
Jaký Linux na starou plečku?
Starý NB, 4GB RAM, dvoujádro, tohle: https://www.tsbohemia.cz/notebook-asus-ul80ag-14-1-led-su7300-4gb-500gb-dvd-rw-wifi-bt-cam-w7hp-64bit_d91780.html
Je tam čerstvě W10/64/Home, ale zlobí to (viz vedlejší vlákno), drbu se s tím hodiny a (asi to neumím) už mě to nebaví.
Mělo by to být pouze na internet.
Jaké jednoduché, nenáročné, a maximálně blbuvzdorné distro tam dát? Podmínkou je čeština. Uživatelka má 88 let.
Díky za tip, odkaz ke stažení.
Instalačka by měla probíhat z DVD (mechaniku to má), bootování z flešky nějak nefungovalo, když jsem to kdysi zkoušel..
To je špatně, ale špatně položená otázka, opravdu špatně.
Není otázkou, jaký Linux (patrně máš spíš na mysli jaká distribuce). Linux, jádro a vše kolem je prakticky stejné ve všech distribucích. Spíš se ptej, jaké grafické rozhraní. U Widlí má grafické rozhraní (GUI) jen od velikého Billa a basta. V Linuxu si můžeš vybrat.
Pakli máš 4GB, bez obav instaluj 64bitovou verzi distribuce (ona stejně 32 bitová se už asi ani "nevyrábí"). A teď jakou distribuci. Jak jsem řekl, je to prakticky jedno, volil bych distribuci stojící na Systemd - rychleji bude startovat ale to zas většinou také není problém si počkat. Mám svou oblíbenou distribuci Fedora, ještě se mi nestalo, že by někam nešla nainstalovat a muselo se s tím něco kouzlit. Prostě nainstaluješ a jedeš. Trošku složitější je instalátor Anaconda, ale myslím si, že si s ním poradíš. Distribuce *buntu mají utajeného uživatele Root, který je na mnoho akcí potřeba a Rootování je zbytečně složité. Češtinu (více či méně úplnou) mají také většinou všechna distra. Takže za mne distribuce Fedora (ale také je to prakticky fuk).
A teď to nejdůležitější. Grafické rozhraní. Zapomeň na Plasmu (KDE) - sice IMHO nejlepší GUI ale náročné na stroj. Z "lehčích" GUI tedy doporčuji MATE (jestli chceš pouťové efekty, tak nainstaluje ještě Compiz a Emerald), které je i při nenáročnosti prostě skvělé. Z dalších a můžeš použit LXDE, XFCE ale ta už jsou hodně sparťánská. Asi bych nedoporučil ani Gnome - mi k srdci nepřirostlo.
Internetové prohlížeče, určitě ne FireFox (je z něho dneska děsné monstrum) a na maila ne ThunderBird. Na Net asi Vivaldi nebo klasický Konqueror a nebo SeaMonkey. Můžeš i použít Chromáka a Microsoft Edge jsi-li naň zvyklý.
Dál ti budou fungovat i LibreOffice, VLC na video a GWendView na prohlížení obrázků.
Takže shrnuji: Fedora + MATE. Rozjel jsem to na horších strojích a všichni si pak chrochtali. Nainstaluješ, jede to a česky. Enjoy.
Díky za rady.
Nicméně, opravdu mě nezajímá GUI. Na tom NB opravdu je potřeba akorát spustit nějaký internetový prohlížeč, nejlépe Firefox. To je vše. Matka nic jiného nepotřebuje a nic jiného na tom dělat stejně nebude. A je zřejmé, že pěkné GUI akorát žere zdroje.
Nějak předpokládám, že grafické rozhraní tam bude samo
, že nebudu muset nic stahovat, instalovat, nastavovat. Více se tomu věnovat nechci.
Tak mám spoustu počítačů, které grafické rozhraní prostě ani nemají, protože jsem ho tam nedal
Na druhou stranu, pokud tam chce JEN a pouze FireFox a už nic jiného, tak ti postačí jakékoliv minimalistické rozhraní a Firefox. (A ideálně ho spustit rovnou při startu a na počítač dát cedulku, co přesně udělat, pokud ho (FF) omylem zavře, a jak správně vypínat počítač).
Ano, tohle by byl ideální stav!
Jenze k tomuhle idealnimu stavu se nepropracujes na jedno kliknuti. Musis to tomu uzivateli pripravit. A jses toho schopen, mas na to cas?
Kdysi jsem pouzival fluxbox, dnes se uz nevyviji, takze bys pouzil podobny Openbox. Nezabira to temer zadne systemove prostredky, je to vlastne jen hole GUI, proste plocha, kde neni nic. Vsechno si tam dondas sam, treba tu jedinou ikonu Firefoxu doprostred obrazovky, kdyz si ho uzivatel omylem zavre. Samozrejme si muzes nastavit, aby se Firefox spustil okamzite po prihlaseni. Jde vsechno, jen to musis nastavit.
