Diagnostika paměti RAM zamrzne na 21%
Dobrý den.
Mám problém s nestabilitou nového notebooku nadupaného MSI, který jsem doplnil o 64 RAM. Záhadně se mi ale do cca 30 min od zapnutí zasekne. Nepomůže nic než restart.
Nejdříve jsem měl podezření na přehřívání jednoho z jader, teď to spíše vypadá na závadu RAM.
Ve WIN11 spustím Diagnostiku paměti. Jak původní tak nové (společně i jednotlivě) se vždy při rozšířeném testu zamrznou na 21% hotového testu. Mám podezření že to způsobují testové úlohy bez virtuální paměti.
Poradíte někdo jak dál, nevím už si s tím rady. Hlavně mi prosím neraďte reklamovat, výměnou RAM jsem nejspíše porušil záruku.
Předem díky
Nadupaný MSI. To je skvělý popis.
Třeba je nová tajná RAMka nekompatibilní s tajným notebookem, nepodporuje velikost RAM modulu, a podobně.
BIOS vidí celou RAM? Windows vidí celou RAM?
Výměna/rozšíření RAM by na záruku nemělo mít vliv.
Pokud je paměť vyměnitelná, tak jsi určitě záruku neporušil.
Co znamená doplnil ? K 32 jsi pridal 64 a máš 96 ? - vyndej tešch 64 zkus to s 32 a potom jen s 64.
96 může být na ntb moc.
Notebook je MSI PULSE GL76. RAM není volně přístupná, musí se při výměně dovnitř.
RAM původně 2x 8GB výměna za 2x 32 GB.
Win 11 i BIOS zobrazuje jak původní tak i vyměněné paměti. Normálně na tom PC rozchodím.
Vzhledem k tomu že to je pracovní PC tak jsme na něm strávyl hodiny instalací všech možných potřebných softwarů a nechce se mi nikde začínat znovu.
Že se musí dovnitř je celkem normální a na záruku to nemá vliv.
Kryt je pod plombou, která musela být porušená. Záruka ale není problém který potřebuji tady řešit.
Jde mi o rady v souvislosti s nenadálým pádem notebooku, případně proč se rozšířená Diagnostika paměti vždy zasekne na 21% ??? Jaké to může mít příčiny???
Ještě jsem neviděl plombu na krytu RAM. Záruku porušíš při oddělání celého spodníhu krytu (ta plomba bývá přilepená na jednom ze šroubů), ale výměnou disku nebo RAM nic neporušíš nebo jsem o tom zatím nikdy neslyšel..
Tak to je právě tento případ. Pro výměnu RAM u notebooku MSI musím sundat celý spodní kryt tedy i porušit plombu. Nejsou tam žádná samostatná dvířka bez plomby.
Aha, dobré vědět. Reklamovat nechceš, to je potom těžko radit. Jsou to SR nebo DR paměti? Jsou uvedené na stránkách výrobce toho notebooku jako kompatibilní?
Na to mrkni, někdy jsou s tím problémy. Potom mě ještě napadá update BIOSu, jestli nemáš nejnovější.
Původně je tam 2x 8 GB DDR-3200 Samsung M471A1K43EB1-CWE (2022-W10). Já jsem je nahrazoval MES4S320NF32GX2- 64GB (2X32GB) DDR4 SODIMM PC4-3200 22-22-22-52 Essentials ( MES4S320NF32GX2) 1505-mes4s320nf32gx2
BIOS ještě zkontroluji. Tuším že tam je aktualizace ale bojím se aby mi to nespadlo při jejím provádění.
Jasné, to by byl trochu problém, ale dneska mají desky i záložní BIOS, pokud se něco nepovede nebo náhle vypadne elektřina. Takových 15 let zpátky by to byl velký problém, dneska není, protože naskočí do minuty záložní BIOS.
Jenom si zkontroluj nejnovější verzi a pro jakou desku a hlavně revizi je, jestli to souhlasí. Popisuju to asi jako nějakou vědu, ale vážně na tom nic není a zvládneš to levou zadní.
Hele příčina je podle všeho buď že ramky jsou vadné nebo nekompatibilní s tím notebookem.
