Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem excel - investice, vypočet složeného úročení kalkulačka vzorec

ahoj všem,
prosím, šlo by vydefinovat vzorec excelu pro vzorový příklad z důvodu ověření výsledku a pochopení argumentů daného vzorce pro složené úročení investice. Zajímá budoucí hodnota po jednom roce (stake)....nebo nějaký web s použitelnou kalkulačkou.

počáteční vklad 10 000 000 Kč
roční celkový úrok 15%, denní 0,0411%, pro 4 denní cyklus cca 0,165%?
počet splátek v roce 91, tj. cca každé 4 dny po celý rok
částka splátky 10 000 Kč každé 4 dny po celý rok.

Předem díky za koment, výsledek.
J.

Proč ne? Odkazovat můžeš relativně i absolutně na jinou buňku. Parametry si můžeš nastavit v samostatných buňkách. Navíc rozkopírování hodnot do buňek je taky vteřinová záležitost pokud by to nebylo v samostatných buňkách.
Jo a ještě taková poznámka. Nepočítal bych s denním úrokem jako hodnotou (15/364)+1 jak píšeš ty (0,0411 %), ale s hodnotou 365 odmocnina z 1.15 (0,0383 %) (v excelu "=POWER(1,15;1/365)").
Když jsem to naházel do excelu tak mi vyšlo za rok 12 476 469 Kč (počáteční vklad 10 000 000, každé 4 dny vklad 10 000 (91 vkladů celkem), úrok 15 % (denní úrok 0,0383... %).

Napsal jsem blbě vzoreček, u toho tvého jsem zapomněl na /100, takže: "=(15/365)/100+1".
Záleží kdy se vypočítává a kdy se přičítá úrok.
Pokud se vypočítává a připočítává na konci roku, tak se použije 0,0411 %.
Pokud se počítá denně a připočítává se denně, tak se použije 0,0383 %.
Já to v excelu udělal tak, že mám co den to řádek.
Tím mým způsobem mi to jak jsem psal vyšlo 12 476 469 Kč (úrok 0,0383 % se počítá a přičítá každý den).
Pokud se úrok (0,0411 % denně) počítá a přičítá až na konci roku, tak mi to vyšlo 12 478 063 Kč (10 000 000 počáteční vklad, 910 000 čtyřdenní vklady, 1 568 063 Kč úroky).

Závisí to na tom kdy a jak se připočítávají úroky, pokud na konci roku, tak je denní úrok 0,0411 %, pokud denně, tak je denní úrok 0,0383 %. Je to logické, když se nad tím zamyslíš.
Zjednodušeně: v prvním případě počítáš denní úrok bez započítaného uroku z předchozích dnů, ve druhém případě s.
Tazatel píšeš "vzorový příklad", píše o denním úroku a není jasné kdy se připočítává, mně to spíš vyznívá jako denně, proto jsem prvně uvedl denně, ale mám to vypočítané oběma způsoby, není to nic těžkoho :-)
A taky asi bude záležet kdy ten počáteční vklad je proveden, úroky se počítají na konci kalendářního roku a v ideálním případě by těch 10 mil muselo přijít 1. ledna, jinak se to musí přepočítat. To ovlivněje jen to připočítávání na konci roku, ne denně.

Ano, záleží na tom, kdy se připočítávají úroky. Jenže tak jak jsi to napsal, to skoro vypadalo, jako bys to bral jako hotovou věc a ne jako jednu z možností:

Jo a ještě taková poznámka. Nepočítal bych s denním úrokem jako hodnotou (15/364)+1 jak píšeš ty (0,0411 %), ale s hodnotou 365 odmocnina z 1.15 (0,0383 %) (v excelu "=POWER(1,15;1/365)").

Urok se pripocitava denne, bez ohledu na termin. zahajeni uroceni. I ukonceni muze byt kdykoliv. Je to pripad, priklad ze sveta kryptomen a stakingu. Vzorovy priklad jsem uvedl zejmena proto, abych se nejak zkusil dopocitat stejneho vysledku a vedel jak na to obecne nebo se mi dostalo vzorce jen pro mozne zadani vstupnich, ruznych hodnot.

Zcela, dle reality je potom stav takovy, ze urok je denni 0,0411%, pripocita se kazdy nasledujici den. Po nastradani 10 000 za tyto denni uroky, muzes prave nejmene 10k znovu prihodit na stake k tem pocatecnim 10M a tedy ke stale se navysujici castce. 3-4 dny tak urocim nejakou castku a ziskavam denne prostredky, a pak zase urocim par dni malinko vyssi castku a tak stale dokola.
V praxi jen nastavena notifikace, kdy je to bezpecne pres 10k a pridam toto 10k+ k tem 10m(+). Tak dokola. Hodnoty prikladu jsou tak lehce poddimenzovane, ale to presne neslo o to na halir vycislit, jen jaky postup, vzorec vyuzit. Parametry beru jako vedlejsi. Je mi jasné, že zcela presne cislo, k tomu se asi nedopracuju :)

Tak jestli denně tak jak jsem psal, podle mě by se to mělo počítat přes tu odmocninu, za mě teda 0,0383 %.
Jestli chceš vědět jak to mám udělané já, tak jeden řádek, jeden den.
První sloupec počáteční částka na začátku dne (10 000 000 první buňka).
Druhý sloupec denní vklad (0, druhý den 0, třetí 0, čtvrtý 10000 a tak pořád dokola).
Třetí sloupec dvě předchozí buňky sečtu.
Čtvrtý sloupec třetí buňka * pomocná buňka, kde je "=POWER(1,15;(1/365))" (a tedy 1,000383...).
V další den první buňka je kopie čtvrté buňky z předchozího dne.
Rozkopírované (hromadné kopírování vzorců prostě posunem myši) mám na 365 dní.
Výsledná částka za rok je v buňce D365.
Jo a to, cos teď popsal, i to by se snad dalo udělat v excelu, ale bylo by to trošku složitějí, to by tam muselo být nějaké if, modulo, víc loupců...

