Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Win10 nevidi okolite PC

Ahoj,
mam na stole PC s Win10Pro, 21H2 zostava 19044.1387, ktore nezobrazuje okolite PC v sieti, zobrazuje len seba. Ked pozriem z ineho PC (W7), tak vidim vsetky ostatne PC, vratane toho s Win10.

Co som skusil:
- overil som z noveho PC ping na vsetky ostatne - funguje
- rovnako ping z ineho PC (Win7) na nove PC - funguje
- nastavil som sietovy profil ako sukromny, je povolene zistovanie siete aj zdielanie suborov a tlaciarni.
- ked spustim na novom PC net view, tak zahlasi System error 1231
- ked spustim na inom PC (win7) net view, tak zobrazi vsetky, vratane toho noveho
- z noveho PC mozem namapovat cez net use X: \\PCWin7\nejakedata - funguje

Jedine co nefunguje teda je zobrazenie okolitych PC.

Riesili ste nieco take? Co a kde nastavit?

Takze vyriesene, napisem ak by to niekomu pomohlo:

Súčasti systému Windows - najst Podpora zdielania suborov SMB 1.0/CIFS - zaskrtnut Klient SMB 1.0/CIFS

Nechapem, ze stale musi MS nieco rozbabrat, neskutocne...

Zvlastne, ze kvoli bezpecnostnym dovodom je vypnuty aj klient Klient SMB 1.0/CIFS. Clovek by cakal, ze kvoli bezpecnosti, ak je tam nejaka diera, bude stacit vypnut server SMB 1.0/CIFS. Su tam na to zvlast volby jedna pre server, jedna pre klienta.

No co uz, hlavne, ze to ide...

Je to jen další sabotáž ze strany microsoftu. A hlavně je zvláštní, že to není odjakživa, ale nejsem schopný říct od kdy (fungovalo to, a pak to už nefungovalo, nepochybně po nějaké aktualizaci). A zasáhlo to i už namapované disky, teda nestačí jen disky namapovat a protokol vypnout.
No ale aspoň ta chybová hláška dávala smysl a dalo se to řešení najít. Stačilo jen kus té chybové hlášky opsat do vyhledávání a asi čtvery rozličné stránky toto řešení popisovaly. Už to zase funguje. Teda aspoň na disky, které mám namapované, nebo které zadám přímo (ostatně to je taky důvod, proč jsem před víc jak 20 lety začal s označováním počítačů počínaje PC01 (pár čísel jsem vynechal, některá se v běhu let podařilo přidělit víckrát), a stejně tak sdílené složky dostávaly jednoduché názvy, aby bylo snadné to zadávat ručně a to windows 95 (98, 3x) měl ve srovnání s pozdějšími verzemi to procházení sítě docela rychlé a spolehlivé), procházení sítě v desítkách funguje ještě hůř než v sedmičkách a linuxu (a to už v XP bylo o poznání horší, prostě jak jde čas, zrovna tato funkce se zhoršuje). Prakticky najít síťový disk procházením mi připadá nemožné.
Člověk by čekal, že pokud se najde v protokolu díra, že se na ní udělá záplata a ne, že se ten protokol zruší. (Přece je to místní systém, který určuje, co na síť pošle, nebo co si nechá líbit.) Ostatně nebýt používání linuxu, netuším ani, že něco jako samba (natož ve více verzích) existuje. Ve winsows se to jmenovalo něco jako protokol pro sdílení souborů a tiskáren v sítích microsoft, později o tom člověk ani nevěděl, protože to bylo rovnou v default instalaci (stačilo připojit do sítě a vše fungovalo), s názvem samba jsem se setkal právě až v linuxu a v síťových přehrávačích (které také bývají založené na nějakém linuxu).

ano, kvuli bezpecnosti staci neinstalovat server smb v1. ta verze je nutna jen kvuli win xp.

nikdy neprochazim okolni pc v pruzkumniku, zbytecna funkce. taky mam vsude nastavenou "pracovni sit", zadna "domaci sit" dobra jen pro sireni viru.
na cizi pc se dostanu primapovanim disku se jmenem a heslem, funguju tak v siti se stovkami pc.

co v takove siti bezi zjistuju bud pres ip scanner, nebo konkretni pc pres batku s pingem, mapovanim disku a vypisem ulozene konfigurace.

No tak to by som rad vedel ako to funguje detailnejsie. Lebo ziadne XP aktualne v sieti nie je (je vsak mozne, ze pred par dnami nejake bezalo vo virtualke).

Pripojeny bol vcera aj NTB s win10, na ten som celkom zabudol, ze tam vobec je (inak prejavil sa vraj u neho pred cca tyzdnom po nejakej aktualizacii rovnaky problem - nevidi okolite PC, tam to vsak je riesene mapovanim disku, takze to nicomu nevadilo).

No a teraz spatne si vybavujem, ze novy PC s Win10 nevidel ani ten NTB (tiez Win10, privatna siet, zistovanie siete zapnute). Ako je toto mozne, ze ani dva stroje s Win10 sa nevideli navzajom? Alebo je to tiez nejaka "bezpecnostna" ficura?

nevím co si pod tím představit, protože já nepotřebuju, aby jeden pc "viděl" druhý.
jestli je tím myšleno zobrazování desítek síťových stanic v průzkumníku a jejich automatické procházení klikáním myši, o takovou featuru nestojím.
windows7 umí smb v1 i v2. na serveru nebo ve w10 se dá vypnout podpora smb v1. tím se pro automaticky sdílení použije vyšší protokol.
zda funguje prohlížení sítě netuším, průzkumník nikdy nepoužívám, samotná featura jen zdržuje.

když něco potřebuju, si to přimapuju. už 25 let od win-nt funguje syntaxe:

net use x: \\ip.adresa.nebo.compname\sdileny_disk [/user:jmeno heslo] /persistent:no
net use x: /delete

kvůli sklerotičnosti windows nedoporučuju defaultní volbu "/persistent:yes".
koncovou část ip.adresy zadávám batce jako parametr.

anebo si toto nastavení vyvolám z historie správce souborů: f11 / f12, než minutové proklikávání myší v parodii na správu souborů.