
Synology NAS, nefunguje SMB
Zdravím,
mám taký problém, nefunguje mi SMB v mojeje Synology NAS, po aktualizácii sa deaktivovalo, a keď sa pokúšam aktivovať tak to vyhodí chybu:
{"error":{"code":102},"success":false}
V protokoloch vidím chybu:
System failed to start [Windows file service].
Viete mi poradiť?
Verzia DSM je 7.2.2, skúšal som downgrade späť na 7.1.x verziu ale ani to už nefunguje
Vypadá to na poškozený smb.conf, můžeš ho sem hodit?
To si nemyslim, po aktualizacii skor zlyhalo prepojenie na nejaku kniznicu, ktore bude treba opravit.
to si děláš srandu, že jo? Jako Syno/QNAP jsou shity, ale až takové?
https://community.synology.com/enu/forum/1/post/140881
Co pre teba neni shit? DIY NAS, ktore zerie 3x tolko energie, a jeho nastavovanie je uzivatelsky neprivetive? Ked take NAS chces rozbehat, to aby si si priniesol monitor, klavesnicu, mys a robil instalaciu v roznych nepohodlnych poziciach a miestach, kde mas NAS, pretoze hluk a chladenie. Mal som DIY NAS, zazil som OpenMediaVault, co je jeden z tych lepsich OS. S par klikovou instalaciou a nastavenim Syno DSM sa to neda porovnat.
Pokazit sa moze vsetko, stava sa. Mam uz cez dva roky DS720+ a ziadny problem.
Například TrueNAS - žere stejně co "vytuněný" SynoQNAP, protože největší položka spotřeby (i hluku) jsou disky, ne deska, nastavování probíhá výlučně po síti (stačí mít pod kontrolou DHCP server) a instalace je dětsky jednoduchá.
A na rozdíl od těch dvou shitů, ze kterých jsem už několikrát musel lidem tahat data, protože se ty křápy rozbily a jedinou věc, kterou s polem s daty uměly udělat, bylo pole sestavit znova načisto a naformátovat, tak jistě pochopíš, že mě nějaké klikošské tanečky vůbec nezajímají - už jen proto, že se dělají jen jednou na začátku a pak je vhodné do toho vůbec nesahat. A co si budem, užovky nezálohují, natož aby měly jak zálohovat i desítky TB dat... zato ti donesou ten tvůj zázrak, že "to nefunguje" poté, co si s tím hrály, a že tam měly hromadu fotek a domácích videí, které NUTNĚ potřebují....
Oproti tomu TrueNAS ti umožňuje bez potíží udělat zálohu komplet nastavení včetně klíčů apod. a jeho pool připojíš bez jakýchkoli tanečků kdekoli jinde - v jiné TrueNAS instanci, na Linuxu, BSD, popř. na novém železe s čistým trueNAS, do kterého tu zálohu systému obnovíš.
Ono je to o prioritach...mam doma uz roky FreeNAS(malo ram preto nie TrueNAS), ale chystam zmenu na QNAP.
Dovod je jednoduchy.
Jednoduchost.
QNAP ma na vetko predpripravene nastroje, mam tam zalohovaci sw, mam tam spojenie s cloudovym uzloziskom vo Frankfurte, mam tam pristup zvonku cez cloud...je to vyrazne jednoduchsie a poskytuje mi to vyrazne viac moznosti a nemusim skoro nic studovat, pracne nastavovat a pod.
Souhlasím, že to je o prioritách. Někomu stačí Unraid, prostě proto, že mu na datech až tak nezáleží, jiný spíše než NAS potřebuje "hračku na hraní," třetí chce spolehlivě uložená data, a to i v případě, že shoří ta krabice, ve které ty disky jsou...
P.S.: možná by ses měl kouknout jak vypadá aktuální TrueNAS, tam toho moc složitého není a když budeš chtít, bude toho umět víc, než umí ten QNAP - akorát že to bude umět pořádně, ne "hračkově"
Ze hlupi uzivatelia pridu o data, lebo nemali zalohy a liezli kam nemali, je ich problem. Casto si to aj pekne vyzeru, ked o tie data pridu. Ze im to crashlo nieje chyba NAS, ale uzivatela kt. robil co nemal.
TrueNAS, Unraid a pod su sice pekne, ale casom kazdy dospejeme do stavu, kedy nemame cas na hrajkanie sa s podobnymi vecami. Ale uprednostnime funkcnost a jednoduchost znackoveho riesenia. NAS mam v chodbe na skrini v malej rack skrini a nutnost si doniest stolicku, monitor a klavesnicu kvoli instalacii OS sa coskoro stala velkou stopkou. System bol postaveny na debiane a zakladnu instalaciu OS cez LAN nespravis. Nastavovat po LAN to mozes az zbehne a zacne bezat server. OMV bolo navyse tak blbo vymyslene, ze upgrade na novsiu major verziu = cisty reinstall, lebo to nevedeli spravit lepsie.
