Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký Linux na starou plečku?

Starý NB, 4GB RAM, dvoujádro, tohle: https://www.tsbohemia.cz/notebook-asus-ul80ag-14-1-led-su7300-4gb-500gb-dvd-rw-wifi-bt-cam-w7hp-64bit_d91780.html
Je tam čerstvě W10/64/Home, ale zlobí to (viz vedlejší vlákno), drbu se s tím hodiny a (asi to neumím) už mě to nebaví.

Mělo by to být pouze na internet.

Jaké jednoduché, nenáročné, a maximálně blbuvzdorné distro tam dát? Podmínkou je čeština. Uživatelka má 88 let.

Díky za tip, odkaz ke stažení.
Instalačka by měla probíhat z DVD (mechaniku to má), bootování z flešky nějak nefungovalo, když jsem to kdysi zkoušel..

Ony tam několik let (od roku 2018) i jely. Jenže nevím, zda se mi chce neustále řešit nějaké problémy, matka se k Windowsům nechová dobře. Baterka stojí za prd (vydrží pár minut), NB tedy musí tedy být pořád připojen k napájení. Do toho pořád nějaké aktualizace, matku to rozčiluje a prostě to natvrdo vypne někde uprostřed s "nemám čas čekat!". S tím nic neudělám, prostě ji nedonutím, chovat se k OS slušněji...

Na tom minulém NB jakési Lubuntu měla a šlo to. Počítám, že linux si aktualizace vynucovat nebude, že to někde zarazím a basta fidli.

Podle mě je mylná představa, že když tam dáš Linux, zázračně tím vyřešíš všechny problémy. Pokud tedy nejsi skalní Linuxák.

Dal bych tam nějakoui ořezanou verzi Win 10 - compact edition, jak tady několikrát odkazoval Jan Fiala.

Na ještě starší plečce s 1,5GB RAM jsem měl Lubuntu a - sice hodně pomalu - fungovalo to, co jsem chtěl. A matka s tím nakonec také uměla: kliknout na ikonu prohlížeče, tak má záložky... a po ukončení prohlížení NB vypnout. Vyřeším tím to, že se nebudu muset další hodiny otravovat s podivně nefunkčním internetem, pátrat po příčinách.

Windows se pořád aktualizuje, mění pod rukama, s tím nebude Linux otravovat. A že je to bezpečnostní riziko, na tom opravdu vůbec nezáleží.

Já zase mám tu zkušenost, že na Linuxu se s tím hnout dá většinou velice snadno a člověk najde tunu popisů, jak to udělat, zatímco na Windows to buď jde, nebo ne. Když ne, tak nejsnadnější je to nainstalovat znovu a doufat, že to půjde aspoň nějakou chvíli, než to rozhodí nějaká nevyžádaná aktualizace.
Na Linuxu si sám volím, kdy a jaké aktualizace chci, nebo nechci, a nemusím zápasit s nějakými "wizardy", co mě nenechají nastavit věci tak, jak mají být, ale místo toho mě nutí hádat, co chtěl asi básník říci a jak mu na to odpovědět, abych se ke správnému výsledku aspoň přiblížil. Přičemž návody, pokud už se nějaké najdou, jsou pro jinou verzi, která se chová zcela jinak.

A na Linuxu mám nejen právo, ale i možnost si opravit cokoli si zamanu (od chybějící položky v menu po třeba ovladač grafárny) - na Windows většinou nemám ani jedno ani druhé.

Ano, také jsem názoru že ZORIN OS (Lite) bude pro požadavek ideální, ale myslím že i Zorin OS by fungoval stejně dobře jako Lite.
- Na Zorin se mi libi i možnost změny vzhledu (vic Windows nebo vic Linux ci OSX, kazdy si prijde na sve) bez potřeby instalace nějaké další GUI nadstavby.
- Nízké HW požadavky : https://zorin.com/help/system-requirements/
- HW kompatibilni s postarším HW a to hlavně v otázce síťových karet.
- Časté aktualizace.
- Navigace v systému je velmi reaktivní (Lightweight ) a přehledny a to i pro uživatele co nemají s linux-distro žádnou zkušenost.
- Obchod aplikací je jen plus navíc.

