Po zapnutí PC vytížení Hdd na 100%
Zdravím.
Pár týdnů mi po spuštění počítače hlásí správce souborů, že HDD jede na 100%, počítač je v tu dobu téměř nepoužitelný a načítání souborů, nebo internetu trvá velmi dlouho.
V čem může být problém?
HDD je plotnový 1TB a přes 10 let starý. Instalace win 10, cca před třemi roky.
V plánu je přechod na SSD, ale to ještě chvíli potrvá, takže bych rád zjistil, jestli je možné toto vyřešit.
Pokud jsou potřeba další informace, rád je doplním.
Počítač Lenovo Idea centre K 410
Procesor Intel(R) Core(TM) i7-3770 CPU 3.40GHz
RAM 8 GB
Grafika NVIDIA Geforce GT 545
Pevný disk 1000 GB, 7200 RPM
Zdroj 280w
Windows 10
1. zkontroluj disk - třeba CrystalDiskInfo.
2.kolik je na něm volného místa - není plný?
3.vyměnit SATA kablík a zapojit do jiného SATA portu na desce.
4.neběží nějaká větší aktualizace Windows -nutno nechat dokončit
5. zkusit vypnout indexaci disku a antivir
1. Kontrola píše že stav je dobrý. (Viz obrázek)
2. Je zhruba na polovině kapacity
3. Seženu nový kablík a vyzkouším.
4 Běžící aktualizaci tam nevidím
5. Tím jsem začal a bez zlepšení. antivir tam používám Defender.
Moc díky za rady
podle chyb SMART bych urychleně vyměnil datový kabel a pokud ho máš nějak stočený, nebo vedený souběžně s jiným(i) kabely, tak vést jinudy.
P.S.: neříkej mi, že nemáš 1500Kč na půlterový SSD (naklonovat stávající OS bez dat/her -ty lze ponechat na HDD- je brnkačka)?
https://www.alza.cz/wd-blue-sa510-sata-500gb-2-5-d7212740.htm
https://www.alza.cz/wd-blue-sn570-500gb-d6800321.htm
Ok, kabel vyměním. Co třeba za tenhle? Nebo je to jedno?
vention-sata-3-0-cable-0-5m-red-d5827551.htm
SSD budu kupovat. zatím jsem vybral tento
samsung-870-evo-1tb-d6308918.htm
A ještě jeden dotaz ty chyby SMART jsi vyčetl kde? Děkuji.
Ad kabel: změř si potřebnou délku. 0,5m je zbytečně dlouhý.
ad SSD: opravdu potřebuješ 1TB? K čemu?
ad chyby: máš je v screenshotu. Více informací zde: https://www.digitalcitizen.life/simple-questions-what-smart-what-does-it-do/ Podstatné je sledovat nejen vypočtené (orientační) hodnoty, ale u některých položek i vlastní hodnoty dat ("raw data"). Ty máš zaznamenáno extrémní množství chyb na sběrnici. Jak vypadá starý, ale plně funkční disk máš níže - všimni si nuly u chyb na sběrnici.
Myslel jsem, že větší velikost u SSD nic nezkazí. Že až třeba odejde současný HDD, nebudu muset řešit náhradu a poslouží i na ostatní věci kromě systému. Nebo je to špatně?
A jinak je Samsung dobrá volba?
minimum pro pc + pár dat je 250gb, asi 1000kč.
poměr cena / kapacita je lepší u 500gb (asi 1500kč) a 1tb (asi 2500kč).
500gb může vyhovovat.
1tb nejspíš nahradí potřebu místa pro většinu uživatelů, bez přídavných pomalých hdd.
do té tvé generace jde klasický ssd 2.5": adata su800, crucial mx500, kingston kc600, transcend 230, samsung 860/870 evo
Na data (fotky, videa, apod.) je vhodnější stále klasický HDD. Jednak jde o ekonomické důvody, kdy 1GB stojí u HDD podstatně méně, a taky o bezpečnost: případný skon HDD ještě neznamená nenávratně ztracená data, dají se obnovit u specializovaných firem. Naopak když umře SSD (a to se stává - potkal jsem už několik takových případů, včetně Samsungu,) tak se s daty můžeš rozloučit. Řeší to samozřejmě zálohování, ale málokdo zálohuje vše a opravdu poctivě.
Děkuji, koupím tedy ten 500 gb Samsung SSD.
Budu doufat, že "přehození" systému je fakt snadné i pro lamy.
