
Záchrana dat z počítače z pozůstalosti
Zdravím,
stala se věc, se kterou budu potřebovat poradit.
Jeden můj kamarád psal do svého prastarého počítače jednak knihu a jednak hudbu. Stalo se, že kamarád už není mezi námi. Jde o záchranu jeho díla. Teď kde je problém:
Ten počítač je nesmírná vykopávka. Konfiguraci nevím, neb jsem ten stroj viděl jedinkrát v životě, před cca 2 měsíci, kdy jsem se mu (marně) pokusil zprovoznit tiskárnu. Vím jen, že měl Win98 v poměrně rozbordeleném stavu. Připojení na internet neměl.
V pátek 17. jsem přizván k tomu, abych z toho počítače zachránil data. Jak na to? Času moc nebude, byt je zapečetěn, asi tam bude notář, na flešku to asi nedostanu, neb devadesátosmičky s tím neumí. Mám si vzít nějaký univerzální ovladač na disketě? Ideální by bylo, kdybych mohl vymontovat celý harddisk a odnést si ho, čemuž dávám cca 50procentní šanci.
Posléze vypuknou další problémy: svou poslední skladbu pro vyšší hlas a malý soubor psal v jakémsi obskurním notačním softu zvaném Capella, ale na to je čas. Též má patrně část díla zaheslovanou, ale vím o dvou lidech, kteří by měli heslo znát. V nejhorším vypukne slovníkový útok, H. nebyl ten typ člověka, který by měl desítky šílených různých hesel nezapamatovatelného charakteru. To je ale až druhotný problém.
Takže otázka: přijdu k prastarému počítači s W98 s neznámým zbytkem konfigurace a potřebuju z něj všechna data. Co teď?
Právní detaily řeším s příbuznými, to neřešte.
Je tam alespoň CD vypalovačka? Pokud jo, máš snad vyhráno.
Bez starosti, CD vypalovačka tam samozřejmě není. Je tam, pokud si pamatuju, jen CD čtečka, prastará a silně nespolehlivá, čili bootovat z ní nejspíš nepůjde.
Kdyby ta CD-ROM alespoň nějak fungovala, tak jestli by se dala použít k nabootování Linuxu a ten by už USB porty aktivovat uměl, takže bys to přetáhnul na flashku. Win98 pojedou na FAT32, takže se na disk bez potíží dostaneš.
Tohle by mohla být varianta, stáhnul jsem si bootovací iso Linuxu (Slax), vypálím to a snad to půjde. Vyzkouším si to na svém počítači, s Linuxem neumím, asi budu nucen používat jakési příkazy typu mount, to zjistím.
Existuje-li nějaká vhodnější bootovaci linuxová distribuce, raďte bez obav...
Flash disky na Win98 SE funguju, stiahni si ovladač
download.php
Funguje, mám to overené na pár inštaláciach
Win98 vedia flash, ak im das ovladac (napr. napalis CD). Najlepsie NIE univerzalny (tie casto nejdu dobre), ale lepsie konkretne ovladac pre presne tu svoju flasku. Ak vies co to mas za flash (vyrobca, presny typ) tak si stiahnes zo stranok vyrobcu. Najlepsie dat na CD aj univerzalny aj konkretny ovladac a skusit.
Ak disk vymontujes tak transportuje sa to v antistatickom sacku (ak si mal niekedy novy disk tak ten tmavy sacok v ktorom to bolo), ak nemas tak kludne aj zabalit do alobalu
nemusis sa bat nie je to az tak extra citlive, chtat to samozrejme len za kovovy obal - boky.
Co sa tyka dokumentu v obskurnom programe, googlom sa da urcite najst konvertor alebo viewer apod. Prip. skusit sa na to pozret najprv totalcommanderom - klavesa F3, ci to nie je nejaky format LaTex apod.
Konverze dat je druhotný problém. Soubory z notačního programu Capella by měl umět načíst program Finale, bude to asi dost rozházený, ale horší je, že Finale je krutě drahé, kolem dvaceti litrů. Znám pár majitelů legálních verzí, oni mi to kdyžtak převedou. Jediný schopný notační soft zadarmo - MuseScore - ten formát neumí.
Možná řešíš zbytečnosti. Před dvěma lety jsem dělal podobnou věc. Notář si zapsal jen typ a výrobní číslo NB a pak už mu bylo šumafuk, zda si NB odnesu, nebo na něm budu 2 hodiny dělat. Šlo mu jen o to, aby měl zapsáno vše, co tam leží.
Co furt máte s tím, že ten "prehistoric" je noťas?
taky nevim, kde na to prisli
od zacatku vlakna je jasne zminovan stolni pocitac, svoleni od pozustalych je a pritomnost notare je pouze formalita. Nikdo tam nechce jit nic delat nikomu za zady.
Ja osobne vidim jako nejjednodussi reseni vlastni notebook, externi disk na vytvoreni imige disku (pozor, ne zkopirovani, v linuxu prikaz dd, ve windows nemam tuseni) a usb adapter pro tento zminovany disk. Image ma tu vyhodu, ze se da kopirovat (veskera binarni data) a pak experimentovat s kopii, aniz bych riskoval trvalou ztratu, protoze mam cely disk jeste v kopii.
