Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Notebook probíjí

Dobrý den,
Měl bych dotaz ohledně notebooku.
Když zapnu adaptér tak notebook jelikož je celokovový a dotknu se ho tak kope probíjí.

Nevíte čím to může být?

Jestli samotným notebookem nebo nabíječku.

Je v záruce.

JEŠTĚ BYCH CHTĚL DODAT, ŽE KDYŽ DÁM NABÍJEČKU DO NOTEBOOKU A JE ZAPNUTÝ V PRODLUŽOVAČCE ALE PRODLUŽOVAČCE JE VYPÍNAČ A VYPÍNAČ JE VYPLNÍ TAK I TAK TO KOPE NOTEBOOK. JAK VYTÁHNU KABEL OD NABÍJEČKY NEKOPE. ZAPNU SPĚT NABÍJEČKU FO PRODLUŽOVAČKY I KDYŽ JE VYPNUTÁ TAK TO KOPE.

Děkuji za odpověď.

Možná si pleteš "probíjení" a "kapacitní proudy" ... Změř napětí mezi tělem NB a "nulákem".

Pokud je zástrčka nabíječky dvoupólová, otoč ji v zásuvce.

NB "probíjet" nemůže :-) ty efekty dělá zdroj/nabíječka.

Není to pravda ... není to zcela "symetrické", hlavně se to projevuje u klasických transformátorů (jeden vodič jde "dovnitř vinutí", blízko jádra a druhý je zevně, "v luftě"). Ale i u spínaných zdrojů je kapacita "zvenku" k jednotlivým vodičům různá a je to na tom kapacitním proudu cítit (někde více, někde méně).

važ slova. pleteš si izolovaný spotřebič třídy 2 s izolovanou sítí.
- dvouvodičové připojení spotřebiče třídy 2 (izolovaný spotřebič), je u nás stále v síti tn(-s,-c). přívod, co je podle polohy vidlice aktuálně fází, má uvnitř zařízení stále proti zemi potenciál, bereš na to ohled při opravě toho krámu.
- it sítě se používají v cizině, od trafa vedou jen dva dráty bez uzemění: ty nemají proti zemi potenciál a jen o spotřebičích určených pro tuto síť můžeš používat smělá tvrzení o rovnosti fáze a nuláku.

když dojde v naší síti k poruše typu zavlečení napětí na výstupní svorky malého napětí, třeba přes odrušovací kondy, pak ta svorka může získat potenciál proti zemi. jde o měkký zdroj, ale na nepříjemné překvapení to stačí.

----
tazatel to doeditoval, včera jsem si toho fóru nevšim:

ALE PRODLUŽOVAČCE JE VYPÍNAČ A VYPÍNAČ JE VYPLNÍ TAK I TAK TO KOPE NOTEBOOK

to vypadá, že vypínač přerušuje jen jednopólově a zrovna aktuálně nulák místo fáze. ať už je to dané amatérským zapojením vidlice, použitím komunistické rozdvojky před prodlužovačkou nebo nově bohorovným zapojením fáze v zásuvce vpravo, které vedle na kutilské elektrikáři obhajují (že když je všechno v pořádku, tak to ničemu nevadí).
chtělo by to fázovku a projít si to od zásuvky až k napájecímu konektoru ntb.

A co rozumíte pod pojmem "kope"?
Slabé zabrnění, nebo úder, po kterém vyvstane nutnost masáže srdce?
Slabé zabrnění je totiž u zařízení určených k připojení k 230V bez ochranného vodiče normální a bezpečné. Pokud je síťová šňůra k napájecímu zdroji (lidově a nesprávně zvanému trafo) dvouvodičová (plochá dvoukolíková vidlice), tak je to v pořádku. U třívodičového připojení by to nastávat nemělo, protože třetí, ochranný, vodič i tyto slabé proudy svede k zemi. Pokud tak nečiní, jeho ochranná funkce narušena (je někde přerušen) a tudíž je elektroinstalace potenciálně nebezpečná a já bych doporučoval povolat elektrikáře.

podezrely je ten adapter. cekal bych, ze ma na sobe symbol dvou ctverecku v sobe, tak ma jit o zdroj s izolaci vystupu od vstupu.

kdyz ma clovek doma fazovku (sroubovak s doutnavkou), porovnat si jak silne sviti pri dotyku v zasuvce na fazi a jak pri dotyku na kovovou cast (sroubek, konektor) notebooku.
anebo digitalni merak, maji velky vstupni odpor, jake napeti se zavlece na kovove telo notebooku.
a porovnat to i pri otocene vidlici adapteru, jestli je 2kolikova.

Co znamená "kope"? On tam nějaký potenciál být může, ale s proudem 0,0000 nic kvůli odrušovacímu filtru na primární straně napájecího adaptéru. Ale nesmí se přes to dostat nic co by jste cítili. Pokud ano, NEPOUŹÍVAT! Adaptér je vadný a životu nebezpečný. Nijak nesouvisí se samotným notebookem, chyba pokud skutečně je, tak v tom externím adaptéru.

(vypínač na prodlužce nemusí vypínat fázi, klidně "nulák" pokud je to v zásuvce obráceně. Což být může - norma už hodně dlouho nenařizuje co má být v které zdířce)

Když jsme u těch adaptérů, tahle nabíječka https://www.avacom.cz/nabijeci-adapter-usb-typec-65w-power-delivery--usb-a taky dost brní, zatímco tato https://www.suntech.cz/produkt/585615-baseus-ccgan2l-b01-gan2-lite-quick-nabijecka-usb-usb-c-65w-black/ je naprosto v pohodě. Jak už tu někdo psal, můžou za to odrušovací kondenzátory a je to špatně, nabíječka by neměla brnět, obzvlášť když má na sobě dva čtverečky v sobě. Aby tam ty dva čtcerečky mohly být, musí zařízení vyhovět zkoušce napětím 4500 V po dobu 1 minuty (a je předepsaný nějaký minimální izolační odpor už nevím jestli 40 megaohmů), teda pokud se s ohledem na současnou miniaturizaci nic nezměnilo.

Já to řeším tak, že tuhle nabíječku mám v USB doku, kam je připojený i monitor a jeho zem (spojená se zemí sítě) uvádí vše na správný potenciál. Podle mě to je na reklamaci, ale je otázkou jak se k tomu obchod nebo servis postaví, faktem je, že žádný přístroj by neměl brnět.

Jinak pokud je to nabíječka se třívodičovým přívodem, pak bych hledal závadu v elektroinstalaci - někde přerušený žlutozelený vodič. Klidně třeba na té prodlužce (už jsem takovou taky zažil a bylo to právě vysvětlení brnění, i když jsem ji rozebíral kvůli něčemu jinému (kvůli zaseklé dětské pojistce)), je to poměrně nebezpečná závada, už jen proto, že proudové chrániče u nás ještě zdaleka nejsou tak běžné.

Mne tohle dela original adapter k Asus UX410 nebo tak nejak ("ultrabook", adapter maly, privod dvouvodicovy), teda ne ze "kope" ale pokud je adapter v zasuvce a prejedu po vrchnim hlinikovem viku, tak to jakoby "brni", ma to "haptickou odezvu". Verim ze to splnuje veskere normy, ale je to...divne.