Je to určite najlepšie tak ako píšeš. Ja som to pred rokmi skúšal na test s dvoma kusmi skla. Naznačil som veľkosť CPU na jedno sklo a skúšal som rôzne metódy a množstvo pasty. Najspoľahlivejší výsledok je s ručným natretím na najtenšiu možnú vrstvu za pomoci toho sáčku na prste. Je to rýchle, presné a spoľahlivé. Viem pochopiť ľudí čo skladajú počítače denne že sa im to viac oplatí dať do stredu pastu a hotovo. Majú na to presný odhad a je to rýchlejšie. Pre bežných ľudí ale určite to ručné rozotretie.
To pretečenie myslím nie je taký problém ak je nevodivá pasta ale načo si komplikovať život ak sa dá naniesť štýlom že nemá šancu pretiecť za okraj plochy CPU. Potom sa to zbytočne ťažšie čistí keď treba po rokoch vymeniť pastu. Ak pasta nepretečie tak stačí potom jednoducho zotrieť pastu smerom od okraju do stredu a hotová robota za pár sekúnd.
Dosť dobrý TIP je myslím že treba dať pozor ktorá plocha je menšia. Ak je plocha chladiča menšia tak nanášam pastu rovno na túto menšiu plochu a nie na CPU. Je to dokonca odporúčaný postup výrobcu u niektorých chladičov.
Výborne to napísal lukas že čím menej tým lepšie. Výrobcovia tie plochy robia čo najrovnejšie čiže uteká tam extrémne malá nerovnosť a treba dorovnať čisto túto nerovnosť čiže tej pasty tam fakticky treba extrémne málo. Dosť veľa videí dokonca od výrobcov prezentuje oveľa viac pasty ako je skutočne nutné použiť. Výsledok vidieť aj na teplotnom rozdiele ktorý je https://www.youtube.com/watch?v=w_UcIQu7MTo ale tak keď chce výrobca predať viac teplovodvej pasty tak prečo trocha nepodporiť predaj