Při klonování HDD na menší SSD můžeš použít SW, který to umí (možná ten Samsung Magic, ověř si to) nebo původní (největší) oddíl předem zmenšit (za předpokladu, že na originále není víc obsazené, než se vejde na SSD).
No, jak to tak vidím, čistá instalace by byla nejlepším a nejrychlejším řešením.
Sata kabel jsem vyměnil a použil jinou zásuvku na desce. Načítání se zlepšilo, teď jede na plno jenom pár vteřin a pak už se dá pracovat.
Moc děkuji.
Zároveň jsem si přinesl i nový SSD Samsung 50Teď pár dotazů k přenosu systému. Když udělám pouze klon a přenesu ho na SSD, zůstane mi tam všechno a hrozí problémy s tím, že je systém používaný už asi tři roky?
Pokud je vhodnější nová instalace, když se vytvoří na SSD, tak mi na původním disku něco zůstane a já z toho budu moci případně použít například nastavení, nebo historii prohlížeče, nebo se tím vytvořením vymaže vše původní?
Jsou to laické dotazy, ale nemám s tím žádnou zkušenost, tak se raději ptám, abych pak nebyl překvapený.
Mám na PC několik uživatelů, takže tím se případné zálohování ještě trochu prodlouží.
klonovat umí klonovací programy.
samotné bootovací cd je free, třeba: http://dl2.acronis.com/s/AcronisTrueImage2019.iso
pokud je rozumně volné místo, umí naklonovat i větší disk na menší ssd.
automaticky spouštěný hnůj po startu: skype, zjišťování aktualizací,
a to brzdí pomalý hw: historický disk, pomalý chipset (jiný slot mohl vadně detekovat režim disku, vadný kabel způsobuje velký počet chyb a brzdí datový tok)
Využité místo na diku se systémem a pár hrama je 295gb, takže na SSD které má 465 GB volno by to asi neměl být problém.
Narazil jsem na program Macrium Reflect, je u toho i podrobný návod, tak to možná zkusím přes něj.
Klonování je přenesení celého systémového disku, čili to zůstane vše nastavené, ovšem i zasviněný systém těmi 3 roky.
Čistá instalace OS je trochu víc práce, protože musíš vše nainstalovat znova. Hlavně ovladače, pak všechny programy, prohlížeč, poštu, ikony na ploše aj. Něco se dá zálohovat exportem a pak na nové instalaci importovat. Třeba prohlížeč Firefox a pošt.klient Thunderbird mají svůj MozBackup, tím přeneseš vše i s historií a záložkami. Ty ovladače k instalaci si připrav předem. Původní disk pochopitelně zůstane zachovaný, ten si nějakou dobu nech, kdyby se přenos nějak nepovedl nebo jsi něco vymazal, tak ho budeš mít jako zálohu a v případě problému ho vrátíš. Po čase ho necháš jen na data a zálohy. Až budeš mít vše na novém disku nastavené a vyzkoušené, udělej si hned obraz disku jako zálohu pro rychlou obnovu. Třeba zase tím Acronisem, jak psal brtník, používám ho z CD na zálohy taky.
http://www.servispckupka.cz/jak_klonovat_disk.php
Můžu poprosit o radu jak na ten obraz disku? Stáhnul jsem si doporučený Acronis a v něm jsem tuto možnost nenašel. Zatím mám jen zkušební verzi na 30 dnů, bude potom možné to případně použít i v jiném programu?
V tom odkazu to máš jasně popsané i s obrázky. Stáhneš iso, z něho vytvoříš bootovací CD nebo USB flash disk, po restartu nabootuješ a pak zvolíš Backup, výběr disku se systémem a cestu k uložení a spustíš. Když to takto bootuješ, nepotřebuješ žádnou licenci ani zkušební verzi.
Ok. Moc děkuji, podívám se na to.
nemá smysl zálohovat disk v trial verzi nějakého programu, který potom neplánuješ koupit.
i když u acronisu jde stáhnout .iso bootovacího cd a používat ho zdarma jen tak jak je, bez instalace do windows. je mnohem funkčnější než jinak vypadající, nesmyslná windows verze true image.
akorát co si s ní počnou dnešní uživatelé, co už ani neznají cd mechaniku...
Proto jsem se ptal, jestli jsou tyhle programy vzájemně kompatibilní. Abych neměl zálohu v něčem co pak stejně nepůjde použít.
Tak o Win true image jsem četl že to je v podstatě nepoužitelný, takže tam to ani neplánuju.
Takže jestli to dobře chápu, to co jsem si stáhnul je zbytečné, ale existuje iso bootovací cd, které splňuje to co potřebuji?