L-core mrkni zde : https://zorin.com/os/ , instalace je snadná. AZakladni soft už je předinstalovaný . (přehrávač video/audio, editor textu/PDF, editor foto/video, internetovy prohlizec, etc)
PS: Da se přežít i na klasickém HDD, myslím ze SSD není vůbec podminkou i když je samozřejmě lepší. Desktop verzi jsem instaloval na podstatě starší a PC s pomalejším HDD.

IMHO spíš než distro tě bude zajímat jaké prostředí (KDE, GNOME, ....) a doplňky tam nainstaluješ.

Kdysi dávno a dávno jsem měl dobré zkušenosti s KDE, ale pak začalo bobtnat (nejen ono) a přešel jsem k fluxboxu (a distribuci Gentoo), který je fakt minimalistický a rychlý a prefektně mi sedne, protože nedělá nic, co mu neřeknu. Ale Windows se teda fakt nepodobá, ani nemá ikonky, takže pro tvou matku to nejspíš nebude to pravé.
Gentoo znamená, že si to překládá věci na míru procesoru a nastavení a co tam nedáš, to tam nebude (třeba připojení k síti, synchronizace času, grafika ....) - s tím se ti asi taky nebude chtít dělat,

Takže spíš nějakou "velkou distribuci", která si natahá předkompilované balíčky a sama nějak nastaví desktop, případně po instalaci (a odstranění nežádoucích věcí) jí zakážeš automatické updaty. Ale tady zkušenosti nemám, takže ti neporadím :-(

Dobrá připomínka, "velké distribuce" většinou nabízejí více prostředí, takže to je další, co bude potřeba vybírat.
Windowsu se dneska už nepodobá ani windows. Pokud by bylo tohle kritérium, tak jednoznačně vítězí linux mint mate. Jen nevím, jak jsem dosáhnul takového vzhledu (už je to řadu let), mám to tam označené jako vlastní, ale určitě jsem použil nějakou předvolbu.

Na podobnou plečku jsem dával mint a nebyl problém. Teda problém byl, dalo práci najít distribuci, která se dělá pro 32 bitů, protože většina distribucí je na 64 (což core2duo nebo co to je nezvládá). Takže naposledy, když jsem to oživoval, tak jsem tam dával něco jiného, musel bych se podívat na to DVD co tam vedle toho mám (teď na tom zase pracuju ve windows XP, ale na internet byl potřeba linux).
4 GB RAM snad ještě pořád linuxu stačí, aniž by bylo nutné povolovat swap (narozdíl od windowsu, který přesypává do swapu pokud možno všechno a co nejdřív, linux s tím čeká, než začne docházet paměť, takže možná tam ten swap nevadí tolik jako ve windows).

Instalace z DVD je nejjednodušší (může být i RW), neni potřeba hledat flešku, kterou je možné vymazat. Jinak linux zvládal bootování z flešky vždy bez problémů i v dobách, kdy se to m$ teprve učil. Co se mi nikdy neosvědčilo byla net instalace.

Prohlédnul bych si distrowatch https://distrowatch.com/ a tam bych se zorientoval, je totiž dost možné, že u tak starého střepu bude to omezení na 32 bitů. A vybíral bych přednostně nějaké běžnější distribuce (lokalizace do češtiny nebo aspoň slovenštiny je u nich běžná).

Ještě zde nezaznělo - můžeš zkoušet Linux jaký chceš a jaký ti kdo poradí. Linux má výhodu - můžeš zkoušet třeba 10x - žádná čísla, žádné aktivace. Vymažeš disk a jedeš jiný linux - pokud nenajdeš ten který ti vyhovuje. Já jsem vyzkoušel tak 20 linuxů, už dlouho mám Mint s KDE.

Ty androidí systémy prej fičí na starém HW velice svižně

Jj, Android by na to nainstalovat šel bezproblemu, kromě toho jsou teď instalačky zjednodušené funkci 'auto instalace kde stačí jen zvolit HDD na který se má Android zavést.
Ty novější verze s novějším jádrem podporují většinu HW podkladů. Co se týče Google aplikaci tak jsou u některých verzi předinstalované, v opačném případě stačí nainstalovat adekvátní Gapps https://opengapps.org/
Svižně to jede.

