
Výběr cloudového úložiště
Zdravíčko,
jakožto zálohu svého PC jsem si zvolil cloudové úložiště. Nejen, že metoda "přetahu" souborů mezi externím pevným diskem a počítačem mi při množství změn v souborech které denně udělám přijde děsivá, ale i kdyby se stala nějaká větší věc (požár, vykradení bytu apod.) mi to nepřijde tak praktické a dobré jako uložení někam na server, kde si to můžu odkudkoliv zobrazit či stáhnout zpět. To jen tak na okraj, kdyby mě někdo chtěl přesvědčovat o tom, že je cloud nesmysl. :D
Prvně jsem skočil po Google drive, jelikož mi nádherně synchronizuje fotky a videa z telefonu, jenže. Po nahrávání trvajícím celé 3 dny v kuse se žádná změna neprojevila na disku a klient na PC mi stále píše, že se synchronizuje nějakých skoro 300K souborů, ale žádné změny se na disku nedějí. To mě znepokojilo a řekl jsem si, že to ukončím a sáhnu po OneDrive, když to je záležitost přímo Windows. Synchronizace fungovala bravurně, změny se na online disku projevily prakticky ihned, ovšem OneDrive vyžaduje mít všechny soubory k synchronizaci ve své vlastní složce a nedá mi na výběr, které složky chci synchronizovat, má jen základních Windows 5 složek (dokumenty, obrázky apod.) a pak svou OneDrive. jenže přetažení všech složek do jedné jediné bohužel nemůžu mít, jelikož jiné aplikace vyžadují obsah tam, kde je. A proto se obracím k vám, jelikož další hledání po internetu mě nějak neuspokojuje a rád bych dal přednost zkušenostem. Tady pár info, jak bych si to představoval já:
- k dispozici pro synchronizaci mám celkem cca 1TB dat (který se postupně zvětšuje, takže tarif s variantou 2TB ideál, ale i 1TB beru klidně), složky jsou minimálně na 3 discích v počítači
- potřebuji, aby mě synchronizační klient dal na výběr, kterou složku chci zálohovat (nejlépe celý disk kdyby byl na výběr)
- funkční synchronizace PC -> net, jakákoliv změna kterou provedu se propíše automaticky ihned na cloudové úložiště (bodne nějaká historie souborů, obnovení nedávných změn)
Děkuji za doporučení.
A NAS znáš? Máš?
nas je fajn. ale když si milovníci kryptovirů nedají pokoj a zavirovaným pc přimountují svou nasku, přijdou jen o víc disků.
Když je zálohování na NAS správně nastavené, tak by data ransomware neměl ohrozit.
naska se sama neumí bránit, dokud na ni uživatel nedoinstaluje nějaký antivir. což musí být ty atomové procesůrky dost bruntální žrout výkonu.
takový antivir by musel být aktualizovaný a free, při té omezené nabídce se to možná vylučuje.
uživatel si nasku mapuje pro zápis - jak ten typicky tupý av pozná co je zašifrovaný soubor a co je vědomé chování uživatele?
----
tazatel: naska je síťový jedno-, dvoj-, vícedisk: https://pc.poradna.net/articles/3090939-qnap-ts-230-idealne-nasko-pre-domacnost-a-malu-kancelariu
kromě ukládání souborů může mít spoustu dalších funkcí, žádnou z nich nepoužívám.
A co snímkování u QNAP?
Snapshot je samozřejmě částečně taky řešení. Otázka je, jak daleko do minulosti ti ty snapshoty sahají, kolik na ně máš místa (přepsání dat kryptovirem znamená 200% (jednou tolik) dat v snapshotu (tj. máš-li 1TB dat, musíš mít pro tyto účely volný MINIMÁLNĚ další 1 TB) a co víc: než zjistíš, že máš zašifrováno, tak mezitím můžeš přijít o poslední zdravý snapshot.