Pořád mám pocit, že se pomíjí mé obstarožní řešení laplinkovým kabelem přes comport.
Co jsme se s tím v mládí nablbli....
Řešení to určitě je, ale ta rychlost...jestli mu bude stačit max. 7 MB za minutu.
Jak jsem pochopil, jedná se převážně o noty.
Nevíš, kolik má dvoučárkované C kilobytů?
Tam záleží na tom, jestli je to nota půlová, čtvtťová, osminka, nebo dokonce celá. Celé noty mají pochopitelně víc.
Také záleží, jestli je to lehká doba nebo těžká. u c" zase záleží kolik nástrojů jej právě hraje. Nejvíce zabírají klarinety a saxofony (všeobecně všechny dřevěné nástroje - kam patří i saxofon). Potom ještě pozouny, ale to není tak časté. c" na něj vyloudí jen mistr. Většinou se používá C, nebo c, nebo c'.
No pozor, ja si myslim, ze nejvetsi jsou vzdycky kontrabas, tuba a tympany.
No jo, ale ty jsou zase dutý, takže pokud to zkomprimuje, není co řešit. Horší je to s klavírem a pokud tam měl něco pro nějakou 130kg operní pěvkyni, no tak to si počká.
Nevím proč se mi na mysl derou různé metody nejen komprimace dat, ale i zvětšování pevných disků![]:)](https://static.poradna.net/images/smiley/evilsmile.gif)
SW:
Nabootovat z flashdisku Hiren's BootCD 9.8
bootcd
Zazálohovat požadované diskové oddíly bez komprese (v zájmu urychlení) za pomocí Acronis True Image nebo Norton Ghost.
Nezapomenout nastavit dělení archivů na velikost CD, aby to při ukládání na FAT32 partition prošlo.
Zvolil bych Acronis TI a zapnul validaci po vytvoření zálohy.
HW:
Pokud bude možno case rozdělat, tak bych do PCI slotu vsunul za 300 Kč USB 2.0 řadič a na ten napíchnul externí USB 2,5" HDD zcela prázdný s jednou primární FAT32 partition.
Pokud je to v rozporu s něčím, co tazatel uvedl, omlouvám se, nezvládám vlákno celé pročíst.
Tohle není operace na 10 minut. Nezkousnul bych, aby mi někdo funěl za zády.
Přeju ať se zadaří (prekérka to bude, pokud zastaralá deska nepodporuje bootování z USB a to lze očekávat). Pak si s sebou jedině vzít notebook a USB rámeček na připojení 3,5" HDD s napájecím adaptérem.
Během čekání na provedení zálohy se pečlivě rozhlídnout po záložních CD a DVD. Co když měl záložní HDD a ten je někde v šuplíku? Rozdělával case?
Stará plečka neumí bootovat z flašky. Konec hned po první větě.
Vím, přesto sem se snažil ...
Pokud by se předem vědělo co je tam za základní desku, dohledat, jestli s novějšími verzemi BIOSu podporuje bootování z USB. Případně přeflashnout BIOS ...
Starý plečky s Win98 to opravdu neuměly. S USB 1.1 by to bylo utrpení.
V čem je problém? Pozůstalost někdo zdědí a s tím se domluvit na zapůjčení nebo koupi počítače.
BTW: Nebudou ta data patřit také do pozůstalosti?
Už se prý objevil nějaký příbuzný, který má zcela mylný pocit, že by se na jeho díle dalo něco vydělat.
Knížka je prakticky dopsaná, už jsem s autorem dokonce řešil, jak získat grant od EU, vydavatele máme. Bude to samozřejmě malonáklad.
Notičky však budou vyžadovat haldu redakční práce, např. je to rozvržený tak, že při hraní by se nedalo otáčet. To se ale bude řešit posléze.
A ví příbuzný, že knížka je na HDD?
Jestliže by se něco mělo nazvat strašlivým úkazem v dědickém řízení, tak je to chudý příbuzný.
Když bude vyvádět, tak mu řekni, že policie ho pokládá za nepominutelného dědice.
Správná otázka. Patrně neví, co tam je konkrétně.
Co se s nimi domluvit, že by sis potřeboval vzít zpět svá data, která si u něj měl zazálohovaná a odložená? Chceš jen data, železo jim na památku zůstane. Pokud se v PC nevyznají, nabídnout jim, že je po zazálohování s obsahem seznámíš ...
Ne že by mi do toho něco bylo, ale proč se o to staráte? Pokud nejste spoluautor nebo pokud jste do toho něco nevložil (a chcete to dostat zpátky) případně pokud to nemůžete nějak dokázat tak bych dal od toho ruce pryč. Jestli vám jde skutečně jen o to zveřejnit to na památku zesnulého tak by vám ten příbuzný mohl komplikovat život. Případně zkusit se poradit s nějakým advokátem zda máte a můžete uplatnit nějaká práva až se bude pozůstalost projednávat.