Noctua NF-A14 PWM ten je 140x140. Noctua NF-A12x25-PWM Tady ten patří prej k nejlepším. Noctua NF-S12A PWM Noctua NF-S12A FLX Noctua NF-P12 redux-1700 PWM Znáte ještě nějaké lepší? Ještě se dívám že i Arctic P12 Max, 120mm má celkem dobré ventilátory. Díky
Osobně používám Arctic vrtule a maximální spokojenost. Noctua je předražená až moc.
Ok dík. No je pravda že 700 kč za jeden je dost.
Taky je dávám všude. Jsou hodně tiché, mají gumové antivibrační uchycení (teda ne každý) a člověk o nich ani neví. Cenově jsou taky v pohodě. Ještě jsou dobré a celkem levné ventilátory Nexus, ale přednost dávám taky Arcticu, pokud je skladem. Ve svém PC je mám snad osm let a pořád v pohodě. Ikdyž na tom se nemá moc co pokazit, pokud se občas člověk o své PC postará a vyčistí ho od prachu.
Noctuy jdou, ale necekat zazraky. Kolem te znacky je celkem zbytecny hype a cena spis vyssi. Klidne nejake Arctic nebo BeQuiet odvedou stejnou praci.
Asi jo Arctic BioniX F140, eSport fan, bílá - 140mm uvažuji že koupím asi 8x do skříně místo těch, které tam výrobce dáva.
8 x 140 ??? Co v té skříni je?
Co ti vadí na těch původních, teda o čem je vlastně řeč? O nějaké Euro Case? To bych asi hledal lepší bednu
Nic moc. V bytě v léte i přes 30, tak to potřebuje pořádné ventilátory. Ty mají cca 1000 otáček za minutu a průtok nic moc.
8x? Neblázni. Stačí Ti dva. Jeden vespod vepředu a druhý nahoře vzadu. Nějaký boční bych tam vůbec nedával, narušíš tím airflow. Maximálně bych dal dozadu dva ventilátory, ale nevidím moc důvod proč tam mít dva.
Tak můžeš dát dopředu 3x, horní 3x zadek 1x a ještě u zdroje to má 1x pozici. Cpu chladič bude mít 2x. Boční ani nedávam, nikdy jsem nedal.
A proč ??? Pod těch 30 to stejně nedostaneš
Třeba lepší chlazení? Tedka mám asi 5 a taky super. Před lety ještě hodně stará bedna jen 1x vpředu a 1x vzadu a to bylo jinak teplo. Třeba zkusit jen 3x nahoru aby to teplo šlo ven a jinak dám po 1x nebo po 2x.
Ten průvan za každou cenu to taky rychle zanáší, i když to má filtry ... Na co 8 větráků, když 2 dobré to uchladí i při 30.
Vypadá to, že o odvodu tepla moc nevíš ... teplý vzduch sice stoupá vzhůru, ale jen když není průvan ... i 2 větráky to "stoupání vzhůru" zcela "vezmou sebou", půjde to "s proudem", tedy obvykle dozadu. Větráky nahoře mají smysl jen u obzvlášť velkých výkonů. Mám CPU asi 100 W + GPU přes 100 W a 1 vpředu a 1 vzadu (originál od bedny FD), stačí to i při plné zátěži (a přes 30 doma mívám taky). A slyšet je jen velmi slabě při plné zátěži, jinak ne (bednu mám vedle monitoru). Ale klidně si tam dej, co se tam vejde
Ty jsi chytrej. Díky za info. Pěkné, ale moje budoucí cpu bude 120w a grafika je už tedka na 330w. A nevím jak to bude v budoucnu, kde je možnost i 500-600w spotřeba.
Když jsem se ptal, co je v té bedně, psals "nic moc"
Budoucí ... Ale i tak 2 vpředu a 2 vzadu budou stačit.
Nezapomeň, že kolik přiteče, musí odtéct, nemůže ani méně, ani více.
Bedna sice není vzduchotěsná, ale když bude odfuk větší než kolik ventilátory nasají, bude se nasávat další vzduch těmi netěstnostmi a teda bez prachového filtru.
U země je nejvíc prachu, takže nasávat zespoda moc smysl nedává. Ale teplo stoupá vzhůru, tudíž horní musí směrem ven. Problémem je i padání prachu do skříně zezhora.
Mám to u jednoho PC tak, že vepředu jeden, na procesoru dva a vzadu jeden. Nahoře díry pro ventilaci ani nemám. Celkem 4. Ideální. U druhého PC je to horší, protože nahoře je prostor pro dva ventilátory, které osazuji kvůli zabránění padání prachu. Teda vepředu dva, na procesoru dva, nahoře dva a vzadu jeden. Celkem 7. Moc se s tím dělat nedá. Vepředu dva potřebuji, aby byl ideální přítok vzduchu pro odsávání vzadu a nahoře, procesor logicky dva a vzadu jeden jsou standard. Ty dva nahoře také vzduch ze skříně odsávají, ale běží úplně pomalu, aby byly co nejtišší.
Jinak používám Arctic F12 a F14, zkušenost mám takovou, že některé jsou tišší a některé hlučnější. Nějakou výstupní kontrolu zjevně Arctic nedělá, možná maximálně, jestli to funguje. Jenže koupit 2x Arctic je furt levnější než 1x Noctua a tudíž ikdyž se všechny nepoužijí a kupuju jich vždy víc než potřebuju, vždycky se to vyplatí.
Pokud je doma 30 stupňů, tak bys měl ten problém řešit ještě před vstupem do PC, protože už to je dost a jak má potom ventilátor chladit, když mu přivádíš už ohřátý vzduch?
Lehko se to řekne, ale na klimatizaci dnes každý nemá. V minulém bytě jsem přes noc mrazil v mrazáku PET s vodou a přes den jima ochlazoval vzduch přes domácí ventilátor do pokoje s PC. Trochu to pomáhalo. Naštěstí teď bydlím v bytě, kde mimo pár letních parných dnů nejde teplota přes 24 stupňů, takže už to řešit nemusim.
Prach vím to mám i tedka a čístím to.
Asi pujdu do artic. To je jasné, že teplý vzduch neochladí jako studený. Ale mám zkušenost, že prostě 1 ventilátor vzadu a 1x vpředu nestačil. A po namontování 2x vpředu,1 vzadu + nahoře se to zlepšilo, i když jak říkáš je to více zanesené prachem a žádný filtr není 100%.
takže nasávat zespoda moc smysl nedává
Promiň, ale probírali jste na základní škole fyziku? Nejdůležitější jsou větráky vzadu nahoře (ze zadu). Z vrchu ne, to je na brzké zanesení prachem. Ta bedna není vzduchotěsná a vzduch si vždy cestu najde, takže nejduležitější je "outtake" a volný průchod vzduch pro intake. Mít v PC 7 ventilátorů, to bych šílel. Cpát do PC 7 ventilátorů je totální blbost, promiň.
Podle zkušenosti mám tedka 2x ventilátory a je to lepší. Ale to je jedno já chtěl jen typ ventilátoru a ne kde a kam je strčit, ale dík za radu. Pak mám tedy dotaz proč každý nahoru ty ventilátory strká?
Je to kchúúl ...
Pokud někdo mermomocí chce vodníka, jinam to dát (vpodstatě) nejde.
Problém horních větráků je v tom, že tam obvykle nejsou filtry a když PC neběží, padá tam prach.
Moje stará pc skříně je SilentiumPC Gladius X60, u té nové není box na HDD a bude aspon lepší proudění. U té starší bedny je to dost těsné a ten box na HDD celkem dost překáží.
Ono je lepší nasávat mín vzduchu než vysávat, tím vznikne podtlak, a prach není.
Není to lepší, když je tam podtlak a snažíš se toho dosáhnout úmyslně, protože tak taky nasává vzduch. Ideální je to mít vyrovnané. Stejný vstup a stejný výstup vzduchu. Záleží ale na mnoha faktorech. Kde jsou umístěny ventilátory, jestli mají stejnou rychlost otáček, velikost atd... Na druhou stranu ty rozdíly nejsou nijak velké, pokud je vše správně udělané.
Jak píše Lukas1982, podtlak tam nevznikne, protože ty skříně nejsou vzduchotěsné, akorát to bude nasávat mimo prachové filtry. Ale bylo by to dobré, kdyby taková skříň dokonale utěsněná mimo průchod přes ventilátor a filtr byla a nechal se tam ten podtlak vzniknout.
