Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem inicializace HDD

Ahoj, mel bych dotaz.
Meli jsme k HTPC pripojeny HDD (seagate 3TB) a nelze se na nej ted dostat.
Data z nej uplne nutne zachranovat nemusim, ale pokud by to nemel byt problem?! ... nevim, co se presne deje pri inicializaci.

Kdyz ho pripojime do PC tak se ve spravci disku objevi "neznamy disk 3,85 GB - Neinicializovano." a nabidne mi vytvoreni spousteciho zaznamu MBR.
Prijdu o data a disk bude zas funkcni?

Co se s tim da delat?
- obnoveni disku a zpristupneni dat
- obnoveni disku s veskerou ztratou dat
- do popelnice

Předmět Autor Datum
Při inicializaci se do nultého sektoru zapíše tabulka rozdělení disku. Pro 4TB disk spíš než MBR (to…
ml1 12.01.2022 14:57
ml1
Do popelnice urcite ne. Nejjednodussi je, pokud nestojis o data na tom disku, nechat Windows ten dis…
kubik 12.01.2022 19:41
kubik
tak asi pripojit k Linuxu a podivat se, co tam vlastne je Podpora pro souborový systém EXT4 se dá d…
host 12.01.2022 19:54
host
Já osobně bych se napřed na to podíval nějakým správcem diskových oddílů třetí strany. Preferuji Par…
Pytlík 12.01.2022 19:49
Pytlík
Diskpart.exe, príkaz Iniciovať https://macrorit.com/partition-magic-manager/initialize-disk-gpt-mbr-…
Nuda 12.01.2022 19:53
Nuda
ten htpc bylo co zač - běželo to s windows, nebo s nějakým tučňákem? nejlepší by bylo připojit to k…
lední brtník 12.01.2022 21:07
lední brtník
Pokial to bolo nejaké zariadenie s MIPS procesorom ,k tomu sa dá vo win pristupovať pomocou pripojiť… poslední
audax mobile 13.01.2022 12:38
audax mobile

Při inicializaci se do nultého sektoru zapíše tabulka rozdělení disku. Pro 4TB disk spíš než MBR (to je do 2TB) by bylo lepší GPT. (To MBR znamená Master Boot Record tedy hlavní spouštěcí záznam, který je v nultém sektoru, ale poslední roky se to používá pro klasický styl tabulky oddílů.)
Zřejmě to HTCP používalo nějaký svůj formát disku, který počítač nerozezná (důležitá je signatura 55aa na konci nultého sektoru, která systému říká, že disk je zformátovaný, takže počítač, i když formát nerozpozná, ví, že na něj nemá šahat; taková je teorie, praxe je jiná, i windows 10 (jak se kasá, že si rozumí s linuxem) pořád chce linuxové disky formátovat). To by nebylo nic divného, když jsem se diskovým prohlížečem koukal na disk z videa panasonic, tak tam bylo krásně napsáno PANASONIC DIGA a něco dál, ale aby na konec dali 55aa to ne, takže disk byl pro počítač taky nezinicializovaný, přestože data na něm jsou.

Pro zpřístupnění dat bude potřeba hledat, pokud to HTPC bylo nějaké oblíbenější, budou na webu na to nástroje. Možná by nějakou radu měl výrobce.
Jinak po zformátování bude pravděpodobně disk možné používat, ale veškerá data zmizí.

Do popelnice urcite ne. Nejjednodussi je, pokud nestojis o data na tom disku, nechat Windows ten disk inicializovat, vsechny oddily z nej smazat a pak vytvorit nove, citelne z Windows.
Pokud bys chtel ty data zkusit vytahnout, tak asi pripojit k Linuxu a podivat se, co tam vlastne je - ale to uz vyzaduje trosku usili a studia :)

Já osobně bych se napřed na to podíval nějakým správcem diskových oddílů třetí strany. Preferuji Partition Wizard od firmy Minitool, existuje ale i spousta dalších, stejně dobrých. Uvidíš, co na tom disku je a třeba to umožní i konverzi souborového systému na něco pro Windows stravitelnějšího.

Pokial to bolo nejaké zariadenie s MIPS procesorom ,k tomu sa dá vo win pristupovať pomocou pripojiť server,tam bolo obvykle predvolené server:nmt,user name:admin,password:1234 a pozrieť a pripadne prehrať multimediálny obsah bez obmedzení aj vo win……inak sa dá disk normálne použiť ako každý disk,len prídeš o obsah,win ho obvykle sformatuje na “svoj obraz”…

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru