Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Proč nelze nainstalovat Windows 10 na virtuální disk z boot flash?

Dobrý den,

Vytvořil jsem bootovací flash s Windows 10 (přes Rufus)

Chtěl jsem to vyzkoušet přes VMware Workstation Player

Úspěšně jsem vytvořil nový virtuální stroj, ale při bootování se zobrazí

Restart VM nepomůže a přes Change "středověké" settings, nic změnit nejde.

Je tam stále vybrán disk E, který jsem vybral už při vytváření virtuální stroje.

V čem je, prosím Vás, problém?

Děkuji

Hovoris o flashke a bootujes z DVD, co si trosku protireci.

Tak to má označené program ještě ze středověku, kdy to bylo na CD/DVD, ale je to flash. Po pravdě, mechaniku sice mám, ale už dávno mně nefunguje.

Dalej nechapem naco tvoris bootovacie medium, ked vies nabootovat priamo zo stiahnuteho ISO file.

Chtěl jsem známému vyměnit disk. Sice jsem to už dělal u sebe, ale hodně dávno, když jsem měnil HDD za SSD, ale už si to vůbec nepamatuji. Tak jsem to chtěl jenom dobře vyzkoušet, jestli je to funkční.

Tomuto uz vobec nerozumiem naco ti je VM na toto.
Inak ja pouzivam VirtualBox, na domace pouzitie urcire privetivejsie ako VMWare.
Ak chces menit HDD za SSD tak tu mas clanky.
https://pc.poradna.net/articles/3069782-ako-vymenit-hdd-za-ssd-na-nb
https://pc.poradna.net/articles/3015254-ako-klonovat-disky-bez-pouzitia-pc

Tomuto uz vobec nerozumiem naco ti je VM na toto.

Z historie s tím mám bohužel špatné zkušenosti (Windows není Android), takže jsem to chtěl otestovat než to vyměním.

U sebe jsem měnil HDD na SSD ryze kvůli rychlosti a více prostoru a navíc na laptopu.

Avšak, tady jde o desktop s HDD, který je třeba vyměnit zase za HDD, ale protože je HDD totálně zaprasený (bez defragmentace kdo ví jak dlouho) a hlavně vykazuje nějaké chyby, které nelze opravit, protože to blokuje nějaká aplikace, tak možnost klonování jsem zavrhl.

pokud vůbec má smysl zaprasený letitý disk klonovat, tak acronis true image, je placený. používám častěji jejich boot cd, iso jde asi pořád stáhnout.
když má disk "chyby", které blokuje aplikace, dá se udělat klon i za běhu systému s využitím vss, používají asi všechny podobné programy.
a když chceš odstřelit nežádoucí neznámé brzdy, nastartuj do nouzového režimu - anebo to boot cd.

pokud chceš ještě nějaký systém náročnější než winxp bootovat z klasického hdd, máš ode mě bod za trpělivost.
zůstávám tradičním děličem disků i na ssd: systém | data s případnou zálohou. takže nemusím přenášet obrovskou hromadu hnoje, image systémové partitions se vejde i na flashku. (a když ten hdd nechu vyhodit, uvolněné místo po systému jde rozšířit pro data)

rufus tuším umožňuje vybrat instalačku windows pro gpt disk s uefi. ale nevím přesně co ti tam drhne, gpt disky pro systém moc nepoužívám.

pokud chceš ještě nějaký systém náročnější než winxp bootovat z klasického hdd, máš ode mě bod za trpělivost.

Záleží, co máte za HDD? Pokud je nějaké pomalé, tak logicky to trvá déle. Známý, co si to nedávno upgradoval na Windows 10, tak má HDD a v pohodě, akorát se trochu déle spouští systém. Nicméně, problém musí být někde v programu, protože má neustálou potřebu se hrabat v mechanice.

Asi to bude souviset s tím to nastavením. Jak to mám, prosím Vás, nastavit?

jistě, řešení je známé od od existence ssd disků: tam patří systém + apps.

ad známý: mě trochu déle spouštění systému vadí v situacích, kdy něco opravuju po mrchosoftu a vyžaduje si to zbytečný (a nejeden) restart.
vadí mi to v odezvách systému na ploše, hdd se okamžitě projeví jako zdechlina.
stejně omezující může být vyhradit jen 2 jádra, ale já se pohybuju spíš ve světě reálného hw, neprovozuju život ve virtuálkách.