No jak myslíš. Za mě je to naprosto zbytečné. Rozdíl nepoznáš žádný, maximálně ve vyúčtování elektřiny nebo ve 2-3 stupních Celsia. Taky bude PC více hlučné nebo dokonce nestabilní kvůli většímu odběru, pokud to nebude zvládat zdroj. Navíc si přidáš práci, protože se Ti bude PC zanášet víc prachem a budeš muset PC častěji čistit. Raději bych investoval do isopropylu (nebo minimálně technického lihu) a kvalitní teplovodivé pasty.
Taky bude PC více hlučné nebo dokonce nestabilní kvůli většímu odběru, pokud to nebude zvládat zdroj.
Jeden ten ventilátor má cca. 2W odběr, teda z tohoto hlediska klidně 10 větráků, aby to zdroj aspoň zaznamenal.
--- Jinak píšu, že ventilátor nahoře fouká směrem ven z PC nahoru, teda nic prachem nezanáší.
To, že není skříň vzduchotěsná píšu také, ale cílem je získávat vzduch přes prachové filtry a ne ho nasávat někde bokem.
Neboj zdroj Seasonic Prime Gold - 750W asi přežije. Ještě nevím kolik ventilátoru dám. Možná bude lepší to otestovat a pak uvidím kolik nechám. Dík za radu. Každopádně když se podíváš na tu starou bednu, kterou mám SilentiumPC Gladius X60 tak přímo před ventilátorama je box HDD, což taky asi není moc dobré. Každopádně HW je víc a víc žravější, před lety byl v bedně jen 1x ventilátor vzadu a stačilo to. Ale taky grafika do 50w a cpu ještě 2 jádro. Ale to už je hodně dávno.
SilentiumPC Gladius X60 - koukal jsem, dost strašná bedna. Ta nová Be quiet! Silent Base 802 bude úplně jiná liga. Udělej to s těma 6 ventilátorama, přičemž 3 už budeš mít předinstalované, jak píšu dole a uvidíš, že to bude chladit perfektně.
Jo díky za radu, no moc místa tam není. Ale ta nová bedna je větší.
Ještě dotaz:Cpu ventilátor hodlám dát asi Be quiet! Dark Rock PRO 4 nebo Noctua NH-U12A chromax.black nebo ještě Noctua NH-D15 chromax.black. Uvažuji bud be quiet nebo noctua značka. Cpu bude AMD Ryzen 7 7800X3D. Nebo máš lepší?
Be quiet! Pure Rock 2 Black by na ten procesor taky stačil, zvlášť kdybys mu na výstupu přihodil ještě jeden ventilátor.
Pro orientaci, tento stoji 1200 Kč, ten co chceš 2000 Kč a ty Noctua jsou přes 3000 Kč, nebo-li ceny za Noctua jsou opět ceny za značku, zbytečné a k té skříni se jeden z těch černých od Be Quiet vysloveně hodí.
Ok no jen sem se zeptal myslím, že v testech byl rozdíl 1-2 stupně. Noctua je i větší a těžší.
Ale TDP procesoru je 120W, protože se to nemá šanci pořádně zahřát i větší a těžší chladič od Noctua nemá šanci na to, aby se projevil. Vem ten od Be Quiet, který jsi vybral a možná budeš zastavovat ventilátory, aby nejely zbytečně.
Jo díky. Jen je prej u amd procesoru problém, s odvádením tepla nebo co sem to četl. Ale asi u té 3D verze a 125w to nehrozí. I7 nebo i9 sem taky uvažoval, ale co sem viděl 220w-250w tak to nemá smysl a navíc ten amd D verze je ve hrách lepší nebo +- stejný. Nejnovější intel se zřejmě chladí asi o dost hůře než můj i7-6700k, který bude nahrazen.
Ten "problém" je ve vztahu k předchozí generaci Zen 3, která pomalu mohla běžet na pasiv. U Zen 4 se TDP zvýšilo, procesory víc žerou a víc topí. Například ale v porovnání s Intelem je to pořád pohodička.
SilentiumPC Grandis 2 XE1436 ten je tedka tak jak říkáš be quiet daleko lepší teploty. Dík beru tedy tohle.
Skylake byl skvělý procesor, já měl i7-6700, ten v podstatě chladit nepotřeboval. V tomto ohledu to s Ryzenem tak dobré nebude, to nakonec uvidíš sám. Ber v potaz to pekelné navýšení výkonu! Ale kdybys vzal současný Intel procesor, tak bys byl teprve překvapen, jak špatné to může být.
Tak i7-6700k má cca 95w tak to je +- 30w navíc asi. U desky napíšu at dají nejnovější bios. Je tam problém s napětím, ale stejně netaktuji. Určitě skylake jak byl nejlepší tak ted nestíhá. Bf 2042 a hodně online her už jede na 100% a při načítání her taky. 2016 máš 7 let a takový starfield už ani nesplnuji minimální požadavky. Tam je Intel Core i7-6800K. Podle testů max 141w, ale při hraní cca 80-90w, těch 141w nějaký zátěžový test.
Ještě poslední věc co budu objednávat: Kingston SSD FURY Renegade, M.2 - 1000GB + heatsink nebo ADATA XPG GAMMIX S70, M.2 - 1TB. Asi vezmu Kingston jejich hw celkem slušný a zatím nemám problém. Jen ještě nevím zda 1 nebo 2TB.
Kingston KC3000 NVMe 2TB na Alze levnější o 3 kila než Kingston SSD FURY Renegade 2TB. Kvalita obou slušná, šel bych do toho levnějšího, ale je to tvá volba.
Ok díky objednám.
No ano, momentálně jsme 6 generací Intelovských procesorů za Skylake, takže vydržel docela dlouho ne?
Já ten svůj i7-6700 pořád mám a to PC používám jako pokusné, Debian + Windows 11. Normální PC mám doma Ryzen 5800X (Zen3) a na chalupě Ryzen 3800X (Zen2).
Jo jde to. Grafika taky vydržela 6 let. Člověk řekne vydrží 10 let, ale zatím ne. A asi to tak zatím zůstane. Ted je raytracing pak bude umělé AI lepší a kdo ví co dal bude.
Hm pěkné záruky. 5 let na SSD disk. ventilatory 10 let to je jak zdroj taky 10 let. Tady je někdo přesvědčený, že to tak dlouho vydrží.
Je to možný, nárůsty výkonu mezigeneračně už budou malé, už mezi 5 a 7nm technologií není skoro rozdíl, mezi 4 a 5nm v podstatě nic a 3 nm taky bude spíš na úsporu energie než přidání výkonu. Mluvilo se o grafenu, ale nějak to utichlo. Pokud nepřijde nějaký zásadní průlom, tak jsou ty současné procáky na hodně let.
Tak díky bedna už je domá i chladič a vypadá pěkně. Ještě počkat na ventilátory a za chvilku cpu+deska+ramky a je to.
Super. A kvaltní teplovodivou pastu máš?
Je u toho chladiče be quiet.
Tak super. Pak dej vědět, jak to dopadlo.
Jo tak prvni do bedny dám ventilátory, jak tam bude deska už to tam moc dobře nedám. Pak zřejmě desku+cpu+ramky a chladič a pak do bedny dám. A ještě SSD pak se to nedělá dobře. Zdroj tam může být asi už od začátku. A grafiku naposled, to nemám nikdy problém. Jen uvažuji ještě jaký cpu+deska a ramky. Ale asi půjdu na 3D verzi tu 8 jadrovou variantu. Tady asi intel lepší nebude a navíc to více topí.
Je celkem jedno v jakém pořadí to uděláš. Mně vyhovuje naskládat do desky (mimo PC) skoro všechny komponenty RAM, CPU, chladič a až potom dát do bedny. Tam je důležité, aby byly správně umístěné distanční sloupky. Potom už stačí zapojit disky, mechaniku a napájení. Ale ne každá bedna je stejná a někdy tento postup skoro nejde. Jinak ten "výběr" je fajn, taky bych šel dneska do AMD.
Asi každému jak to pasuje. Pastu dávaš jak? Já to dělal přes sáček a prstem, aby tam nebyla velká vrstva. Když už existuje youtube tak se dívam na lidi, kteří se tomu věnujou. Jen ještě ty 3 věci uvažuji. Cpu fakt asi to 3D ten intel nemá smysl, při takové spotřebe, deska asi zůstanu u asus, zatím nemám problém a ramky asi do 6000Mhz víc asi zatím nemá smysl a ta 3D verze procesoru prej není tam důležitá tak frekvence jako u starších cpu. Možná koupím nějakou strix desku nebo rog, ale nevím.