Ubuntu LTS.

Je to jedina rozumna volba pro cloveka, ktery neni v linuxu dokonale kovanej a chce neco, aby se s tim za rok zase nemusel drbat.

Kdyz se to bude sekat, tak proste najdes nejake odlehcene prostredi, ale furt budes v prostredi Ubuntu a furt se na nastaveni muzes prepnout do vychoziho prostredi.

---

Ja mam na stare plecce Core 2 ten Q4OS a dodnes jsem na tom nezprovoznil ani ten priblblej numlock pred prihlasenim. A proste reseni na tyhle exoticke distra nenajdes.

To je špatně, ale špatně položená otázka, opravdu špatně.

Není otázkou, jaký Linux (patrně máš spíš na mysli jaká distribuce). Linux, jádro a vše kolem je prakticky stejné ve všech distribucích. Spíš se ptej, jaké grafické rozhraní. U Widlí má grafické rozhraní (GUI) jen od velikého Billa a basta. V Linuxu si můžeš vybrat.

Pakli máš 4GB, bez obav instaluj 64bitovou verzi distribuce (ona stejně 32 bitová se už asi ani "nevyrábí"). A teď jakou distribuci. Jak jsem řekl, je to prakticky jedno, volil bych distribuci stojící na Systemd - rychleji bude startovat ale to zas většinou také není problém si počkat. Mám svou oblíbenou distribuci Fedora, ještě se mi nestalo, že by někam nešla nainstalovat a muselo se s tím něco kouzlit. Prostě nainstaluješ a jedeš. Trošku složitější je instalátor Anaconda, ale myslím si, že si s ním poradíš. Distribuce *buntu mají utajeného uživatele Root, který je na mnoho akcí potřeba a Rootování je zbytečně složité. Češtinu (více či méně úplnou) mají také většinou všechna distra. Takže za mne distribuce Fedora (ale také je to prakticky fuk).

A teď to nejdůležitější. Grafické rozhraní. Zapomeň na Plasmu (KDE) - sice IMHO nejlepší GUI ale náročné na stroj. Z "lehčích" GUI tedy doporčuji MATE (jestli chceš pouťové efekty, tak nainstaluje ještě Compiz a Emerald), které je i při nenáročnosti prostě skvělé. Z dalších a můžeš použit LXDE, XFCE ale ta už jsou hodně sparťánská. Asi bych nedoporučil ani Gnome - mi k srdci nepřirostlo.

Internetové prohlížeče, určitě ne FireFox (je z něho dneska děsné monstrum) a na maila ne ThunderBird. Na Net asi Vivaldi nebo klasický Konqueror a nebo SeaMonkey. Můžeš i použít Chromáka a Microsoft Edge jsi-li naň zvyklý.

Dál ti budou fungovat i LibreOffice, VLC na video a GWendView na prohlížení obrázků.

Takže shrnuji: Fedora + MATE. Rozjel jsem to na horších strojích a všichni si pak chrochtali. Nainstaluješ, jede to a česky. Enjoy.

Jsem rad, ze jsi napsal. Chtel jsem s tebou podiskutovat o jedne veci, ktera se tady v tom vlakne mimoradne hodi.

Mas pravdu vyjma zaveru, na vetsine se shodnem. Ne linux, ale graficke prostredi ho zajima. A graficka prostredi se daji na jeden prikaz doinstalovat libovolne, takze jakakoli exoticka distra jsou zbytecna.

A ted k tomu, co jsem chtel. Pokud vim, tak "nova" Fedora vychazi kazdeho pul roku. To znamena jednou za pul roku jit a preinstalovat to. Maximalne ma Fedora podporu dalsich 5 mesicu, teda dohromady 11 mesicu, takze se da jedna verze preskocit a preinstalovavat to jednou za rok. Pozor L-Core je pokud vim clovek, ktery neprijal podobny system na Windows a kazdeho pul roku novou verzi Windows 10 take neinstaluje. Ty po nem chces, aby behal k uzivateli, kteremu nainstaluje linux minimalne jednou rocne a preinstalovaval mu to?
Mam v praci kolegyni, jeji svagr je podobny linuxovy zapalenec a jejim rodicum nainstaloval linux. Prestal jim po case z neznameho duvodu pracovat. Rodice ted chteji, aby jim to manzel kolegyne opravil, jenze ten zna jen Windows. Svagr samozrejme nema cas. Tohle je proste realita linuxu. Je treba se o ten minoritni system starat a linuxovych nadsencu je jen par. Kdyz pak nemaji cas, tak ma BFU problem. Ptali se i v mistnim servisu, bydli na malem meste a ti jim rekli, ze linux nedelaji, takze ani zaplatit si nemuzou, maximalne se vratit na Windows.
Takze tady to vidis, s linuxem je nakonec docela drbacka, pokud se nejedna o uzivatele, ktery se tomu opravdu venuje a rozumi tomu.

