Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Výměna disku v NAS Synology

HW:
Synology DS212j, dva disky samostatně (2TB) ext4.

Přišlo rozhodnutí na výměnu jednoho z disků za větší (jedná se o HDD1, na kterém je i systém DSM.)
Pořízen IronWolf 6 TB, původní disk naklonován pomocí dokovací stanice.

A teď to, na čem sem se zasek. Přes Gparted se pokouším rozšířit oddíl o zbývající volné místo. Bohužel Gparted mi to nechce umožnit, jediné co lze je s oddílem hýbat, nikoliv ho roztáhnout přes volné místo.

Nějaká rada jak na to?

Hezké Vánoce Všem a díky za případné rady.

a prečo to nahradenie, inicializáciu a rozšírenie disku neurobíš priamo v synology ? je tam kompletne všetko,čo k tomu potrebuješ,pokial nevieš ako,pozri synology FAQ,je aj v češtine a všetko je tam podrobne rozpísané.....

Aby to nevypadalo, že se*u na komunikaci. Do teď sem se s tím ...
Stažen první odkaz od médi. Následovala výroba 11 boot usb 3-[ S ani jednou sem neuspěl. Následovalo hledání cd-rw a pak zase klávesice s PS/2. Kua dneska se mi fakt nedaří!
Po nabootování se disk hlásil jako MBR následoval převod na GPT. Bohužel ani jeden z programů nepovolí zvětšení oddílu.
Na test sem disk vrazil do NAS, nějakou dobu chroustal, disk se načetl, hlásil chybu systémového oddílu a pak se vzpamatoval.
Disk jako takový identifikuje správně IronWolf 5.46 TB, ale přistupnou velikost hlásí 1.81 TB. Data jsou v pořádku, dá se k nim dostat.
Opět následoval pokus v Mini tool a Gparted o rozšíření a mám si trhnout nohou. ]:(

v první řadě máš ten oddíl vedený jako raid bez LVM, tj. musíš nejprve zprocesovat mdraid.

1. zjisti si, jaká verze superblocku raidu byla použita. Liší se to umístěním, pokud je to verze 1.1 a novější, máš štěstí a superblock je na začátku oddílu. https://raid.wiki.kernel.org/index.php/Superblock viz níže.
2. zjisti si, v jakém raidu to je, předpokládám, že jde o single-drive R0 (mdadm --detail --scan --verbose)
3. Pak by mělo stačit dané pole opět sestavit (podle informací z bodu 2.) a pokud jsi šťastlivec s novějším superblockem (u Synology/QNAP ale člověk nikdy neví), tak by mělo stačit už jen zassemblovat raid s maximální možnou velikostí mdadm -A --update=devicesize /dev/mdX (kde X je číslo device raidu viz bod 2.)
4. následně pak už jen assemblovanému raidu pomocí fsck /dev/mdX (kontrola na chyby) a resize2fs /dev/mdX (vlastní akce) zvětšíš filesystém.

https://raid.wiki.kernel.org/index.php/Growing
https://linux.die.net/man/8/mdadm

edit: je možné, že problém bude v tom, že mdraid sám nezvětší velikost oddílu. Pak bych sprostě vzal sfdisk, dumpnul tabulku rozdělení disku, ručně upravil velikost oddílu (předpoklad: superblock1.1 a vyšší!) a naprděl upravený dump zpět. viz https://www.cyberciti.biz/faq/linux-backup-restore-a-partition-table-with-sfdisk-command/ toto bys musel udělat před bodem č. 3.

P.S.: máš původní disk jako zálohu, tak můžeš luxusně experimentovat. ;-)

Chlape díky za reakci, ale tohle je na mě už overkill.
Ještě než sem šel spát vydal sem se cestou, kterou naznačil méďa výše.
Odstranil sem oddíl s kterým nešlo hýbat a vytvořil nový v plné velikosti. Ráno se disk strčil do NASu, udělal inicializaci, vytvořil svazek a plný nadšení se chystal vykopírovat soubory z původního disku.
A tady začala ta sranda ]:(
Podařilo se vykopírovat cca 500GB z cca 1.7TB. Zbylé soubory TC odmítl přečíst (přes doplněk pro ext4) a několik složek bylo prázdných.
Soubory se tváří, že jsou v pořádku, jména, velikost i atributy sedí.
Největší pecka na tom je, že NAS vesele hlásil, že disk je v pořádku a nic nebylo vidět ani ve S.M.A.R.T

Disk sem se pokoušel připojit i pod mintem, bez úspěchu. neznámý typ systému souborů „linux_raid_member“.

