se tím neprokousal. To co používám, mám ze slunečnice, tam to bylo obalené nějakým adwarem, ale dal se z toho exe souboru vybalit iso soubor, který po vypálení na DVD (nebo snad CD) fungoval (byl jsem tehdy hodně paranoidní na to abych spouštěl exe ze slunečnice).
Pokud jde o W10, tak je určitý problém v tom, že za oddílem C: (Systém) je ještě WinRE oddíl (bez písmenka), takže ten C: nepůjde jen tak zvětšit. Jsou 2 možnosti:
a) do volného místa udělat oddíl D: ve zbytku kapacity
b) WinRE oddíl smazat, C: zvětšit tak, aby tam zbylo místo pro ten WinRE a ten tam znova zkopírovat z původního disku (pokuds už ho nesmazal, v tom případě ho nutno místo smazání "odzálohovat").
S windows10 nemám zkušenosti, tak nevím, jak by se tvářil na přestěhování toho oddílu (to už neumí správce disků windows, ale GParted snad ano). Pokud jde o windows7 tam je na začátku se jmenovkou "Rezervováno systémem microsoft(r) windows(r)" případně "Reserved by system." Zdá se mi, že je možné bez ho následků smazat (nic moc se tím nezíská (pár megabajtů), nevím co se tím ztratí, na externích discích jsem to dělal běžně (ne že by to bylo mojí zálibou, ale chtěl jsem z mého pohledu problematický exfat (svého času tak byly externí disky formátované) nahradit ntfs) a jednou jsem to udělal i na primárním disku).
Hezký den,
u Windows 10 Pro (32.bit) je to stejné (na začátku s jmenovkou "Rezervováno systémem").
To je něco jiného - ten WinRE je "skutečný" oddíl (500-800 MB) a je ZA oddílem C: (a asi by to hlásilo chybu při spouštění, kdyby se smazal), zatímco ten "Reserved" je jen "fiktivní" 1 MB a je třeba jen k některým "interním MS akcím". Přemístění WinRE nijak nevadí, vazba je přes název. Ještě je tam EFI oddíl, obvykle jako první. Řeč je o GPT. U MBR je to podobné, jen místo EFI (FAT32) je "systémový oddíl" (NTFS).
Preco by tam musel mat recovery oddiel?
Recovery oddiely su na propietarnych znackovych zostavach, ak ma skladacku napriklad ziadny recovery oddiel tam nema.
Dokonca ho nemusi ani klonovat, je prenho zbytocny.
Nepíšu o Recovery, ale o WinRE, což je součást W10 instalace ... na každém PC.
Hezký den,
WinRE je "Windows Recovery Environment", což je prostředí pro obnovení systému Windows a nemusí být v každé instalaci Windows.
Recovery oddíl (o kterém píše fleg, třeba na OEM sestavách, NB) není WinRE oddíl. Ještě jsem neviděl W10 bez WinRE (což je tedy něco úplně jiného).
Já ho v instalaci taky nemám a Windows 10 fungují i s poslední aktualizací.
Můžeš dát výpis oddílů (správa disků nebo diskpart) ???
Až budu u stroje, dám.
Zde je obr.
To je nejspíš MBR formát ... tam je WinRE ve složce System32\WINRE. Kdo instaluje W10 jako MBR ???
Pro W10 je standardem GPT formát disku a tam je WinRE vždy jako samostatný oddíl.
Správně, je to MBR formát, ale HW nedovolí použití GPT(bez rozhraní UEFI, 32bit. OS), zkrátka starý, ale pořád dobře fungující stroj i s Windiws10 Pro. Jo a složka System32\WinRE v instalaci neexistuje.
P. S.
Takže vida, Windows 10 se dá nainstalovat i nestandardně a pořád funkčně.
Jo, ale naprosto okrajové ... kór 32b, ale proč ne. S tou složkou (kde je a jak se jmenuje) si nejsem jistý (třeba ve 32b ani není ).
Daj sem screen zo Správy diskov W10.
Bežne stačí voľný priestor Iniciovať, aktivovať, formátovať spojiť (merge) pod W10.
Použi nástroje od tretích výrobcov; Partiton Manager, Partiton Wizard, minitools a spol. xindlov.
screen z nějakého normálního free partition manageru by byl skvělý: Macrorit Partition Expert, Niubi Partition Editor, MiniTool Partition Wizard, EaseUS Partition Master, Aomei Partition Assistant ...
(tyto nástroje to umí všechny, u systémového disku budou nejspíš potřebovat restart)
Zmena prebehla bez problemov. Operacny system mam na inom disku.