Já to dělal přes sáček a prstem
Já to dělám úplně stejně a myslím, že i hodně dalších lidí
Sáček? Ke spoustě past dávají lopatičku (respektive takové umělohmotné hrablo), jinak jsem to dřív nanášel přes proužek tvdého papíru.
Jo sáček. Nejlépe mikrotenový. Kdysi se doporučovalo roztírat např. kreditkou, ale pokrok nezastavíš...
Tak je jedno čím ji tam naneseš. Já si dám čistý sáček na ruku (kvůli možné mastnotě), nanesu na procesor pastu a potom ji tzv. "ťupkováním" roznesu po celé ploše. Někdo vytlačí pastu do středu, někdo dává pruhy pasty křížem atd... Ty rozdíly jsou minimální. Důležité je, aby obě plochy byly pořádně očištěné a hlavně rovnoměrně rozprostřený přítlak chladiče na procesor.
Já nanesu pastu na střed, potom vezmu lopatku (dřív odřezek tvrdého papíru) a roztírám po celé ploše, dokud tam není tenounká vrstvička. Neroztírám to ale úplně do krajů, protože přítlakem chladiče se to ještě o kousek posune a pasta je zaručeně po celé ploše. Nesmí přetéct!
Tak je jedno čím ji tam naneseš. Já si dám čistý sáček na ruku (kvůli možné mastnotě), nanesu na procesor pastu a potom ji tzv. "ťupkováním" roznesu po celé ploše. Někdo vytlačí pastu do středu, někdo dává pruhy pasty křížem atd... Ty rozdíly jsou minimální. Důležité je, aby obě plochy byly pořádně očištěné a hlavně rovnoměrně rozprostřený přítlak chladiče na procesor.
A předpokládám že rozdíl mezi nejlepší pastou a pastou dodávanou u chladiče je asi 0. A chladící podložku někdo zkoušel? Je to lepší jak pasta?
No nula to určitě není, to bys tam mohl dát třeba pastu na zuby nebo taky nic... Chladící podložka, no nevím. Spíš chladí ten plast okolo. Za mě je k ničemu a jen další zdroj hluku.
Ehm, asi došlo k nedorozumění. Řeč je o thermal padech.
Ty "thermal pad" jsou obecně dost horší než kvalitní pasta, to bych nepoužíval.
Já jejich používání snad někde doporučuju?
Tepelné vodivosti past jsou odlišné, ty čísla se opravdu diametrálně liší. Chceš mít ten parametr co nejvyšší, ale uvědom si, jak tlustou plochu to přenáší. V podstatě, čím víc pasty naneseš, tak bys potřeboval vyšší tepelnou vodivost. Prakticky je to teda jedno a především k těm lepším chladičům dodávají i pasty slušných parametrů.
Podle hledání na webu mají lidi zkušenosti takové, že pasta od BeQuiet nenavýšila teploty proti MX4, která je považována za standard kvaltních teplovodivých past. Takže můžeš použít bez obav tu přibalenou.
Jojo já jen že tu podložku sem nikdy nepoužil a jen tak mě to zajímalo. A hlavně tam toho nedát tolik aby to potom vyteklo někde kde to nemá co dělat. Ale ta 3D verze cpu má ve hrách cca do 80w spotřebu, tak sem zvědav jaké teploty budou když tam bude taková chladící obluda.
ty podložky se používají na vyrovnání velkých mezer a chlazení jen menších výkonů - odvod z tepla z disků nebo ramek do kovové konstrukce. čili na procesory jsou většinou nevhodné.
Jo no. Když už si chce člověk pořádně hrát, tak je dobré použít "lapování" (delid jsem ještě nezkoušel), ale někdy se na to možná vrhnu.
A nevíte desky amd5 mají taky pořád Beep codes? Nebo už ne? Vím, že tam už je na straně světílka a každá barva pro cpu,ram atd. Dík
Nemusíš mně vykat, pak se cítím starý Myslím, že mají, ale mrkni pro jistotu do manuálu přímo ke konkrétní desce. Možná už tam jsou jen ty diody, které Ti podle svícení nebo blikání ukážou nějakou chybu ať už s RAM, procesorem nebo třeba grafikou. Najeď na stránky výrobce desky, zadej přesný typ a stáhni si manuál. Potom ho otevři a vyhledej nějo jako "error code" nebo "error beep".
Ok podívám se. U staré desky mám ještě i čísla, která je to chyba.
Hlavně abys měl repro na ty beep codes. Nové skříně to běžně nemají a k deskám se to taky nepřikládá. Ale asi se to ještě bude dát koupit.
Jestli to vůbec AM5 desky podporují upřímně netušim. Docela mě zajímá, co zjistíš.
Tak mám starý v pc, předpokládám že i v nové desce bude použitelný.
Je tam napsáno bios beep. Tak asi ano, je to ale napsané u prvního zapnutí pc. I když nevím proč není všude ten číselník co mám i ve starší desce, člověk aspon ví kde je chyba. Podle blikání světla no nevím.
ASUS TUF GAMING X670E-PLUS - AMD X670 ASUS ROG STRIX X670E-A GAMING WIFI - AMD X670 ASUS ROG STRIX X670E-F GAMING WIFI - AMD X670 ASUS ROG STRIX X670E-E GAMING WIFI - AMD X670 Všechno AMD X670 A zde je ASUS ROG STRIX B650E-E GAMING WIFI - AMD B650 . Je nějaký velký rozdíl mezi chipset B650 a X670?
When M.2_3 is occupied with SSD device, PCIEX16_1 will run x8 only. Ten je myslím úplně dole ten 3 tak potom by grafika v prvním slotě běžela na 8x místo 16 linek?
ASUS TUF GAMING X670E-PLUS - AMD X670 a ASUS ROG STRIX B650E-E GAMING WIFI - AMD B650 tak asi ta strix je lepší i když jiný chipset? Dík
Ano. M.2 chceš použít jen ty nekonfliktní, teda M.2_1 a M.2_2.
Já bych v případě AMD platformy AM5 šel rozhodně do desky od MSI.
Rozdíly by měly být v konektivitě, PCIe5, víc USB, víc SATA portů.
Důvod? MSI? Máš nějakou zkušenost? Já mám asus a zatím problém nebyl ani ramky sem nikdy nemusel vracet a ten problém s napětím je vyřešen. Ikdyž tedy nevím zda to byl problém, když někdo jenom taktoval cpu nebo se to i automaticky ničilo. MSI MAG X670E TOMAHAWK WIFI - AMD X670 taková je taky dobrá.
Jo kvůli tomu napětí a právě to bylo tak, že to lidem ničilo procesory bez přetaktování, taktoval to a to špatně Asus. Hlavně si pohlídej, že tam budeš mít aktuální opravený BIOS.
Ta MSI Tomahawk vypadá ok. Já bych jí dal přednost před Asusem, ale je to na tobě, ty si ten PC kupuješ, ne já.
Ještě uvidím. Operační paměti uvažuji tyhle:Kingston Fury Beast Black 64GB (2x32GB) DDR5 6000 CL36, AMD EXPO dual rank a nebo potom Kingston Fury Beast Black 32GB (2x16GB) DDR5 6000 CL36, AMD EXPO . První jsou dual rank a druhé signle rank. Je mezi tím nějaký velký rozdíl? Co sem se díval tak moc velký zase ne. Uvažuji zda do pc dát 32GB nebo 64GB. Ted mám DDR4 16GB, ale v dnešní době je to asi minimum.
2x32 určitě dual rank, protože jsou rychlejší a další tam přidávat jistě nebudeš. 2x16 je na zvážení dual rank je rychlejší, ale neni šance přidat další dva. Rozdíly velké nejsou, ale stejně tak není velká jistota, že za dva roky seženeš stejné SR moduly na přidání.
EDIT: U drahého PC, které nebudeš hned tak měnit, bych asi neváhal a šel do 2x32. Herní vývojáři už vyhrožují, že 32GB bude minimum, teda ne optimum paměti.
Tak asi ano. Stejně mám rozpočet 30 000kč na ty 3 věci. cpu+deska+ paměti. Sranda je, že nedávno ještě bylo 16GB dostačující. Tak tam se vejde i ASUS ROG CROSSHAIR X670E HERO - AMD X670. Ale to už je asi moc přepálené. Nevíš co sem se díval ta krzodíl mezi třeba 6000MHz a 8000MHz nejsou tak velké. A u časování taky asi moc ne. Ty moje mají 36CL. Dík za info nebo tvé zkušenosti CPU bude AMD Ryzen 7 7800X3D a prej ty 3D verze už tak netěží z velké frekvence ramky. Tak podle testů co sem se díval tak 5% +-. Co říkaš? Těch 6000MHz asi stačí ne? Hele ještě mám jednu takovou otázku, když tedka DDR5 má i 8000MHz, ale základní deska oc jen 6400MHz tak to znamená, že těch 8000MHz asi nevyužiješ? Nebo to nějak jde? Dík za info
Tak cpu už mám objednaný a ještě přemýšlím nad deskou a ramky.
