Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak vykopírovat ze složky pouze sudé soubory v Total Commander?

Hezký den,
prosím o rady zkušenější. Jak vykopírovat ze složky pouze sudé soubory v Total Commander?
Vypadá to jako prostý úkol, ale není možné to nastavit přes definici výběru před začátkem vyhledávání (Alt + F7).
Zkoušel jsem to přes "Menu - Vybrat - vybrat skupinu", ale neúspěšně.

Lze to nějak udělat ve správci souborů Průzkumník?

Díky. :beer:

Pánové díky za rychlou podporu a prima nápady.

Sudý soubor = každý druhý.
Když jsem dotaz odeslal, tak mi došlo, že jsem měl napsat "každý x-tý soubor". To by bylo univerzálněji prakticky přínosnější a použitelnější.

Když už jsme u toho, k čemu je vlastně dobré vykopírovávat každý X-tý soubor?
S počítačema dělám už hluboko od minulého milénia a s podobným požadavkém jsem se zatím nesetkal, tak mě to zajímá.

---

(Já bych si pravděpodobně vypsal jména souborů a pak je projel nějakým skriptem, například

ls -1 * | ( tgt='~/tmp/neco'; a=1; while read line; do a=$((1-a)); if [ $a = 1 ] ; then echo "cp '$line' '$tgt'" ;  fi ; done; )

a pokud by to vypadalo nadějně, tak to přesměroval do

| sh

aby se to provedlo - u složitějších operací bych mezivýsledky asi ukládal do pomocných souborů pro kontrolu, zda to skutečně dělí to co má
)

eventuálně pro každý desátý

ls -1 * | ( tgt='~/tmp/neco'; a=0; while read line; do nic=$((a++)); if [ $a = 10 ] ; then a=0; echo "cp '$line' '$tgt'" ;  fi ; done; )

Použít to lze například při skenu knihy. Nejprve naskenovat liché, pak sudé. Výsledek je ve dvou složkách. Pro OCR to sesypu do jedné složky a čísluji 001...xxx.pripona

Zdrojové skeny archivuji i po provedení OCR. Tak mě napadlo, když bych ty skeny v budoucnu znovu zpracovával, tak jak to z jedné složky rozdělím do dvou, na sudé a liché. Důvod je prostý - vazba knihy brání rovnoměrnosti a shodnosti levého a pravého okraje textu, ať už se jedná o lichou či sudou stránku.

Stále se učím a snažím se vylepšovat. Když mě neco napadne, tak to chci otestovat a dát tomu čas. Později se dozvím, jestli je to přínosné, nebo zbytečná a slepá cesta.

Naskenuju liche strany knihy. Zkontroluju, ze tam jsou vsechny a precisluju na 001, 003, 005, ....
Naskenuju sude strany knihy. Zkontroluju, ze tam jsou vsechny a precisluju na 002, 004, 006, ....
Slozim to do jedne slozky dohromady.

Jinak je mozne naskenovat knihy s presahem a pred slozenim lichych a sudých stran presahy orezat. Kdyz se to udela sikovne a zvolis napravo i nalevo idealni okraj, bude pro vsechny strany stejny. Tim zaroven ziskas idealni obraz pro PDF z cele knihy, kde jdou strany za sebou a nemusis se preorientovavat pri cteni z prave strany na levou atd.

Na orez se da pouzit Photoshop, davkovy rezim Photoshopu s rychlym odklikavanim kazde strany a pripadnou upravou umoznuje ziskat velmi homogenni vysledek.

Případně zkus speciální nástroj přímo na toto: ScanTailor - je tam odkaz na stažení.

Ořezání stran jde docela dobře i přes FastStone Image Viewer.

Edit: pracuj s tiffem a zalohuj az orezane slozene soubory v jedne slozce.

Děkuji za informace. Je evidentní, že promluvily zkušenosti.
Vše uvedené chápu a dost z toho odpovídá tomu, k čemu jsem postupem času došel.
Už umím docela dost. Ono když to člověku prochází rukama, tak si ledacos uvědomí. Kolikrát už jsem si myslel, že jsem zvládl vše potřebné a pak mi čas ukázal zase něco nového, většinou kvůli různým předlohám.

Určitě se ještě ozvu ohledně grafických úprav. S jistotou vím, že grafik ze mě nebude ani v příštím životě.
Mám tendenci co nejvíce zautomatizovat, takže budu usilovat o dávkové zpracováná TIFů (ořez + částečný výmaz pasáží na všech stránkách).

