Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak složit PC?

Zdravím neví někdo jak složit PC, nerozumím tomu a nerad bych něco poškodil

Změna kategorie, původně: Operační systémy (host)
Změna předmětu, původně: Jak složit PC (host)

loading...

Nejdřív potřebuješ správné komponenty (je dobré se poradit tady, zda to k sobě sedí (lze taky ověřit na kompatibility listech, ale to je komplikované, celkově paměť musí sedět k CPU a odobí k desce, RAM by měla mít buď 1,2 nebo 4 kusy, ideálně stejné) a zda je sestava vyvážená).
K základní desce je návod, co kam patří, hlavně RAM se MUSÍ osazovat v předepsaném pořadí do předepsaných slotů.
CPU se musi napastovat, než se na něj dá chladič - čím MÍŇ pasty tím líp a nesmí ti přetéct na nožičky - a pak se dá do desky a pak se dá chladič, který má většinou protikus na druhé straně desky. Pak se většinou montuje deska do počítač a pak se dělá zbytek.
Konektory se dávají tam, kam patří podle obrázku a tvaru (použitím rozumné síly to většinou nejde dát blbě).

CPU do patice zapadne samo (ale někdy je potřeba z patice vyndat nějakou volně vloženou maketu, co chrání patici před prachem) a otevírání/zavírání patice je někdy trochu složitější.
Chladič musí sedět a musí být utažený dobře, ostatní věci se vkládají, dokud nezacvaknou, mírným přitlačením.

Najdi si nějaký návod na youtubu, ono je to pro PC v postatě všechno stejné, jen se může lišit umístění jednotlivých prvků.

Pokud máš v okolí někoho, kdo si počítač už sestavil a chodí mu, tak ho popros, aby ti poprvé stál za zády a radil, ale abys to dělal vlastníma rukama, podruhé to už není takový problém.

Ovladače jsou už taková třešínka, když se člověk dostane do fáze, že hledá ovladače, tak to už je se skládáním hotový. Mám pocit, že i windows se s ovladači trochu polepšil, desítky třeba zvládaji bluetooth, usb acm a usb síťovku, to jen z toho, na co jsem narazil (co sedmičky neuměly, zatímco linux s tím neměl problémy).

Ovladače pro windows poskytne výrobce, většinou přímo v odkazu od daného hw, to je podle mě to nejjednodušší.

Zdůrazním - když budeš něco do něčeho připojovat, pořádně si to prohlédni a přemýšlej, jestli to tam bez násilí půjde. Příklad - každý konektor (patice) na základní desce pro paměť má mezi kontakty asymetricky umístěný výstupek (klíč), aby nebylo možné vložit paměti opačně. Každá verze paměti - např. DDR2, 3, 4 mají výstupek trochu posunutý = tak zjistíš, jestli je paměť pro tvou základní desku. Hodí se to, pokud se ti dostane do rukou paměť o které nic nevíš. Procesor - 3 rohy patice jsou stejné, jeden je jiný. Zase - při vkládání do patice povolíš její páčku a vložíš procesor tak, aby označený roh patice odpovídal označenému rohu procesoru. V tom rohu jsou i jinak uspořádané nožičky procesoru. Při montáži chladiče procesoru postupuj podle návodu výrobce chladiče. Zdroj - napájení základní desky má zpravidla 2 konektory - široké základní a užší přídavné. Všimni si, že jednotlivé kontakty v konektorech jsou buď čtyřhranné, nebo na jedné straně se sraženými rohy = bez násilí by to nemělo jít zapojit opačně. Závěrem - pokud víš, že tvá základní deska "umí" tvůj procesor i paměti a máš vše správně do konektorů (patic) vloženo, ještě nemáš vyhráno. Sešroubování, připojení konektorů od zapínacího tlačítka apod pominu. Pokud PC napoprvé nespustíš, vše zkontroluj. Chyba ale nemusí být v ničem jiném, než ve verzi BIOSu / UEFI, která nerozezná tvůj procesor. V manuálu základní desky nebo na stránkách výrobce desky je postup, jak nahrát nový BIOS / UEFI i když se PC nespustí.

Až na několik drobných výjimek platí, že co jde do sebe zasunout, to funguje.

Vše se bude odvíjet od vybraného procesoru. Pro něj se musí najít základní deska. Teda lze postupovat i opačně, vybrat si základní desku a pro ni hledat procesor (a rozhodně zkontrolovat, jestli deska podporuje vybraný procesor případně jestli není nutné pro ten účel aktualizovat bios). Ale touhle dvojcí už jsou ostatní komponenty dané. Paměti podle patic desky (je tam pár parametrů, které lze volit), grafárnu pokud je potřeba, zdroj rozumného výkonu a to je prakticky všechno. Jo vlastně dneska ještě SSD podle toho, co MB podporuje.
Ostatní je jednoduché, disky případně optické mechaniky jsou univerzální. Skříň podle vkusu a podle základní desky, aby tam šla, ale to je jen kus plechu.
Hlavní je začít od základu, a pak komponenty přidávat, není rozumné to sestavit celé, pak je velká pravděpoodobnost, že to bude potřeba rozebírat, když to nepůjde napoprvé.

Že se něco zničí, s tím se musí počítat. To je prostě riziko. Ale při opatrném postupu se dá eliminovat na naprosté minimum.

V první fázi je potřeba si zjistit něco o dostupném hw

V další fázi je potřeba vybrat komponenty

Následuje skládání a oživování (ještě předtím je dobré vybrat operační sysstém, je to docela strategické rozhodnutí, protože windows se musí kupovat spolu s komponentama, linux se dá stáhnout nebo koupit kdykoliv).

A co mám zkušenosti, vždy když jsem skládal PC tak jsem složil dva, protože ke komponentám, které mi zbyly stačilo dokoupit jen něco málo.

Jinak je možné koupit konfekční PC, který je už složený odborníky a většinou je v ceně i licence windows.

Je potřeba si něco zjistit, internet je plný informací, znalost angličtiny je pro tento účel výhodou.

Ono když všechny základní komponenty koupíš v jednom obchodě ( teda CPU, MB, RAM, zdroj a skříň + cokoli dalšího si zamaneš), tak ti to většinou jsou ochotní (případně za mírný poplatek) složit i sami.
Nadstavbové komponenty z jiných obchodů už snadno dodáš sám.