Výrobce desky ti garantuje OC 6400, neřiká, že víc nepůjde, ale nic negarantuje, takže to už je na tobě.
Nemyslim si, že by rozdíly mezi 6000 a 8000 nebyly významné, naopak. Ale u AMD není moc pravděpodobné, že to současné desky+procesory dají. Jak je to u Intelu netušim. Počítám, že Zen5 už bude na vyšších frekvencích. Ber to tak, že DDR5 5200 odpovídá výkonem běžným DDR4 3600. Proti tomu je DDR5 5600 o chlup rychlejší a DDR5 6000 už je aspoň minimální nárůst výkonu způsobený pamětma poznat, takže vlastně dobrý.
Tak aspon u her asi tak moc ne. Nebo ty 3d verze nezáleží tolik na frekvenci. +-10 fps. Ale asi na testy ano. Co mě překvapilo je ten cpu jak vypadá. 3d verze a klasické vypadají rozdílně. To sem zvědav jak to bude vypadat pod chladičem.
Ano, ASUS (a nejen ten, Gigabyte v tom jede taky), měl dost velký problém s přepalováním napětí VSOC, pálil do procesorů podstatně víc, než doporučených 1,3V. Nicméně oficiální BIOS 14.15 tento problém řeší definitivně, ještě jsem na svým 7800X3D neviděl víc, než 1,25V a to ani při těžký náloži.
A vaše deska?
ASUS ProArt X670E
I před aktualizaci biosu? Tak možná to nedělá každému.
Dělá. Jen některé procesory to vydrží.
On říkal že max 1,25 V. Tak nevím. Každopádně ted už to nepřesáhne těch 1,3 V.
Ano, je to křemíková loterie, jsou kusy, kterým to "nevadí" a přežijou a jsou kusy, kterým to vadí jakože hodně a nepřežijou. Já neexperimentuju a počkal jsem si až na oficiální (a venku otestovaný) BIOS
Tak snad to bude už dobrý, už ho mám doma. Zajimavě vypadá. Ted ještě čekám na desku a ramky. Dneska jen musí u czc aktualizovat bios.
Radši si to stejně po namontování ještě ověř, případná aktualizace není tak složitá.
To je mi jasné, stačí se pak podívat jaká je verze. Přes bios se už dobře aktualizuje bios.
RedMaX tak co myslíš?
Klidně i deset, nemluvě o startovacím proudu.
Jinač bedna bude Be quiet! Silent Base 802, černá Na starém pc mám SilentiumPC Gladius X60 což není nic moc extra, hlavně kvalitou.
Be quiet! Silent Base 802 - jsem koukal, že má vepředu dva a vzadu jeden 140 předinstalované. Máš tam teda 3 hodně slušné ventilátory a nahoře můžeš vyměnit horní kryt za plný a mít tam vzadu průchod ven jen na jeden další 140 mm ventilátor nahoře nad procesorem. Ideál - dva ventilátory vepředu dovniř, dva vzadu ze strany a nahoře ven a dva dáš na chladič procesoru. Budeš teda mít ve skříni 6 ventilátorů, které ti to uchladí úplně na pohodu.
Jo je to lepší než ta stárá. Be quiet dělá celkem kvalitně. Ještě sem koukal, že u této bedny je i 1 ventilátor u pc zdroje, ale předpokládám, že by to mohlo narušit proudění.
Pěkná bedna tedy musím říci tolik místa tam je bez HDD klecí. Navíc horní ventilátory se dají vyndat všechny naraz. Taky super řešení.
Tak to vypadá, že asi prvni budu instalovat desku a pak chladič místa je tam toho dost. Když je chladič na desce tak je to přece jenom težké. Jen to řešení 3D cpu je takové zvláštní, kdy vlastně chladič cpu bude přesahovat přes cpu aspoň podle mě. Uvidím až to tam dám. 3D verze a bez 3D vypadají jinak. Ale tak je to díky tomu 3D.
Uvidíš no, já nikdy neinstaloval prvně desku, vždycky nasadim na desku procesor a chladič a až pak to dávám do PC, ale jo, některé desky to mají udělané tak, aby to šlo i prvně desku do skříně a až potom zbytek.
No právě já taky ne. Ale zase, ale to možná bylo malou bednou, když bylo na desce cpu a chladič tak se to tam dávalo strašně špatně. Ale je pravda, že to byla ta bedna silentium pc úplně k ničemu. Ty klece HDD jak je nemám v té nové bedně tak je tam místa. A karta až 432mm.
No jo, to ti nepovim, tak krásnou bednu neznám.
Myšleno tak, že vždycky nakonec dám přednost bedně s dírou 5,25" před bednou s nádherným designem. Pořád osazuju DVD nebo třeba kámošovi Bluray mechaniky. No a když ne nechaniku, tak zase tam šoupnu takovej ten hotswap boxík na SATA disk(y). Prostě bedny bez díry nejsou nic pro mě a může být jinak sebekrásnější.
Tak to já už mechaniku nedávam. 90% her co mám na disku mám steam/uplay. Dnes skoro vše stáhneš z internetu a vždy jde dokoupit interní nebo externí mechanika, která stejně podlě mě časem zanikne tak jako HDD. Co říkáš na windows 10/11? Já budu nechávat zatím win 10 asi do roku 2025 a až potom 11. Nevím 10 se mi zatím více líbí. A navíc 11 mají sem tam ještě nějaké problémy.
Předpokládám že když mám SSD 4.0 gen a na desce mám sice chladiče na SSD disk, ale můj fury kingston má svůj vlastní tak nemusím s těch chladičů na SSD disk sundávat nálepky od té hmoty na chlazení co je ze spodu. Ani ostatní nalepené věci na desce, na sata je něco nalepené. Jde o to, aby se to nerozstavilo. Jinak průhledné folie vždy sundávam. Dík
Tak DDR5 už tam mám i cpu pěkně to šlo. Deska se tam tedy dává úplně jinak než do staré bedny a hlavně ta nová deska pěkně zapadla i do toho zadního krytu, kde máš USB porty atd. SSD se taky už dává úplně jinak. Ne šroub, ale nějaká západka, ale než sem na to přišel. Za 6 let a je to zase jinak. A chladič na SSD nepotřebuji, ale vypadají pěkně ty chladiče na desce. Zítra jen cpu chladič to bude asi nejhorší+ pasta. Tak sem zvědav jaké budu mít štěstí při 1 startu desky. Toto je 3 pc, který dělám a zatím nebyl problém. Snad jen DDR5 může být problém, ale výrobce je udává jako ověřené. A taky sem zvědav na grafickou kartu a 16 pin,mám ji tedka ve starším pc asi 5 měsíců a zatím ok. Ale rtx 4070 ti asi nebude problém s 300w spotřebou. Včera sem četl, že se taví i konektor, který je dobře zapojený - ale jen rtx 4090. Dík
Ty kokso tak asi ok. Už to jede. Jen sem nevěděl,že když mám ventilátor, který má 4 pin a potom z něho vede i 3 pin na druhý ventilátor tak bude i ten druhy na ovládaní. Já myslel, že to musí být vše 4 pin. 3 hodiny jebačka. Asus asi dost opravil bios za 10 sekund už bios naskočil a žádné testování DRR5. Jen co sem se leknul tak naskočilo že mám nový cpu a něco je poškozené nebo se to musí načíst a dal sem reset s ok. Nevíte co to je.
FIX: New CPU installed. fTPM NV corrupted or fTPM NV structure changed in Windows 10/11. Předpokládám že pro windows 10 to mohu vypnout. Toto je pro win 11 důležité ne?
Zajimavé ten q led codes. Prej to potom ukazuje teploty. A já si říkal ptoč se to pořád mění.
Tak konečně nastaveno i samovolné zapnutí v biosu. Se to pořád samo zapínalo, když byl zdroj pod napětím. I q led kod vypnutý na teploty cpu. Pořád se to střídalo a já si říkam co to je. Mám jen otázku je možné aby stará verze windows 10 způsobovala zamrzávání a nenačtení win po vypnutí pc? Pač když sem chtěl instalovat drivery atd. chce to verzi 22H2. Stará instalačka jen 1607. Je to tím, že tam ješte nebyl cpu podporován. U nové verze už to nedělá.