Rolling updates jsem zazil u Manjara. Vzdycky se v ramci updatu neco podelalo, nekde byla nejaka chyba a ja musel rucne urcitou knihovnu vratit na starsi verzi. Rolling updates jsou za me vhodne pro linuxove nadsence, kterym nevadi si s tim hrat, ale neni to nic pro tazatele, ktery to chce nainstalovat a jit od toho. Jinak bezpecnostni updaty potrebujes vzdycky, nove funkcionality jiste nepotrebujes. To urcite vis. Ja jen, ze to neni nic pro BFU. Ja s Manjarem skoncil proto, ze jsem prestal mit cas si s tim hrat. Bylo to dobre na uceni se, bylo to funkcni, bylo to proste skvele, ale bylo to casove narocne.

Ano, nová Fedora vychází každého půl roku, ale nukdo tě nenutí jí instalovat. Tak jako dodnes chodí Windows 3.1 a Win XP, tak chodí i pět let stará Fedora. A není nutné hned přeinstalovat celý systém (já to teda dělám, páč se mi tím vyčistí systém od různých pokusů a instalací "na zkoušku"). Ale jinak se upgrade udělá sám. Podpora pro starší verze je 2 dozadu, to je rok. I pak není nutno propadat panice a klidně funguje dál i mnoho let. Záplaty v Linuxu za podělanou bezpečnost nemají u Linuxu takový význam, jako u Win.

(z ofic stránek Fedora)

Od Fedora Workstation 23, až bude k dispozici další stabilní vydání, se zobrazí grafické upozornění podobné upozorněním na aktualizaci. Kliknutím na toto tlačítko nebo spuštěním softwarové aplikace a přechodem do podokna Aktualizace se zobrazí jednoduché grafické rozhraní pro aktualizaci systému. Stáhne soubory upgradu a poté vyzve k restartu, aby je nainstaloval, podobně jako při aktualizaci systému. Po dokončení upgradu se systém automaticky restartuje do nového vydání.

O vychytané distribuce se není nutno starat. Ty doby jsou dávno pryč. Fedoru jsem vybral po dlouhém výběru a zkoušení všech distribucí. Původně jsem používal Mandrivu, po ukončení vývoje a předání do komunity jako Mageila či co to už moc nefungovalo. Jsem líný člověk ale i když tomu rozumím, tak pokud mi to po instalaci nejelo, zavrhl jsem to. Nainstalovat Fedoru je jednodušší (a podstatně rychlejší) jak nainstalovat Widle. A děsí se snad někdo instalací Windows? Instaloval jsem Linux mnoha uživatelům. Averze proti Linuxu jsou jen předsudky. Když jsem řekl, dám vám tam Linux, tak "jééééžííííšmarjátoné, tomu nikdo nerozumí". Když jsem ale nainstaloval Fedoru a řekl, tady máte super novou verzi Windows 20, tak všichni jásali a byli plně spokojeni. A kdyby někomu něco přestalo fungovat, to by se mi telefon netrhnul. Samozřejmě, může se stát, že se Linux posssss. Jako každý systém, i Widle se můžou posrat. Pokud není disk v hajzlu, stačí přeinstalace, kterou zvládne každý BFU, je v češtině a... no u Fedory k instaláku Anaconda mám výhrady, nicméně i BFU to zvládne v pohodě.