(To bude asi ten co je ve Tvém příspěvku o kousek výš)
Jenom bych se chtěl ujistit, vytvořením toho boot cd budu mít zálohovaný současný systém s veškerým nastavením a zatím bez balastu a v případě potřeby ho mohu použít a "přehrát" s ním po nějaké době zanešený sytém? Tím pádem vrátit jej do současného stavu?
CD mechaniku mám a nehodlám na tom nic měnit.
každý z klonovacích/zálohovacích programů používá vlastní formát. kromě komprimovaného obrazu disku nebo oddílů včetně bootsektoru je v něm i kontrolní součet pro kontrolu/opravu.
některé sw mají domácí verzi zdarma. nepoužíval jsem žádný z nich:
aomei backupper - https://www.aomeitech.com/ab/standard.html ... má pěkné záchranné médium, nevím jestli i free verze
macrium reflect - https://www.macrium.com/reflectfree
easeus todo backup - https://www.easeus.com/backup-software/tb-free.html
minitool má shadow maker - https://www.minitool.com/backup/system-backup.html
absolutně nesmiřitelně mívám vždy systém na 2 discích / oddílech : na prvním je os s programy + profily uživatelů pouze s jejich nastavením, žádná uživatelská data. toto se zálohuje jako komplet oddíl se systémem najednou do image.
na druhém disku mívám uživatelská data + pár posledních záloh, které navíc zkopíruju na síť (nas).
je to kvůli tomu, že zatímco systém s aplikacemi zabírá max desítky gb, stačí ho komplet zálohovat jen jednou za čas / po důležité instalaci.
kdežto data mohou zabírat libovolný prostor, třeba terabajt, přitom k zálování jsou důležité jen vlastní dokumenty, čili se volí přírůstková metoda nebo prosté kopírování vybraných adresářů a je vhodné aktualizovat tyto zálohy spíš častěji (aspoň týdně), zas někam na domácí nasku.
----
na klonování disků a výrobu boot médií používám acronis true image, nainstalovanou placenou verzi tuším 2015 a 2021, mají šikovné bootovací médium pro přenos na jiný hw.
jenže aktuální win verze 2022+ už má roční výpalné a překáží s antivirovou ochranou, absolutně nepoužitelné.
na hromadné automatizované zálohování více pc používám jiný placený sw, ovládaný z příkazového řádku, vhodný do startovních skriptů.
nesúhlasím a tento rok by som už HDD nekúpil... 1TB SSD je idealnejsie... i keď samozrejme záleží od používania, ale neverím že tazatel zapisuje také obrovské množstvo dát, skôr je len uchováva... HDD je dobrý tak do NASu či na kamerový systém, kde sa zapisuje nepretržite.
Nejspíš je tam nějaká aktualizace/upgrade W10, to na HDD může trvat hodiny. Takže nechat dojet. Nebo tam ten SSD konečně dát, co ti brání ???
Aktualizace by měly být dokončené.
Hlavně mi brání čas na tu výměnu a následnou instalaci, trochu teď nestíhám.
"by měly být" nebo opravdu jsou ???
Naklonování je do 20 minut i s výměnou.
Možná aktualizace Office ... pokud se to týká velkého počtu i menších souborů, tak datový tok není velký, ale disk je 100-pro vytížen. Nebo už není v kondici, podle SMART už má něco za sebou.
Windows update píše, že je vše aktuální a žádná aktualizace tam neprobíhá.
Výměnu za 20 min lze asi zvlásnout, ale tím že o tom nic nevím, chci mít větší prostor. Klonování bych raději vynechal a rovnou chci udělat novou instalaci.
Vytěžuje to Office, je to tam po "celou dobu" ???
Můžeš to ihned naklonovat, tím nic nezkazíš a je to hned v provozu. Přeinstalovat to můžeš kdykoliv Když budeš mít SSD stejně velké (nebo větší), než HDD, jde to snadno a rychle čímkoliv. Pokud by bylo menší, musíš použít SW, který to umí (snad Aomei), nějaký SW na klonování bývá taky na webu výrobce.
Ten HDD vypadá už dost jetý.
Má deset let, SSD bude stejně velké.
Po zapnutí to trvá cca 5-10 min, pak už pracuje bez problémů.
Na aktualizaci officu se ještě podívám, až zjistím kde. Dnes už nestíhám.
Moc díky za rady.
https://semiconductor.samsung.com/consumer-storage/support/tools/
Položka "Samsung SSD Magician", je tam stažení.
Ale můžeš to klonovat jakýmkoliv jiným programem.