Osobně používám Arctic vrtule a maximální spokojenost. Noctua je předražená až moc.
Ok dík. No je pravda že 700 kč za jeden je dost.
Taky je dávám všude. Jsou hodně tiché, mají gumové antivibrační uchycení (teda ne každý) a člověk o nich ani neví. Cenově jsou taky v pohodě. Ještě jsou dobré a celkem levné ventilátory Nexus, ale přednost dávám taky Arcticu, pokud je skladem. Ve svém PC je mám snad osm let a pořád v pohodě. Ikdyž na tom se nemá moc co pokazit, pokud se občas člověk o své PC postará a vyčistí ho od prachu.
Noctuy jdou, ale necekat zazraky. Kolem te znacky je celkem zbytecny hype a cena spis vyssi. Klidne nejake Arctic nebo BeQuiet odvedou stejnou praci.
Asi jo Arctic BioniX F140, eSport fan, bílá - 140mm uvažuji že koupím asi 8x do skříně místo těch, které tam výrobce dáva.
8 x 140 ??? Co v té skříni je?
Co ti vadí na těch původních, teda o čem je vlastně řeč? O nějaké Euro Case? To bych asi hledal lepší bednu
Nic moc. V bytě v léte i přes 30, tak to potřebuje pořádné ventilátory. Ty mají cca 1000 otáček za minutu a průtok nic moc.
8x? Neblázni. Stačí Ti dva. Jeden vespod vepředu a druhý nahoře vzadu. Nějaký boční bych tam vůbec nedával, narušíš tím airflow. Maximálně bych dal dozadu dva ventilátory, ale nevidím moc důvod proč tam mít dva.
Tak můžeš dát dopředu 3x, horní 3x zadek 1x a ještě u zdroje to má 1x pozici. Cpu chladič bude mít 2x.
Boční ani nedávam, nikdy jsem nedal.
A proč ??? Pod těch 30 to stejně nedostaneš
Třeba lepší chlazení? Tedka mám asi 5 a taky super. Před lety ještě hodně stará bedna jen 1x vpředu a 1x vzadu a to bylo jinak teplo.
Třeba zkusit jen 3x nahoru aby to teplo šlo ven a jinak dám po 1x nebo po 2x.
Ten průvan za každou cenu to taky rychle zanáší, i když to má filtry ... Na co 8 větráků, když 2 dobré to uchladí i při 30.
Vypadá to, že o odvodu tepla moc nevíš ... teplý vzduch sice stoupá vzhůru, ale jen když není průvan ... i 2 větráky to "stoupání vzhůru" zcela "vezmou sebou", půjde to "s proudem", tedy obvykle dozadu. Větráky nahoře mají smysl jen u obzvlášť velkých výkonů. Mám CPU asi 100 W + GPU přes 100 W a 1 vpředu a 1 vzadu (originál od bedny FD), stačí to i při plné zátěži (a přes 30 doma mívám taky). A slyšet je jen velmi slabě při plné zátěži, jinak ne (bednu mám vedle monitoru). Ale klidně si tam dej, co se tam vejde
Ty jsi chytrej. Díky za info. Pěkné, ale moje budoucí cpu bude 120w a grafika je už tedka na 330w. A nevím jak to bude v budoucnu, kde je možnost i 500-600w spotřeba.
Když jsem se ptal, co je v té bedně, psals "nic moc"
Budoucí ... Ale i tak 2 vpředu a 2 vzadu budou stačit.
Nezapomeň, že kolik přiteče, musí odtéct, nemůže ani méně, ani více.
Bedna sice není vzduchotěsná, ale když bude odfuk větší než kolik ventilátory nasají, bude se nasávat další vzduch těmi netěstnostmi a teda bez prachového filtru.
U země je nejvíc prachu, takže nasávat zespoda moc smysl nedává. Ale teplo stoupá vzhůru, tudíž horní musí směrem ven. Problémem je i padání prachu do skříně zezhora.
Mám to u jednoho PC tak, že vepředu jeden, na procesoru dva a vzadu jeden. Nahoře díry pro ventilaci ani nemám. Celkem 4. Ideální.
U druhého PC je to horší, protože nahoře je prostor pro dva ventilátory, které osazuji kvůli zabránění padání prachu. Teda vepředu dva, na procesoru dva, nahoře dva a vzadu jeden. Celkem 7. Moc se s tím dělat nedá. Vepředu dva potřebuji, aby byl ideální přítok vzduchu pro odsávání vzadu a nahoře, procesor logicky dva a vzadu jeden jsou standard. Ty dva nahoře také vzduch ze skříně odsávají, ale běží úplně pomalu, aby byly co nejtišší.
Jinak používám Arctic F12 a F14, zkušenost mám takovou, že některé jsou tišší a některé hlučnější. Nějakou výstupní kontrolu zjevně Arctic nedělá, možná maximálně, jestli to funguje. Jenže koupit 2x Arctic je furt levnější než 1x Noctua a tudíž ikdyž se všechny nepoužijí a kupuju jich vždy víc než potřebuju, vždycky se to vyplatí.
Pokud je doma 30 stupňů, tak bys měl ten problém řešit ještě před vstupem do PC, protože už to je dost a jak má potom ventilátor chladit, když mu přivádíš už ohřátý vzduch?
Lehko se to řekne, ale na klimatizaci dnes každý nemá. V minulém bytě jsem přes noc mrazil v mrazáku PET s vodou a přes den jima ochlazoval vzduch přes domácí ventilátor do pokoje s PC. Trochu to pomáhalo. Naštěstí teď bydlím v bytě, kde mimo pár letních parných dnů nejde teplota přes 24 stupňů, takže už to řešit nemusim.
Prach vím to mám i tedka a čístím to.
Asi pujdu do artic. To je jasné, že teplý vzduch neochladí jako studený. Ale mám zkušenost, že prostě 1 ventilátor vzadu a 1x vpředu nestačil. A po namontování 2x vpředu,1 vzadu + nahoře se to zlepšilo, i když jak říkáš je to více zanesené prachem a žádný filtr není 100%.
Promiň, ale probírali jste na základní škole fyziku? Nejdůležitější jsou větráky vzadu nahoře (ze zadu). Z vrchu ne, to je na brzké zanesení prachem. Ta bedna není vzduchotěsná a vzduch si vždy cestu najde, takže nejduležitější je "outtake" a volný průchod vzduch pro intake. Mít v PC 7 ventilátorů, to bych šílel. Cpát do PC 7 ventilátorů je totální blbost, promiň.
Podle zkušenosti mám tedka 2x ventilátory a je to lepší.
Ale to je jedno já chtěl jen typ ventilátoru a ne kde a kam je strčit, ale dík za radu.
Pak mám tedy dotaz proč každý nahoru ty ventilátory strká?
Je to kchúúl ...
Pokud někdo mermomocí chce vodníka, jinam to dát (vpodstatě) nejde.
Problém horních větráků je v tom, že tam obvykle nejsou filtry a když PC neběží, padá tam prach.
Moje stará pc skříně je SilentiumPC Gladius X60, u té nové není box na HDD a bude aspon lepší proudění. U té starší bedny je to dost těsné a ten box na HDD celkem dost překáží.
Ono je lepší nasávat mín vzduchu než vysávat, tím vznikne podtlak, a prach není.
Není to lepší, když je tam podtlak a snažíš se toho dosáhnout úmyslně, protože tak taky nasává vzduch. Ideální je to mít vyrovnané. Stejný vstup a stejný výstup vzduchu. Záleží ale na mnoha faktorech. Kde jsou umístěny ventilátory, jestli mají stejnou rychlost otáček, velikost atd... Na druhou stranu ty rozdíly nejsou nijak velké, pokud je vše správně udělané.
Jak píše Lukas1982, podtlak tam nevznikne, protože ty skříně nejsou vzduchotěsné, akorát to bude nasávat mimo prachové filtry. Ale bylo by to dobré, kdyby taková skříň dokonale utěsněná mimo průchod přes ventilátor a filtr byla a nechal se tam ten podtlak vzniknout.
No jak myslíš. Za mě je to naprosto zbytečné. Rozdíl nepoznáš žádný, maximálně ve vyúčtování elektřiny nebo ve 2-3 stupních Celsia. Taky bude PC více hlučné nebo dokonce nestabilní kvůli většímu odběru, pokud to nebude zvládat zdroj.
