Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem i9-9900K a RTX 4070 - bude procesor brzdit grafiku?

Zdravím,
rád bych si koupil novou RTX 4070, ale mám trochu obavy, že mi nebude stíhat procesor i9-9900K. Grafika je na tom výkonově +- jako RTX 3080 a co jsem projížděl různá fóra, tak lidi psali, že tam nějaký bottleneck už byl.
Zkoušel jsem i různé bottleneck kalkulátory, ale nevím jak moc jim věřit / nevěřit.
Prosím nemáte s tím někdo zkušenosti, mohli byste mi poradit?
Děkuji mnohokrát!

Souhlas, navíc RTX 4070 je výkonově spíš RTX 3070Ti než RTX 3080, pokud nebudeme brát v potaz RT a DLSS a ty zatěžují hlavně grafiku. Souhlas s tím, že na 2560x1440 a víc je to úplně v pohodě. U 1920x1080 tam nějaký bottleneck být u procesoru může.

Tak tomu nějak nerozumím, proč by u FHD měl být bottleneck a u QHD ne? Jde přece o to, že CPU nestačí dodávat data GPU a je jedno přece v jakém to je rozlišení ne? Pokud CPU nestíhá dodávat data GPU, tak GPU nepojede na plný výkon. Podle vás, při FHD je CPU nedostatečný a nedodá potřebná data GPU a při QHD je CPU dostatečný a data GPU dodá ano?

Jednoduše grafika zvládne v nějaké hře udělat třeba 115 snímků v FHD. Procesor zvládne dodat data pro 100 snímků - grafika se fláká a brzdí to procesor.
Tay by výměna cpu pomohla.

QHD ač se to nezdá je o 78 procent větší. Grafika s tím má podstatně víc práce než cpu, to je ověřený fakt.
Grafika v našem případě zvládne udělat 85 snímků v QHD a procesor zvládne dodat třeba 90.
Tady výměna cpu nepomůže.

např. čísla z 5:49
https://www.youtube.com/watch?v=CEJvm5fnbG4

Pořád tomu nerozumím. Přijde mi to jako pokroucená logika. Jak níže uvádí HPET

CPU provádí zcela jiné vypočty, AI-logiku ve hre, pozici textur, pozici hráču a podobne. Grafiku, snimky, tisk poligonu je vypočetní vykon vyhradne na strane GPU

Ve FHD se grafika fláká protože procesor není schopný dodat data (bottleneck: slabý procesor). Ten samý procesor potom nemůže být schopný dodávat data GPU ve QHD, protože aby GPU jela na vyšší výkon, potřebuje od CPU více dat a ty prostě nedostává, slabý procesor, bottleneck.

FHD: CPU 100% výkon (100FPS) - GPU jede na 50% výkonu (115FPS)
QHD: CPU 100% výkonu (100FPS) - GPU pojede pořád na 50% výkonu, jenže FPS budou nižší kvůli vyššímu rozlišení (QHD)

Takže mě z toho pořád vychází, že procesor je slabý a nic na tom nemění rozlišení.

V tom videu je jasné, že CPU je schopný dodávat data GPU, takže GPU je vytížená na 100% a tomu podle rozlišení odpovídají FPS, nebo se špatně dívám.

Ještě jednou:

procesor dá ve hře 100 FPS.

v 1080p dá grafika 200 FPS

v 1440p dá grafika 100 FPS

Plyne z toho, že procesor je pro 1080p nedostatečný, kdežto pro 1440p procesor dostačuje.

Nicméně, ať má uživatel jakýkoli monitor prostě si víc jak na 100 FPS nezahraje. :-)

Nicméně, ať má uživatel jakýkoli monitor prostě si víc jak na 100 FPS nezahraje

Tak s tým musím nesúhlasiť, lebo práve že tá veľkosť monitorá a rozlíšenie spôsobuje zvýšenie alebo pokles FPS.
Ak by mal napríklad takú istú grafiku ako mám ja, (RTX4080) tak by sa mu v rozlíšení 1920x1080 sa ta grafika flákala a takisto aj mne lebo mám skoro rovnaký procesor.
Preto pre jeho dobro by som mu odporúčal nekupovať tak drahú grafiku nikomu kto má starší procesor než je i5 9600k a hlavne nikomu s nižším rozlíšením ako je 2560x1440

procesor dá ve hře 100 FPS.

v 1080p dá grafika 200 FPS

v 1440p dá grafika 100 FPS

To přesně píšu. Má-li uživatel procesor, který dá maximálně 100 FPS, je jedno, jestli má grafiku, která dá 200 FPS nebo 110 FPS, protože si stejně díky procesoru nezahraje víc, jak 100 FPS. Pokud by měl výkonější procesor, který dá 150 FPS, tak ho může omezit grafika.
Samozřejmě, píšeme-li v tomto ohledu o FPS, jsou to benchmarkové FPS, procesor sám žádné FPS negeneruje. Má to jen naznačit, jakou grafiku si může dovolit při jakém rozlišení, aby ho procesor neomezoval.

V jeho případě je rozlišení 2560x1440, procesor i9-9900K a grafika RTX 4070. Mně to přijde jako docela vyvážené.

(Ale spíš než že bych adoroval jeho procesor, tak si uvědomuju, že nová generace grafik od NVidie není žádný zázrak, takže jemu to může dobře posloužit.)

Snažil jsem se nějak zjednodušeně vysvětlit že grafika s přibývajícím rozlišením ztrácí rychlost (vygeneruje míň stránek za s) rychleji než procesor.