Určitě má smysl usilovat o co nejpečlivější naskenování. Zatím jsem došel k tomu, že je lepší strávit čas u slušné multifunkce a pohrát si s nastavením např. okrajů a pak nemuset ve výsledku nic ořezávat. Ne vždy se to podaří (špatně měřím a počítám okraje v mm). Domnívám se, že úpravy na PC jsou celkově náročnější, a to jak časově, tak hlavně co do znalostí a dovedností.

Pokud chces skenovat tech knih vic, bude te bavit si hrat s multifunkci a nastavovat to dlouze tam?

Za me takto:

https://www.alza.cz/plustek-opticbook-4800-d254065.htm

Cena neni takova, aby to i domaci uzivatel nemohl dat, pokud toho chce skenovat vic, treba celou domaci knihovnu.

No a je prakticke naskenovat liche, potom sude, provest upravy obrazu, slozit to do sebe a provest OCR s manualni kontrolou. Následně uložíš knihu do PDF s obrazem navrchu a textovou vrstvou pro vyhledavani dole. Hotovo.
Nebo chces e-knihu a potom jeste musis ulozit textovou vrstvu z OCR do docx. Jdes do Wordu a pres pravopisne chyby - cervene podtrzeni a chyby kontextu - myslim ze je to zelene podtrzeni, znovu zkontrolujes pravopis a opravis zbyle chyby. Nakonec jdes do Calibre a vytvoris epub.

Jsem se tim kdysi chvili bavil. Nejvic casu zabere OCR, protoze aby to bylo pekne citelne, nesmi tam byt chyby nebo jen vyjimecne a tudiz dvoji manualni kontrola je nutnosti.

Musím vytrvat. Pro mne je to rutina. Skenuju knihy pro starého pána, který má pouhé zbytky zraku. On je nezmar. Vše si maximálně zvětšuje a stále čte. Nemám to srdce ho odmítnout. Zkoušel jsem ho přeorientovat na audioknihy, ale odmítá. On chce staré knihy... prostě vzpomínky...
Stařík si asi vzal do hlavy, že mě odrovná (i přes šlachy - silné a brožované jsou dost náročné). Ono totiž na rovném skle dobře ovládnout silnou knihu, to je docela fitko. U velmi silných knih už ani nepomáhá, že jsou vázané v pevné vazbě, kritický je sken prostředku. Za tu spoustu let musím říct, že jsem žádnou knihu nepoškodil. Vazba vždy vydržela. Lze to zvládnout s citem a šikovnýma rukama.

Ten OpticBook je parádní, ale drahý. Hned bych ho bral. Jsem zvyklý na velkou A3 multifunkci a musím s ní vydržet (A3 OpticBook by stál přes 40000 Kč). Opravuju to sám, jak jen to jde. Ovládám to nohou (samo-domo nášlap).
Proč jsou ty knižní skenery tak drahé? Chápu, že technologie něco stojí, ale za skoro 13k to snad musí obsahovat i výpalné pro OSA.
Kdyby z toho OpticBooku byly k dispozici výstupy skenů v 300, 400, 600 dpi, tak to rád kvalitativně porovnám s TIF výstupy z multifunkce.

Jo, skenery A3 jsou drahe a tyhle s uzkou hranou jeste vic, to uz pro domaci ucely neni financne obhajitelne. :-/

Pokud ta multifunkce neni vysloveny smejd, mely by byt skeny na vsechna dpi srovnatelne, spis si myslim, ze barevne bude ten OpticBook vic vernejsi puvodnim barvam knihy.

Jde preci o to, ze papir lezi primo na skenovane oblasti, nemas tam zadnou optiku, ktera by to musela zvetsovat, tudiz ostrost obrazu ridi jen ten snimaci prvek, tudiz zaostreni na tu pevnou vzdalenost by to melo byt ok, spis asi ten levnejsi snimac nebude mit tolik barev.

Se staryma lidma je to tezke a je na tobe, abys ho dokazal nejak mimodek presvedcit, aby jednu audio knihu zkusil. Musis vybrat neco, kde je cetba opravdu perfektni. Napriklad vyborne ctena byla trilogie Millenium od Larssona.

Něco z praxe mé dílny... Je zajímavé, že starými zařízeními lze docílit vyšší kvality skenu, než u nových. Zařízení mám více a některá se blíží životností k 20 rokům provozu. Přesto novější technologie snímání podle mého vjemu kvalitativně vykazují horší výsledky. Vůbec nevidím smysl v nákupu malých domácích skenerů. Snad jen pokud někdo bydlí v malém bytě a na uložení zařízení má malý šuplík. Pak přijme kompromis dostupnosti za cenu nekvality skenu. Abych nesrovnával zdánlivě nesrovnavatelné, tak jako pro mne nepochopitelné a neakceptovatelné uvedu příklad, kdy zcela nová profi multifunkce Konica skenovala ve výrazně horší kvalitě než cca 17leté zařízení od konkurence... Mezi osvědčené a spolehlivé matadory patří např. CC-WC-WCP123-128-133_UG_cs.pdf (google předhazuje vtipné obrázky).
Tyhle staré stroje prý mají jinou technologii snímačů. Kdysi jsem se tím zabýval. Vysvětloval mi to pak technik, který to opravuje. Na základě jeho rady jsem pořídil a velká spokojenost.

Klidně ať se přidají další a podělí se o své zkušenosti. Budu rád naslouchat... :beer:

Ony se zadne prevratne novinky v multifunkcich za poslednich 20 let neodehraly, tak jestli nejaka multifunkce do velkeho provozu stala pred 20 lety 100.000 a dneska podobna vec stoji do 50.000, tak se přeci nedá mluvit o zhoršovaní kvality, ale o cenové optimalizaci.
Muzes namitnout, ze treba kvalitnejsi multifunkce za vic penez nejsou k dispozici, ale to bude dane prostou poptavkou. Kdyz firmam staci to horsi, hlavne, kdyz to je levnejsi, tezko na to vyrobci nebudou slyset. A je to pochopitelne, protoze samotne skenovani se presunulo na separatni stroje, takze v multifunkcich staci cokoli, co umozni maximalne vernou kopii dokumentu tak, jak to pro zmenu umozni tiskarna.

Jej, ja bych rekl tak 2 hodiny.

Ale zrovna tenhle tyden, zitra nebo pozitri bych mel skenovat nejaky manual, nebude to teda 300 stran, ale kdyz to zmerim, tak se to da dopocitat. Napisu sem, jak to trvalo. Skener bych mel mit k dispozici ten OpticBook A300.

Záleží na mnoha skutečnostech. Vázaná kniha vs lepená brožovaná. Dost zásadní roli hraje tloušťka knihy. 300 stran je 150 listů, uvažujeme-li oboustranný tisk. Pokud to budu skenovat na rovném skle, tak je to fyzicky náročné a pracné. Odhaduji, že mi skenování 300 stran vezme 60 min. + 5-10 min. příprava (změření, nastavení, vyzkoušení kontrolních skenů atd.). Pokud bude kniha vázaná, tak odhaduji, že o 20 minut méně (celkem tedy 55 min.).

Na zmíněném knižním skeneru předpokládám čas ještě kratší. Knihu stačí rozevřít pouze to 90 stupňů a to je obrovská úleva pro ruce i pro knihu.

edit:
Až teď jsem si všiml, že RedMax píše 70 minut. To zhruba odpovídá tomu co jsem psal. Takže shoda... s tím, že on uvedl 250 stran. Těch 50 stran navíc do 300 stran udělá časový nárust +10 min.

Tyhle časy jsou jen orientační. Neznalému a nezkušenému který to nemá v rukách namakané, to s mizerným skenerem klidně může trvat 3 hodiny.
Ještě je otázkou, zda je požadováno započtení času pro přenos dat do PC. V mém případě probíhá přenos dat za po ukončení naskenování a teče to pomalu přes USB 2.0. Čas přenosu dat do PC neuvažuji a nezapočítávám, protože se nejedná o fyzicky vykonávanou práci.

Na tom skeneru OpticBook A300 to uklada do PC po kazdem skenu, ukladaci casy jsou na SSD minimalni, da se i na tech 400DPI, co jsem to skenoval, pracovat kontinualne. Nejdele stejne trva otoceni strany a prilozeni ke sklu.
Nasledny postprocess teda orezani od okraju bude u tech 250 stran taky cca. neco pres hodinu. Podobne bude trvat nejake zakladni OCR, kdyz pominu automaticke cinnosti, pokud to OCR budu kontrolovat a opravovat na dvakrat, jak jsem popisoval nahore, tak tam clovek toho casu tomu da nejvice.

