Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem porucha WinXP, záchrana dát

Ahoj,
vypovedal mi službu PC so starým systémom Windows XP, zobrazuje sa hláška "Windows could not start because the following file is missing or corrupt: windows\SYSTEM32\CONFIG\SYSTEM" a ponúka mi možnosť opravy (repair) súboru iba z inštalačného CD (ktoré nemám). Konzultoval som situáciu s IT špecialistom, ktorý mi v podstate povedal, že to znamená rozsypanie registrov a ten repair by aj tak iba preinštaloval komplet celý systém nanovo (ak teda nie je problém v HDD) vedúc k vymazaniu všetkých dát, takže nakoniec je celý PC teda v podstate kaput...

Údaje mám zálohované, ale nie som si istý, či všetky. Uviedol, že prepojením toho starého PC s ďalším počítačom (Win11) pomocou nejakej redukcie SATA by sa dalo vidieť, ktoré dáta na tom pokazenom počítači sú. Môžem sa o tom dozvedieť niečo bližšie? Či si to viem prepojiť aj v domácich podmienkach (som "pokročilý laik") a či by sa takto dali tie dáta prípadne aj pretiahnuť do nového PC?

Tiež by som rád vedel, či neexistujú ešte iné možnosti opravy toho systému (WinXP)?

Ďakujem za vašu ochotu pomôcť.

Stačí připojit do nového počítače a pokud je disk jako takový v pořádku, tak se vše dá zkopírovat. Na tom není nic složitého.
Po záchraně dat pak znovu nainstalovat systém. To osobně vidím jako nejjednodušší řešení.
Pokud ale disk v pořádku nebude, tak rozhodně neprovádět domácí pokusy. Je nutné ho svěřit specialistovi.

Hoj, já vždycky používal na zálohování Acronis. Když se XP rozsypal,dal jsem obnovit z této zálohy tak, že jsem to měl pak ve stavu, co jsem to zálohoval,tedy to bylo v pořádku.

Na záchranu dat lze postupovat i tak, že na flashdisk dám Linux a dám do PC a nabootuju ho...najede. Potom otevřu průzkumníka a najdu tam všechny složky od XP a i soubory,co chci zachránit z vadného XP. Připojím buď jinou flashku... externí HDD, či paměťovou kartu a okopíruji tyto soubory tam. Tak potom přenesené můžu dát do jiného PC, nb, jiného operačního systému. 8-)

kdyby náhodou živě zítra zkrachovalo, napíšu svůj dojem sem:
mám dojem, že xp měly jakous takous použitelnou zálohu v: C:\Windows\System32\restore (nebo recovery, prohlédnout). nesedím teď u xp a novější win to mají jinak.

jde to čerstvěji vytáhnout i z bodů obnovení (třeba přes hirens, podle data), ale tam je nutné to správně přejmenovat a to už nebude pro laiky.

Pokud počítač fyzicky funguje, tak nejlepší je nabootovat z USB. Buď použít nějaký linux nebo hirens. XP to může znamenat stroj starý jen 10 let (ale před 10 lety byly reliktem už i sedmičky, to vím, kupoval jsem je v roce 12 a to už byl nějaký výprodej) stejně jako 20 let. A 20 let starý počítač snad už umí bootovat z DVD ale s USB by mohl být problém.
Zase takový počítač bude mít celkem malý disk, co se vejde klidně na flešku.
Opravdu nemyslím, že je hned potřeba počítač rozebírat, tohle všechno se dá udělat i bez otevření krytu (pokud tam máte USB a/nebo i funkční CD(DVD) mechaniku). Redukce IDE+SATA na USB bývaly běžné, dneska mají spíš jen SATA. Redukce bývaly bez problémů, některé pomalejší (ale se starým diskem je to jedno), co dělalo problémy byly napájecí zdroje, které za moc nestály a bylo lepší disk napájet z počítače (vytáhnout si nějakou volnou kšandu).

Ono poškozený soubor může znamenat chybu disku. Řešil jsem kdysi, že systém (sedmičky, ale to by bylo v XP stejné) nenastartuje ani do nouzového režimu. Po záloze dat (pro jistotu), při které jsem zjistil, že jsou na disku chybné sektory, jsem pustil check disk a ten objevil jeden chybný sektor v souboru bootlog.txt, no to se dokázal trefit, a taková blbost zablokuje systém (že nenaběhne ani do nouzového režimu). Nebyl to můj notebook, takže brácha s tím ještě pár let žil (já bych koupil hned nový, i kdyby to mělo být za mé peníze, možná by se to dalo i proplatit v práci, notebook mám pracovní), když se po letech začly objevovat další chybné sektory a čím dál častějc, tak teda pořídil nový disk, který má dodnes.

