Raspberry Pi5 - doporučíte?
Zdravím, doporučíte laiku pořídit Rpi5 na základní seznámení s Linuxem? Později třeba na malý NAS či multimedia? Pokud, ne peníze raději vrazím do dospělé sestavy.
Zdravím, doporučíte laiku pořídit Rpi5 na základní seznámení s Linuxem? Později třeba na malý NAS či multimedia? Pokud, ne peníze raději vrazím do dospělé sestavy.
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Linux si můžeš pohodlně vyzkoušet ve virtuálu nebo jako Live ... Jako NAS to není zrovna to pravé. Vyhozené peníze ...
Raspberry má smysl spíše jako HW platforma na takové to pájeníčko, potažmo jako HW do nějakého embedded řešení. Jistě to lze použít i k učení Linuxu, ale na to je lepší si do PC doinstalovat buď VirtualBox nebo rovnou (pokud máš Win10 a novější) linuxový "virtuál" WSL2, který je součástí Windows. Ve výsledku ti zvolené distro poběží na pozadí a bude kompletně integrováno do Windows.
https://www.omgubuntu.co.uk/how-to-install-wsl2-on-windows-10
Díky. O virtualce vím, láká mě bastlení směřované na smart home, robotiku, CNC/3d tisk.
Doma mám už niekoľko rokov rpi4 - beží mi na tom HomeAssistent, znalosti Linuxu k tomu vôbec nepotrebujem...
Ok, dík.
Tak si jej porid, pokd jej chces, treba pro to najes nejake uplatneni - ale to musis vedet sam k cemu to chces pouzivat.
A kdyz uplatneni nenajdes, nebude problem jej prodat.
Jinak na NAS nebo medialni centrum uz davno existiuji lepsi reseni.
K cemu pouzivam RPi co mi doma zbyla z drivejska:
OctoPi - beh tiskoveho serveru OctoPrint pro 3D tiskarnu (RPi 2)
CosmoStreamer - video streamer z Dji Googles v2 (RPi 3b)
Na toto vyuziti a potrebu existuji i jine a rel bych i vhodnejsi SBC/ARM alternativy jak RPi at uz jde o Odroid, Khadas,OrangePi nebo BananaPi (RISC-V) a Asrock pro x86 verzi ktere mimo jine nepouzivaji pro OS nejakou micro SD kartu (coz neni zrovna nejspolehlivejsi uloziste) ale EMMC chip, coz neni vzdy taky zrovna slava ale je to rychlejsi a spolehlivejsi.
Pro multimedialni box bych ti doporucil zvolit neco s CPU typu Amlogic, jako minimum S905X4s podporou HDMI 2.*, HDR, HDR10+, Android TV + Linux, nebo CoreElec ktery podporuje prave jen procesory Amlogic, kdyby slo o AI a potreboval bych CUDA cores tak Nvidia Jetson Nano (99$) je velmi dobra alternativa s vykonym chipem ktery funguje na architekrture Maxwell 2.0.
NAS, MiniServer etc minimum Rockchip RK358* nebo Realtek, ale zde vazne vyvoj a nektere veci jsou kvuli tomu slozite a tezko dohledatelne.
Krome toho, poskytuji pristup k opravdovym portum SATA s vlastnim radicem (zadny prevodnik USB > SATA), lepsi LAN, M.2 port, USB porty ktere se nemusi delit o bandwitch etc.
Za zminku stoji x68 arcitektura s pasivne chlazenym ~6W x86 CPU, ktera muze byt lepsi volbou kvuli sirsi podpore NAS OS, vice portu a ne jen SATA.
Pro predstavu to vypada nejak takle (je to opravdu male. Staci dokoupit RAM a disk pro OS a mas hotove PC (HDMI a DP s podporou 4K@60Hz/HDR/HDR10+/Dolby, zvuk 5.1 → 7.1) :
Asrock J5040 : https://www.asrock.com/mb/Intel/J5040-ITX/index.fr.asp
Ok, díky, mrknu.
Jsou tp docela zajímavé hračky. Nad Pi5 sám uvažuju. Používám starší k projektoru. Uživí to sám projektor z usb. Jedu teda Android. Ty obrazy Linuxu mi nějak nesedly. Po netu se dají sehnat různé buildy, anebo poskládat si vlastní
Tuším, že snad na Pi5 se dá nabastlit i Win10, 11. Asi to zkusím. Jinak za mě jsou to schopné krabičky s docela obstojným vykonem, když po tom nechcete nesmysly, na co to není dělané.
Já linux provozoval už na RPi 1 a 2. Jde to. Ale je to strašně slabý HW, takže donutit to dělat nějaké služby a nechat ho pak pracovat je fajn, ale hrát si s tím už tolik fajn není, protože člověk pořád na něco čeká.
Pro seznamovaní s linuxem bych použil nějaký rozumný dospělý počítač a až s ním budu umět, tak pak teprve zkoumat, na čem všem ho dokážu ještě spustit a co všechno mu ještě dokážu vnutit :)
Na dálku těžko radit. máš blíž k PC ,armu, hw,sw nebo strojařinu ,plc?
Zase tupolev... (host)