A3 miltifunkce je horší kvůli hromadnému přenosu dat po dokončení skenu (taky riziko ztráty dat při výpadku elektřiny). Tedy ono je možné průběžně odesílat v různých blocích tak, jak do toho ručně zasáhnu a odešlu do PC, ale pak čekám na přenos dat. Pak musím čekat, protože během přenosu dat multifunkce není schopna pokračovat ve skenování. V té velké bedně je nějaký základní HW (prostě 20 let nazpět). https://www.xerox.com/en-bq/office/multifunction-printers/workcentre-pro-133/specifications

Jak lze programově zautomatizovat, aby na OptiBooku nemuselo být ručně stisknuto HW tlačítko pro sken každé další strany? Např. vím, že sken stany trvá 5 s. K tomu přičtu dalších 5 s na otočení listu a znovuzaložení předlohy na sklo. K tomu 2 s rezerva. Celkem 12 s. Tzn. 5 stran za minutu. Za hodinu 300 stran. To je podle mne možná realita. Takže by se mi líbilo mít možnost nastavit, aby každých 12 sek. proběhla "autospoušť skenu".

Dost mne zarazilo, že následný SW ořez v PC u 250 stran trvá hodinu. Nemám s programovým ořezem zkušenosti. Vše nastavuji před začátkem skenování na multifunkci s tím, že nejprve skenuju liché a pak sudé strany.
Zde se chci zeptat - proč je prováděný až následný ořez po dokončení skenování na OptiBooku? Ve skenovacím programu určitě lze nastavit rozsahy pro ořez a podle toho je ukládaný výstup do PC, kde už by nemělo být nutné provádět další ořez.

Samotnou kontrolou a opravou textu jsem se dosud nezabýval. Až nazraje čas, tak zde položím dotaz a rád se poradím.
Díky za poskytnuté informace a přenesené zkušenosti. :beer:

V programu se da nastavit funkce kontinualniho skenovani, to je mozne asi u vetsiny skeneru. Nepouzivam to. Kdyz jsou nektere strany slepene, tak je od sebe nestihnu odelit a kdyz zase dam interval moc velky, tak me to bude zdrzovat.
Muzu zjistit, jestli tuhle funkci pouzivaji profici, kteri skenuji denne, ale myslim, ze ne, ze maji u kazdeho skeneru pedaly.

Musis mit pismo presne vodorovne, aby se ti to dobre cetlo a i pro OCR je to lepsi, nicmene to umi natacet samo automaticky. Potom tomu odriznes zbytecny okraj.

Statistika pro představu a případné porovnání:
Brožovaná kniha, 226 stran, ručně nastavený rozměr skenu 160x237 mm, skenováno v rozlišení 600 dpi, 3778 x 5526, 24 BPP (barevná hloubka), celkový objem výsledných TIF = 256 MB.

3 min. příprava + rychlost skenu 226 stran za 40 minut (průměrná rychlost 5,65 stran za minutu, nejprve skenovány lidé a pak sudé stránky) + 9 min. přenos dat z A3 multifunkce do PC. Celkem 52 min.

Dodatečné úpravy ořezem nejsou potřebné. Pouze v případě požadavku OCR.

K dotazu: Z přepočtu vychází, že 300 stran bude naskenovaných za 53 minut.

Statistika:
Dostala se mi do rukou „muzejní kniha“ na tenkém, žluklém papíru.
Pevná vazba, 430 stran, ručně nastavený rozměr skenu 170x237 mm, skenováno v rozlišení 600 dpi, 4014x5598, 24 BPP (barevná hloubka), celkový objem výsledných TIF = 723 MB („vědecký text“, hustě popsáno malým písmem, samé vzorce, grafy, tabulky, obrázky, nutná vysoká opatrnost, aby nedošlo k poškození knihy = příčina značného poklesu výkonnosti).
5 min. příprava + rychlost skenu 430 stran za 123 minut (průměrná rychlost 3,5 stran za minutu, nejprve skenovány lidé a pak sudé stránky) + cca 10 min. přenos dat do PC. Celkem 2 hod. 18 min.
Dodatečné úpravy ořezem nejsou potřebné. Pouze v případě požadavku dodatečné provedení OCR.

K dotazu:
Z přepočtu vychází, že 300 stran bude naskenovaných za 86 minut.

Při porovnání s předchozími údaji se jedná o značný pokles výkonnosti, nárust časové náročnosti (86 min. je o 62,3 % více než 53 min.).
Viz https://pc.poradna.net/questions/3145824-jak-vykopirovat-ze-slozky-pouze-sude-soubory-v-total-commander#r3146620