Akorat a opakuji se, ale prijde mi, ze sis usmyslel, ze si neco stahnes, jednoduse naklikas a bude vyreseno. Jenze takhle to na linuxu proste nefunguje, vymyslet si muzes temer cokoli, ale musis si to umet nastavit a to obvykle neni na par kliknuti.
Na předchozím NB bylo Lubuntu a opravdu to fungovalo. Zapnutí NB, klik na ikonu FF - a na papírku bylo napsáno jak (2 kliky? 3 kliky?) NB vypnout.
Už si nepamatuju, že bych to musel nějak více nastavovat - vždyť to neumím :)
Nakonec, nemusí to být Firefox, klidně něco build-in, kam budu schopen naflákat ty její záložky
Jak píše gilhad výše, vyzkouším, co bude nejpřístupnější.
A taky to může skončit tak, že tam bude Windows… ale ne oprava, přeinstalace, ale kompletní a čistý OS. Jenže necitlivým chováním se k němu můžu mít za chvíli zase práci, ledaže bych tam dal W7 a zakázal aktualizace.
Vzdyt pisu, ze Ubuntu je vyjimka, je to snad jedine distro, kde se delaji spesl baliky pro ruzna GUI. Pokud mas s Lubuntu dobrou zkusenost, tak aktualni LTS je 20.04 a pristi 22.04 LTS vychazi uz 21. dubna 2022.
Opet nesmysl. Každý program funguje se všemi GUI. To proto, že stojí na XOrg nebo na Waylandu. A frameworky QT a GTK jsou také všude. Dnes každý programuje v QT (Plasma) nebo GTK (Gnome). A nemusí mít strach, že to na něčem nepojede, podpora GTK a QT se instaluje automaticky na všech distribucích.
Nepochopil jsi, co jsem myslel:
Ubuntu, Xubuntu, Lubuntu, Kubuntu, Edubuntu - to ma prave jen Ubuntu. Ze je to blbost? Take si myslim, ale L-Core se vyjadril v tom smyslu, ze by to tak chtel. Zjevne neni sam, kdyz jim to funguje a pokracuji v tom.
Tak proto si může každý vybrat distro, jaké mu vyhovuje. To je výhoda Linuxu. Kdežto Widle jsou dané a basta. Já propaguji Fedoru, protože mi vyhovuje, nepotřebuje žádné nastavování (jsem líný člověk a ne, že bych to neuměl) a funguje spolehlivě u desítek uživatelů, kterým jsem to nainstaloval. Samozřejmě tuto distribuci nikomu nenutím, každý si právě může vybrat, co se mu líbí. Jen radím začátečníkům, aby do svého výběru Fedoru určitě zahrnuli.
odbocka k w7:
nainstaluju system, updatnu na "sp2", po nem 2-3 jedine kriticke aktualizace nebo mesicni security baliky do 2017, kdyz se mi moc chce.
sluzbu wuauserv k nicemu vic nepotrebuju.
Myšlenka dobrá. Může být, ale vezme to více času než Lubuntu. Pak ta riziková nevyzpytatelnost Windows, u kterých je i přes restrikce šance na problémy. Win 7 jako alternativu k Lubuntu beru. Za splnění podmínky, že to bude ošéfovávat v multibootu Grub.
Win 7 bych nainstaloval do VirtualBoxu, odpadne rebootování a funguje spolu s Linuxovými aplikacemi.
Hezký den,
L-Core, přicházím s rozhřešením.
Ušetřený čas věnujte mamince. Nikdo tu nebudeme věčně...
Nejsem žádný linuxový nadšenec. Bojuju s tím jako všichni ostatní. Jsem samouk a mnohdy sem jdu pro radu. Často se ptám jako věčný začátečník, protože prostě tápu a kolikrát neumím základní věci. Už jsem vzdal sledování vývoje HW a ptám se mladších a znalejších. Vážím si jejich rad.
Add Linux... Přesto ho mám rád a umím ho používat a nasazovat bezstarostně. Dává mi šanci udržet stará PC v chodu. Dává mi šanci na bezstarostnost. V praxi se to potvrzuje.
Dobré je, že to PC má 4 GB RAM. Určitě bych tam dal Linux Lubuntu. Systém aktualizací lze v Lubuntu nastavit. Výše navrhované Ubuntu vidím za zcela zbytečné, až nesmyslné k nasazení. Zbytečně to bude vytěžovat starý HW, k tomu vyšší energetická náročnost. Kancelářský balík pravděpodobně potřebovat nebude. Zadání znělo jasně. Takže na takhle staré stroje dávám výhradně Lubuntu. V naprosté většině případů jsem zbytečně ztratil čas snahou o jiný systém. Pokud byl uživatel zvyklý na Lubuntu, tak bych opět dal Lubuntu. Letitá praxe prokazuje, že naivní uživatelé, kteří vůbec nic nechápou, jeho prostředí přijímají velmi dobře. Prostředí Lubuntu je minimalistické, v nutné míře respektuje vzhledově Windows.