Díky za rady.
Nicméně, opravdu mě nezajímá GUI. Na tom NB opravdu je potřeba akorát spustit nějaký internetový prohlížeč, nejlépe Firefox. To je vše. Matka nic jiného nepotřebuje a nic jiného na tom dělat stejně nebude. A je zřejmé, že pěkné GUI akorát žere zdroje.

Nějak předpokládám, že grafické rozhraní tam bude samo :-), že nebudu muset nic stahovat, instalovat, nastavovat. Více se tomu věnovat nechci.

Jenze GUI je gró tveho problemu. Kdyz nahodis nejake exoticke distro, muze te "vytocit" i nejaka blbustka typu zapinani numlocku. Proste buh vi, co kde tvurci exotickeho distra zmrsili, ze to nefunguje. Protoze se o ten notas nechces starat a chces to nainstalovat a aby to jelo bez nejakych zaskobrtnuti, potrebujes velke distro, ktere ma spoustu vyvojaru, spoustu testeru a spoustu uzivatelu, tudiz je tam minimalne chyb a pokud nejake jsou, tak uz je nekdo pred tebou vyresil.
Bohuzel pro tebe, ktery to chces na starou plecku, velka distra jsou optimalizovana na nove vykonne stroje. Tudiz je nejednodusi variantou velke distro + nenarocne GUI. Variantne snad jedine velke distro, ktere vytvari sve klony i s alternativnimi GUI, je Ubuntu. Takhle je to proste dane a nic na tom dal nevymyslis.

Tak mám spoustu počítačů, které grafické rozhraní prostě ani nemají, protože jsem ho tam nedal :-)

Na druhou stranu, pokud tam chce JEN a pouze FireFox a už nic jiného, tak ti postačí jakékoliv minimalistické rozhraní a Firefox. (A ideálně ho spustit rovnou při startu a na počítač dát cedulku, co přesně udělat, pokud ho (FF) omylem zavře, a jak správně vypínat počítač).

Jenze k tomuhle idealnimu stavu se nepropracujes na jedno kliknuti. Musis to tomu uzivateli pripravit. A jses toho schopen, mas na to cas?

Kdysi jsem pouzival fluxbox, dnes se uz nevyviji, takze bys pouzil podobny Openbox. Nezabira to temer zadne systemove prostredky, je to vlastne jen hole GUI, proste plocha, kde neni nic. Vsechno si tam dondas sam, treba tu jedinou ikonu Firefoxu doprostred obrazovky, kdyz si ho uzivatel omylem zavre. Samozrejme si muzes nastavit, aby se Firefox spustil okamzite po prihlaseni. Jde vsechno, jen to musis nastavit.

Akorat a opakuji se, ale prijde mi, ze sis usmyslel, ze si neco stahnes, jednoduse naklikas a bude vyreseno. Jenze takhle to na linuxu proste nefunguje, vymyslet si muzes temer cokoli, ale musis si to umet nastavit a to obvykle neni na par kliknuti.

Na předchozím NB bylo Lubuntu a opravdu to fungovalo. Zapnutí NB, klik na ikonu FF - a na papírku bylo napsáno jak (2 kliky? 3 kliky?) NB vypnout.
Už si nepamatuju, že bych to musel nějak více nastavovat - vždyť to neumím :)
Nakonec, nemusí to být Firefox, klidně něco build-in, kam budu schopen naflákat ty její záložky

Jak píše gilhad výše, vyzkouším, co bude nejpřístupnější.

A taky to může skončit tak, že tam bude Windows… ale ne oprava, přeinstalace, ale kompletní a čistý OS. Jenže necitlivým chováním se k němu můžu mít za chvíli zase práci, ledaže bych tam dal W7 a zakázal aktualizace.

e to snad jedine distro, kde se delaji spesl baliky pro ruzna GUI.

Opet nesmysl. Každý program funguje se všemi GUI. To proto, že stojí na XOrg nebo na Waylandu. A frameworky QT a GTK jsou také všude. Dnes každý programuje v QT (Plasma) nebo GTK (Gnome). A nemusí mít strach, že to na něčem nepojede, podpora GTK a QT se instaluje automaticky na všech distribucích.

