disky zásadně dělím na 1.oddíl pro systém+programy a 2.oddíl pro data (+dočasné zálohy, které patří stáhnout na síť)
1) zálohuju jedině celý systémový disk c: do image - ale právě jen ten systém.
nesnáším, aby měli dementní uživatelé data (filmy) nacpané ve svém profilu/na ploše - k čemu je mi záloha, jejíž součástí jsou desítky gb filmů, hudby, instalaček?
2) vybraná data z d: jen kopíruju pryč, ale to nikdy neřeším zálohovacím programem. na to stačí nějaká batka / plánovač.
full image disku umí všechny ty programy.
kvůli obnově systému i totálními lamami používám mbr disky bez extra oddílu pro bootloader (bez efi). s windows11 ve svém životě nepočítám.
v takovém prostředí bych nejdřív vyzkoušel free verzi toho aomei co umí. mě jde o zálohu i obnovu komplet oddílů, patlání se s jednotlivými soubory nebo s nastavením pošty mě nezajímá.
čili zálohu c: do image (dejme tomu i s parazitními gpt oddíly, pokud má člověk takový disk)
a obnovu na druhý prázdný disk, jestli po výměně disků systém nastartuje. jinak je ta záloha pro mě k ničemu.
právě ta obnova potřebuje mít buď boot médium s diskem pro umístění záloh (iodd2531, zalman ve-350), anebo druhý pc na kterém jde provést obnovu "havarovaného" disku na nový prázdný.
když to není možné vyzkoušet, nemám druhý disk, neumím udělat boot médium nebo se mi nechce, nezbývá mi než věřit, místo free verze rovnou za něco zbrkle zaplatit - a možná se po roce diivit a naříkat nad bývalým diskem.