Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kde a ako uchovavate citlive dokumenty?

Zaujimalo by ma, ako riesite ukladanie dokumentov, ku ktorym by nemali mat pristup cudzie oci?

Nejde o ziadne super tajne veci, ale povedzme kopie dokladov - pas, obcianka, vypisy z uctu, kopie lekarskych sprav, zmluvy a pod., ktore nepatria do nepovolanych ruk.

1. Hladam nejake riesenie, aby to bolo pohodlne, mat ich k dispozicii z PC-Win10 A ZAROVEN z mobilu s androidom.

2. Ako to riesite vy? Chranite vobec nejak taketo veci?

Předmět Autor Datum
Nuž - mať tak tvoje problémy... Máš skener? Tak ich oskenuj, urob z nich zaheslované PDF, ulož aspoň…
yYy 22.02.2022 21:31
yYy
Hmm, takto to samozrejme urobit vie kazdy, akurat je to dost nepohodlne. Niektore veci si naskenujem…
palos2 22.02.2022 21:42
palos2
Kdybys to měl lokálně, tak třeba šifrovaný oddíl Veracrypt. Ale pokud je požadavek přístup z Androi…
host 22.02.2022 21:45
host
Nemám domácí síť připojenou do internetu, takže mě to zase tak netrápí (jisté nebezpečí je pokud něk…
ml1 23.02.2022 13:08
ml1
Co si tu "licenční smlouvu" přečíst ??? Vyvracet očividný nesmysl netřeba ... Se zabezpečením dat t…
dsa 23.02.2022 13:31
dsa
Nejjednodušší bude ukládat do kontejneru vytvořeném v TrueCrypt. Zabezpečit douhým heslem, ale oprav…
Time 23.02.2022 18:38
Time
Dlouhé heslo, které jsi uvedl, je IMHO k ničemu. Jeho hash je důležitý… a stejný hash bude mít heslo…
L-Core 23.02.2022 18:52
L-Core
TC byl důvěryhodný. To že skončil ze dne na den, to nebylo pěkné. Postupem času u mě však na důvěryh…
Time 24.02.2022 06:40
Time
Truecrypt by uplne vyhovoval. Dokonca aj VeraCrypt atd. kedze tam nie je nic nelegalne a nemam ambic… poslední
Palos2 24.02.2022 20:45
Palos2
Tyto dokumenty ke ktrerym potrebuji pristup mimo domov mam na svem domacim NAS šifrované ve složce.…
HPET 23.02.2022 19:18
HPET
To je sice hezké, kde je ale jistota, že i přes ten improvizovaný vodoznak nedojde ke zneužití? Dobr…
Time 24.02.2022 06:46
Time

Nuž - mať tak tvoje problémy...
Máš skener? Tak ich oskenuj, urob z nich zaheslované PDF, ulož aspoň na dve-tri miesta (teda 2-3 kópie súborov), každé inde a tiež zahesluj. Heslá budeš vedieť len ty, pokiaľ by sa to niekto pokúšal otvoriť - nepochodí. PDF otvoríš i v Androide.
Ak si jednu kópiu uložíš i na cloud, budeš mať k ním (v prípade pripojenia) vždy k dispozícii.

P.S. Podľa mňa - toto je fakt hlúpa otázka.

Nemám domácí síť připojenou do internetu, takže mě to zase tak netrápí (jisté nebezpečí je pokud někam takové dokuimenty posílám nebo je naopak odněkud stahuju). U počítače, který je na internetu si to ode mě může stáhnout kdokoliv, kdo se k tomu dostane (a opravdu si nemyslím, že je to nedobytné, i když žádné disky nesdílím).
Ale myslím, že pro počítač s W10 ani Androidem neexistuje stoprocentní řešení. To jsou oba děravé systémy (ne že by ostatní děravé nebyly, ale speciálně pro tyto dva mám podezření, že úmyslně), takže jde spíš o to, kdo by k tomu neměl mít přístup. Protože v prvním případě m$ ve druhém google k tomu přístup má a všichni, kterým ho poskytnou (zejm. státní orgány a tajné služby). Nevím co je na tom pravdy, běžela (dlouho před desítkama) nějaká poplašná zpráva, že podle licenční smlouvy, kterou uzavíráte s googlem při instalaci jsou veškerá (i uživatelská) data v počítači spoluvlastnictví google (v desítkách pak prý mělo být něco podobného tam měl i m$, dokonce prý s tím, že pokud byla zpracována nebo vytvořena v jeho programech, je on spoluautorem). Nezkoumal jsem to, možná je to opravdu jen poplašná zpráva, na druhou stranu jsem neviděl zprávu, která by to vyvracela.
Nechci být příliš paranojdní, ale nedělám si iluze. Co je v počítači, od kterého vedou dráty do světa nikdy nebude v bezpečí.