To video jsem dal jako příklad toho jak klesá FPS s rozlišením.

Tak nepovedlo se, jeden to rozpitval a druhý stále nechápe:-D

Dostudujte si to sami např https://www.youtube.com/results?search_query=bottleneck+cpu+gpu nebo použijte jiný zdroj.

Pokladám si stejnou otazku, navíc kdyz ukazkové video/a jsou na DirectX11 ktery o proti DirectX12* neumí efektivne vyuzívat více vlaken jader.

S DX počal problém uz u prvního Buldozeru od AMD kde v te dobe Windows neumel korektne uspavat nepouzivane vlakna, dnes je ovsem situace podstatne lepsi. Ale i tak si bohuzel hodne lidi stale mysli ze vice cores znamena vice FPS coz není zcela pravda. Problem parkovaní vlaken cores se vyresil ze vypočty misto break spusti na novem vlaknu, ale u takovych 16Core/32Th to spis jen zvysi latenci (protoze nez posle GPU pozadované vypocty, musi počkat nez to vlakna zpracuji a vratí zpet do hlavniho uzlu/node) Proto muzeme pozorovat ze CPU s 6C/12Th ktere jsou na hry takovy korektni zaklad (pri 4GHz) maji i vice FPS jak CPU s dvojnasobnym poctem cores.

CPU provádí zcela jiné vypočty, AI-logiku ve hre, pozici textur, pozici hráču a podobne. Grafiku, snimky, tisk poligonu je vypočetní vykon vyhradne na strane GPU. Graficka karta je v podstate mini počítač sam o sobe, ma svuj procesor, firmware (VBIOS), pamet, BUS, RAMDAC pro numerickou converzi signalu a tak sve urcite vypocty muze zpracovat nezavysle.

Nektere internet diskuze jsou tak trochu moc utahlé za uzdu. Jsem mel CPU Celeron + AMD R9 Fury a CPU nic nebrzdilo.
Ti co nekdy pouzivali externi GPU pro G/P vypocty, kryptovaní, asi budou vedet o čem písu.

Procesor je šéf a rozkaze grafike niečo nakresliť a to určitou rýchlosťou posiela rozkazy grafike. Je na grafike splniť tieto rozkazy. Takže tvoje CPU dokáže poslať grafike rozkaz vykresliť scénu vo FullHD tisíc krát ale grafika je to schopná urobiť dvetisíc krát, takže ju procesor brzdí maximálnym množstvom príkazov, ktoré posiela grafike. Čím je ale vyššie rozlíšenie, tým je ta grafika schopná urobiť tých vykreslenií, takže pri istom rozlíšení posiela procesor tisíc príkazov na zobrazenie a presne tisíc ich dokáže ta grafika zobraziť.

Tak koupeno a vyzkoušeno:
Vypadá to, že procesor grafiku nebrzdí, v žádné hře jsem se nedostal na víc jak 80% vytížení procesoru, grafika se naopak pohybovala mezi 90-100%. Nejlíp to bylo vidět na COD Warzone (nehraji, nainstaloval jsem jen kvůli testu), tam když se zapne GPU a CPU time overlay, tak měla grafika cca 9ms a procesor 8ms, tzn. že procesor stíhá víc než grafika.

Kdyby to bylo někomu k užitku, tak model GPU je ASUS Dual GeForce RTX 4070, 12GB GDDR6X, níže přikládám i výsledek 3DMark Time Spy v QHD s měřenými teplotami a otáčkami větráků v Performance Bios s pokojovou teplotou 25°C. Karta je i s vyššími otáčkami okolo 1800 přijatelně tichá - kdyby chtěl někdo úplné ticho, může přepnout Bios na Quiet, ale tam jsou o cca 5-6°C vyšší teploty. Příjemně mě překvapilo, že i když je to výrobce Asus, tak se coilwhine neprojevuje - abyste ho slyšeli, musíte mít odkrytovanou bednu a ucho cca 20 cm od karty.

[96990-4070-performance-qhd-jpg]

Je to teda zajímavé:

COD Warzone DX12:
HD - GPU 6ms odezva, CPU 8ms, ale CPU stejně neběžel na plno, respektive běžel na cca 55-65%
GHD - jak jsem psal předtím, GPU 9ms, CPU 8ms, CPU jen na 45-55%

Kingdome Come DX11:
HD - GPU na 75-85%, CPU okolo 50%
GHD - GPU mezi 90-100%, CPU 60-70%

Vlastně nevím, proč je v tom HD rozlišení ten CPU využit jen tak málo, myslel jsem, že by byl být využitý v HD víc než v GHD. Ve hrách se to zkouší blbě, není na ten bottleneck nějaký benchmark, který bych mohl použít?

Jsem zjistil, že v tom 3DMarku se bottleneck nepozná, nevím proč. Kartu jsem zkoušel na HD i QHD v pc se zmiňovaným 9900K i s 13600K a výsledky GPU byly identické.
Ale třeba pro zajímavost jsem zjistil, že v benchmarku u Shadow of the Tomb Raider karta vykazovala nižší odezvu (okolo 4ms) než procesor (6ms), a to byl CPU vytížený tak na 60% - takže možná špatně optimalizovaný port z konzole - ale fps byly dobré (avg 135), takže to nějak neřeším. Myslím si, že ten bottleneck bude asi hodně záležet na konkrétní hře - Warzone 2.0, Red Dead 2, Metro Exodus, Hitman 2 a 3, ty všechny měly +- stejné fps jako jsou výsledky v recenzích, jedině ten Tomb Raider byl o 25 fps méně.