Dva počítače nejdou zapnout
Zdravím, mám doma dva počítače, které už nějakou dobu nejdou zapnout. Pořizoval jsem je cca 5 let zpět a každý byl cca za 40tis., tudíž jsem se konečně dostal k tomu, že bych je rád rozchodil. Jeden z těchto počítačů jsem používal celkem pravidelně do doby, něž jsem se přestěhoval a počítač zůstal u rodičů a zhruba půl roku jsem ho nezapnul. Když jsem ho cca po tom půl roce chtěl zapnout, tlačítko nereaguje. Zkoušel jsem jiné napájecí kabely, dokonce i nový zdroj a nic. Druhý počítač má úplně stejný problém, ale narozdíl od prvního pc, přestal takto fungovat ze dne na den. Zkrátka zapnout nejde a já, jakožto ne nějak extra znalý it oblasti si s tím sám nejspíš neporadím. Moje otázka je, zda existuje něco jako řekněme ''diagnostika na auta'' pro počítače? 😃 zkrátka něco, co by dokázalo rozeznat nebo najít, v čem by mohl být v obou pc problém. Nejideálnější výsledek by pro mě byl, kdyby se někomu podařilo z obou počítačů dát dohromady jeden, který by zase sloužil. Popřípadě pokud by někoho napadlo, na co bych se se svými omezenými znalostmi mohl zkusit podívat, či vyzkoušet, budu rád za každou radu. Děkuji.
v tom déle odstaveném vyměnit baterii cr2032 na základní desce, vyresetovat cmos, pak ho připojit na napájení a zapnout.
ten druhý je divný, ala za cmos reset nic nedáš, třeba taky ožije.
u něj bych právě podezříval vadný zdroj.
Vlož nové CMOS baterie do obou PC (CR2032) a nastav znovu BIOS. Taky reset BIOSU nebude na škodu. Jiný zdroj by se taky hodil, ale to už jsi zkoušel. Případně je prohodit a spustit PC pro začátek bez disků, jestli uvidíš alespoň obraz. Já začínám vždycky u zdroje a když to nezabere, tak zkouším dál. Zaměř se na nastavení BIOSU, jestli tam máš režim disku AHCI nebo IDE atp... Live systém z USB taky nejde?
Nepíšeš, jestli alespoň na monitoru vidíš něco napsané, takže se moc poradit nedá.
Pokut po výměně zdroje nejde naběhnout pc může to dělat základní deska která může bit vadna doporučuji nejprve zkontrolovat kondenzátory jestli sou v pořádku na základní desce.
Baterie CMOS po pěti letech nebude vadná, možná tak po více jak deseti. Tam bych závadu nehledal...
Pokud je PC odpojené od sítě nebo vypnuté vypínačem na zdroji, tak naopak budou za zenitem a neudrží nastavení. Investovat 70,- Kč za 2 baterie mně přijde jako nejmenší zlo. https://www.alza.cz/duracell-lithiova-knoflikova-baterie-cr2032-d5296551.htm Ideální by bylo, kdyby měl tazatel multimetr a mohl změřit napětí.
kupovali jsme na resuscitaci starych pc desky ze skladu, vsechny baterky se musely vyhodit.
Baterky už nejsou to, co bývaly, dřív slibovali výrobci životnost "1 roku" ale baterka vydržela i 10 let, dneska jde po dvou letech do háje i když má exspiraci za 10 let (na to si při nákupu dávám pozor, aby byla aspoň do roku 30 a ne aby končila za měsíc).
Ovšem vadná baterka nezpůsobí, že počítač nenaběhne. Takový počítač naběhne, zobrazí pár chyb, skočí např. do 1.1.2000 a normálně jede (nastavení stejně bývá v nějaké flešce nebo eeprom, ta baterka je tam už jen na hodiny, ale i kdyby ne, default nastavení bývá funkční). Takže baterku bych taky jako příčinu neočekával.
Ano, teď se prodávají většinou LEDkové a ty svítí víc.
Takze vubec nereagují ? Nepusti se, nic nevidis na monitoru ?
Jestli po zapojeni PC sviti na zakladni desce napájecí LED, tak bych začal kontrolou POWER tlačítka.
Zpravidla se to dela tak, ze se zakladni deska vytahne z PC (kvuli moznému zkrztu etc), vse se odpoji a spusti/testuje se jen zaklad.
Jestli ma PC CPU s iGP/APU tak je na zakladni desce jen procesor a jedna RAM. (Monitor zapojis do VIDEO vystupu na MB)
Tu jednu RAM muzes pak zkusit prohodit za jinou nebo ji zkusis zapojit do jineho DIMM slotu, zalezi jestli se tato zakladni sestava vubec spusti.
U starsich PC se chyby hlasili podle Error BIP (jestli byl na zakladni desce zapojen buzzer), kdy pri zapnuti PC sli slyset kratke nebo dlouhé pipnuti ktere korespondovali nejaké určite HW zavade (RAM,CPU,GK a podobne)
PS: CMOS baterie ti mozna tak vyhodi chybovou hlasku pri startu PC, ale PC bys mel pri testování spustit klidne i bez ní.
taky jsem si to myslel, dokud mne jedna deska nepřesvědčila o opaku.
Ktera zakladni deska ?
Pres 15 let pracuji v SAV a jeste jsem pri diagnostice nevidel PC co neslo bez CMOS spustit (naopak je umyslne vyndavame kuprikladu kdyz se PC restartuje ve smyčce k vynucení vychozího nastavení a re-check komponentu) a to k nam vozi i starsi kousky z ruznych juredikčních likvidací, tak se ptam ze zvedavosti.
(CMOS slozí jen k napajení Flash pameti pro BIOS kde jsou ulozeny nastavení a čas)
Pak netvrdím ze to není mozné, jen me to prekvapuje nic víc, vymenit baterii CMOS muze, neni to spatny postup. Jestli je ta baterie ko tak ji stejne bude muset vymenit tak či tak.
No, to jsi tedy viděl málo. Já takových desek, které bez baterky CMOS nešly spustit, viděl hodně. Bohužel jsem si ale nevedl statistiku, takže nemohu výčtem takových desek sloužit.
Může to být tou CMOS baterkou, vadným zdrojem nebo třeba jen nefunkčním tlačítkem na zapínání. Zkontroluj kablíky od základní desky k panelu skříně nebo to zkus nastartovat ručně. Zapojení bude v manuálu k základní desce.
Keďže tazatel by najradšej riešil problém tým, že to pripojí na diagnostiku ako auto, tak si nie som celkom istý, či je v jeho silách to aj po dobrých radách nejako sprevadzkovat, či aspoň identifikovať problém. Ale ja osobne by som si to vykuchal na stol, vymenil tu baterku, skontroloval dosku a zapojil to iba s jednou pamäťou a potom skúšal vymeniť zdroj, vymeniť pamäť a aj jej umiestnenie, grafickú kartu. Ak by sa na displeji neukázal obraz, tak asi doska, alebo procak OFF.
Procesor je to poslední, co by chcíplo. Nejčastěji zdechají základní desky, pak zdroje, pak ostatní.
U obou PC bych zkontroloval zapojení (po stěhování se mohlo něco uvolnit) a pak se vrhnul na diagnostiku v minimální konfiguraci.