Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak vykopírovat ze složky pouze sudé soubory v Total Commander?

Hezký den,
prosím o rady zkušenější. Jak vykopírovat ze složky pouze sudé soubory v Total Commander?
Vypadá to jako prostý úkol, ale není možné to nastavit přes definici výběru před začátkem vyhledávání (Alt + F7).
Zkoušel jsem to přes "Menu - Vybrat - vybrat skupinu", ale neúspěšně.

Lze to nějak udělat ve správci souborů Průzkumník?

Díky. :beer:

Pánové díky za rychlou podporu a prima nápady.

Sudý soubor = každý druhý.
Když jsem dotaz odeslal, tak mi došlo, že jsem měl napsat "každý x-tý soubor". To by bylo univerzálněji prakticky přínosnější a použitelnější.

Když už jsme u toho, k čemu je vlastně dobré vykopírovávat každý X-tý soubor?
S počítačema dělám už hluboko od minulého milénia a s podobným požadavkém jsem se zatím nesetkal, tak mě to zajímá.

---

(Já bych si pravděpodobně vypsal jména souborů a pak je projel nějakým skriptem, například

ls -1 * | ( tgt='~/tmp/neco'; a=1; while read line; do a=$((1-a)); if [ $a = 1 ] ; then echo "cp '$line' '$tgt'" ;  fi ; done; )

a pokud by to vypadalo nadějně, tak to přesměroval do

| sh

aby se to provedlo - u složitějších operací bych mezivýsledky asi ukládal do pomocných souborů pro kontrolu, zda to skutečně dělí to co má
)

eventuálně pro každý desátý

ls -1 * | ( tgt='~/tmp/neco'; a=0; while read line; do nic=$((a++)); if [ $a = 10 ] ; then a=0; echo "cp '$line' '$tgt'" ;  fi ; done; )

Použít to lze například při skenu knihy. Nejprve naskenovat liché, pak sudé. Výsledek je ve dvou složkách. Pro OCR to sesypu do jedné složky a čísluji 001...xxx.pripona

Zdrojové skeny archivuji i po provedení OCR. Tak mě napadlo, když bych ty skeny v budoucnu znovu zpracovával, tak jak to z jedné složky rozdělím do dvou, na sudé a liché. Důvod je prostý - vazba knihy brání rovnoměrnosti a shodnosti levého a pravého okraje textu, ať už se jedná o lichou či sudou stránku.

Stále se učím a snažím se vylepšovat. Když mě neco napadne, tak to chci otestovat a dát tomu čas. Později se dozvím, jestli je to přínosné, nebo zbytečná a slepá cesta.

Naskenuju liche strany knihy. Zkontroluju, ze tam jsou vsechny a precisluju na 001, 003, 005, ....
Naskenuju sude strany knihy. Zkontroluju, ze tam jsou vsechny a precisluju na 002, 004, 006, ....
Slozim to do jedne slozky dohromady.

Jinak je mozne naskenovat knihy s presahem a pred slozenim lichych a sudých stran presahy orezat. Kdyz se to udela sikovne a zvolis napravo i nalevo idealni okraj, bude pro vsechny strany stejny. Tim zaroven ziskas idealni obraz pro PDF z cele knihy, kde jdou strany za sebou a nemusis se preorientovavat pri cteni z prave strany na levou atd.

Na orez se da pouzit Photoshop, davkovy rezim Photoshopu s rychlym odklikavanim kazde strany a pripadnou upravou umoznuje ziskat velmi homogenni vysledek.

Případně zkus speciální nástroj přímo na toto: ScanTailor - je tam odkaz na stažení.

Ořezání stran jde docela dobře i přes FastStone Image Viewer.

Edit: pracuj s tiffem a zalohuj az orezane slozene soubory v jedne slozce.

Děkuji za informace. Je evidentní, že promluvily zkušenosti.
Vše uvedené chápu a dost z toho odpovídá tomu, k čemu jsem postupem času došel.
Už umím docela dost. Ono když to člověku prochází rukama, tak si ledacos uvědomí. Kolikrát už jsem si myslel, že jsem zvládl vše potřebné a pak mi čas ukázal zase něco nového, většinou kvůli různým předlohám.

