Jak hrát PC hry na linuxu
Zdar,
nejprve technická: je to o hrách, ale dávám to sem, protože něco z toho třeba nemusí být jen o hrách, spíš o linuxu.
Takže jsem si instalnul na PC Debian 11 s tím, že zkusim linux a hry. V mém případě nejde ani o hraní pexesa, ani kuliček, takže open-source hry pro linux ponechme stranou. První teda je potřeba nainstalovat herní klienty.
GOG Galaxy, Ubisoft Connect, EA Desktop vůbec na linuxu nejsou, takže nic, ale na linuxu je Steam.
Ten jsem nainstaloval, sice tam nějaké problémy byly, ale tenhle kód funguje:
sudo tee /etc/apt/sources.list.d/steam-stable.list <<'EOF'
deb [arch=amd64,i386 signed-by=/usr/share/keyrings/steam.gpg] https://repo.steampowered.com/steam/ stable steam
deb-src [arch=amd64,i386 signed-by=/usr/share/keyrings/steam.gpg] https://repo.steampowered.com/steam/ stable steam
EOF
sudo dpkg --add-architecture i386
sudo apt-get update
sudo apt-get install \libgl1-mesa-dri:amd64 \libgl1-mesa-dri:i386 \libgl1-mesa-glx:amd64 \libgl1-mesa-glx:i386 \steam-launcher
Úplně teda nerozumim tomu, proč po mně Steam chce při každém spuštění znovu přeinstalovat následující balíky, když jsou už nainstalované.
Steam needs to install these additional packages:
libc6:amd64 libc6:i386 libegl1:amd64 libegl1:i386 libgbm1:amd64 libgbm1:i386 libgl1-mesa-dri:amd64 libgl1-mesa-dri:i386 libgl1:amd64 libgl1:i386 steam-libs-amd64:amd64 steam-libs-i386:i386Press return to proceed with the installation:
No, ale má smůlu, já na něj vyzraju tak, že dám CRTL-C a ten proces mu utnu, načež se Steam úplně normálně spustí. No, pochopíte to?
Takže to bychom měli, pak jsem se přihlásil a chtěl si vytvořit knihovnu, protože v /home nemám moc místa, ale mám v PC ještě jeden disk naformátovaný na NTFS.
No nebudu vás napínat, nejde to.
Když dám na tom disku vytvořit knihovnu, tak to napíše:
Složka knihovny není spustitelná.
A nazdar.
Takže DOTAZ zní, pokud někdo na linuxu hraje i něco víc než to pexeso nebo mahjong, tak by mě zajímalo, jestli to nějak dokázal pořešit a případně, jestli někdo nějak rozjel i něco dalšího než jen Steam.
Jinak teda, co se týká toho NTFS, tak v fstab mám: ntfs defaults,user,umask=000,nls=utf8 0 0
Podle mého názoru "umask=000" jasně říká, že tam vše normálně spustitelné je, ale možná umí linuxový klient Steamu jen EXT4. To nedokážu posoudit. Nemám další oddíl na disku a nehodlám to nijak předělávat, zůstane na tom disku NTFS.
Za mě když Linux, tak jedině Ubuntu. To je ale každého věc. Nechápu ale, jaký máš problém.
A co zkusit prostě SteamOS?
Když Linux, tak ne Debian, ten je určen spíš na servery. Doporučuji nějaký *buntu nebo mojí oblíbenou Fedoru. Tam takovéto problémy nejsou. Obvykle hry fungují pod Wine, lze nainstalovat i PlayOnLinux který má v sobě stovky (možná už tisíce) konfigurací her Windows pod Linuxem. V nouzi nejvyšší nainstalovat VirtualBox a nějaké Widle do toho.
Používání NTFS je součástí jádra, nutno nainstalovat baičky ntfs3g a ntfsprogs, nevím jak budou na Debianu.
Pro hry na LInuxu doporučuji shlédnout https://ubunlog.com/cs/como-jugar-juegos-linux/
No já bych to naopak otočil. Než permanentně rozbitého kováříčka bubuntu, tak raději kováře Debžu - teda pokud si člověk chce dělat věci podle svého a ne podle kuchařek na netu...
Debžu pokud to user zvládne. Předpokládám, že Widle si také nekompiluje sám. Přiznávám, už stárnu a dávám přednost hotovému
Odpoledne zkusim odebrat ten umask parametr v fstab, jak radil touchwood.
Jinak teda, co se týká Debianu, tak je vidět, že jste s tím dlouho nikdo nepracovali. Nkonec jsem to měl stejně a léta jsem dělal v Ubuntu a tak jsem se hodně dlouho rozmýšlel, jestli instalovat Debian a bylo moc dobře, že jsem do toho šel. Dneska je Debian na úplně jiné úrovni než před lety a přirovnal bych ho servisem uživateli k Fedoře. Rozdíly tam samozřejmě jsou, jako je RPM vs DEB, ale to pojetí je hodně podobné akorát s tím rozdílem, že Fedora podporuje jednu verzi 11 měsíců pak je nutný upgrade, kdežto Debian má tohle vyřešené mnohem lépe a rozděluje se do 3 odnoží a uživatel má možnost si vybrat, jestli chce super dlouhou podporu nebo zlatý střed nebo novinky ale na úkor podpory.