Nejlíp z boot média (většina těch programů umí po instalaci udělat boot flešku). Popř. můžeš ten klonovací program spustit na jiném PC a oba disky (HDD i SSD) tam připojit, ať už na SATA nebo USB (v boxu/soklu). Je možné to udělat i přímo spuštěním na klonovaném PC/disku, ale považuje se to za méně spolehlivé (nicméně většinou plně funkční).
A ve Správci úloh na záložce Výkon jako není vidět, co disk vytěžuje?
To okno je na obrázku v příloze. Důvod proč to jede naplno tam nevidím.
Zkus se podívat zde. what-to-do-if-disk-usage-reached-100
Najrýchlejšie a najefektívnejšie riešenie pre tento problém je hodiť systém na dokúpené SSD. Zaplatíš 20-30€ za 120GB SSD kde sa vpohode vojde OS a aj do rezervy niečo ostane. Prípadne nakúpiť rozumnejšiu kapacitu 500GB za trocha viac. Alebo sa jeb s tým ako to vyriešiť v rámci toho čo máš a nakoniec si to SSD na systém aj tak kúpiš. Tento problém s 100% HDD som kedysi riešil či už na mojom PC/NTB alebo aj mnoho iným ľudom. V tej dobe už boli SSD pomerne zabehnuté ale ja som stále žiadne nemal a neinštaloval som ich hlavne z dôvodu ceny. Dnes si kúpiš SSD za výhodnú cenu. Nemáš čo riešiť. OS na HDD je dnes bizarná záležitosť pre trpezlivých.
Chystám se na přeinstalaci Win 10 na nový SSD disk, abych se konečně zbavil problému s dlouhým rozjezdem.
Postup, který jsem zatím našel je tedy, najít a stáhnout instalaci Windows 10 na USB Flash, zapojit SSD a pro jistotu odpojit současný HDD, spustit a nainstalovat Windows 10 na SSD. po dokončení instalace připojit původní HDD.
PC jsem kupoval s Windows 7, bude možné instalovat rovnou 10?
Po připojení původního HDD nevznikne chyba se systémem na obou discích? Je potřeba po zapojení v BIOSU nastavit ze kterého disku má systém načítat?
Nebo nějaké jiné rady k instalaci?
Předem děkuji za Váš čas.
můžeš disky přepínat ručně v biosu, takže o sobě nemusí vědět a budou na sobě nezávislé - kdybys chtěl dočasně používat oba systémy.
tím pádem ale nejde použít upgrade zadarmo na w10, aspoň myslím že už to nevezme ručně zadaný product key z w7.
Řeším hlavně, co se stane když je zapojím oba?
Co se stane: Win se při rozjezdu zeptá který Win 10 má spustit. Je to oprus.
nic se nestane.
kdyz jsou nainstalovane samostatne, ze na sebe pri instalaci nevidi, nemuzou si ten druhy system pridat do bootovaci nabidky a pri startu se na nic neptaji, jedou podle podle volby v biosu.
taky se muze stat pri instalaci novejsiho win, ze ten uvidi na stary disk a vyuzije jeho bootloader do ktereho se pripise.
pak se da pri startu volit ktery ze systemu ma nabehnout, ale spatne se te volby zbavuje, kdyz lezi na starem disku ktereho by ses chtel zbavit.
Tak jsem se zasekl při instalaci na nový SSD. Při pokusu se mi objeví, že disk má tabulku oddílů MBR a v systémech EFI lze Win instalovat pouze na disky GPT.
Ve správě disků nemám možnost převodu na GPT aktivní.
Nějaká rada jak dál?
http://servispckupka.cz/minitool-partition-wizard-sprava-oddilu-disku.php
Děkuji
Vyřešeno přidáním nového SSD disku na systém.
Děkuji všem za rady, moc mi to pomohlo.
Dovolím si ještě dva dotazy.
Nepodařilo se mi v BIOSu najít kde bych měl nastavit disk se systémem, naštěstí se automaticky rozjíždí ten správný. Ale přeci jen bych rád věděl jak případně na to. Je tam nějaký speciální od Lenova, tak pokud by měl někdo zkušenost.
Při zapojení obou disků se mi objevil ještě jeden, který je označen SYSTEM DRV jsou v něm dvě složky MFGSTAT a snapshots.
Je to něco, co je nezbytné pro správný chod, nebo k čemu je to dobré?
Děkuji
uefi systém se v biosu volí pod názvem "windows manager".
pro zobrazení výběru z disků bys musel mít povoleno něco jako csm/legacy, ale to nebude tvůj případ, když ti to teď běží.
já uefi nepoužívám, nevím co se ti zobrazuje navíc, možná by pomohl screen ze správy disků: diskmgmt.msc
nebo nějaký normální partition manager.
