Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nastavení frekvence modemu

nejde o "změnu vysílací frekvence", i když i k tomu se dostanem.
u prostého připojení kabelem bývá někdy potíž s línou detekcí dhcp adresy z routeru (starý router 100mb, většina síťovek už 20 let 1gb), kdy se musí stihnout domluvit na nějakém režimu. většinou se to překrylo pomalým startem windows a uživatel nic nepoznal. dnešní ovladače už jsou bystřejší.

u wifi se toho sejde mnohem víc: postaru zůstává, že se ty krámy mezi sebou na začátku musí domluvit na společném režimu.
router se má na jedné wifi síti sesouladit na nějaké rychlosti s jedním režimem wifi, pak s jiným mobilem, pak s tupou pomalou tiskárnou, pak s notebookem s jiným chováním...
kromě normy wifi a tím i rychlosti (n, ac, dnes i ax) je tu shoda na zabezpečení (starý wep/wpa, wpa2, nejnověji wpa3) a k tomu na metodě šifrování (překonaný tkip, dnes aes), na domluvě i šířce pásma (20, 40, 80 a víc mhz), je i možnost hledání méně zarušeného kanálu (to je ta tvoje změna kmitočtu).
toto všechno si musí router vždy vyhandrkovat s každým wifi krámem, což ho zvláště starých pomalých routerů s jednojádrovým procesorem pokaždé zdržuje a má to vliv i na výpadky ostatních wifi i drátových klientů.

zásadním řešením je proto odbourat všechny automatiky.
přenos:
- extrémním prostředím je panelák, kde jsi zarušený 6 dalšími wifi od sousedů. v pokoji u routeru nemáš problém, ale už za 1-2 panelovými zdmi tvoji utlumenou síť zaruší signál od souseda. takže si vybereš takový vysílací kanál, který ti sousedi ruší nejmíň a ten napevno nastavíš na routeru.

- panelové zdi mají velký útlum, přes více zdí nemá cenu spoléhat na velkou šířku pásma, pakety přijdou odražené, utlumené a je pracné je správně dekódovat. v zarušeném pásmu 2.4ghz je bezpečnější napevno nastavit na routeru jen malou šířku 20mhz
úměrně tomu je pomalejší přenos. ale zas ten rychlejší bude poškozenější a vyžaduje vyšší citlivost wifi přijímače, kterou třeba usb pidiadaptér nemá a nic tím nezískáš.

- stejně tak norma wifi: nechat klienty postupně vybírat z mnoha režimů si můžeš dovolit jen v rodinném baráku u bez cizích sítí. v paneláku je bezpečnou volbou 11n - napevno nastavíš na routeru.
když víš, že všechny mobily/ntb umí 5ghz, směle nastav 11ac. šířku pásma by pak router měl pustit snad od 40mhz. (oni si stejně vyžebrají i nižší servisní režimy, ale už nebudou zdržovat vyptáváním)

zabezpečení:
- a v první řadě pro úspěšnou domluvu jde o režim security (nejen šifrování). standardem je wpa2 + aes (někde pro domácnost udávali s "psk", jinak to je nesmyslný enterprise s radius serverem) - napevno nastavíš na routeru.
novější routery s wifi 11ax už umí wpa3, ale to nebudou znát všechny domácí krámy.

---
a proč vlastně to laborování? protože špatně napsané ovladače, které si s těmi složitostmi neporadí. dnes už vývoj většiny wifikrámů probíhá v číně, teddy i ty problematické ovladače.
---
když už to furt edituju: co je to za router? (mívá typový štítek zespodu)

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny