Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Má smysl používat AV?

Před 14 dny jsem odinstaloval AVG 7.5, přestaly pro něj aktualizace
a chtěl jsem instalovat AVG 8.5, který používám na druhém HDD.
Doslova mě dorazilo, jak se můj starý komp bez AV zrychlil, jede jako střela.
Nejedná se mi konkrétně o AVG, zkusil jsem tam AVAST, Nortona, NODa,
všechny samozřejmě hodně zpomalily komp.
Pryč je doba, kdy autoři virů chtěli komp znefunkčnit, k ničemu jim to nebylo.
Postačí ochrana proti malware, spyware, trojanům atd. (JIMHO)
Tedy pokud nechodíte na porno a warez, tam je AV třeba bez debat.
Na svém čistém HDD se už asi obejdu bez AV, na druhém pracovním si ho nechám.
Ještě zítra vyzkouším Avira AV, nakolik zpomalí komp.

loading...

Teďka je epidemie zavirovaných webů skrz FTP, tam ti ani antivirus a firewall nepomůže, zkoušel jsem spustit zavirované PDF z cvičného PC s Avastem a Windows Firewallem a stejnak mi to ten počítač zavirovalo a celkem brutálně. Já jako přechod mezi BFU a PC znalého mám Avast na všech počítačích.

Nechapu tak kategorickou odpoved. Tva odpoved mela znit, ze v pripade pouziti Avastu te to neochrani. Copak jsi zkousel jiny AV? Ver tomu, ze pokud bys pouzil napriklad Kaspersky, tak budes mit jiny vysledek. Kaspersky chrani velice dobre proti webovym hrozbam, i kdyz nic neni 100%, ale porad je s nim vetsi sance nez s Avastem nebo bez AV.

to jsou ale, s prominutím, nesmysly. Antiviry chrání proti známým hrozbám, pokud ale existuje známý exploit např. na Acrobat, tak jediné opravdu funkční řešení zabezpečení je patch, který exploitovatelnost odstraní - napsat si vlastní exploit, který nechytá žádný antivir, je totiž při znalosti dané díry poměrně triviální záležitost.

Pretoze sa jedna o Fuenteho, ktory nie je ziadnym novackom v PC, dovolim si napisat, ze AV je mu asi naprd.

Osobna skusenost (neaplikovat na kazdeho!): AV som prestal pouzivat asi pred pol (?) rokom a zacal pouzivat user ucet na XP. K tomu sekunduju integrovany Windows FW a moj zdravy usudok. Samozrejma je pravidelna aktualizacia systemu a prehliadaca. Predtym, ale ani potom som ziaden vir nedostal, Spybot a SaS hlasia maximum nejake cookies. Mesacne dam preskenovat PC nejakym AV, pre istotu.

Moj skromny nazor je, ze ak sa na nete daco "zomelie", AV aj tak nebude vediet dostatocne rychlo reagovat (az dodatocnou aktualizaciou) a rozne heuristicke metody su vestenie naverimboha. Je z toho viac falosnych poplachov ako uzitku.

ps: na firemnom PC sa mozno AV zide, pre pokoj duse, ak su na nom dolezite data ...

Mno, přece jen musím AV na "brouzdajícím" HDD používat,
nelekám se totiž erotických stránek. :))
V 99% jsou ale v pohodě, nikdo nemá zájem dodrbat PC
a v konečném důsledku už nikdy stránku nenavštívit.
Druhý HDD je akorát na netbanking + jako záloha
pro naklonování komplet všeho na jiný HDD, proto asi vynechám AV.
Aviru vyzkouším tak za půl hodiny, rád zkouším.
Samozřejmě na čistém je komplet všechno aktualizováno.

BTW, ač brouzdám chvílemi úplně všude, tak na vir jsem za posledních
5 let narazil asi tak 3x. Firewall vůbec nepoužívám, záplatuju W2000
a používám free antibreberka programy, imunizace, blokování špatných
adres + těmito programy pořádně nakrmený host.
Mnoho let netuším, co je problém, akorát tak výjimečně nějaké
přitroublé cookies nebo neškodné mru.
Dost mi není jasné, jak je možné zabrebeřit si PC při dodržení
elementárních bezpečnostních pravidel, furt se to v dotazech vyskytuje.
Žádný problém se nevyskytnul ani na WinME s IE6.
BTW, IE6 používám stále, třeba na cracks.am nestáhnete soubor přes FF,
byl jsem tam tedy před dvěma verzemi FF 3.0.8, interní FF stahovač,
FlashGet ani FlashGot nepomohly, starý IE6 byl v pohodě.
Díky stáhnutým crackům na plné verze jsem si je v klídku vyzkoušel
a rovnou jsem si minimálně 3 programy přes net koupil, spokojenost.

Takze neni pravda, ze zombie PC prohledavaji net a snazi se najit diru v zabezpeceni ostatnich, zatim nenakazenych PC? Vzdycky jsem myslel, ze zalezi jen na stesti, jak rychle bude nezabezpecene PC po pripojeni k netu nakazeno... Takze kdyz ciste nainstaluju zaplatovane Windows (XP, Vista), pripojim LAN kabel k routeru (samozrejme vse spravne nakonfigurovane) a nebudu nikde browsit, tak se i pres okamzite vypuknuvsi komunikaci Windows nemuze PC v zadnem pripade nakazit?

To byl jen teoreticky dotaz, osobne bych PC bez antiviru a firewallu k siti nikdy nepripojil... Sam pouzivam ESET Smart Security (AV+FW) a nikdy jsem nemel zadny problem s virem a to i pres to, ze mam puvodni instalaci XP + SP2 bez aktualizaci a vypnute vsechny nebezpecne, bonzovaci a nepotrebne sluzby... Jen pri kontrole disku jsem ve starych nepouzivanych archivech nejake viry objevil, zajimave ze s novejsimi databazemi se sem tam nasel dalsi, bez prace s temito archivy... Takze jsem je smazal a byl klid. Mozna bych mel zkusit nejaky jiny antivir a projet PC, ale na me pusobi ESET duveryhodne a nejake brzdeni systemu nepozoruju, ovsem pri kopirovani obrovskych spustitelnych souboru je kontrola antiviraku hodne znat, ale to jsou vyjimecne pripady

Asi si děláš kozénky. :)) V případě XP/Vista nemůžu sloužit,
to mi nesmí do kompu, ale tedy jedno XP na NTFS mám,
některé softy a hry prostě jinde nejdou.
Normálně si stáhneš veškeré dostupné záplaty před instalací Win.
Nainstaluješ Win, dzigneš ovladače k desce, je-li novější verze
DirectX, než je obsažena ve Windows, tak určitě taky,
pak stažené záplaty, AV + antibreberka programy offline,
po připojení netu je hned aktualizuješ. Skoro všechny umožňují
stáhnout si aktuální databázi napřed z netu a aktualizovat program.
Pak moc nevadí, že je program po připojení k netu třeba 3 dny starý.
Soudruzi útočníci mají smůlu.

Teď je moje odpověď jinde. Opravdu se může po instalaci
Windows počítač nakazit po připojení k netu, než si stáhne
záplaty nebo ho jinak zabezpečíš, je to docela pravděpodobné.