Nepochopil jsi, co jsem myslel:

Ubuntu, Xubuntu, Lubuntu, Kubuntu, Edubuntu - to ma prave jen Ubuntu. Ze je to blbost? Take si myslim, ale L-Core se vyjadril v tom smyslu, ze by to tak chtel. Zjevne neni sam, kdyz jim to funguje a pokracuji v tom.

Tak proto si může každý vybrat distro, jaké mu vyhovuje. To je výhoda Linuxu. Kdežto Widle jsou dané a basta. Já propaguji Fedoru, protože mi vyhovuje, nepotřebuje žádné nastavování (jsem líný člověk a ne, že bych to neuměl) a funguje spolehlivě u desítek uživatelů, kterým jsem to nainstaloval. Samozřejmě tuto distribuci nikomu nenutím, každý si právě může vybrat, co se mu líbí. Jen radím začátečníkům, aby do svého výběru Fedoru určitě zahrnuli.

Myšlenka dobrá. Může být, ale vezme to více času než Lubuntu. Pak ta riziková nevyzpytatelnost Windows, u kterých je i přes restrikce šance na problémy. Win 7 jako alternativu k Lubuntu beru. Za splnění podmínky, že to bude ošéfovávat v multibootu Grub.

Akorat a opakuji se, ale prijde mi, ze sis usmyslel, ze si neco stahnes, jednoduse naklikas a bude vyreseno. Jenze takhle to na linuxu proste nefunguje

Ale nepřeháněj. Až na pár drobných banálních problémů které máš jen ty je kde přesně problém ?
Navíc spíše naopak, instalace je podstatně jednodušší jak u takového Windows. Navíc ty Linux distro o proti Windows můžeš hned po instalaci používat bez potřeby řešit ty klasické postinstalačni win hovadiny.

PS: jinak ten NTB s DualCore + 4Gb RAM je dostatečně výkonný aby zvládl v podstatě jakoukoliv distribuci, pobizet na ty nejosekanější verze na kost ktere existuji nebo az skoro systémovou konsoli s ikonou FFox bez GUI je až přehnané :)
Distribuce Ubuntu desktop, Mate etc se instalují i na 100x pomalejší procesory ARM pro různé Raspberry krabičky. Než řešit GUI bych se spíše zaměřil na verze LTS (s delsi podporou).
Nainstaloval bych normalni verzi. Pak az ten uzivatel bude neco potrebovat, tak nemusi nic resit nebo doinstalovavat. Tech par pred-instalovanych programu pro text, audio/video nic na HDD nezaberou.

Navíc ty Linux distro o proti Windows můžeš hned po instalaci používat bez potřeby řešit ty klasické postinstalačni win hovadiny.

Kecy, poinstalacni nastaveni (aby to fungovalo, jak chci ja) mi vzdycky u linuxu trva dele nez na Windows.

Tak jestli chceš nebo potřebuješ nějaké Custom úpravy tak samozřejmě nějaké dodatečné nastavení musíš provést, ale zůstává to zcela v invidualnim kvádru.
Jinak jestli potřebuješ těch změn dělat mnoho, tak bych nevyloučil zvolit spíš distro které je blíže finálnímu stavu tvého požadavku. (Popřípadě zvolit instalaci OEM a instalačku upravit/přidat/osekat dle vlastní představy)
Já třeba nemám rád a vůbec mi nevyhovuje Fedora a musel bych strávit hodně času abych si ji upravil dle obrazu svého ;)

Ale houby. Nainstaluju a jede to rovnou a v pohodě. Nestalo se mi, že by někdy něco neběželo. Nainstaluji systém a po restartu s chutí můžu hned brouzdat po Netu hned několika prohlížeči. Samozřejmě, je možné nastavit různé vopičárničky a pouťové efekty, to pak něco trvá.

V jiných případech bych s nasazením Ubuntu souhlasil, ale tady je to zbytečný kanon na vrabce. Cílovým uživatelem bude 88letá stará paní. Tak rozum do hrsti... Ta si opravdu nic neupraví. Pan instalátor chce mít svatý klid a nechce řešit případné další problémy. To vyskakovací menu v Ubuntu by staříky opravdu týralo. Řešit změnu na jiné prostředí je zbytečnost. Prostě nasadím to, co danému uživateli na míru přísluší a jdu dál...