Nejjednodušší bude ukládat do kontejneru vytvořeném v TrueCrypt.
Zabezpečit douhým heslem, ale opravdu dlouhým... z#94S<jn,C>R6y}T3]jE6h%RbKrMVd'J<ZW,Ucvu`NL:*3&zZ:#t)fUwg}SSr.K=UBZ7!ZZMhnt-4xg2nBW[VHtZ*S)^[P$6{8qab39KUxK`8eej#/jNVK*?nFC@$B"v5vsL?gMsc9B;ktLq$nTZ;KJ4f{"@+f=8[a)j}}B}=K_Mbuje+3;XbK{T)btt>x+Z#+vFU3k#Nc+<Pw=9}%7/uD{j//U]@VmWWykM_V_7m<G47:zsfrBFy_gMLWE@W`\y3(*#vW*{T?

Dlouhé heslo, které jsi uvedl, je IMHO k ničemu. Jeho hash je důležitý… a stejný hash bude mít heslo několikanásobně kratší.
Nebudu to teď hledat - ani nevím kde, když TC skončil tak ňák divně, ale cosi se mi v hlavě vybavuje, že hesla nad 32 znaků smysl nemají (??). Jak je to u VeraCrypt netuším, tahle apka mě nezajímá a nevěřím ji.

TC byl důvěryhodný. To že skončil ze dne na den, to nebylo pěkné. Postupem času u mě však na důvěryhodnosti neztratil. Určitě je doporučitelný. Nemusí se instalovat. Pro požadovaný účel je velmi vhodná práce s kontejnerem. Nepochopil jsem, proč tu byla doporučena práce přímo s diskovým oddílem. Kontejner dává svobodu manipulace. Je to menší datový objem. Lze ho killdisknutím nevratně odstranit z disku. Killdiskovat celý oddíl bude v případě větších velikostí časově násobně náročnější.
To co si myslím od TC, to rozhodně neplatí pro VC. Kde je jistota, že VC neobsahuje zadní vrátka, tak jak vlády zemí chtějí a legislativa přikazuje? Zrovna tak nevěřím v BitLocker.

Vzhledem k tomu, že chce chránit kopie dokladů a důležité dokumenty, tak je doporučeníhodné nejvyšší možné zabezpečení které TC umožňuje, nehledě na náročnost. V takovém případě je čas relativní.

Zasílání skenů dokladů kamkoli jsem se od srdce zasmál. To jsou rozmary z mladické nerozvážnosti. Vše se dá zneužít, i když si můžeme myslet, že např. v bankách to nehrozí.
Řečnická otázka - pro jaký účel byly vymyšleny banky? Až si to místní nastudují,tak možná změní na ledacos názor.
Jak chce někdo kopie mých dokladů, tak se ze mě stává nepřítel. Ale což, dobu a hlupáky nezastavím...

Truecrypt by uplne vyhovoval. Dokonca aj VeraCrypt atd. kedze tam nie je nic nelegalne a nemam ambicie to chranit voci policii, tajnym sluzbam a pod.

Akurat nijak moc nevidim riesenie pre android. Skusal som EDS Lite, avsak ovladanie, resp. otvaranie dokumentov je mimoriadne neprakticke, az nepouzitelne.

Pripadne by sa dalo uvazovat o oddelenom rieseni pre android a pozadovane data by boli na androide v inom formate/ulozisku ako na PC. Existuje nieco prakticke?

Este pre upresnenie, mala by to byt aj ochrana voci nahodnemu uniku citlivych dokumentov, povedzme pred kradezou alebo nahodnym unikom pri napadnuti spyware a pod.

Tyto dokumenty ke ktrerym potrebuji pristup mimo domov mam na svem domacim NAS šifrované ve složce. (jinak vse ostatni schovane na HDD offline)
Ale občanku a pas ktery mam oskenovany mam pres cely obrazek dva pruhy kuprikladu s nazvem " Pro pojistovnu + datum". Kuprikladu takle :
[94666-copie-ukazka-jpg]
Zkratka nemam to jen cisté a to i kdyz posilam fotokopii pasu na urady, pri tisku kdyz si vytisknu kopii pasu, tak to prepisu treba fixou. Kuprikladu takle :
[94667-pass-png]

To je sice hezké, kde je ale jistota, že i přes ten improvizovaný vodoznak nedojde ke zneužití? Dobrý grafik zvládne v podstatě cokoli. Kopírovat doklady je celoplošná nemoc českého národa. Přitom to není vůbec nutné. Naopak je nutné se těmhle sviňárnám a rizikům bránit. Jenže to mnohým nedovoluje lennost která jim brání vystoupit z komfortní zóny. Něco jsem se s institucemi a bankami nabojoval. Důležité je, nenechat se vystrašit a hlavně si nenechávat kakat na hlavu.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru