Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Nastavení biosu se po čase samo resetuje

Zdravím,
mám tu počítač se základní deskou Gigabyte B450M S2H

https://www.gigabyte.cz/motherboards/B450M-S2H-rev-1x/Key-Features

těsně po záruce a problém je v tom, že se po pár dnech samo vyresetuje nastavení v biosu, který je mimochodem nejaktuálnější. Nepomohl ani upgrade z F52 na F65b.
Je to na výměnu, nebo to pujde nějak opravit?

No, návrh desky... Vzhledem k tomu, že se baterie připojuje přímo k určenému vývodu desky, zpravidla jenom s těmi jumpery pro reset CMOS, tak to musí být jó zmršený návrh schématu, aby to žralo víc. Moc možností na nepovedení tam není, rozhodně ne na tolik, aby se to dalo vydávat za běžně vyskytující se vlastnost (něco jako pneumatika ve tvaru čtverce).

Jak už psali ostatní. Kup novou baterii CR2032 a vyměň ji. Stojí cca 20,- korun, takže Tě to nezruinuje. https://baterie-primarni.heureka.cz/gp-lithium-cr2032-1ks-1042203211/#prehled/
https://baterie-primarni.heureka.cz/gp-cr2032-5ks-1042203215/#prehled/

Takže už to funguje správně? Pokud je to možné, snaž se PC nevypínat od přívodu napájení, takže prodlužovačku nechávej zapnutou a PC nevypínej hlavním vypínačem na zdroji. Potom Ti ta baterie vydrží i 5 let. Není to ale nutnost, při nejhorším jen zase vyměníš baterii. No nic, ať se daří :-)

v tom případě je to vadná deska nebo vadná baterie. U Gigablítu je možné obojí.

edit: jinak "rekordman" je v mých análech jistá levná deska od MSI z dob červené nepájivé masky (znalci již ví), která dokázala vybušit novou baterii do týdne, když se PC zcela vypínal. Na druhé straně jsou desktopy od Dellu z jeho šťastnějšího období, které vydržely 7-8 let.

zaujímavé, velice, čo som doposiaľ netušil.

HW PC je riešený tak, že lion pecku nežne udržiavacím napätím 3,75V dožvejkává alebo je modul cmos napájaný výhradne zo siete AC(vyhladeným DC), aby šetril predmetnú baterku ak je PC pripojený do siete 230V?

Ano, teda alespoň podle mých zkušeností. Myslím, že je to přesně jak píšeš. Nějaké dlouhodobější měření jsem ale nedělal, na to jsem moc líný a raději tu baterii za 25,- Kč vyměním.
Edit: Můžeš zkusit dát do nějakého volného PC vybitou CMOS baterii a nastavení BIOSU deska neudrží, pokud to PC vypneš na zdroji nebo vytáhneš ze zásuvky. Pokud je ta baterie nabitá, tak s nastavením BIOSU/UEFI problém nebývá.

Přesně takto to funguje (varianta 2.). Proto se baterka mění se zdrojem v připojeným k síti, pak můžeš baterku s klidem vyšprtnout a nahradit novou bez toho, že bys přišel o nastavení BIOSu. Baterka se samozřejmě nijak nedobíjí, jen se z ní v případě, že je deska pod +5V standby, nebere žádný proud - to se změní až když PC odpojíš zcela od napájení.

Kdysi dávno měly některé dražší desky nevyměnitelnou dobíjecí baterii... ale to je už fakt hodně dávno.
https://www.esquareparts.com/parts/cmos-battery/

za mojich dávnych čias boli niektoré tranzistoráky s klasickými jednorazovými, nedobíjateľnými spotrebnými baterkami (AA, 9V kocky) udržiavané pri živote rezistorom po pripojení na sieť 220V/50Hz. Zrejme vynález cccp bádateľov, vedcov, pokiaľ články nevytiekli a nezničili kontakty:

https://cs.frwiki.wiki/wiki/Pile_alcaline

Ale fungovali s udržiavacím dobíjaním, rádiá chrastili nejaký čas po odpojení zo siete.

S predmetným jednoduchým xindlom fungujem pri mŕtvych, skapatých batériách nicd a spol. (okrem lion do max.4V) s ich obživou dlhé roky:
https://pa0fri.home.xs4all.nl/Diversen/Laadsysteem/Reflex%20laden.htm

Paralelné pripojenie 24V žiarovky k schottkyho dióde zároveň pri Pb aku pôsobí ako desufátor, dokonca iba pri frekvencii 50Hz zápornej, skratovacej poľovne.

Len to chce upraviť trafo s osadenými žiarovkami, ktorých nelineárna charakteristika žeraviaceho vlákna "žehlí" vyrovnávacie prúdy.

Dokonca mukli v komunistických basách dokážu z vypínača 230V, cestou stropnej, hajzlovej 40W/230V žiarovky nadicať AA baterky do svojich nepovolených tranďákov, iba držia na omak rukou tepotu v papierovom šulci s baterkami, nech baterky nerozdrapí. (mal som ich čo naučiť, replikujú vedomosti)