Navíc si přidáš práci, protože se Ti bude PC zanášet víc prachem a budeš muset PC častěji čistit.
Raději bych investoval do isopropylu (nebo minimálně technického lihu) a kvalitní teplovodivé pasty.
Jeden ten ventilátor má cca. 2W odběr, teda z tohoto hlediska klidně 10 větráků, aby to zdroj aspoň zaznamenal.
---
Jinak píšu, že ventilátor nahoře fouká směrem ven z PC nahoru, teda nic prachem nezanáší.
To, že není skříň vzduchotěsná píšu také, ale cílem je získávat vzduch přes prachové filtry a ne ho nasávat někde bokem.
Neboj zdroj Seasonic Prime Gold - 750W asi přežije. Ještě nevím kolik ventilátoru dám. Možná bude lepší to otestovat a pak uvidím kolik nechám.
Dík za radu.
Každopádně když se podíváš na tu starou bednu, kterou mám SilentiumPC Gladius X60 tak přímo před ventilátorama je box HDD, což taky asi není moc dobré.
Každopádně HW je víc a víc žravější, před lety byl v bedně jen 1x ventilátor vzadu a stačilo to. Ale taky grafika do 50w a cpu ještě 2 jádro. Ale to už je hodně dávno.
SilentiumPC Gladius X60 - koukal jsem, dost strašná bedna. Ta nová Be quiet! Silent Base 802 bude úplně jiná liga. Udělej to s těma 6 ventilátorama, přičemž 3 už budeš mít předinstalované, jak píšu dole a uvidíš, že to bude chladit perfektně.
Jo díky za radu, no moc místa tam není. Ale ta nová bedna je větší.
Ještě dotaz:Cpu ventilátor hodlám dát asi Be quiet! Dark Rock PRO 4 nebo Noctua NH-U12A chromax.black nebo ještě Noctua NH-D15 chromax.black. Uvažuji bud be quiet nebo noctua značka.
Cpu bude AMD Ryzen 7 7800X3D. Nebo máš lepší?
Be quiet! Pure Rock 2 Black by na ten procesor taky stačil, zvlášť kdybys mu na výstupu přihodil ještě jeden ventilátor.
Pro orientaci, tento stoji 1200 Kč, ten co chceš 2000 Kč a ty Noctua jsou přes 3000 Kč, nebo-li ceny za Noctua jsou opět ceny za značku, zbytečné a k té skříni se jeden z těch černých od Be Quiet vysloveně hodí.
Ok no jen sem se zeptal myslím, že v testech byl rozdíl 1-2 stupně. Noctua je i větší a těžší.
Ale TDP procesoru je 120W, protože se to nemá šanci pořádně zahřát i větší a těžší chladič od Noctua nemá šanci na to, aby se projevil. Vem ten od Be Quiet, který jsi vybral a možná budeš zastavovat ventilátory, aby nejely zbytečně.
Jo díky. Jen je prej u amd procesoru problém, s odvádením tepla nebo co sem to četl.
Ale asi u té 3D verze a 125w to nehrozí.
I7 nebo i9 sem taky uvažoval, ale co sem viděl 220w-250w tak to nemá smysl a navíc ten amd D verze je ve hrách lepší nebo +- stejný.
Nejnovější intel se zřejmě chladí asi o dost hůře než můj i7-6700k, který bude nahrazen.
Ten "problém" je ve vztahu k předchozí generaci Zen 3, která pomalu mohla běžet na pasiv. U Zen 4 se TDP zvýšilo, procesory víc žerou a víc topí. Například ale v porovnání s Intelem je to pořád pohodička.
SilentiumPC Grandis 2 XE1436 ten je tedka tak jak říkáš be quiet daleko lepší teploty.
Dík beru tedy tohle.
Skylake byl skvělý procesor, já měl i7-6700, ten v podstatě chladit nepotřeboval. V tomto ohledu to s Ryzenem tak dobré nebude, to nakonec uvidíš sám. Ber v potaz to pekelné navýšení výkonu! Ale kdybys vzal současný Intel procesor, tak bys byl teprve překvapen, jak špatné to může být.
Tak i7-6700k má cca 95w tak to je +- 30w navíc asi.
U desky napíšu at dají nejnovější bios. Je tam problém s napětím, ale stejně netaktuji.
Určitě skylake jak byl nejlepší tak ted nestíhá. Bf 2042 a hodně online her už jede na 100% a při načítání her taky.
2016 máš 7 let a takový starfield už ani nesplnuji minimální požadavky. Tam je Intel Core i7-6800K.
Podle testů max 141w, ale při hraní cca 80-90w, těch 141w nějaký zátěžový test.
Ještě poslední věc co budu objednávat: Kingston SSD FURY Renegade, M.2 - 1000GB + heatsink nebo ADATA XPG GAMMIX S70, M.2 - 1TB.
Asi vezmu Kingston jejich hw celkem slušný a zatím nemám problém. Jen ještě nevím zda 1 nebo 2TB.
Kingston KC3000 NVMe 2TB na Alze levnější o 3 kila než Kingston SSD FURY Renegade 2TB. Kvalita obou slušná, šel bych do toho levnějšího, ale je to tvá volba.
Ok díky objednám.
No ano, momentálně jsme 6 generací Intelovských procesorů za Skylake, takže vydržel docela dlouho ne?
Já ten svůj i7-6700 pořád mám a to PC používám jako pokusné, Debian + Windows 11. Normální PC mám doma Ryzen 5800X (Zen3) a na chalupě Ryzen 3800X (Zen2).
Jo jde to. Grafika taky vydržela 6 let.
Člověk řekne vydrží 10 let, ale zatím ne. A asi to tak zatím zůstane. Ted je raytracing pak bude umělé AI lepší a kdo ví co dal bude.
Hm pěkné záruky. 5 let na SSD disk. ventilatory 10 let to je jak zdroj taky 10 let. Tady je někdo přesvědčený, že to tak dlouho vydrží.
Je to možný, nárůsty výkonu mezigeneračně už budou malé, už mezi 5 a 7nm technologií není skoro rozdíl, mezi 4 a 5nm v podstatě nic a 3 nm taky bude spíš na úsporu energie než přidání výkonu. Mluvilo se o grafenu, ale nějak to utichlo. Pokud nepřijde nějaký zásadní průlom, tak jsou ty současné procáky na hodně let.
Tak díky bedna už je domá i chladič a vypadá pěkně. Ještě počkat na ventilátory a za chvilku cpu+deska+ramky a je to.
Super. A kvaltní teplovodivou pastu máš?
Je u toho chladiče be quiet.
Tak super. Pak dej vědět, jak to dopadlo.
Jo tak prvni do bedny dám ventilátory, jak tam bude deska už to tam moc dobře nedám. Pak zřejmě desku+cpu+ramky a chladič a pak do bedny dám. A ještě SSD pak se to nedělá dobře.
Zdroj tam může být asi už od začátku.
A grafiku naposled, to nemám nikdy problém.
Jen uvažuji ještě jaký cpu+deska a ramky. Ale asi půjdu na 3D verzi tu 8 jadrovou variantu. Tady asi intel lepší nebude a navíc to více topí.
Je celkem jedno v jakém pořadí to uděláš. Mně vyhovuje naskládat do desky (mimo PC) skoro všechny komponenty RAM, CPU, chladič a až potom dát do bedny. Tam je důležité, aby byly správně umístěné distanční sloupky. Potom už stačí zapojit disky, mechaniku a napájení.
Ale ne každá bedna je stejná a někdy tento postup skoro nejde.
Jinak ten "výběr" je fajn, taky bych šel dneska do AMD.
Asi každému jak to pasuje. Pastu dávaš jak? Já to dělal přes sáček a prstem, aby tam nebyla velká vrstva. Když už existuje youtube tak se dívam na lidi, kteří se tomu věnujou.
Jen ještě ty 3 věci uvažuji. Cpu fakt asi to 3D ten intel nemá smysl, při takové spotřebe, deska asi zůstanu u asus, zatím nemám problém a ramky asi do 6000Mhz víc asi zatím nemá smysl a ta 3D verze procesoru prej není tam důležitá tak frekvence jako u starších cpu.
Možná koupím nějakou strix desku nebo rog, ale nevím.
Já to dělám úplně stejně a myslím, že i hodně dalších lidí
Sáček? Ke spoustě past dávají lopatičku (respektive takové umělohmotné hrablo), jinak jsem to dřív nanášel přes proužek tvdého papíru.
Jo sáček. Nejlépe mikrotenový. Kdysi se doporučovalo roztírat např. kreditkou, ale pokrok nezastavíš...