Každému, koho dřív bavilo Ubuntu a nelíbí se mu aktivistické novinky typu SNAP, doporučuji přechod na Debian.
Neodpovím na dotaz, ale i tak můj názor: na hry prostě potřebuješ Windows.
Jistě, na Linuxu rozjedeš tisíce a tisíce her… ze stovek tisíc pro Windows. Pokud ne svou vyvolenou, máš smůlu.
Jo, s tím souhlasím.
Na linuxu jsou opravdu tisíce her, většinou to jsou ale různé hříčky typu kuličky, pexeso, mahjong nebo potom a to by tě mohlo zajímat, je tam spousta logických her a najdou se i retro RTS a retro střílečky včetně multiplayerových.
Nic z toho není můj zájem. V podstatě potřebuju klienta, z těch mých, které jsem vyjmenoval v dotazu + i Epic Store, podporuje linux jediný a to Steam. Pravděpodobně ale Steam podporuje linux pouze v nějaké předvolené konfiguraci, kterou nesplňuju tím diskem na NTFS. Na linuxu se dá ale spousta věcí obejít a tak dotaz je, jestli tohle někdo řešil a vyřešil jinak než přeformátováním disku.
Já samozřejmě zůstávám na Windows, ale vzhledem k tlaku na TPM2.0 na Windows 11 jsem se rozhodl pro tento pokus.
---
Rady, které jinak zazněly, jsou úplně nesmyslné. Přeinstalací Debianu na Ubuntu nebo Fedoru situaci nijak nevyřeším, protože zjevně ten problém není způsoben linuxovou distribucí, ale Steamem. A mimochodem ta rada nahodit tam Ubuntu, je úplně blbá, protože Ubuntu tlačí aktivisticky Flatpak nebo SNAP na místo tradičních balíčků a to naopak spoustu problémů nejen s instalací Steamu přidává. Já kvůli tomu Ubuntu definitivně opustil, ale při hledání řešení mého problému, které bylo neúspěšné, jsem narazil na to, že lidi mají ty samé problémy jako já s jinými věcmi na Ubuntu i se Steamem. Takže je to přesně naopak, Ubuntu je ohledně Steamu a her úplně zabitý. Nedoporučuju!!!
Zopakuju tu i mé nedoporučení Fedora linuxu, to je v hodně věcech podobná distribuce Debianu, ikdyž balíčkovací systém je jiný (RPM vs DEB), ale zásadní nevýhoda je, že každých 11 měsíců se OS musí přeinstalovat na novou verzi, jinak přestanou chodit aktualizace veškerého softu. Přitom tohle je dneska důležitá věc, mít vše aktuální. Proto mám raději distra typu Debian, kde chodí aktualizace několik let a otravné přeinstalování ještě horší než pololetní vydání nových subverzí Windows, se musí absolovat spíš výjimečně.
---
Rada, abych nainstaloval SteamOS je relevantní, vytvoří to onu optimální konfiguraci vysloveně jen na hraní her, ale to asi není cíl mého pokusu, nahradit jednou Windows jako OS počítače, kde se mimo jiné hraje, nechci z toho PC vytvářet počítačovou herní konzoli.
imho mas u SteamOS i klasicky desktop pro cokoliv, neni to "jednoucelova herni konzole"
Spis HoloISO ktere je na zaklade "ARCH Linux SteamOS 4" o proti zastarale verzi SteamOS ktera se zastavila pred nekolilka lety na "SteamOS 2 na Debian 8".
O proti ostatnim distribucim kterych je snad 600 a jsou na stajne brdo jen s jinou GUI nadstavbou, maji vyhrazenou No-Opensource cast od Valve at ffts, porpora VR, vlastni Kernel, vlastni SDK, VPK API, VRF, nativni knihovny DX, spousteni her v kontejneru pres LXD tak jako v podstate dela Playstation.
Poslednni verzi HoloISO jsem nezkousel, ale na te predchozi jsem nemel problem hrat AAA tituly od Ashes Sigularity az po Witcher 3 Next Game.
Vim ze na hry existuje i ChimeraOS : https://youtu.be/E2NIGPpz_vY?t=420, ale nemam vyzkousene.
https://help.steampowered.com/en/faqs/view/3D5F-A249-30D4-41EC
podle mě je chyba že umaskuješ...
Tak DOSové hry hraju pod DosBoxem, Windowsí pod Wine a Linuxové normálně na linuxu (třeba https://oolite.space/)
Steam jsem zatím nezkoušel, prý to nefunguje bez připojení k internetu a nejde si ty hry zazálohovat ... ale zatím stejně na další hry moc času nemám, tak jsem to nijak moc nezkoumal.
Jaké DOSové hry hraješ? Já měl rád Dyna Blaster, Dune 2. Vždy proti reálnému protivníkovi. Sice staré hry, ale pecka.
Tak různě, Wizardry 7, UFO, Master of Orion 2, Princes Maker 2, Archimedean Dynasty, Civilisation, Arenu, Daggerfall, Raptor, ...
UFO byla pecka, Civilizace a Colonization taky. Pro mě i SimCity. Ostatní moc neznám, ale věřím, že to za to stálo. Teď jsi mě nahlodal, že mám sto chutí prohledat DVD a CD jestli tam něco z toho nenajdu. Teda určitě najdu, ale jestli to bude po takové době čitelné
Já Crusader No Remorse/Regret, Theme Hospital.
Doom 1/2 už v moderních enginech (nejčastěji Doom Remake 4; mám dojem, že to snad někdo zarazil… nicméně na můj disk se zákaz nedostane).
Theme Hospital byl supr, ted udelali tusim i remake, pak Warcraft 3, Diablo, Worms, StarCaraft a Command & Conquer nebo jak se to pise :)
Možná myslíš "Two Point Hospital". Je to celkem podobné.
Zkoušel jsem pár dní, když to bylo zdarma, ale Theme Hospital se mi prostě líbí víc, asi nostalgie. Kromě toho mám i českou Project Hospital, ale to je naopak relativně realistická simulace vč. léčby reálných nemocí, žádné propichování nafouklých hlav apod.
Jo no, je to nostalgie. "Nafouknutá hlava", "nemoc z ozáření" atd. Výborná hra a na to stáří naprosto super.
https://corsixth.com/ > takove vylepseni + zdrojovy kod pro Thospital :)
UPDATE:
Z fstab jsem odebral umask=000 od toho ntfs a restartoval PC, ale nic se nezměnilo. Takže tím to nebylo.
Tak stále bez úspěchu.
Napadlo mě udělat v cestě: /home/"user"/.local/share/Steam symlink na steamapps na tu složku na NTFS disku. To šlo, takže pohoda a jal jsem se instalovat.
Prvně jsem nemohl najít hru, která by šla, všude bylo NAINSTALOVAT zašedlé a u toho poznámka "pouze pro Windows". JAK NAINSTALOVAT WINDOWS HRY DO STEAMU NA LINUXU PROSÍM? Nějak to jít musí.
Nakonec jsem objevil Portal a Little Racers Street, které mají zjevně linuxové verze, protože nainstalovat šly. Nainstaloval jsem, kliknul na HRÁT, jenže v klientovi probliklo a nic se nespustilo. Takže asi opravdu ten linuxový Steam neumí spustit hru z NTFS disku.
Dál jsem v koncích.
Nainstaluj Windows prosím neraďte, protože se jedná o pokus. Vedle mám Windows PC, ale protože se po skončení podpory Windows 10 obávám toho nedodělku Windows 11 a hlavně toho, že to do té doby Microsoft neopraví, tak jsem chtěl zkusit, jestli se s tím budu muset srovnat nebo uteču hrát na linux. Času je dost a konečný verdikt rozhodně nebude letos, ale zatím to hraní na linuxu nevypadá.
Komplet jsem teda Steam odinstaloval a začal znovu a lépe.
Upozorním teda, že návod je pro Debian 11.
Různě po netu jsem našel příkazy, které měly vést k úspěšnému fungování, některé teda netušim, co dělají:
Stáhnout steam.gpg z webu https://repo.steampowered.com/steam/ a hodit do /usr/share/keyrings/
To vyřešilo problém nedodělané instalace Steamu a teď když klinku na ikonu, tak už to nepožaduje doinstalaci ničeho a hned se Steam spustí.
Další problém byl v tom, že jsem nemohl instalovat hry na NTFS disk a to bylo potřeba pořešit v tom fstabu, jak jsem předpokládal. Správně je to tam takto, ale nejprve příkazy nutné pro znalost správných parametrů v fstabu:
A v fstab:
restart PC
Po restartu už Steam jde, disk připojit jde, má to jen jednu chybu. Stále když kliknu na HRÁT, tak se nic nestane.
Napadlo mě, jestli to není grafikou Intel HD 2500, ale zkoušel jsem hru Portal a ta by to dát měla.
Rozchodil jsem i Windows hry, je třeba instalaci povolit v nastavení:
Povolit funkci Steam Play pro všechny ostatní hry
To je ono.
Ale jak říkám, nic nespustím. Někdo inteligentní na internetu psal, ať to lidi spouští před bash, že to něco vypíše. Mně každá hra napíše tohle a pak skončí, řešení na internetu není:
https://google.com?q=g_object_unref+steam+linux
* Přibližný počet výsledků: 10 500 (0,29 s)
* 3. v pořadí https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=286683 [Solved] Steam crashes with assertion error on 'G_IS_OBJECT (object)'
Děkuji.
Přibližný počet výsledků na něco jiného než jsem se tázal je 10 500 a trvalo to najít 0,29 s.
Ne, opravdu mi nepadá Steam, ale nespustí se hra.
Seru na to, nejen na hraní jsou Windows - nejlepší OS na světě!