V té odmocnině jsi mimo?
Když vezmeš vklad třeba 100 a dáš ho na rok na denní úrok (který se připočítává denně) tak za rok budeš mít v případě:
a) 0,0411 %
(1,000411 na 365) * 100 = 116,18 (roční úrok 16,18 %)
b) 0,0383 %
(1,000383 na 365) * 100 = 115,00 (roční úrok 15 %)
Psal jsi, že roční úrok je 15 % ... nevím jak jinak ti to vysvětlit, když nechápeš to s tím připočítáváním úroků :-)

podminky toho stakingu jsou dány jako 15% roční, 0,0411% denní. Tyto jediné dvě hodnoty figurují v popisu. To je v pohodě, vidím početní rozdíly, nicménš takto jsou podány od crypto produktu. Jeste jednou diky za trpelivost, beru za vyresene.

To jako tak blbě má uvedené i nějaká banka? Žijova. Můžeš mi dát odkaz na web nějaké banky, která má uvedené roční procenta, přičítá úroky měsíčně, má uvedené i měsíční procenta a to jako zlomek 1/12 z ročního úroku a přitom se jedná u jednu službu?
Já to beru z pohledu matematického a podle mě je to z matematického hlediska blbost počítat ten úrok jako zlomek, když se to přičítá průběžně.

Teď nemám moc čas, proletěl jsem to jen rychle, čas budu mít až zítra.
Ale po zběžném zhlédnutí tam podle mě není to, co po tobě chci.
Tedy důkaz toho, kde je uvedeno, že nějaká banka počítá:
uvedený (počítaný) roční (celkový) úrok = měsíční úrok počítaný jako 1/12 z ročního úroku
při měsíčním započítávání úroku do účtu
... tedy tomu, čemu jsem se divil.
Když tak klidně zítra vysvětlím, proč tam není to, co po tobě chci.

Já ti neuvěřím dokud nenajdu nějaký důkaz toho, že tomu tak je.
V článku se popisuje něco co chápu a co se mi zdá normální (až na to zaokrouhlování dnů v měsící a roku, ale to má celkem malý vliv).
Bankovní účet mám, mám tam ale nízký úrok a mám takový dojem, že se počítá ročně (takže na tom se to ověřit nedá), podívu se zítra.
Ty mi píšeš, že ti mám věřit, jenže jsi nenapsal nic, na základě čeho ti mám věřit.

Tak já sem teda plácnu snímek ze svého bankovnictví u Fio banky. Jde o účet se zůstatkem 200 000 Kč a se sazbou 5,5 % p.a, kam jsou měsíčně připočítávány úroky.

200 000 x 0,055 / 365 = cca 30,137 Kč denně

únor (28 dní): 28 x 30,137 = cca 843,84 Kč
březen (31 dní): 31 x 30,137 = cca 934,25 Kč
duben (30 dní): 30 x 30,137 = cca 904,11 Kč

https://www.fio.cz/bankovni-sluzby/sporeni/sporici-ucet-fio-konto

Kdyby se to počítalo tím tvým způsobem (přes odmocninu), tak by denní úrok byl cca 29,34 Kč.

A ty úroky jsou připočítávány kam? Na jiný účet? Já to ale psal pro případ, kdy se připočítávají na stejný učet, ne že je tam furt 200 000 a úroky jdou někam jinam. Tady to, co popisuješ, je nějaký další "nematematický" :-) případ, taky divný :-)
Protože jinak by se v únoru počítaly i úroky z úroků.
nonameuser se přičítají a nemá tam pak tu původní sumu jako ty těch 200 000 v lednu, únoru, březnu, dubnu... (myšleno bez těch průběžných sázek, jen úrok).

Úroky se posílaly na jiný účet. Ale o to v tom příkladě nešlo. Snažil jsem se dokázal, že i když banka udává roční úrok 5,5 %, tak je počítá denně a to úrokem 5,5/365 % (cca 0,01507 %) - tedy podílem sazby nikoliv odmocninou. Na konci měsíce pak vypočítané úroky připíše na účet, čímž se zvedne zůstatek a úroky nově počítá z vyššího zůstatku (což taky pravda vidět není, ale opravdu to tak je).

Nečetl jsem všechny odpovědi, nevím, jestli to někdo už neřekl přede mnou. Nemá Excel (jako LibreOffice Calc) přímo funkci na výpočet budoucí hodnoty při určité procentní sazbě? To uměl i kalkulátor TI 58. Různými parametry by to mělo spočítat co si kolega přeje.