Hezký den,
L-Core, přicházím s rozhřešením.
Ušetřený čas věnujte mamince. Nikdo tu nebudeme věčně...

Nejsem žádný linuxový nadšenec. Bojuju s tím jako všichni ostatní. Jsem samouk a mnohdy sem jdu pro radu. Často se ptám jako věčný začátečník, protože prostě tápu a kolikrát neumím základní věci. Už jsem vzdal sledování vývoje HW a ptám se mladších a znalejších. Vážím si jejich rad.

Add Linux... Přesto ho mám rád a umím ho používat a nasazovat bezstarostně. Dává mi šanci udržet stará PC v chodu. Dává mi šanci na bezstarostnost. V praxi se to potvrzuje.

Dobré je, že to PC má 4 GB RAM. Určitě bych tam dal Linux Lubuntu. Systém aktualizací lze v Lubuntu nastavit. Výše navrhované Ubuntu vidím za zcela zbytečné, až nesmyslné k nasazení. Zbytečně to bude vytěžovat starý HW, k tomu vyšší energetická náročnost. Kancelářský balík pravděpodobně potřebovat nebude. Zadání znělo jasně. Takže na takhle staré stroje dávám výhradně Lubuntu. V naprosté většině případů jsem zbytečně ztratil čas snahou o jiný systém. Pokud byl uživatel zvyklý na Lubuntu, tak bych opět dal Lubuntu. Letitá praxe prokazuje, že naivní uživatelé, kteří vůbec nic nechápou, jeho prostředí přijímají velmi dobře. Prostředí Lubuntu je minimalistické, v nutné míře respektuje vzhledově Windows.

Doporučovaný Linux Zorin může být vhodnou volbou. Přesto dávám Lubuntu jak jen můžu. Co do objemu dat je minimalistickým systémem. To považuji za velkou výhodu na starých a pomalých HDD. Systém se pak spouští a případně obnovuje přijatelně rychle. Záloha má cca 1-1,5 GB.
Kdysi jsem zkoušel Remix který doporučuje mif. Pro požadovaný účel bych nic takového nezvolil.
Rce radí dobře. Jisté je, že poslední LTS verze Lubuntu je 64 bit.
RedMaX varuje správně, ale v kontextu toho co zde píšu, jsou to zbytečné obavy.
Závěr: Jednoznačně nainstalovat Linux Lubuntu LTS.
Prosím, pak sem za čas dejte zpětnou vazbu. Může to pomoci nejenom mě a potěší to. Díky.

Na necem ti to stoji. Driv bych ti napsal, aby ses prepnul do textovyho bootu a koukal, kde se to sekne. Dneska se systemd musis nekam do nejakeho schovaneho logu, coz si vygoogli sam, ale urcite neni normalni, aby ti Ubuntu na SSD bootovalo 2 minuty.

Ruku na srdce, kdo zvás tady instaloval Android na PC a aktivně ho používáte

Na mé postarší Surface 3 mám a používám Android x86 na místo Windows už třetím rokem.
Alternativou by mohl byt i Chrome OS a udělat z toho ChromeBook ale ..
[94613-chromeos-png]
https://www.alphr.com/download-install-chrome-os/ -- https://en.wikipedia.org/wiki/Chrome_OS
(ono, jak se o to jednou zacnes zajimat a sem tam zajdes na form které sa Android x86 zabývá, tak vidis ze tech uzivatelu co pouziva alternativu Android x86/ChromeOS je docela hodne. V podstate jde o cisty Android bez nadstavby a bloatware ruznych vyrobcu)

Skype jde určitě spustit automaticky po startu jakož to
službu, ale prohlížeče a podobně nevím, IMHO by bylo zapotřebí jít přes root nebo nějakou appku, ale jistý si tím nejsem, může to být složitější jak jednodušší.
PS : Ale používám klasický čistý Android x86 + Gapps lite, nevím jak to má kupříkladu LineageOS který je na Android postaven, může mít něco podobného už v možnostech
Není tak dlouho byly vydány nové verze s aktualizovaným jadrem, nedíval jsem se zatím do relase změn, jen vím že nové jádro bylo laděno hlavně pro širší HW kompabilitu.