Nic takového jsem tam neviděl, udělat screen v BIOSU asi nejde, že?
Bude to stačit takto?
když se člověk nemůže vyznat ve vlastních discích, zvláště když přidá další a disky se zobrazí s novými písmeny, vřele doporučuju je ve vlastnostech pojmenovat.
různé systémové oddíly slouží pro start, někdy pro obnovu windows a nejsou určeny pro uživatele. není důvod, aby byly volně přístupné pod dalším písmenem. takže ve vlastnostech písmeno e: odebrat.
screen z windowsí správy disků naznačuje, jak jsou windowsí nástruje desítky let zoufale tragické, jejich defaultní zobrazení je po spuštění nepoužitelné.
potřebuješ přece vyčíst co se stane po vytažení starého disku, jestli ten krám nabootuje. u starého disku je uveden 200mb aktivní oddíl, víc nejde přečíst.
obdobný oddíl by měl být na novém ssd (ten 100mb), aby to samostatně nastartovalo.
jenže jak v horním seznamu oddílů, tak v dolním schématu rozvržení jsou popisky stupidně schované, všechno si uživatel musí pokaždé přemyšovat sám. takovýto screen je téměř bezcenný a jen ilustruje nenávist m$ ke svým uživatelům. dobře ví, že uživatele nikdy nenapadne si zobrazení přizpůsobit (roztáhnout důležité sloupce výpisu, přiložit myš pro vyskakovací popisek).
když se člověk potřebuje podívat na své disky častěji než jednou za život, vřele doporučuju instalovat mnohem použitelnější free partition managery, padly tu nějaké příklady.
bios se dá vyfotit, kdyby si uživatelé dokázali nastavit vyhovující rozlišení. jenže oni pak rozmazanou 15mpx fotku stejně nahrají na nějaký zaspywarovaný imagehosting, takže to nemá cenu. funguje to, tak co.
Dodnes jsem se ve svých discích vyznal. Původní jsem rozdělil na dva, dnes k nim přidal třetí a někde se mi tam utrhl ještě ten poslední kousek, který řeším.
Odebrat ve vlastnostech? Máš tím namysli kliknout pravým a ve vlastnostech disku najít položku odebrat?
já se fakt omlouvám za pro Tebe pravděpodobně úplně primitivní problémy, ale rád bych věděl, co a jak než udělám nějakou kravinu. Díky za trpělivost.
Do toho BIOSU se už raději montovat nebudu, abych to nějak neposdělal.
odebrat: písmeno disku e:.
obsah tak zůstane zachován, kdyby bylo ještě nutné starý hdd někdy samostatně nabootovat, je tam jeho bootloader.
a musíme doufat, že se nový ssd instaloval korektně, že je i jeho bootloader funkční. někdy se totiž připojí do společné nabídky ke starému disku. čili 100mb oddíl má být taky aktivní (a má správný obsah, ale to nemá cenu řešit, stačí starý hdd cvičně odpojit).
toto korektně spravují / zobrazují partition managery jiných výrobců, jen ne ten, který je přes 25 let součástí windows.
ad vyznat se ve svých discích: no já bych na nepojmenované c:,g: a univerzální "místní disk" f: pyšný nebyl. pojmenoval bych je podle obsahu / typu disku / názvu systému / velikosti / něčeho podobného.
Při instalaci a prvním spuštění SSD jsem měl původní disk odpojený, takže to bude v pořádku.
To je celkem dobrej nápad si je přejmenovat. S těmi dosavadními dvěmi to nebylo potřeba, teď už to asi upravím.
díky
Další dotaz ke dvěma diskům.
Mám tam SSD se sytémem a původní plotnový HDD jako úložiště. Ten se mi občas vypne a po chvíli zase zapne, je to něco co bych měl někde nastavit jinak, nebo to ničemu nevadí?
kdyz ti crystaldiskinfo k tomu disku nerekne nic spatneho, nech to byt nebo strc pc pod stul.
taky muzes mrknout do spravce zarizeni na vlastnosti disku nebo jeho radice, jestli tam neni nastavena moznost uspavani.
Nastavení, Systém, Napájení.
Jsou 2 nesmiřitelné tábory: 1. radí NIKDY nevypínat, 2. radí po nějaké době nečinnosti vypnout (ta doba se dá zvolit). Já mám vypnout po 30 min. Občas si ho zapne systém pro nějakou vnitřní akci.