Ahoj všetkým,
v prvom rade veľmi ďakujem za všetky cenné rady.

Do počítača som sa úspešne dostal cez Linux (Ubuntu) na USB fleške, takže HDD by nemal byť kriticky poškodený a postupne odtiaľ vyťahujem dáta (občas to zamrzne), ako som s potešením zistil, všetko podstatné som mal zálohované (nebol som si istý, čo som ešte na počítači niečo robil od posledného zálohovania), takže stará dobrá rada - ZÁLOHUJTE! :-)

V druhej fáze si podrobnejšie posvietim na samotný disk (check disk atď.), chybné sektory tam určite nejaké budú (veď už má čosi odslúžené...). Ak to nepomôže, využijem návody od vás na repair cez inštalačné CD a ak nepôjde ani to, nainštalujem tam ten Linux a hotovo ;-)

Trvá to celé trochu dlhšie, na konci sa potom ešte ozvem, ako to dopadlo a ktoré postupy zabrali (alebo nie), možno to riešenie niekedy niekomu ešte pomôže a nájde tu celý návod tak nejako pohromade. Zatiaľ ďakujem za vašu snahu pomôcť.

Ahoj, takže "záverečná správa" :-) Mal som šťastie, že harddisk nebol poškodený a dalo sa s ním pracovať, to bol základný predpoklad riešenia (zdôrazňujem, že v domácich podmienkach, verím, že profíci by to riešili možno ináč).

1. fáza - záchrana dát z počítača: cez UNetbootin som si urobil bootovateľnú USB flešku s Linuxom (staršou verziou, konkrétne Ubuntu 14), s ktorou som sa dostal do PC a mohol pracovať s dátami; cez externý harddisk sa všetko dalo povyťahovať (súbory sú asi všetky nepoškodené, a ako som už písal, mal som to až na zopár detailov zálohované)

2. fáza - oprava poškodeného systému Windows XP: práca so systémovými súbormi samozrejme mohla prebiehať len pod Linuxom z flešky; postupoval som bez inštalačného CD, s ním by to asi bolo užívateľsky komfortnejšie, ale predpokladám, že pri repair systému by CD postupovalo tým istým alebo veľmi podobným spôsobom ;-)

- urobil som jednoduchú (a logickú) vec, z adresára "C:\WINDOWS\repair" som skopíroval súbor "system" (obsahuje nastavenia systému z času jeho prvej inštalácie; ostatné súbory "software", "security", "sam" a "default" som nekopíroval) a vložil som ho do adresára "C:\WINDOWS\system32\config" namiesto tamojšieho súboru "system" (ten síce obsahuje najnovšie údaje o nastaveniach systému staré niekoľko dní, ale je poškodený a zapríčiňuje nenabootovanie WinXP)
- po tomto kroku windowsy okamžite normálne nabehli, samozrejme, niektoré systémové nastavenia sa stratili a treba ich nastaviť nanovo, ale nainštalované (externé) programy sú funkčné a zachovali si dokonca aj svoje nastavenia (napr. Firefox do detailov vrátane rozšírení)
- jediným väčším "zádrhelom" bolo, že systém sa obnovil v anglickej verzii a v Service Packu 2, ale to sa mi podarilo poriešiť následným nainštalovaním českej verzie Service Packu 3

- pravdepodobne lepším riešením by bolo použitie systémových súborov z bodu obnovenia (system restore points), ale keďže som najskôr použil hore uvedený postup (na tento som prišiel až potom...), nabehnutím windowsov sa tie súbory prepísali alebo vymazali, takže som s nimi už nemohol pracovať (možno by tento postup obnovil WinXP až do poslednej funkčnej podoby, alebo možno aj nie, neviem posúdiť)
- je to adresár "C:\System Volume Information\_restore{nejaké číslo}\RPnejakéčíslo\snapshot", kde sú súbory "_REGISTRY_MACHINE_SAM", "_REGISTRY_MACHINE_SECURITY", "_REGISTRY_MACHINE_SOFTWARE", "_REGISTRY_MACHINE_SYSTEM" a "_REGISTRY_USER_.DEFAULT"; podrobnejší postup je tu https://superuser.com/questions/418594/how-to-repair-xp-corrupt-registry-file

3. fáza - kontrola harddisku PC: pred rozbehaním WinXP som mohol diagnostiku urobiť iba v Ubuntu, kde som použil aplikáciu Disks so SMART tests a príkaz Check disc for defects s výsledkom OK a infom o "bad sectors"; po nahodení windowsov som použil chkdsk a HD Tune s výsledkom "health OK" a "damaged blocks 1,2%"; samozrejme, vzhľadom na vysoký vek a doterajšie využitie HDD Hitachi 500 GB ATA/ATAPI-0 SATA II, NTFS je ešte v relatívne dobrom a použiteľnom stave ;-)

Táto "starinka" s Windows XP by už mala slúžiť iba ako úložisko dát bez pripojenia na internet, ale samozrejme i tak treba, aby systém aj programy (aspoň nejako) fungovali, preto tá moja snaha o oživenie počítača. Viac sa už v tom vŕtať nebudem, stačí návrat do stavu, v akom je to teraz :-) Dúfam, že s novším PC s Windows 11 nebudem musieť podobné problémy dlho riešiť (klop-klop)...

