Notebook probíjí
Dobrý den,
Měl bych dotaz ohledně notebooku.
Když zapnu adaptér tak notebook jelikož je celokovový a dotknu se ho tak kope probíjí.
Nevíte čím to může být?
Jestli samotným notebookem nebo nabíječku.
Je v záruce.
JEŠTĚ BYCH CHTĚL DODAT, ŽE KDYŽ DÁM NABÍJEČKU DO NOTEBOOKU A JE ZAPNUTÝ V PRODLUŽOVAČCE ALE PRODLUŽOVAČCE JE VYPÍNAČ A VYPÍNAČ JE VYPLNÍ TAK I TAK TO KOPE NOTEBOOK. JAK VYTÁHNU KABEL OD NABÍJEČKY NEKOPE. ZAPNU SPĚT NABÍJEČKU FO PRODLUŽOVAČKY I KDYŽ JE VYPNUTÁ TAK TO KOPE.
Děkuji za odpověď.
Reklamace.
Když je v záruce, tak ti snad může být jedno, čím to je, ne? Vrtat se v tom přece nebudeš.
Možná si pleteš "probíjení" a "kapacitní proudy" ... Změř napětí mezi tělem NB a "nulákem".
Pokud je zástrčka nabíječky dvoupólová, otoč ji v zásuvce.
NB "probíjet" nemůže ty efekty dělá zdroj/nabíječka.
Blbost. U dvouvodičového připojení je fáze a nulák je a totéž a uvnitř zdroje je s nimi zacházeno stejně, dá se říct symetricky.
Není to pravda ... není to zcela "symetrické", hlavně se to projevuje u klasických transformátorů (jeden vodič jde "dovnitř vinutí", blízko jádra a druhý je zevně, "v luftě"). Ale i u spínaných zdrojů je kapacita "zvenku" k jednotlivým vodičům různá a je to na tom kapacitním proudu cítit (někde více, někde méně).
To si ovšem hraješ na duchařinu. Že ty věříš u vodičů pro audio na jednosměrně válcovanou měď?
Ne.
važ slova. pleteš si izolovaný spotřebič třídy 2 s izolovanou sítí.
- dvouvodičové připojení spotřebiče třídy 2 (izolovaný spotřebič), je u nás stále v síti tn(-s,-c). přívod, co je podle polohy vidlice aktuálně fází, má uvnitř zařízení stále proti zemi potenciál, bereš na to ohled při opravě toho krámu.
- it sítě se používají v cizině, od trafa vedou jen dva dráty bez uzemění: ty nemají proti zemi potenciál a jen o spotřebičích určených pro tuto síť můžeš používat smělá tvrzení o rovnosti fáze a nuláku.
když dojde v naší síti k poruše typu zavlečení napětí na výstupní svorky malého napětí, třeba přes odrušovací kondy, pak ta svorka může získat potenciál proti zemi. jde o měkký zdroj, ale na nepříjemné překvapení to stačí.
----
tazatel to doeditoval, včera jsem si toho fóru nevšim:
to vypadá, že vypínač přerušuje jen jednopólově a zrovna aktuálně nulák místo fáze. ať už je to dané amatérským zapojením vidlice, použitím komunistické rozdvojky před prodlužovačkou nebo nově bohorovným zapojením fáze v zásuvce vpravo, které vedle na kutilské elektrikáři obhajují (že když je všechno v pořádku, tak to ničemu nevadí).
chtělo by to fázovku a projít si to od zásuvky až k napájecímu konektoru ntb.
A co rozumíte pod pojmem "kope"?
Slabé zabrnění, nebo úder, po kterém vyvstane nutnost masáže srdce?
Slabé zabrnění je totiž u zařízení určených k připojení k 230V bez ochranného vodiče normální a bezpečné. Pokud je síťová šňůra k napájecímu zdroji (lidově a nesprávně zvanému trafo) dvouvodičová (plochá dvoukolíková vidlice), tak je to v pořádku. U třívodičového připojení by to nastávat nemělo, protože třetí, ochranný, vodič i tyto slabé proudy svede k zemi. Pokud tak nečiní, jeho ochranná funkce narušena (je někde přerušen) a tudíž je elektroinstalace potenciálně nebezpečná a já bych doporučoval povolat elektrikáře.