Mám chuť s tím diskem jebnout o zem. ]:(

Obávám se, že situace bude podobná jako u QNAPu, kde jsem před lety musel použít fuse, protože klasický jaderný extfs nefungoval, respektive použitý filesystém byl modifikován nad rámec schopností jaderného fs.
Dále bych nespoléhal na Windows, ale zcela určitě použil pro kopírování linux. Původní disk bude OK zcela určitě, jen je třeba splnit všechny podmínky pro korektní namountování. Následně použil něco jako nfs ke kopírování - mělo by to být o dost rychlejší jak pomocí smb.

Osobně vidím jako nejrychlejší cestu přes to roztažení oddílu, ale metoda kopírování ze starého disku bude OK zřejmě také, ale o dost pomalejší.

Kdybys potřeboval pomoc, dej vědět, tobě budu asistovat kdykoli. ;-)

edit: ad ten "linux raid member" - to je to, o čem píšu výše (mdadm --scan atd.)... proto ti to nefunguje ve Windows, protože ty o mdraid neví vůbec nic. Kdyžtak PM.

Díky za nabídku pomoci, rád ji využiju.
Momentálně však není kdy, do konce týdne mám dvanáctky. Tak pokud by nebyl problém ozval bych se někdy okolo druhého týdne v lednu.
Převážně se jedná o multimediální soubory, nic co by extrémně hořelo.

Edit:
Při své skleróze, sem si vzpomněl, že cca 1,5 měsíce zpět sem byl osočen členem domácnosti, že sem v rámci úspory diskové kapacity (která už byla na hraně) odstranil složku s oblíbeným seriálem. TV (dlna) viděla složku prázdnou, stejně tak chyběly nějaké soubory z ostatních složek.
Při kontrole se v NASu vše tvářilo bez problému, všechny soubory byly vidět (nezkoušel sem je přehrát) a jelikož NAS hlásil disk v pořádku. Přisoudil sem chybu TV.

Když teď porovnám seznam souborů, které se nepodařilo vykopírovat je cca shodný se soubory, které TV přestala vidět. Tak je otázkou, zda je původní disk v dobré kondici :?:

Tohle není moje parketa, ale nějak tuším, že tyhle manévry by měly probíhat v režii toho NASu. Původní disk máš, co něco nastudovat a začít znova ???

Něco ve smyslu na novém GPT disku vytvořit jednotlivé oddíly, a přenášet jejich obsah ... ale tak jednoduché to nebude. Určitě ne pod Windows.

Som to preletel len tak skusmo, ale vidim tu par nezrovnalosti.
Synology tvrdi, ze DSM je na kazdom disku v systeme, cize ak vytiahnes hdd1 nasko ti nenabehne ci ako to mam chapat?
Preco sa tu spomina linuxovy raid, ked pises, ze disky mas samostatne?

laicky si to vysvetluju, ze sice nezvolim v nasu raid, ale on stejne chce nejaky lvm, ktery windows neznaji. natvrdo neco poznaci co windows neresi.

asi bych ty 12h smeny vyuzil k tomu vykopirovat 2tb dat ven a pak zalozit novy disk a nakopirovat zpet.

Sorry za pozdní reakci, ale při těch dvanáctkách sem absolutně nepoužitelnej. A aby toho nebylo málo, mám je i tento týden, protože nejsou lidi.
Abych odpověděl na otázky.
NAS byl zakoupen cca 2012 pouze s 1 diskem (HDD1) a takto provozován cca 2 roky, poté přidán druhý disk. Nejen z toho důvodu sem od začátku zvolil konfiguraci každý disk samostatně. Systém u obou disků hlásí "bez ochrany dat".
To že je systém i na HDD2 sem netušil. Bral sem to tak, není raid - systém na jednom disku, z toho důvodu sem se ani nepokoušel NAS spustit pouze s HDD2.

V pohodě, myslím, že to každý chápe. :-)

Jinak asi bych šel cestou nejmenšího odporu, tj. vzal bych starý disk, nabootoval ten linux ve kterém jsi používal ten qtparted a v konzoli bych provedl něco takového:

sudo -i (zadat heslo roota)
mdadm --assemble --scan

měl by vrátit číslo md device (zde je příklad s md127)

cat /proc/mdstat
(vypíše stav pole, případně i zde uvidíš označení pole)

pokud je vše ok, můžeš zkusit přimountovat:

mkdir /mojedata
mount -o ro /dev/mdXX /mojedata

..kde XX číslo md device.

Svá data pak najdeš v /mojedata, připojená v readonly režimu. Nyní je můžeš pomocí samby zkopírovat do nového úložiště.

Zeptám se ještě na jednu věc. Je tu někdo majitelem stejného disku (Seagate IronWolf)?
Při probíhajícím kopírování mě zaráží jeho poměrně vysoká hlučnost, tedy alespoň v porovnání co se týče disků WD.
Ať už se jedná o probuzení NAS ze spánku a roztočení disku, nebo při zápisu dat (chroupe v něm jak ve starým gauči).

Pomalu se bojím zeptat. Je to vlastnost, či případná vada?