Nevim v cem delat kozenky, ale tvrdils, ze AV nepouzivas... Takze mas asi Linux, krome PC na hry :-) O ovladacich a softu se nebavim, to je samozrejmost, ale aktualizace Windows opravdu nemam, je to jedna z prvnich veci, co po instalaci zakazu (trvalo dost dlouho, nez jsem XP dokonale vytunil a minimalizoval nepotrebne sluzby - viz zadna cervena ani zluta v Prohlizeci udalosti!). Vir se podle me ale do PC nemuze dostat pres sluzbu, ktera nepoziva NET, samozrejme to muze vzit oklikou pres jiny soft, ktery na netu je a od toho je tu AV+FW. Ale zatim jsem s viry nikdy nemel problem (musim zaklepat) a snad ani mit nebudu. Ovsem antivir je vzdy (a vzdy bude) o krok pozadu za viry (ano, AV muze najit i vir, co nema v databazi, ale z 99% je nejdriv vir a pak teprve ochrana)

PS: Myslim, ze jen aktualizace nepomuzou, leda v pripade, ze uz se nebude vyuzivat jiny soft pro praci na NETu, to by snad pak plne aktualizovany, zapnuty a volne lezici PC pripojeny k NETu mohl nejakou kratkou dobu vydrzet nenakazeny (nez najdou hackeri dalsi diru)

trvalo dost dlouho, nez jsem XP dokonale vytunil a minimalizoval nepotrebne sluzby

Myslim, ze jen aktualizace nepomuzou

Tak to mame na vec diametralne odlisny nazor. Neaktualizovat PC je v dnesnej dobe nerozum. A nejake vypnutie sluzieb nazyvat "tunenim" a mysliet si, ze to daco riesi ... na povazenie. :-) Co na to ostatni?

AV používám, jen uvažuji, že na čistém Win nemá smysl,
lezu tam jen už jen na netbanking a stejně si ho prověřuji
"do kříže" z druhého HDD. Zakázaní automatického update
mám nastaveno taky, je to akorát brzda Windows.
Podle mně děláš chybu, pokud si Win neaktualizuješ vůbec nijak.
Jsou jiné způsoby, než automat aktualizace. Stačí si stáhnout
kritické aktualizace ručně z Microsoftu nebo zapnout si
každou druhou středu v měsíci aktualizace,
nechat je nainstalovat a pak aktualizaci vypnout.
Jsem přesvědčen, že to dost pomáhá, doporučuji používat.
Pokud nedejbože nemáš legální Win, záplaty se dají stáhnout ručně.
Informace o zjištění stavu záplat ve Win ukáže free program:

http://fuente.webzdarma.cz/DATA/Zjisteni_zaplat.zi p

Ještě zdůrazňuji, záplaty: ANO

Hm, kvůli automatickým aktualizacím jsem kupoval leg. win.
Win (instalačka XP SP2) instaluji na komp. připojený k síti přes router se zapnutým FW. Nechám připojit k síti hned při instalaci. První, co dělám, že nechám vyhledat všechny aktualizace a dostupné záplaty a nechám je nainstalovat. V podstatě je to "nebezpečný" postup (alespoň v porovnání s tím, co doporučuje Fuente - pohledat aktualizace předem a pak instalovat bez přístupu k síti), ale nikdy jsem s ním neměl nejmenší problém.
A k zakázání automatických aktualizací: Blaster, který asi před čtyřmi roky řádil po netu - ukončoval běžící win do 30s (ještě teď se občas objeví dotaz od majitele zanedbaných a neaktualizovaných XP) se v době jeho masovějšího rozšíření vyřádil toliko na neaktualizovaných PC. V době jeho objevení již existovala záplata na XP - záplata byla dostupná dřív, než zneužití bezpečnostní díry. Majitelé pravidelně aktualizovaných XP byli v klidu a o ničem nevěděli, zbytek brečel a nadával na antiviry.
Např. Avast ale vydal aktualizaci, která blaster detekovala, hned druhý den. Ovšem bez záplaty byla stejně k ničemu, stejně tak u ostatních antivirů. Jejím hlavním efektem byla detekce a hlášení za patřičných zvukových a optických (d)efektů (avasťáci znají) ukončená obligátní win. hláškou o ukončení programu. :-)
Podotýkám, že majitelé pravidelně aktualizovaných win to znají jen z vyprávění.

edit: Ono to bude víc než čtyři roky, utíká to, utíká...

edit2: Čtu to po sobě ještě jednou a z toho dlooooouhýho vlákna nevyplývá nic. Shrnul bych to tedy tak, že podstatnější, než antivir je zapnutá automatická aktualizace win.

Otazkou je, k cemu vlastna aktualizace jsou? Ted me napada jen k odstranenni chyb (diry, nestabilita...), ale klidne me opravte. Takze pokud system bezi bez BSOD a naprosto stabilne se vsim co clovek potrebuje, je nutna aktualizace? NE! Pokud je zakazana sluzba, ve ktere je dira, je nutna jeji aktualizace? NE! Pokud ma software, ktery nikdy nepouzivate diru (WMP), je nutna jeho aktualizace? NE! Tak ted mi vysvetlete, v cem se mylim a proc jsou aktualizace tak potrebne. Jiste, najdou se i sluzby, ktere nelze zakazat a maji diru, ovsem pak nechapu jak je mozne, ze za +/- 7 let denniho pouzivani neaktualizovanych XPSP2 nemam zadny problem s viry, stesti to rozhodne nebude... A nechodim jen na bezpecne stranky (pro ty rypavejsi)

Takze pokud system bezi bez BSOD

ach jo. nový malware (pokud nejde o z internetu kopírované a jen drobně pozměněné kinderviry) přece zneužívá nově odhalené chyby, dosud nezáplatované.
v tom byl skutečný přínos sp2 k xp, který (kromě skutečného pořádného testování) přinesl přepsání procesů trvale běžících v paměti proti napadení s neočekávanými výjimkami - na to záplaty k špatně napsanému xp sp1 nestačily.

sorry, ale tebe jako iťáka na bezpečnost bych ke svému pc nepustil ani na dosah klackem (a to na rozdíl od fuenteho asi tušíš o čem mluvíš).

Ja taky nejsem itak, ale nasi itaci take protestovali, kdyz jsem si sluzebni notas nastavil podle sveho, ale nakonec se smirili :-) Nicmene pozor, ja netvrdim ze AV a FW neni nutny, nybrz pravy opak. Na kazdem PC pripojenem k netu je AV + FW nezbytny. Ano, uznavam, ze nedokazi zachytit opravdu vse, ale to co nedokazou zachytit, tomu podle me uz nezabrani ani zkuseny PC Guru (tak dobre, nejlepsi ano)... Ono taky PC neni na to, aby se nepretrzite kontrolovalo (myslim clovekem, to je totiz napln prace AV+FW), jestli neni napadeno, ale pro praci.

Jo a maly doplnek, nemaji uz nahodou w2000 ukoncenou podporu? V tom pripade by se tu podle hodne nazoru vsechny tyto pocitace musely bez novych aktualizaci zhroutit na zavirovani, ne?

Máte měkký ajťáky.
Já ajťáka nedělám, ale pokud něco v práci v rámci mých pravomocí nastavím a nesu za to odpovědnost a někdo se snaží to předělat a nastavit k obrazu svému, tak se zastavuje ryponěm na chodníku před firmou. :-D

Mít vypnuté aktualizace možná můžete mít, pokud máte náladu si to ladit sám a věříte si. Ovšem doporučit se to rozhodně nedá.

Ne nemame mekke ajtaky, to ze napr. nevypnou pro bezny provoz zbytecnou a nebezpecnou sluzbu Vzdaleny registr je jejich vec, ja to nepotrebuju a oni take ne. FW je hardwarovy pro celou firmu a AV jim neodinstalovavam, takovy blazen nejsem a ani by to lehce neslo. A presto, ze musim k praci pouzivat administratorsky profil, tak jsem nezazil nejaky vir za celou radku let, co tam pracuji.

