
Prenos serialu na nove SSD
ahojte,
Kúpil som toto SSD adata-sc610-ssd-500-gb-d12690290.htm .
kopiroval som serial, prvych 150 GB mi prenášalo +- 350MB/s
potom padla rychlosť, usudil som ze sa prehrial a tym padom prepúšťa nižšiu rychlosť, odpojil som a počkal pol hodinu,
no potom pri dalsiom prenoze rychlosti padali na 50 / 25MB/s ... usb port prepusta rychlost, je to 3.2 port...
hoci som už všetko preniesol čo som potreboval, tak ma zaujíma čim to môže byť ? proste to takto funguje ? alebo som kupil zle SSD ? mam vratiť kym je možnosť? , bude určene na pustanie serialov, nič viac....
Ale zaujíma čo za tým môže byť, som zvedavý....
Ďakujem.
je to usb, necekej zazraky.
ten rychly zacatek je jen cache. zbytek zalezi i na tvem hw a stavu windows.
kopiroval jsem tento tyden nejakou cca 20gb zalohu rychlosti pod 300gbyte/s, samozrejme v tom nebyl levny adata.
Fakt 300 GB/s?
furt mi nedošlo, co je na tom číslu špatně. aha.
![[99964-copy-from-msata-kc600-png]](https://pc.poradna.net/files/99964-copy-from-msata-kc600-png)
Takže jsi kopíroval menší objem dat menší rychlostí? A to ho má přesvědčit, aby si koupil něco dražšího než ADATA?
zbylý msata disk kc600, obal od alienu, soubory 10-20gb.
hlavní fór je v tom, že rychlost kopírování nikam nepadala. sám jsem od toho msata moc nečekal.
ale je to jen čtení, jsem líný znovu jít dolů testovat zápis.
Jenže při čtení se SLC cache neprojevuje, tam to jede víceméně pořád stejně rychle. Takže porovnáváš neporovnatelné.
překonal jsem lenost a pustil na tom zápis 10gb souboru. je to porovnatelných stabilních 300mbyte/s
ale jestli má tazatel disk s pseudoslc cache velkou snad 100gb a pustil tam zálohy z 20pc, nebo 2000 dílů ulice, pak narazil na limity adata.
aha, o tom tu vlastně píše:
to jsou ti tazatelé, co používají hodně řádků. moje pozornost vydrží tak po ten první.
Tak to prenasej pres rozhraní SATA.
Jak tam ten USB zapojí?
A jo tak, to je USB s napisem SSD, lidi proc takove kramy prosim vas kupujete ? (dekuji za upozorneni mimochodem), tak at se nediví ze se mu rychle zaplni hrdlo (PCH), nechapu proc vyrobce nezvazil pouzit USB-C (tezko rict jestli podporuje SLC cache).
Velky pokles po nejake dobe zpravidla zpusobuje WIN ktery to zapisuje do vyrovnavaci pameti (z duvodu vykonu OS nezapisuje primo na USB, ale do tzv. vyrovnavaci pameti), kuprikladu pokud zdrojovy PC disk pracuje rychleji, nez cilovy USB disk zvladne.
Snad ma ve spravci zarizeni alespon u toho USB zarizeni oznaceno "performance" (s vetsim write caching) jak Quick removal.
By me zajimalo kolik ti spravce zarizeni ukazuje RAM > Ulozeno v mezipameti. Jestli je to radkove nekolik GB, tak tu cache vyprazdni treba pomoci RAMMap.
Jo no, ale potom zase občas může nastat průšvih po výpadku napájení při zápisu a rozhodit tabulku MFT... Není to sice pravidlem, ale stává se to.
Tak u těchto typu disku to co vidíme na začátku grafu (hodnotu kterou ukazuje OS) kdy je rychlost nejvyší než spadne je doba nez se zaplní mezipamět SLC a disk začne vyprazdňovat SLC zpět do mezipaměti TCL/QCL, což muže výrazně ovlivňit rychlost zápisu, což delá takovou tu skokovou propast (jak je SLC cache velké zalezí na kapacite disku). Jestli má 5GB, tak pri kopii 5GB filmu nemusíš videt žádny skok a bude prekopírován za pár /s rychlosí SLC).
Když ti prdne el během copy a pak ho najdeš jako RAW to nasere .. Naštestí hodne disku disponuje super kondenzátorem (super capacitor) kterej dokaže uchovát dostatek energie k dokončení zápisu dat z mezipaměti do paměti NAND v případě třeba toho náhlého výpadku el. napětí.
Ta "medzipamet" je vyhradene miesto v cipoch v SSD, kt. sa chova ako SLC, aj ked su cipy TLC/QLC. Nieje to ziaden extra cip, netreba na to ziadny supercapacitor. Pri vypadku dat, jednoducho data ostanu v tejto vyhradenej pamati a po znovu nabehnuti sa dopremiestnuju kde treba.
Citace viz url :
Dobře navržený SSD disk bude využívat hardwarovou konstrukci s napájecími kondenzátory na SSD disku a/nebo implementaci firmwarového PLP, ve kterém se důležité metadata zapisují do flash paměti, aby se zajistila úspěšná obnova SSD disku při dalším zapnutí. Kingston v současné době používá pro PLP tantalové polymerové kondenzátory
https://www.kingston.com/en/blog/servers-and-data-centers/ssd-power-loss-protection
Ano. V profesionalnom serverovom prostredi, kt. je na mile vzdialene beznym SSD pre beznych ludi. Neviem naco sem pchas enterprise riesenia do problemov beznych ludi.
Windows se (zrovna náhodou v tomhle) chová ještě docela rozumně, té paměti na to moc nepoužívá. Takový linux, ten je s kopírováním hotový raz dva (mám 64 GB paměti, tak to stačí skoro vždy), ale pak je potřeba třeba půl hodiny čekat, než se data zapíšou na disk a objeví se ono kýžené nyní lze zařízení bezpečně odebrat. Už několikrát jsem si odnesl prázdné soubory, než jsem si na tuhle vlastnost zvyknul (a než jsem si pořídil rychlé flešky aby to tak dlouho netrvalo a s ledkou, abych vděl, že ještě probíhá zápis, i když nikde neni nic vidět). Windows proti tomu zapisuje na disk prakticky hned a přijdete nejvejš o poslední soubor.
Prostě to takto funguje, nové koště dobře mete, ale pak je to čím dál horší. Mám flašku, co jako nová měla 3GB/s (opravdu reálně), ale teď se dostává sotva na 100 mega. Podobně jsem zpomalení pozoroval u jiných flešek, je to prostě asi normální. Jaký mechanizmus za to může nevím, jestli jak se musí už i nějaké bloky mazat nebo jestli další zápisy už nejsou tak rychlé jako ty první. Fleška je spotební materiál, tak pokud zrovna nepotřebuju kopírovat rychle balík dat, tak to neřešim. Až zase koupim novou rychlou, bude nějakou dobu rychlá.
3 GB/s asi nebyla rychlost flešky, ale rychlost cache ve Windows
Bylo to v linuxu (ale na tom nezáleží), a fleška měla byt rychlá a opravdu rychlá byla. Teda asi jen 1 giga (https://www.mironet.cz/kingston-datatraveler-max-256gb-cerna-flash-disk-usb-32-gen-2-usbc-31+dp485527/), tohle jsem si spletl s SSD (ten má mít zápis 3 giga a nevím kolik z toho ještě má), ale i ten giga je dost. Věřte, že díky fungování linuxu o mezipaměti vím a právě kvůli tomu jsem si pořizoval tak rychlou flešku, abych nemusel čekat věčnost, než se mezipaměť do flešky přesype.