Mountnut filesystem z Syno/QNAP vies hocikde, kde je podpora ext3 ci Btrfs.
Já toho času moc nemám, a právě proto jsem zvolil řešení, které funguje, které nespravují nějací neschopní lidičkové, co jsou schopni vyrobit nefunkční a děravé patche... Je vidět, že jsi TrueNAS neviděl ani z rychlíku. Verze 9 (ještě FreeNAS) mi běžela v jedné firmě jako zálohovací NFS úložiště 11 let a upgrady se už dlouho dělají klikáním ve webovém rozhraní.
Ve skutečnosti dnes nedává smysl kupovat SynoQNAP pro více než 2 disky, protože s větším počtem disků je spotřeba zbytku stroje oproti vlastní spotřebě disků méně a méně relevantní. Navíc pokud disky běží stále (jakékoli funkce NVR, virtualizace popř. mediálního serveru) ještě více stírají "výhodu" malé spotřeby ARMových boardů (ostatně s růstem výkonu už ani ta jejich spotřeba není kdovíjak úchvatná) a zbude web interface a "funkce." Za sebe můžu říct, že není nic přehlednějšího než aktuální TrueNAS, o kvalitě a schopnostech ZFS také nemá smysl hovořit. Btrfs je proti tomu studentský projektík a extfs pak něco z minulého století... Značkové řešení tu tak je jen jedno, TrueNAS, ostatně se stačí kouknout, kde končí jejich profi řešení...
Cely cas sa bavim o beznych NAS na doma, nie o profi rieseniach.
Pri veladiskovych NAS, ano, spotrebu robia hlavne disky. Pri beznych 2-4 diskovych je to este relevantne.
Pozeram tie HW naroky TrueNAS core, co je verzia toho OS pre bezne NAS...vyzaduju tam 8GB RAM (doporucenych 16GB) co povazujem za overkill. Pisu tam, ze je to pre zakladne pouzitie s 8 diskami, 1GB na kazdy disk. Takze ten system dokaze bezat aj na 2-3GB RAM s dvoma HDD? Naroky na RAM pre viacero sluzieb, encrypting su dalej uz krvave, 32GB len taky fukot, to uz nepovazujem za nieco na doma. Clovek aby staval riadny server potom, to uz je ina uroven. Tiez neviem preco nedoporucuju pouzitie HW RAIDu.
U domaceho NAS je dobre drzat sa nejakeho vykonoveho zlateho stredu. ARM riesenia su nevykonne a nejaky 16-jadrovy x86 CPU je zase overkill.
System by mal byt nenarocny na RAM (sak ide o linux shell s nejakym web rozhranim), uzivatel ma mat moznost upgradu RAM, ak tam chce virtualky atd.
Jeden 3,5" SATA disk má spotřebu okolo 8-10W, takže když to srovnáš s nějakou Atomární deskou, nebo Athlonem 200, který běžně žere do 10W (celkové TDP je 35W), jsou už dva disky víc, než celá deska...
Nároky TrueNAS jsou nulové. Běžně bude běhat i se 4GB RAM a 5 disky (takto jsem ho taky provozoval), jen nebudeš moci používat deduplikaci, virtualizaci a náročnější kompresi. Fór je v tom, že ZFS má daleko bezpečnější SW RAID v sobě a je ještě o level dál, než mdraid co má defaultně Linux.
Když to vezmu podle sebe:
deska s Athlon 200GE + 32GB RAM + NVMe bootdisk + 5x4TB HDD v RAIDZ1 "žere" okolo 60W v klidovém stavu - a to tam mám navíc dva virtuály s Linuxem a Windows. Cena bez disků byla nějakých 9 tisíc Kč sakumprdum, což je cena, za kterou nedostaneš žádný 6-diskový NAS (1 port mám ještě volný). Takový DS1522+ stojí přes 18 tisíc... Aktuální repozitář "aplikací" obsahuje 160 titulů, a co je nejlepší, nehrozí, že výrobce řekne, že můj model už tzv. "nepodporuje."
Ne, k NAS krabičkám "věhlasných značek" už mě nikdo nedostane...
Este na obranu tvojich tvrdeni musim povedat, ze skoro vsetky Free(True)NASy mi bezali z usb klucov, kedze som chcel vsetky 4 sachty v microserveroch vyuzit na data a na to, ze to bezi z obycajnych usb je to skoro nemrtelne...malokedy som musel restartovat a usb kluc som menil tusim 2x za 10 rokov a mozno 10-15 masinach, kde mi bezali tieto NASy.
