Nastavení biosu se po čase samo resetuje
Zdravím,
mám tu počítač se základní deskou Gigabyte B450M S2H
https://www.gigabyte.cz/motherboards/B450M-S2H-rev-1x/Key-Features
těsně po záruce a problém je v tom, že se po pár dnech samo vyresetuje nastavení v biosu, který je mimochodem nejaktuálnější. Nepomohl ani upgrade z F52 na F65b.
Je to na výměnu, nebo to pujde nějak opravit?
Změř/vyměň lithiovou baterku, i když běžně vydrží deset let a víc.
Taky mě to napadlo, ale říkal sem si, že to nebude tým, když je deska dva roky stará.
Dík za typ, vyzkouším.
Ono stačí, když se ty baterie před osazením do desky tomu maníkovi, co s nimi manipuluje, vysypou z platíčka a trošičku se pozkratují. Pak životnost baterie rapidně klesne.
ono to je třeba tím, že "někdo" ten PC vypíná na prodlužovačce, nebo vytahuje vidlici ze zdi..
Napsal bych "pitomče", ale na to si tě příliš vážím. Takže se spokojím s výkřikem "BLBOST!"
návrh desky se občas nepovede a některé pak z baterie odebírají víc než by měly. nebo někde na sběrnici osadí jinou hodnotu odporu...
No, návrh desky... Vzhledem k tomu, že se baterie připojuje přímo k určenému vývodu desky, zpravidla jenom s těmi jumpery pro reset CMOS, tak to musí být jó zmršený návrh schématu, aby to žralo víc. Moc možností na nepovedení tam není, rozhodně ne na tolik, aby se to dalo vydávat za běžně vyskytující se vlastnost (něco jako pneumatika ve tvaru čtverce).
klidně můžeš, já s tím problém nemám. A bez potíží tě vyvedu z omylu, jak teoreticky, tak empiricky, pokud bys měl zájem.
Já vypínám PC na prodlužce mnoho let a baterku na desce mi to ještě nevybilo.
Hmm to se divím. Teda jestli se chápeme dobře, teda to že vypneš pc uplně s 230V....
Jo, jedním šlápnutím odpojím z elektriky PC, monitor, repráky.
"Baterie" na MB má mít 3,6 V (alespoň 3).
Jak už psali ostatní. Kup novou baterii CR2032 a vyměň ji. Stojí cca 20,- korun, takže Tě to nezruinuje. https://baterie-primarni.heureka.cz/gp-lithium-cr2032-1ks-1042203211/#prehled/
https://baterie-primarni.heureka.cz/gp-cr2032-5ks-1042203215/#prehled/
Takže baterie je vyměněna.
Ta původní měla 1,59V
Díky moc pánové...
Takže už to funguje správně? Pokud je to možné, snaž se PC nevypínat od přívodu napájení, takže prodlužovačku nechávej zapnutou a PC nevypínej hlavním vypínačem na zdroji. Potom Ti ta baterie vydrží i 5 let. Není to ale nutnost, při nejhorším jen zase vyměníš baterii. No nic, ať se daří
PC se vždy vypíná jen přes nabídku start, nikdy se nevypínal vytažením ze zásuvky nebo na zdroji.
Jestli byl celý problém jen v takové drobnosti jako je baterie, tak to ukáže čas, jestli se to zas nezresetuje.
v tom případě je to vadná deska nebo vadná baterie. U Gigablítu je možné obojí.
edit: jinak "rekordman" je v mých análech jistá levná deska od MSI z dob červené nepájivé masky (znalci již ví), která dokázala vybušit novou baterii do týdne, když se PC zcela vypínal. Na druhé straně jsou desktopy od Dellu z jeho šťastnějšího období, které vydržely 7-8 let.
zaujímavé, velice, čo som doposiaľ netušil.
HW PC je riešený tak, že lion pecku nežne udržiavacím napätím 3,75V dožvejkává alebo je modul cmos napájaný výhradne zo siete AC(vyhladeným DC), aby šetril predmetnú baterku ak je PC pripojený do siete 230V?
Ano, teda alespoň podle mých zkušeností. Myslím, že je to přesně jak píšeš. Nějaké dlouhodobější měření jsem ale nedělal, na to jsem moc líný a raději tu baterii za 25,- Kč vyměním.
Edit: Můžeš zkusit dát do nějakého volného PC vybitou CMOS baterii a nastavení BIOSU deska neudrží, pokud to PC vypneš na zdroji nebo vytáhneš ze zásuvky. Pokud je ta baterie nabitá, tak s nastavením BIOSU/UEFI problém nebývá.
Přesně takto to funguje (varianta 2.). Proto se baterka mění se zdrojem v připojeným k síti, pak můžeš baterku s klidem vyšprtnout a nahradit novou bez toho, že bys přišel o nastavení BIOSu. Baterka se samozřejmě nijak nedobíjí, jen se z ní v případě, že je deska pod +5V standby, nebere žádný proud - to se změní až když PC odpojíš zcela od napájení.
Kdysi dávno měly některé dražší desky nevyměnitelnou dobíjecí baterii... ale to je už fakt hodně dávno.
https://www.esquareparts.com/parts/cmos-battery/
za mojich dávnych čias boli niektoré tranzistoráky s klasickými jednorazovými, nedobíjateľnými spotrebnými baterkami (AA, 9V kocky) udržiavané pri živote rezistorom po pripojení na sieť 220V/50Hz. Zrejme vynález cccp bádateľov, vedcov, pokiaľ články nevytiekli a nezničili kontakty:
https://cs.frwiki.wiki/wiki/Pile_alcaline
Ale fungovali s udržiavacím dobíjaním, rádiá chrastili nejaký čas po odpojení zo siete.
S predmetným jednoduchým xindlom fungujem pri mŕtvych, skapatých batériách nicd a spol. (okrem lion do max.4V) s ich obživou dlhé roky:
https://pa0fri.home.xs4all.nl/Diversen/Laadsysteem/Reflex%20laden.htm
Paralelné pripojenie 24V žiarovky k schottkyho dióde zároveň pri Pb aku pôsobí ako desufátor, dokonca iba pri frekvencii 50Hz zápornej, skratovacej poľovne.
Len to chce upraviť trafo s osadenými žiarovkami, ktorých nelineárna charakteristika žeraviaceho vlákna "žehlí" vyrovnávacie prúdy.
Dokonca mukli v komunistických basách dokážu z vypínača 230V, cestou stropnej, hajzlovej 40W/230V žiarovky nadicať AA baterky do svojich nepovolených tranďákov, iba držia na omak rukou tepotu v papierovom šulci s baterkami, nech baterky nerozdrapí. (mal som ich čo naučiť, replikujú vedomosti)