Tak je jedno čím ji tam naneseš. Já si dám čistý sáček na ruku (kvůli možné mastnotě), nanesu na procesor pastu a potom ji tzv. "ťupkováním" roznesu po celé ploše. Někdo vytlačí pastu do středu, někdo dává pruhy pasty křížem atd... Ty rozdíly jsou minimální. Důležité je, aby obě plochy byly pořádně očištěné a hlavně rovnoměrně rozprostřený přítlak chladiče na procesor.
Já nanesu pastu na střed, potom vezmu lopatku (dřív odřezek tvrdého papíru) a roztírám po celé ploše, dokud tam není tenounká vrstvička. Neroztírám to ale úplně do krajů, protože přítlakem chladiče se to ještě o kousek posune a pasta je zaručeně po celé ploše. Nesmí přetéct!
Tak je jedno čím ji tam naneseš. Já si dám čistý sáček na ruku (kvůli možné mastnotě), nanesu na procesor pastu a potom ji tzv. "ťupkováním" roznesu po celé ploše. Někdo vytlačí pastu do středu, někdo dává pruhy pasty křížem atd... Ty rozdíly jsou minimální. Důležité je, aby obě plochy byly pořádně očištěné a hlavně rovnoměrně rozprostřený přítlak chladiče na procesor.
A předpokládám že rozdíl mezi nejlepší pastou a pastou dodávanou u chladiče je asi 0.
A chladící podložku někdo zkoušel? Je to lepší jak pasta?
No nula to určitě není, to bys tam mohl dát třeba pastu na zuby nebo taky nic... Chladící podložka, no nevím. Spíš chladí ten plast okolo. Za mě je k ničemu a jen další zdroj hluku.
Ehm, asi došlo k nedorozumění. Řeč je o thermal padech.
https://www.czc.cz/chladici-podlozky-pasty/produkty
Ty "thermal pad" jsou obecně dost horší než kvalitní pasta, to bych nepoužíval.
Já jejich používání snad někde doporučuju?
Tepelné vodivosti past jsou odlišné, ty čísla se opravdu diametrálně liší. Chceš mít ten parametr co nejvyšší, ale uvědom si, jak tlustou plochu to přenáší. V podstatě, čím víc pasty naneseš, tak bys potřeboval vyšší tepelnou vodivost. Prakticky je to teda jedno a především k těm lepším chladičům dodávají i pasty slušných parametrů.
Podle hledání na webu mají lidi zkušenosti takové, že pasta od BeQuiet nenavýšila teploty proti MX4, která je považována za standard kvaltních teplovodivých past. Takže můžeš použít bez obav tu přibalenou.
Jojo já jen že tu podložku sem nikdy nepoužil a jen tak mě to zajímalo.
A hlavně tam toho nedát tolik aby to potom vyteklo někde kde to nemá co dělat.
Ale ta 3D verze cpu má ve hrách cca do 80w spotřebu, tak sem zvědav jaké teploty budou když tam bude taková chladící obluda.
ty podložky se používají na vyrovnání velkých mezer a chlazení jen menších výkonů - odvod z tepla z disků nebo ramek do kovové konstrukce.
čili na procesory jsou většinou nevhodné.
Jo no. Když už si chce člověk pořádně hrát, tak je dobré použít "lapování" (delid jsem ještě nezkoušel), ale někdy se na to možná vrhnu.
A nevíte desky amd5 mají taky pořád Beep codes? Nebo už ne? Vím, že tam už je na straně světílka a každá barva pro cpu,ram atd. Dík
Nemusíš mně vykat, pak se cítím starý
Myslím, že mají, ale mrkni pro jistotu do manuálu přímo ke konkrétní desce. Možná už tam jsou jen ty diody, které Ti podle svícení nebo blikání ukážou nějakou chybu ať už s RAM, procesorem nebo třeba grafikou.
Najeď na stránky výrobce desky, zadej přesný typ a stáhni si manuál. Potom ho otevři a vyhledej nějo jako "error code" nebo "error beep".
Ok podívám se. U staré desky mám ještě i čísla, která je to chyba.
Hlavně abys měl repro na ty beep codes. Nové skříně to běžně nemají a k deskám se to taky nepřikládá. Ale asi se to ještě bude dát koupit.
https://www.aliexpress.com/item/1005004934501894.html
Jestli to vůbec AM5 desky podporují upřímně netušim. Docela mě zajímá, co zjistíš.
Tak mám starý v pc, předpokládám že i v nové desce bude použitelný.
Je tam napsáno bios beep. Tak asi ano, je to ale napsané u prvního zapnutí pc.
I když nevím proč není všude ten číselník co mám i ve starší desce, člověk aspon ví kde je chyba. Podle blikání světla no nevím.
ASUS TUF GAMING X670E-PLUS - AMD X670
ASUS ROG STRIX X670E-A GAMING WIFI - AMD X670
ASUS ROG STRIX X670E-F GAMING WIFI - AMD X670
ASUS ROG STRIX X670E-E GAMING WIFI - AMD X670
Všechno AMD X670
A zde je ASUS ROG STRIX B650E-E GAMING WIFI - AMD B650 .
Je nějaký velký rozdíl mezi chipset B650 a X670?
When M.2_3 is occupied with SSD device, PCIEX16_1 will run x8 only.
Ten je myslím úplně dole ten 3 tak potom by grafika v prvním slotě běžela na 8x místo 16 linek?
ASUS TUF GAMING X670E-PLUS - AMD X670 a ASUS ROG STRIX B650E-E GAMING WIFI - AMD B650 tak asi ta strix je lepší i když jiný chipset?
Dík
Ano. M.2 chceš použít jen ty nekonfliktní, teda M.2_1 a M.2_2.
Já bych v případě AMD platformy AM5 šel rozhodně do desky od MSI.
Rozdíly by měly být v konektivitě, PCIe5, víc USB, víc SATA portů.
Důvod? MSI? Máš nějakou zkušenost?
Já mám asus a zatím problém nebyl ani ramky sem nikdy nemusel vracet a ten problém s napětím je vyřešen. Ikdyž tedy nevím zda to byl problém, když někdo jenom taktoval cpu nebo se to i automaticky ničilo.
MSI MAG X670E TOMAHAWK WIFI - AMD X670 taková je taky dobrá.
Jo kvůli tomu napětí a právě to bylo tak, že to lidem ničilo procesory bez přetaktování, taktoval to a to špatně Asus. Hlavně si pohlídej, že tam budeš mít aktuální opravený BIOS.
Ta MSI Tomahawk vypadá ok. Já bych jí dal přednost před Asusem, ale je to na tobě, ty si ten PC kupuješ, ne já.
Ještě uvidím. Operační paměti uvažuji tyhle:Kingston Fury Beast Black 64GB (2x32GB) DDR5 6000 CL36, AMD EXPO dual rank a nebo potom Kingston Fury Beast Black 32GB (2x16GB) DDR5 6000 CL36, AMD EXPO .
První jsou dual rank a druhé signle rank. Je mezi tím nějaký velký rozdíl? Co sem se díval tak moc velký zase ne. Uvažuji zda do pc dát 32GB nebo 64GB. Ted mám DDR4 16GB, ale v dnešní době je to asi minimum.
2x32 určitě dual rank, protože jsou rychlejší a další tam přidávat jistě nebudeš. 2x16 je na zvážení dual rank je rychlejší, ale neni šance přidat další dva. Rozdíly velké nejsou, ale stejně tak není velká jistota, že za dva roky seženeš stejné SR moduly na přidání.
EDIT: U drahého PC, které nebudeš hned tak měnit, bych asi neváhal a šel do 2x32. Herní vývojáři už vyhrožují, že 32GB bude minimum, teda ne optimum paměti.
Tak asi ano.
Stejně mám rozpočet 30 000kč na ty 3 věci. cpu+deska+ paměti. Sranda je, že nedávno ještě bylo 16GB dostačující.
Tak tam se vejde i
ASUS ROG CROSSHAIR X670E HERO - AMD X670.
Ale to už je asi moc přepálené.
Nevíš co sem se díval ta krzodíl mezi třeba 6000MHz a 8000MHz nejsou tak velké. A u časování taky asi moc ne.
Ty moje mají 36CL.
Dík za info nebo tvé zkušenosti
CPU bude AMD Ryzen 7 7800X3D a prej ty 3D verze už tak netěží z velké frekvence ramky.
Tak podle testů co sem se díval tak 5% +-.