Na Syno (neviem ako QNAP) je OS na kazdom HDD v svojej schovanej particii. Tak je zaistena bazpecnost OS v pripade zlyhanie ktorehokolvek HDD
TrueNAS som opustil par rokov dozadu, mal som uz u zakaznika aj cenntralny manazment, 4 stroje spravovane cez virtual a nevravim, ze to bolo zle.
ALe boli to micorservre s celeronmi/AMD, takze slaby vykon a ked prisiel dualny QNAP za 10k zostali vsetky na vedlajsej kolaji.
Ale bezia doteraz (vacsina) a pocas vsetkych tych rokov neboli s nimi ziadne vacsie problemy, stabulitu im neupieram.
Ale defaultne som na nich nevedel skor nic extra spravit, ziaden vyber nastrojov, bol to OS, ktore mal to, co v sebe mal a zvysok som musel bastlit z roznych for,
U QNAPu mi skoro nic nechyba, v podstate icj navacsi problem, co ma stve je vykon pri obsluhe, tie male ARM su naozaj naprd a obcas by som privital nieco sviznejsie....ale klasicke procaky su uz moc drahe.
ktorý z týchto? Ten posledný dáva:
Pozerám sa na:
že ten `smb.netbios.aliases.conf` neexistuje.
tenhle je defaultní, budeš muset jít nejspíše po dalších inkludovaných souborech, aby ses dobral jádra pudla.
Bylo by taky dobré se kouknout do systému (systemd nebo init.d), jaký konfig se skutečně startuje...
Pozriem sa zajtra, žiaľ dnes som mal toho veľa a riešil som kopec iných dôležitejších vecí. Dám vedieť.
Prihlas sa cez ssh a pozri sa do logov. Vacsina linux dist ich ma vo /var/log.
Pripadne spusti sambu cez ./smbd prikaz a uvidis aku chybu ti to hodi.
Ani so `sudo su`
musíš do /bin, takže buď:
nebo
popř. si můžeš zjistit kde se smbd nachází:
Žiaľ aj tak sa neviem k SMB pripojiť.
mi smbd nenajde, vo web GUI stale odškrtnuté (nepovolené), a stále zlyháva aktivácia s tým error 102
log z `./var/log/samba/log.smbd`
log z `/var/log/samba/log.nmbd`
Hľadal som čo to znamená a vyzerá to že je to možno toto:
https://bugzilla.samba.org/show_bug.cgi?id=13925
https://github.com/samba-team/samba/blob/861b4f9fde0128609abcb4eafce6192fbf0a959a/source3/nmbd/nmbd.c#L920
podle té chybové hlášky to vypadá jako by si démon nemohl vytvořil lockfile (asi ve /var/lock, ale to může být i jinde).
koukni se na volné místo na jednotlivých systémových oddílech
Miesta je kopec:
pak si tedy zapni ukecanější logování, ať víš, na čem a kde ti to padá.
https://community.synology.com/enu/forum/17/post/99291
Podarilo sa!!! Pátral som podľa tých nmbd logov, a našiel som toto vlákno, zakázal som VFS a následne znova povolil a teraz mi povolilo aj SMB, takže už sa viem aj pripojiť.
Ďakujem za navedenie.
E: tak som sa tešil predčasne, po odpojení a znovu pripojení zase SMB nefunguje.
Zkus to spustit jako root příkazem
Zůstane to v terminálu aktivní a bude ti vypisovat log přímo na konzoli. Pak sem pošli, co ti to vypsalo.
je to bez pomlčky, to dá potom:
Co obsahuje config /etc.defaults/samba/smb.conf ?
Zkus to spustit s ním místo /etc/samba/smb.conf
obe súbory sú zhodné
Máš na počítači a NAS rovnaký čas?
áno, to som samozrejme kontroloval hneď ako prvé.
Tiež som s tým mal problém, ale taký zvláštny, ktorý nie je nikde popísaný. Po reinštalácii OS Synology fungovalo SMB asi tak pať týždňov, potom som sa už nemohol ani prihlásiť do webového rozhrania Synology. Niekoľko krát som reinštaloval OS Synology a vždy sa stalo to isté. Zistil som, že čas sa synchronizuje až po nabehnutí služby SMB. Keď som to spravil opačne, tak to funguje už 2 roky v pohode. V mojom prípade to mohlo byť aj preto, lebo NAS je vždy uspaný a zobudí sa iba pri týždennej zálohe.