Při dvouvodičovém přívodu zkusit otočit vidlici.
To nepomůže. tohle dělají odrušovací kondenzátory a ty jsou zapojeny na oba kolíky. Pokud to někomu vadí, musí kupovat přístroje s kabelem se zapojeným ochranným kolíkem.
Zkus to v jiné zásuvce, nejlépe mimo byt. Když to bude kopat dál, tak reklamace, jinak hledej závadu v bytových rozvodech.
podezrely je ten adapter. cekal bych, ze ma na sobe symbol dvou ctverecku v sobe, tak ma jit o zdroj s izolaci vystupu od vstupu.
kdyz ma clovek doma fazovku (sroubovak s doutnavkou), porovnat si jak silne sviti pri dotyku v zasuvce na fazi a jak pri dotyku na kovovou cast (sroubek, konektor) notebooku.
anebo digitalni merak, maji velky vstupni odpor, jake napeti se zavlece na kovove telo notebooku.
a porovnat to i pri otocene vidlici adapteru, jestli je 2kolikova.
Co znamená "kope"? On tam nějaký potenciál být může, ale s proudem 0,0000 nic kvůli odrušovacímu filtru na primární straně napájecího adaptéru. Ale nesmí se přes to dostat nic co by jste cítili. Pokud ano, NEPOUŹÍVAT! Adaptér je vadný a životu nebezpečný. Nijak nesouvisí se samotným notebookem, chyba pokud skutečně je, tak v tom externím adaptéru.
(vypínač na prodlužce nemusí vypínat fázi, klidně "nulák" pokud je to v zásuvce obráceně. Což být může - norma už hodně dlouho nenařizuje co má být v které zdířce)
Když jsme u těch adaptérů, tahle nabíječka https://www.avacom.cz/nabijeci-adapter-usb-typec-65w-power-delivery--usb-a taky dost brní, zatímco tato https://www.suntech.cz/produkt/585615-baseus-ccgan2l-b01-gan2-lite-quick-nabijecka-usb-usb-c-65w-black/ je naprosto v pohodě. Jak už tu někdo psal, můžou za to odrušovací kondenzátory a je to špatně, nabíječka by neměla brnět, obzvlášť když má na sobě dva čtverečky v sobě. Aby tam ty dva čtcerečky mohly být, musí zařízení vyhovět zkoušce napětím 4500 V po dobu 1 minuty (a je předepsaný nějaký minimální izolační odpor už nevím jestli 40 megaohmů), teda pokud se s ohledem na současnou miniaturizaci nic nezměnilo.
Já to řeším tak, že tuhle nabíječku mám v USB doku, kam je připojený i monitor a jeho zem (spojená se zemí sítě) uvádí vše na správný potenciál. Podle mě to je na reklamaci, ale je otázkou jak se k tomu obchod nebo servis postaví, faktem je, že žádný přístroj by neměl brnět.
Jinak pokud je to nabíječka se třívodičovým přívodem, pak bych hledal závadu v elektroinstalaci - někde přerušený žlutozelený vodič. Klidně třeba na té prodlužce (už jsem takovou taky zažil a bylo to právě vysvětlení brnění, i když jsem ji rozebíral kvůli něčemu jinému (kvůli zaseklé dětské pojistce)), je to poměrně nebezpečná závada, už jen proto, že proudové chrániče u nás ještě zdaleka nejsou tak běžné.
Mne tohle dela original adapter k Asus UX410 nebo tak nejak ("ultrabook", adapter maly, privod dvouvodicovy), teda ne ze "kope" ale pokud je adapter v zasuvce a prejedu po vrchnim hlinikovem viku, tak to jakoby "brni", ma to "haptickou odezvu". Verim ze to splnuje veskere normy, ale je to...divne.
zkus to doutnavkovou fazovkou, jestli se slabe rozsviti.
nebo kapesnim digitalnim voltmetrem (ma velky vstupni odpor), jestli nameri nejake napeti.
Môže to byť jedine nabíjačkou. Pripoj fázovú skúšačku k DC konektoru nabíjačky. Svieti ?