Určitě se ještě ozvu ohledně grafických úprav. S jistotou vím, že grafik ze mě nebude ani v příštím životě.
Mám tendenci co nejvíce zautomatizovat, takže budu usilovat o dávkové zpracováná TIFů (ořez + částečný výmaz pasáží na všech stránkách).

Určitě má smysl usilovat o co nejpečlivější naskenování. Zatím jsem došel k tomu, že je lepší strávit čas u slušné multifunkce a pohrát si s nastavením např. okrajů a pak nemuset ve výsledku nic ořezávat. Ne vždy se to podaří (špatně měřím a počítám okraje v mm). Domnívám se, že úpravy na PC jsou celkově náročnější, a to jak časově, tak hlavně co do znalostí a dovedností.

Pokud chces skenovat tech knih vic, bude te bavit si hrat s multifunkci a nastavovat to dlouze tam?

Za me takto:

https://www.alza.cz/plustek-opticbook-4800-d254065.htm

Cena neni takova, aby to i domaci uzivatel nemohl dat, pokud toho chce skenovat vic, treba celou domaci knihovnu.

No a je prakticke naskenovat liche, potom sude, provest upravy obrazu, slozit to do sebe a provest OCR s manualni kontrolou. Následně uložíš knihu do PDF s obrazem navrchu a textovou vrstvou pro vyhledavani dole. Hotovo.
Nebo chces e-knihu a potom jeste musis ulozit textovou vrstvu z OCR do docx. Jdes do Wordu a pres pravopisne chyby - cervene podtrzeni a chyby kontextu - myslim ze je to zelene podtrzeni, znovu zkontrolujes pravopis a opravis zbyle chyby. Nakonec jdes do Calibre a vytvoris epub.

Jsem se tim kdysi chvili bavil. Nejvic casu zabere OCR, protoze aby to bylo pekne citelne, nesmi tam byt chyby nebo jen vyjimecne a tudiz dvoji manualni kontrola je nutnosti.

Statistika pro představu a případné porovnání:
Brožovaná kniha, 226 stran, ručně nastavený rozměr skenu 160x237 mm, skenováno v rozlišení 600 dpi, 3778 x 5526, 24 BPP (barevná hloubka), celkový objem výsledných TIF = 256 MB.

3 min. příprava + rychlost skenu 226 stran za 40 minut (průměrná rychlost 5,65 stran za minutu, nejprve skenovány lidé a pak sudé stránky) + 9 min. přenos dat z A3 multifunkce do PC. Celkem 52 min.

Dodatečné úpravy ořezem nejsou potřebné. Pouze v případě požadavku OCR.

K dotazu: Z přepočtu vychází, že 300 stran bude naskenovaných za 53 minut.

Statistika:
Dostala se mi do rukou „muzejní kniha“ na tenkém, žluklém papíru.
Pevná vazba, 430 stran, ručně nastavený rozměr skenu 170x237 mm, skenováno v rozlišení 600 dpi, 4014x5598, 24 BPP (barevná hloubka), celkový objem výsledných TIF = 723 MB („vědecký text“, hustě popsáno malým písmem, samé vzorce, grafy, tabulky, obrázky, nutná vysoká opatrnost, aby nedošlo k poškození knihy = příčina značného poklesu výkonnosti).
5 min. příprava + rychlost skenu 430 stran za 123 minut (průměrná rychlost 3,5 stran za minutu, nejprve skenovány lidé a pak sudé stránky) + cca 10 min. přenos dat do PC. Celkem 2 hod. 18 min.
Dodatečné úpravy ořezem nejsou potřebné. Pouze v případě požadavku dodatečné provedení OCR.

K dotazu:
Z přepočtu vychází, že 300 stran bude naskenovaných za 86 minut.

Při porovnání s předchozími údaji se jedná o značný pokles výkonnosti, nárust časové náročnosti (86 min. je o 62,3 % více než 53 min.).
Viz https://pc.poradna.net/questions/3145824-jak-vykopirovat-ze-slozky-pouze-sude-soubory-v-total-commander#r3146620