Doporučovaný Linux Zorin může být vhodnou volbou. Přesto dávám Lubuntu jak jen můžu. Co do objemu dat je minimalistickým systémem. To považuji za velkou výhodu na starých a pomalých HDD. Systém se pak spouští a případně obnovuje přijatelně rychle. Záloha má cca 1-1,5 GB.
Kdysi jsem zkoušel Remix který doporučuje mif. Pro požadovaný účel bych nic takového nezvolil.
Rce radí dobře. Jisté je, že poslední LTS verze Lubuntu je 64 bit.
RedMaX varuje správně, ale v kontextu toho co zde píšu, jsou to zbytečné obavy.
Závěr: Jednoznačně nainstalovat Linux Lubuntu LTS.
Prosím, pak sem za čas dejte zpětnou vazbu. Může to pomoci nejenom mě a potěší to. Díky.
No a proč ne ten Android? Tetička chce only prohlížeč. To by jelo i z flešky![]:)](https://static.poradna.net/images/smiley/evilsmile.gif)
Protože smysl má držet se osvědčeného. Tím spíš, že už to používala.
Ruku na srdce, kdo zvás tady instaloval Android na PC a aktivně ho používáte?
Osvědčený OS bude na bazmeku bootovat půl hodiny. Proč ne ten Androč, který je k dispozici hned? Tetička chce gůgl a poštu. Su já blbý, že to nechápu?
Protože ten osvědčený OS opravdu ale opravdu nebude bootovat půl hodiny z HDD. Více k tomu dodávat nebudu.
Osvědčený Ubuntu mi bootuje dvě minuty a to tam mám SSD. Nehlaď hada bosou nohou. Více k tomu dodávat nebudu.
Na necem ti to stoji. Driv bych ti napsal, aby ses prepnul do textovyho bootu a koukal, kde se to sekne. Dneska se systemd musis nekam do nejakeho schovaneho logu, coz si vygoogli sam, ale urcite neni normalni, aby ti Ubuntu na SSD bootovalo 2 minuty.
Mas telefon s Androidem? Jsi s nim dokonale spokojen a nestalo se ti, ze bys ten system z toho telefonu nejradeji vytahl, kdyby to nejak slo, totalne ho zkopal a pak zahodil do kose? To jsi stastny clovek. Ja bych ho nejradsi mlatil od rana do vecera.![]:)](https://static.poradna.net/images/smiley/evilsmile.gif)
No a pokud to ma cast lidi podobne jako ja, preci si nebudeme radit to davat jeste na PC, to by byl sadomasochismus.
Android je docela svérázná záležitost. Třeba má pravdu, ale já s tím čas ztrácet nehodlám. Držím se toho, co jsem nasadil na PC v řádech stovek kusů.
Nema pravdu, ja s tim pred nejakou dobou cas ztracel, to me jeste Android nevytacel tak moc jako dnes. Stejne jako je Android polofunkcni zmetek na telefonu, i ta x86 verze, ktera (ne)beha na PC na tom neni lepe. Pokud si s tim uzivatel nechce hrat a zkouset vsechny slepe cesticky podobne jako Cimrman, tak radeji opravdu zustat u toho linuxu.
Android je co? Linux. Sakra, všichni si pletete Linux, distribuci a GUI. Každé je něco jiného.
Android ma pramalo spolecneho s linuxem, ale kdyz chces, tak mam o neco presnejsi definici: Android je kostra linuxu doplnena o vlastni telo nebo-li nevlastni runtime prostredi spatne okopirovane z Javy.
Zkracene tomu rikam: "velky hovno". A to bych si o linuxu nikdy nedovolil rict. Tudiz napsat, ze Android je linux je urazka linuxu!
Android má vše společné s Linuxem, jádro, SystemD a správu aplikací i paměti. Samozřejmě, doplněno a upraveno na procesory telefonů.
Je to mysleno s tim Ubuntu trochu jinak. Jedna se o zvyk z jinych distribuci. Jak pisu na jinem miste, Ubuntu ma sve klony jako je Lubuntu, Xubuntu, Kubuntu, ..., coz na jinych distribucich linuxu neexistuje. Tam se nainstaluje system s predvolenym prostredim a az posleze si uzivatel doinstaluje prostredi, ktere chce. Cast uzivatelu to tak dela i na Ubuntu, ac nemusi.
Takze nainstaluji Ubuntu a pak se rozhodnu, ze chci LXQt nebo-li z toho udelat Lubuntu:
To je cele, az tak je to jednoduche.
A klidne muze vyzkouset i super odlehceny Openbox.
https://www.lifewire.com/install-openbox-using-ubuntu-4051832
---
Sakra chlapi. L-Core tys mi pridelal praci, poslu ten polofunkcni Q4OS nekam a nahodim na ten muj starickej notas Ubuntu s Openboxem.
*Buntu. To jsou jen názvy, jaké GUI mají v sobě. Tak to funguje skoro u všech distribucí, leč tam to extra nepojmenovávají alébrž označují jako spiny.