Ešte raz ďakujem všetkým za rady a nápady.

NA ZÁVER ešte jedna otázka pre skúsených fajnšmekrov (hoci asi patrí do inej témy, súvisí s tu riešeným problémom): dá sa ten poškodený súbor s názvom "system" (typom "file" vo win a "binary" v Linuxe) z toho adresára "C:\WINDOWS\system32\config", kvôli ktorému celá táto patália vznikla, nejako samostatne preskúmať, podrobnejšie analyzovať či dokonca opraviť (mám ho separovaný bokom)? Ak by to išlo, opravený by sa mohol vrátiť späť na svoje miesto do počítača...:-p

s poskozenym souborem neudelas nic.

ale resis nesmysl, chces totiz dal provozovat system na disku s vadnymi bloky, to neni normalni.
jsou 2 moznosti:
- nainstalovat novy system nacisto na novy disk: budes mit cisty nezahnojeny system
- naklonovat obsah stareho disku na novy: bude to odpovidat soucasnemu stavu, jen s bezchybnym diskem

kdyz tak trvas na "ulozisti dat s win xp", je tu jeste riziko, ze mrchosoft v aktualizacich zakaze podporu stareho protokolu smb v1 - a od te chvile si nepripojis w11 k xp.

Damaged block není totéž co Bad block... Ale jinak souhlas, ten disk už není vhodný na každodenní používání a už vůbec ne jako systémový. Někdy pomůže Low Level Format, ale stejně bych tomu disku už nevěřil ani kdyby to "zabralo". Ale jako další záložní disk třeba na fotky ještě posloužit může. Připojit, zkopírovat na něj pro uživatele důležitá data (fotky, videa atd...), potom disk odpojit a uložit někam do skříně nebo v ideálním případě i mimo domov.

Dovolím si citovat:

Initially, the term Low Level Format was used to denote a process of placing address marks on the magnetic surface of a rotational hard drive. A disk head used these marks to determine location of sectors. Such an approach was used in the days when disks were supplied separately from the controllers. Each controller marked a disk surface with its own incompatible labels. When moving a disk between different controllers it was needed to reformat the disk, i.e. to write appropriate address marks.

Since circa 1994, disk vendors have been producing disks with built-in controllers where sector address marks are applied directly on the factory. So Low Level Format doesn't apply to the modern hard disks.

Nowadays, the term Low Level Format is preserved and most often used to denote a process of filling a disk with zeroes.

Dnes je to pouhé (definitivní) smazaní dat ... s nějakým "reformátem" to nemá nic společného.

hlaseni hd tune nebude totez co hlaseni windows nebo pocet kritickych chyb v crystaldisk info.
muze jit o vady disku, ktere pak zpusobuji chyby souboroveho systemu.
pokus s llf by znamenal, ze uzivatel prijde o kompletni obsah hdd, coz pres usilovne zachrany asi nechce.
bohuzel tu chybi screen z crystaldiskinfo.
jestli opravoval jen chyby (a necitelne bloky) souboroveho systemu, ale hdd je v poradku, pak by tomu proste pomohl pomaly format s kontrolou povrchu.
rychlejsi je nechat si venovat bezcenny 1tb hdd a na nej to naklonovat / nainstalovat znovu.
jestli zakladni deska neumi ani sata, pak je nejlepsi ten kram obradne zapalit.

k tomu llf:
tyto značky určující polohu se na disk vymagnetují při výrobě. pak už se k nim naštěstí nedá dostat kvůli přepočtu na jinak uspořádané sektory (chs, lba), proto ta volba z biosů zmizela. viz konfigurace 16 nebo 255 hlav u ide disků - kde by se tam vzaly?
důsledkem je, že můžeme rychle přeformátovat disk na odlišný souborový systém, s jinými sektory, právě kvůli virtuálnímu přeadresování disku, který je nad těmi pevnými značkami.

Ahoj,
prosím, nehádajte sa :-).

