každý z klonovacích/zálohovacích programů používá vlastní formát. kromě komprimovaného obrazu disku nebo oddílů včetně bootsektoru je v něm i kontrolní součet pro kontrolu/opravu.
některé sw mají domácí verzi zdarma. nepoužíval jsem žádný z nich:
aomei backupper - https://www.aomeitech.com/ab/standard.html ... má pěkné záchranné médium, nevím jestli i free verze
macrium reflect - https://www.macrium.com/reflectfree
easeus todo backup - https://www.easeus.com/backup-software/tb-free.html
minitool má shadow maker - https://www.minitool.com/backup/system-backup.html
absolutně nesmiřitelně mívám vždy systém na 2 discích / oddílech : na prvním je os s programy + profily uživatelů pouze s jejich nastavením, žádná uživatelská data. toto se zálohuje jako komplet oddíl se systémem najednou do image.
na druhém disku mívám uživatelská data + pár posledních záloh, které navíc zkopíruju na síť (nas).
je to kvůli tomu, že zatímco systém s aplikacemi zabírá max desítky gb, stačí ho komplet zálohovat jen jednou za čas / po důležité instalaci.
kdežto data mohou zabírat libovolný prostor, třeba terabajt, přitom k zálování jsou důležité jen vlastní dokumenty, čili se volí přírůstková metoda nebo prosté kopírování vybraných adresářů a je vhodné aktualizovat tyto zálohy spíš častěji (aspoň týdně), zas někam na domácí nasku.
----
na klonování disků a výrobu boot médií používám acronis true image, nainstalovanou placenou verzi tuším 2015 a 2021, mají šikovné bootovací médium pro přenos na jiný hw.
jenže aktuální win verze 2022+ už má roční výpalné a překáží s antivirovou ochranou, absolutně nepoužitelné.
na hromadné automatizované zálohování více pc používám jiný placený sw, ovládaný z příkazového řádku, vhodný do startovních skriptů.