Nastavení frekvence modemu
Dobrý den
Moje zaákladní otázka je prosím, zda se dá v modemu změnit vysílací frekvence ?
Proč se ptám ?
Zdali nemůže při používání více zařízení v domácnosti docházet k rušení a následnou krátkodobou nefunkčnost některého ze zařízení.
Takže pokud lze frekvenci změnit, chtěl bych to vyzkoušet.
A ještě bych rád dodal konkrétní příklad.
Na mobil, v aplikaci WhatsApp a pouze někdy!, nedochází k okamžitému doručení zpráv v domácnosti na WIFI a nebo ani spojení telefonního hovoru /mobil nereaguje /nezvoní/, i když je samozdřejmně zapnutý . Tato potíž se nikdy nestane, pokud je mobil pouze na mobilních datech. Ale stává se pouze doma na WIFI. K doručení ovšem dojde okamžitě, pokud telefon "klasicky prozvoníte" přes operátora. Pak hned projdou zprávy a telefon i vyzvání.
Dovolil bych si tedy myslet, že to nemá nic společného ani s volbou 4g/5g, ani s variantou aplikace na "pozadí spí". Což jsem dohledal na internetu jako možné důvody.
Pouze doma na WIFI.
Proto se ptám, na frekvenci u modemu prosím.
Chtěl bych to vyzkoušet a něco o tom vědět.
děkuji za případné doporučení
Frekvence je podle mého názoru nesmysl.
Jaký máš modem?
Jaký mobil?
Problém je jenom u tvého telefonu nebo to nefunguje i ostatním?
Je to u mé známé a ta je doma sama. Takže potvrdit můžu jen problém na jednom mobilu v reálném čase. Telefon Samsung A54. Modem je dodávaný Vodafonem.
Oba spolu komunikujeme každý den a stává se to v průměru jednou do týdne. Pošlu ji zprávu,dvě, tři... zobrazí se jako nedoručená. Zavolám, nezvoní ji to doma. Už mám za tu dobu naučené, v takovém případě ji prozvonit přes operátora a v tu chvíli se jí doručí okamžitě zprávy a když zavolám, telefon začne u ní vyzvánět. Pokud to neudělám, a pouze čekám, doručení zprávy může trvat v rozmezí minut až třeba menší desítky minut. Prostě pak "zázrakem" v nějaký moment projdou. Vůbec nechápu, proč se to děje. Proto jsem se upnul nějak k možnému rušení těch frekvencí. A varianta mobil ? za to může? To je už třetí mobil za poslední dva roky. Předtím Samsung A52 a Samsung S / nějaký starší/ On nás tenhle problém provází už asi dva roky. Někdy to leze na nervy, takže zkouším štěstí zjisti, proč se to vůbec děje ??
Treba mat rozumne AP, ktore ukaze, ci v danom case nedoslo k odpojeniu, alebo k inemu problemu na wifi spoji.
Okrem Mikrotiku to rozumne asi nikto nezvlada.
Tu je napriklad ukazka trapiaceho sa wifi klienta so slabym signalom.
Niektori klienti maju ak debilne napisane wifi ovladace, ze sa odpajaju aj pri rozumne vyzerajucuom signale.
nejde o "změnu vysílací frekvence", i když i k tomu se dostanem.
u prostého připojení kabelem bývá někdy potíž s línou detekcí dhcp adresy z routeru (starý router 100mb, většina síťovek už 20 let 1gb), kdy se musí stihnout domluvit na nějakém režimu. většinou se to překrylo pomalým startem windows a uživatel nic nepoznal. dnešní ovladače už jsou bystřejší.
u wifi se toho sejde mnohem víc: postaru zůstává, že se ty krámy mezi sebou na začátku musí domluvit na společném režimu.
router se má na jedné wifi síti sesouladit na nějaké rychlosti s jedním režimem wifi, pak s jiným mobilem, pak s tupou pomalou tiskárnou, pak s notebookem s jiným chováním...
kromě normy wifi a tím i rychlosti (n, ac, dnes i ax) je tu shoda na zabezpečení (starý wep/wpa, wpa2, nejnověji wpa3) a k tomu na metodě šifrování (překonaný tkip, dnes aes), na domluvě i šířce pásma (20, 40, 80 a víc mhz), je i možnost hledání méně zarušeného kanálu (to je ta tvoje změna kmitočtu).
toto všechno si musí router vždy vyhandrkovat s každým wifi krámem, což ho zvláště starých pomalých routerů s jednojádrovým procesorem pokaždé zdržuje a má to vliv i na výpadky ostatních wifi i drátových klientů.
zásadním řešením je proto odbourat všechny automatiky.
přenos:
- extrémním prostředím je panelák, kde jsi zarušený 6 dalšími wifi od sousedů. v pokoji u routeru nemáš problém, ale už za 1-2 panelovými zdmi tvoji utlumenou síť zaruší signál od souseda. takže si vybereš takový vysílací kanál, který ti sousedi ruší nejmíň a ten napevno nastavíš na routeru.
- panelové zdi mají velký útlum, přes více zdí nemá cenu spoléhat na velkou šířku pásma, pakety přijdou odražené, utlumené a je pracné je správně dekódovat. v zarušeném pásmu 2.4ghz je bezpečnější napevno nastavit na routeru jen malou šířku 20mhz
úměrně tomu je pomalejší přenos. ale zas ten rychlejší bude poškozenější a vyžaduje vyšší citlivost wifi přijímače, kterou třeba usb pidiadaptér nemá a nic tím nezískáš.
- stejně tak norma wifi: nechat klienty postupně vybírat z mnoha režimů si můžeš dovolit jen v rodinném baráku u bez cizích sítí. v paneláku je bezpečnou volbou 11n - napevno nastavíš na routeru.
když víš, že všechny mobily/ntb umí 5ghz, směle nastav 11ac. šířku pásma by pak router měl pustit snad od 40mhz. (oni si stejně vyžebrají i nižší servisní režimy, ale už nebudou zdržovat vyptáváním)
zabezpečení:
- a v první řadě pro úspěšnou domluvu jde o režim security (nejen šifrování). standardem je wpa2 + aes (někde pro domácnost udávali s "psk", jinak to je nesmyslný enterprise s radius serverem) - napevno nastavíš na routeru.
novější routery s wifi 11ax už umí wpa3, ale to nebudou znát všechny domácí krámy.
---
a proč vlastně to laborování? protože špatně napsané ovladače, které si s těmi složitostmi neporadí. dnes už vývoj většiny wifikrámů probíhá v číně, teddy i ty problematické ovladače.
---
když už to furt edituju: co je to za router? (mívá typový štítek zespodu)
děkuji vám moc za snahu mi s tím pomoci. Musel jsem počkat na doručení detailů, proto to zpoždění. Je to v německu dodávaný modem firmou Vodafone - model CGA64444VF.
HW verze 1.0.0
kabelovkovy router: do administrace by se uzivatelka mela dostat, na stitku by mely byt prihlasovaci udaje.
co ohlidat v nastaveni viz vys.
vypada to, ze router nema externi anteny, to muze zhorsovat pokryti bytu.
da se taky vypnout jeho wifi a nekam doprostred bytu umistit lepsi stropni nebo nadskrinove wifi ap.