Co říkaš? Těch 6000MHz asi stačí ne? Hele ještě mám jednu takovou otázku, když tedka DDR5 má i 8000MHz, ale základní deska oc jen 6400MHz tak to znamená, že těch 8000MHz asi nevyužiješ? Nebo to nějak jde? Dík za info
Tak cpu už mám objednaný a ještě přemýšlím nad deskou a ramky.
Výrobce desky ti garantuje OC 6400, neřiká, že víc nepůjde, ale nic negarantuje, takže to už je na tobě.
Nemyslim si, že by rozdíly mezi 6000 a 8000 nebyly významné, naopak. Ale u AMD není moc pravděpodobné, že to současné desky+procesory dají. Jak je to u Intelu netušim. Počítám, že Zen5 už bude na vyšších frekvencích. Ber to tak, že DDR5 5200 odpovídá výkonem běžným DDR4 3600. Proti tomu je DDR5 5600 o chlup rychlejší a DDR5 6000 už je aspoň minimální nárůst výkonu způsobený pamětma poznat, takže vlastně dobrý.
Tak aspon u her asi tak moc ne. Nebo ty 3d verze nezáleží tolik na frekvenci. +-10 fps. Ale asi na testy ano.
Co mě překvapilo je ten cpu jak vypadá. 3d verze a klasické vypadají rozdílně. To sem zvědav jak to bude vypadat pod chladičem.
Ano, ASUS (a nejen ten, Gigabyte v tom jede taky), měl dost velký problém s přepalováním napětí VSOC, pálil do procesorů podstatně víc, než doporučených 1,3V. Nicméně oficiální BIOS 14.15 tento problém řeší definitivně, ještě jsem na svým 7800X3D neviděl víc, než 1,25V a to ani při těžký náloži.
A vaše deska?
ASUS ProArt X670E
I před aktualizaci biosu? Tak možná to nedělá každému.
Dělá. Jen některé procesory to vydrží.
On říkal že max 1,25 V. Tak nevím. Každopádně ted už to nepřesáhne těch 1,3 V.
Ano, je to křemíková loterie, jsou kusy, kterým to "nevadí" a přežijou a jsou kusy, kterým to vadí jakože hodně a nepřežijou. Já neexperimentuju a počkal jsem si až na oficiální (a venku otestovaný) BIOS
Tak snad to bude už dobrý, už ho mám doma. Zajimavě vypadá. Ted ještě čekám na desku a ramky. Dneska jen musí u czc aktualizovat bios.
Radši si to stejně po namontování ještě ověř, případná aktualizace není tak složitá.
To je mi jasné, stačí se pak podívat jaká je verze. Přes bios se už dobře aktualizuje bios.
RedMaX tak co myslíš?
Klidně i deset, nemluvě o startovacím proudu.
Jinač bedna bude Be quiet! Silent Base 802, černá
Na starém pc mám SilentiumPC Gladius X60 což není nic moc extra, hlavně kvalitou.
Be quiet! Silent Base 802 - jsem koukal, že má vepředu dva a vzadu jeden 140 předinstalované. Máš tam teda 3 hodně slušné ventilátory a nahoře můžeš vyměnit horní kryt za plný a mít tam vzadu průchod ven jen na jeden další 140 mm ventilátor nahoře nad procesorem. Ideál - dva ventilátory vepředu dovniř, dva vzadu ze strany a nahoře ven a dva dáš na chladič procesoru. Budeš teda mít ve skříni 6 ventilátorů, které ti to uchladí úplně na pohodu.
Jo je to lepší než ta stárá. Be quiet dělá celkem kvalitně. Ještě sem koukal, že u této bedny je i 1 ventilátor u pc zdroje, ale předpokládám, že by to mohlo narušit proudění.
Pěkná bedna tedy musím říci tolik místa tam je bez HDD klecí. Navíc horní ventilátory se dají vyndat všechny naraz. Taky super řešení.
Tak to vypadá, že asi prvni budu instalovat desku a pak chladič místa je tam toho dost. Když je chladič na desce tak je to přece jenom težké. Jen to řešení 3D cpu je takové zvláštní, kdy vlastně chladič cpu bude přesahovat přes cpu aspoň podle mě. Uvidím až to tam dám. 3D verze a bez 3D vypadají jinak. Ale tak je to díky tomu 3D.
Uvidíš no, já nikdy neinstaloval prvně desku, vždycky nasadim na desku procesor a chladič a až pak to dávám do PC, ale jo, některé desky to mají udělané tak, aby to šlo i prvně desku do skříně a až potom zbytek.
No právě já taky ne. Ale zase, ale to možná bylo malou bednou, když bylo na desce cpu a chladič tak se to tam dávalo strašně špatně. Ale je pravda, že to byla ta bedna silentium pc úplně k ničemu. Ty klece HDD jak je nemám v té nové bedně tak je tam místa. A karta až 432mm.
No jo, to ti nepovim, tak krásnou bednu neznám.
Myšleno tak, že vždycky nakonec dám přednost bedně s dírou 5,25" před bednou s nádherným designem. Pořád osazuju DVD nebo třeba kámošovi Bluray mechaniky. No a když ne nechaniku, tak zase tam šoupnu takovej ten hotswap boxík na SATA disk(y). Prostě bedny bez díry nejsou nic pro mě a může být jinak sebekrásnější.
Tak to já už mechaniku nedávam. 90% her co mám na disku mám steam/uplay. Dnes skoro vše stáhneš z internetu a vždy jde dokoupit interní nebo externí mechanika, která stejně podlě mě časem zanikne tak jako HDD.
Co říkáš na windows 10/11?
Já budu nechávat zatím win 10 asi do roku 2025 a až potom 11. Nevím 10 se mi zatím více líbí.
A navíc 11 mají sem tam ještě nějaké problémy.
Předpokládám že když mám SSD 4.0 gen a na desce mám sice chladiče na SSD disk, ale můj fury kingston má svůj vlastní tak nemusím s těch chladičů na SSD disk sundávat nálepky od té hmoty na chlazení co je ze spodu. Ani ostatní nalepené věci na desce, na sata je něco nalepené. Jde o to, aby se to nerozstavilo.
Jinak průhledné folie vždy sundávam.
Dík
Tak DDR5 už tam mám i cpu pěkně to šlo. Deska se tam tedy dává úplně jinak než do staré bedny a hlavně ta nová deska pěkně zapadla i do toho zadního krytu, kde máš USB porty atd. SSD se taky už dává úplně jinak. Ne šroub, ale nějaká západka, ale než sem na to přišel. Za 6 let a je to zase jinak. A chladič na SSD nepotřebuji, ale vypadají pěkně ty chladiče na desce.
Zítra jen cpu chladič to bude asi nejhorší+ pasta.
Tak sem zvědav jaké budu mít štěstí při 1 startu desky. Toto je 3 pc, který dělám a zatím nebyl problém. Snad jen DDR5 může být problém, ale výrobce je udává jako ověřené.
A taky sem zvědav na grafickou kartu a 16 pin,mám ji tedka ve starším pc asi 5 měsíců a zatím ok. Ale rtx 4070 ti asi nebude problém s 300w spotřebou. Včera sem četl, že se taví i konektor, který je dobře zapojený - ale jen rtx 4090.
Dík
Ty kokso tak asi ok. Už to jede. Jen sem nevěděl,že když mám ventilátor, který má 4 pin a potom z něho vede i 3 pin na druhý ventilátor tak bude i ten druhy na ovládaní. Já myslel, že to musí být vše 4 pin. 3 hodiny jebačka. Asus asi dost opravil bios za 10 sekund už bios naskočil a žádné testování DRR5.
Jen co sem se leknul tak naskočilo že mám nový cpu a něco je poškozené nebo se to musí načíst a dal sem reset s ok. Nevíte co to je.
FIX: New CPU installed. fTPM NV corrupted or fTPM NV structure changed in Windows 10/11.
Předpokládám že pro windows 10 to mohu vypnout. Toto je pro win 11 důležité ne?
Zajimavé ten q led codes. Prej to potom ukazuje teploty. A já si říkal ptoč se to pořád mění.
Tak konečně nastaveno i samovolné zapnutí v biosu. Se to pořád samo zapínalo, když byl zdroj pod napětím. I q led kod vypnutý na teploty cpu. Pořád se to střídalo a já si říkam co to je. Mám jen otázku je možné aby stará verze windows 10 způsobovala zamrzávání a nenačtení win po vypnutí pc? Pač když sem chtěl instalovat drivery atd. chce to verzi 22H2.
Stará instalačka jen 1607. Je to tím, že tam ješte nebyl cpu podporován. U nové verze už to nedělá.