VMware Workstation Player neznám. Ale v Hyper-V či Virtualboxu jsem W10 instaloval bez problémů. Nejjednodušší je to přímo z ISO souboru. Pokud jde o flešku a virtuál, říká ti něco UEFI boot, UEFI firmware ???

Ale v Hyper-V či Virtualboxu jsem W10 instaloval bez problémů.

Bohužel, mám verzi Home, která Hyper-V nepodporuje a VirtualBox mně nefunguje "logicky" kvůli Windows a vyřešila by to pouze přeinstalace.

Nejjednodušší je to přímo z ISO souboru.

To jsem zkoušel a výsledek je stejný

Pokud jde o flešku a virtuál, říká ti něco UEFI boot, UEFI firmware ???

To jsem řešil nedávno, proto jsem flash přes rufus nabootoval jinak.

Každopádně, to nemá vliv na iso, takže problém je jinde.

Jak píšu, VMWare neznám, ale určitě se neliší nějak zásadně. Ta fleška se dá připravit v módu MBR nebo GPT/UEFI a tomu musí odpovídat typ toho virtuálu (virtuální FW)!!! Pokud tedy je virtuál "klasický" tedy MBR, musí být i fleška pro MBR (jinak pro W10 je standard GPT/UEFI, ale lze instalovat i v módu MBR). A samozřejmě virtuál musí mít "aktivní" to USB. Otázka je, z jakého iso to děláš, začernění nevěstí nic dobrého :-) W10 lze legálně stáhnout "originál" z webu MS a lze z toho udělat jak GPT, tak MBR flešku. Taky lze tu flešku udělat rovnou nástrojem MCT a je pak "podobojí", funguje jako MBR i GPT (stejně jako ISO soubor).

A přímo z ISO to MUSÍ jít (je tam jak MBR, tak GPT/UEFI boot), alespoň tedy z originál MS ISO :-)

VMWare neznám, takže neporadím. Nicméně, teď už mi uniká, v čem že je problém. Nejde o instalačku ... o co tedy?

"program má neustálou potřebu se hrabat v mechanice" který program, VMWare ??? Nejspíš proto, že tam má nastavené bootování ... nastav boot třeba z ISO. A hlavně už něco naistaluj :-) jinak bude furt "hrabat".

Neřeším standartní problémy? Co jsou u Vás standartní problémy?

Pokud se rozepíšu málo, tak to vadí, pokud se rozepíšu co nejvíce, tak to očividně vadí taky.

Prostě jsem chtěl vyzkoušet instalačku Windows 10 z bootable flash.

Nemůžu použít VirtualBox, ani Hyper-V, tak jsem použil VMware. Úspěšně jsem vytvořil nový virtuální stroj, ale nechce se nabootovat ani z flash, ani z iso na disku a nepřišel jsem na to, kde je problém.

Navíc, v minulosti jsem program úspěšně použil na Windows XP, takže vůbec nechápu.

Tak si to zhrnme.
Pises o butovacej fleske, ale obrazky davas z nejake cdromky. Ked na vela das obrazok, ze v tej virtualnej cdrom mas ISO file neunuvas sa napisat, co ti nefunguje...hlavne, ze si zamazal nepodstatnu cestu na tvojom disku;o).
Nemozes pouzit VB a tak sa trapis s VMwarom, s ktorym to evidentne nevies. Preco ti nejde VB je zahadou, ktoru si si nechal pre seba.
Rozdiel medzi MBR (legacy) a GPT (UEFI) ti jasny evidentne nie je.
Vydavas zahadne vyhlasenia o porgame (akom???), ktory sa neustale hrabe v mechanike a chces nieco na nom nastavovat.
Mam pokracovat?

A toto vsetko nie je u teba zriedkave...naopak je to pravidlom.

Pokud už chceš mermomocí bootovat z té flešky, tak jí nedělej jako bootovací, ale to ISO tam nakopíruj jako soubor (tzn. normálně kopii)...
Teď jsem to tu zkoušel a jede to...vybereš to ISO z té flešky pak...jestli ti to pomůže...ale nějak nechápu to celé martyrium...