Zanechal bych všech pokusů s připojeným diskem pokud nemáš zálohu tak disk odpojit. Vytvořit si bootovací flasku s memtestem
https://memtest.org zkoušet tím.
Nebo to vzdej, vrať původní a zkus koupit jiné nejlíp otestované
https://www.kingston.com/en/memory/search/model/104097/msi-notebook-pulse-gl76
Při provádění memtestu86+ to pracuje na teplotách 70-93 C Je to normální? Mám podezření taky že je vadné chlazení a přehřívá se procesor.
To u notebooku není žádná přehnaná teplota.
U notebookoků celkem běžná teplota. Vážně to není jako u stolních PC. Je to ale na hraně, s tím souhlasím. Používat notebook, tak snesu teploty do 90 stupňů. Ale u 80 stupňu bych by taky už nervózní. Záleží hlavně na tom, co ti vytěžuje CPU a GPU, to je na tobě...
nestalo se chlazení vadným až po tvé demontáži? ta teplota 93' mi připadá šílená, na pouhý memtest.
Do chlazení jsem nijak nezasahoval. Jeto oddělené. Sundáním a nandáním krytu a prostou výměnou RAM chlazení nijak neovlivním. To by musela být závada z výroby.
Teď po cca 20 kompletních testech je nejvyšší naměřená teplota 94 C. Samozřejmě na dotek je to nejteplejší v místě procesoru.
Mě teplota nad 93 C u Memtestu86+ připadá taky šílená. V diagnostice pak dochází k omezování frekvencí výkonu procesoru aby nejspíš nedocházelo k jeho nežádoucímu přehřívání
Tak Memtest86+ otestoval RAM 20x opakováním sady testů a žádná chyba. Tak vadná RAM to nejspíš nebude. Stejně mi vrtá hlavou proč ten win11 Diagnostika paměti se stále zasekává na 21% a můj problém se zasekáváním počítače to tedy taky nijak nevyřešilo.
asi nechces slyset "prohodit ramky" v nerozebiratelnem ntb, jestli se to v ms memtestu projevi.
ta teplota je zvlastne vysoka, pak je throtling pochopitelny.
da se pod windows (hwmonitor) sledovat, co vsechno tam hreje?
Hřeje tam především procesor. Některá jeho játra pak obzvlášť. RAMky mohu zkusit prohodit, a to i když Memtest86+ s touto konfigurací nemá problém.
To i mně po nějaké oslavě
Tak jsem dle vašich rad zaktualizoval BIOS a zdá se že s originálními RAM vše funguje jak má. Sice se procesor zvláštně hřeje, ale vše funguje a nepadá.
Dnes jsem tam dal zpět dodatečně dokoupené RAM 2x32 GB a při spuštění MemTest86+ se test po cca 5 minutách zběhu zhroutí a PC se zasekne. V čem je problém v RAMce nebo v její kompatibilnosti?
nejde se domluvit s prodejcem a vzit jine ramky?
pro jistotu, kdyz je s tim takovy problem, at to neni nejvyssi takt nebo nejkratsi casovani cl.
notebuky mivaji osekany bios. jestli tam je rucni nastaveni casovani ram, otestovat nejaky mene agresivni rezim.
Když testuji RAM každou samostatně tak Memtest86+ nehlásí žádnou chybu. Když je tam dám společně, a to i prohozeně, tak test vždy zhavaruje a zasekne počítač max. do 11% celého průběhu testu. Chová se to celé podivně.
Přikládám obrázek po zaseknutí notebooku.
Čím by to mohlo být?
V BIOSu jsem možnosti nastavení časovače nikde nenašel.
Pokusím se to rozchodit na 1x RAM 32 GB, nebo bude lepší tam vrátit originální tedy 2x 8GB?
Spustil jsem PC na 1x32GB RAM na win11. Teď testuji grafiku a pod. běží cca 2hodiny bez havarování. Stále ale docela vysoké teploty.
Přikládám monitorované hodnoty za celou dobu provozu na této konfiguraci.
s originálními paměťmi to taky tak hřeje? potom je vadný procesor (v něm je paměťový řadič).