Ako som už predtým písal, dáta mám teraz uložené na PC s novým SSD a s Windows 11 (a zároveň zálohované na externom disku), na uvedenom starom PC s Win XP už nechám len tzv. druhú istiacu zálohu (niektorých dôležitých) dát a priame pripájanie WinXP s Win11 robiť nebudem (na prenos dát sa použije fleška alebo ext.disk)... Keďže starý disk aj systém ešte stále funguje, je zbytočné to vyhadzovať a ešte nejakú chvíľku to snáď poslúži a bude užitočné ;-).

Základný problém, ktorý som tu potreboval vyriešiť, bol prienik do zablokovaného systému na záchranu dát a zistenie, čo sa s tým celým potom dá ešte robiť. Ďakujem za rady a názory, možno sa ešte niekto s nejakým starým počítačom niekedy stretne s podobným problémom a toto vlákno mu pomôže.

psal jsi že návrat souborů z repair ti zrušil body obnovení. čili lepší metodou byla cesta cos zmiňoval:

pravdepodobne lepším riešením by bolo použitie systémových súborov z bodu obnovenia (system restore points), ale keďže som najskôr použil hore uvedený postup (na tento som prišiel až potom...), nabehnutím windowsov sa tie súbory prepísali alebo vymazali, takže som s nimi už nemohol pracovať (možno by tento postup obnovil WinXP až do poslednej funkčnej podoby, alebo možno aj nie, neviem posúdiť)
- je to adresár "C:\System Volume Information\_restore{nejaké číslo}\RPnejakéčíslo\snapshot", kde sú súbory ... "_REGISTRY_MACHINE_SYSTEM"

dnes už je spíš teoretickou záležitostí, jestli by třeba recuva dokázala obnovit použitelné soubory ze starých bodů obnovení.

do budoucna:
ani na poslední pokus se ti sem nepovedlo dát nějaký užitečný screen se smart stavem disku (preferuju nedestruktivní crystaldiskinfo), takže stav a budoucnost starého disku je ve hvězdách, ale to už je tvůj problém.
a protože dnes uživatelé neumí rozdělit disky a odstěhovat všecha uživatelská (=nesystémová) data na d:, pak nejsou schopni udělat použitelné zálohy aktuálního systému se všemi aplikacemi, která je obnovitelná za pár minut.
ty se s tím páráš kolik dní - a jaký stav se ti podařil obnovit? (jen řečnická otázka)

Ahoj,

nedával som sem screeny z diagnostiky stavu disku, pretože to nebol hlavný problém, ktorý som sa snažil vyriešiť (čo bolo vytiahnutie dát z PC a prípadná obnova funkčnosti XP-čiek) a zbytočne by to zahlcovalo diskusiu, ktorú som sa snažil držať vo všeobecnejšej rovine - ja viem, že tento konkrétny disk je už "dlhoveký" a má svoje vady, čo sa dalo, sa opravilo a pre mňa bolo dôležité, že neskončil úplne, ale podarilo sa ho rozbehať a nejaký čas teda ešte bude fungovať (nič nie je večné...). Ak niekoho postretne rovnaký problém, jeho disk bude mať pri diagnostike aj tak iné výsledky.

Ten disk je rozdelený na 3 časti a zálohy systému boli robené automaticky (restore points), áno, mal som ešte asi robiť nejaké dodatočné zálohy aktuálneho systému niekde inde (čo sa týka jednotlivých aplikácií, tie zálohované mám tiež), ale pochop prosím, že už som prechádzal na nový PC a tento starý bežal už tak nejako "samospádom" a nevenoval som sa mu už tak akosi "nadštandardne" :-)

Čo sa mi podarilo obnoviť? No vlastne všetko, Win XP funguje v použiteľnom a dostatočne funkčnom stave, všetky uložené dáta sú zase k dispozícii, programy bežia, disk nevykazuje kritické vady, takže oproti východziemu stavu (čierna obrazovka s chybovou hláškou o nenabehnutí systému) je to posun až priam neuveriteľný :-) A že to trvalo dlhšie - riešil som to "po kúskoch", štúdium infozdrojov a ďalšie úkony zabrali nejakú dobu a hlavne nemal som čas sedieť nad tým kontinuálne (ináč by to tak do dvoch dní bolo ok...).

Díky za záujem.

Škoda, přeškoda, že tu nikdo nezmínil ten nejzákladnější pokus o opravu systému:
Tlučením do F8 při bootu vyvolat "Windows Advanced Option Menu" a pak zvolit "Last Known Good Configuration"
Tento triviální postup mi nejednou zachránil zadek...

ale jo, je to dobra pripominka, clovek za to nic neda.
pokud je to v xp a w7 ochotne pres f8 najet do nouzoveho menu a "posledni funkcni konfigurace" se povede spustit, muze to byt zachrana.
hned potom resit pricinu proc to nastalo = chyby filesystemu na disku.