Mas telefon s Androidem? Jsi s nim dokonale spokojen a nestalo se ti, ze bys ten system z toho telefonu nejradeji vytahl, kdyby to nejak slo, totalne ho zkopal a pak zahodil do kose? To jsi stastny clovek. Ja bych ho nejradsi mlatil od rana do vecera.
No a pokud to ma cast lidi podobne jako ja, preci si nebudeme radit to davat jeste na PC, to by byl sadomasochismus. ]:)

Nema pravdu, ja s tim pred nejakou dobou cas ztracel, to me jeste Android nevytacel tak moc jako dnes. Stejne jako je Android polofunkcni zmetek na telefonu, i ta x86 verze, ktera (ne)beha na PC na tom neni lepe. Pokud si s tim uzivatel nechce hrat a zkouset vsechny slepe cesticky podobne jako Cimrman, tak radeji opravdu zustat u toho linuxu. :-)

Ještě dodatek. Vybavilo se mi, jak jistá společnost docílila vysoké bezpečnosti mobilních telefonů tím, že tam dali Android v jeho základní surové podobě atd. Uživatelé trpěli jak bezdomovci v mrazech. Proti tomu stáli uživatelé, které měli konkurenční zařízení bezpečnostně děravé, vynášelo to domů do Číny, ale ovce byly nadšené z jednoduchosti čínské nadstavby (dožadovali se), kdy jim to jednoduché prostředí stačilo pro přístup na socky bez kterých by v civilizaci nepřežili...

Takže za mě Android v žádném případě. Snad jedině pro masochisty a tyrany nevinných stařenek.

Android ma pramalo spolecneho s linuxem, ale kdyz chces, tak mam o neco presnejsi definici: Android je kostra linuxu doplnena o vlastni telo nebo-li nevlastni runtime prostredi spatne okopirovane z Javy. :-p

Zkracene tomu rikam: "velky hovno". A to bych si o linuxu nikdy nedovolil rict. Tudiz napsat, ze Android je linux je urazka linuxu!

Je to mysleno s tim Ubuntu trochu jinak. Jedna se o zvyk z jinych distribuci. Jak pisu na jinem miste, Ubuntu ma sve klony jako je Lubuntu, Xubuntu, Kubuntu, ..., coz na jinych distribucich linuxu neexistuje. Tam se nainstaluje system s predvolenym prostredim a az posleze si uzivatel doinstaluje prostredi, ktere chce. Cast uzivatelu to tak dela i na Ubuntu, ac nemusi.

Takze nainstaluji Ubuntu a pak se rozhodnu, ze chci LXQt nebo-li z toho udelat Lubuntu:

sudo apt install lxqt sddm

To je cele, az tak je to jednoduche.

A klidne muze vyzkouset i super odlehceny Openbox.

sudo apt install openbox obconf

https://www.lifewire.com/install-openbox-using-ubuntu-4051832

---

Sakra chlapi. L-Core tys mi pridelal praci, poslu ten polofunkcni Q4OS nekam a nahodim na ten muj starickej notas Ubuntu s Openboxem. :-D

Tomu všemu rozumím. V kontextu zadání dotazu a s ohledem na stáří HW a uživatele mi to přijde vše zbytečné. Prostě tam dám Lubuntu LTS 20.04 a vím, že na to několik let nemusím sahnout. To prostředí je fakt dobré a zcela dostačující. Mě třeba nevyhovuje prostředí Ubuntu. Jsem schopný ho používat, ale trpím. Většinou to nechávám tak, jak se to nainstaluje. Nechci ztrácet čas s dodělávkami. Staříci jsou z Lubuntu spokojení. Proto jsem dal radu "na jistotu" a z vlastní praxe. Oni ve většině případů stejně nechápou ani pojem prostředí. Takže když jim to předám, zaškolím, tak jim stejně pak druhý den zavolám a ptám se jako jejich vesnický pan doktor, co je trápí, co se děje... Většinou nemusím nic dále řešit.

Puppy Linux je dobrý na ty nejhorší HW vraždy z absolutního dna, které neutáhnou ani Lubuntu. To prostředí je poněkud svérázné, místy až vědecké, ale pokud si na to klikač zvykne, tak může být. Tazateli bych to ale nedoporučil. Důvodem je právě koncový uživatel.