Na to, jestli pro vás má smysl používat antivir, si můžete odpovědět ne, pokud dokážete odpovědět ano na všechny následující otázky:

a) víte, k čemu OPRAVDU je firewall? Hint: nesouvisí to s viry.
b) dokážete identifikovat kterýkoliv z vašich spuštěných procesů?
c) používáte neprivilegovaný účet všude, kde je to možné? Rozumíte tomu, proč jsou nebezpečné systémové služby?
d) zálohujete?

Všechny následující citáty jsou projevem nevědomosti:

zkoušel jsem spustit zavirované PDF z cvičného PC s Avastem a Windows Firewallem a stejnak mi to ten počítač zavirovalo

Ver tomu, ze pokud bys pouzil napriklad Kaspersky, tak budes mit jiny vysledek.

poznámka: to není nevědomost, to se blíží multilevel marketingu

Firewall vůbec nepoužívám

aktualizace Windows opravdu nemam, je to jedna z prvnich veci, co po instalaci zakazu (trvalo dost dlouho, nez jsem XP dokonale vytunil a minimalizoval nepotrebne sluzby - viz zadna cervena ani zluta v Prohlizeci udalosti!

- pozn. tohle byla nádhera, mistrovský kousek

Vir se podle me ale do PC nemuze dostat pres sluzbu, ktera nepoziva NET

atd.

z tohoto threadu se začátečník opravdu nic nedozví.

Problém není v tom, že neodpovíte na a-d ano. To není žádná ostuda. Problém je jen v tom, že jste na tom s antivirem i bez antiviru úplně stejně.

"Ver tomu, ze pokud bys pouzil napriklad Kaspersky, tak budes mit jiny vysledek."

tak tohle je nevedomost? Mozna tak tvoje. Tim ches rict, ze mezi vsemi AV sveta neni jediny rozdil a vsechny testy, ktery se posvete delaji maji stejny vysledky? Videl

"Ver tomu, ze pokud bys pouzil napriklad Kaspersky, tak budes mit jiny vysledek."

tak tohle je nevedomost? Mozna tak tvoje. Tim ches rict, ze mezi vsemi AV sveta neni jediny rozdil a vsechny testy, ktery se posvete delaji maji stejny vysledky? Videl´s uz nejaky test? Budou urcite vsechny podplaceny, co? Ja tam napsal napriklad Kaspersky, dosad si tam jakykoli jiny. Mezi AV jsou obrovske rozdily. Staci si projit stranky virustotal.com s ruznymi vysledky, kde se nejcasteji testuji opravdove viry a kde neni sance neco uplatit.

Kdyz to tak ctu, tebe je clovece skoda, moc se divim, ze jeste nejsi zamestnany jako globalni spravce internetu celeho sveta, protoze bys jim vsem vysvetlil, ze je AV k nicemu. No myslim, ze kdyby to vse bylo jak ty tvrdis, tak neexistuje ani jedna AV firma a cpou do lidi nejaky jiny super program.

Jinak staci se podivat dnes po netu, kde se viry a ruzny jiny smejdy siri uz i tak, ze je smejdi cpou na nezabezpeceny weby. Viz napriklad kdesi zminovana www.horor.cz a spousta dalsich i obecnich webu. A tam pak poznas kvalitu AV.

Ja tam napsal napriklad Kaspersky, dosad si tam jakykoli jiny.

Postupně jsem si v tvé větě "pokud bys pouzil napriklad Kaspersky, tak budes mit jiny vysledek" prohazoval jména antivirů a dávalo mi to čím dál menší smysl.

Staci si projit stranky virustotal.com s ruznymi vysledky, kde se nejcasteji testuji opravdove viry

Já si doteď myslel že opravdové viry se testují na viry.cz, tam přece pořád lezou useři s antivirem, aplikačním firewallem, admin účtem, webovým štítem, poštovním štítem, měděným štítem a bronzovým štítem a pořád tam postují něco o svých totálně zavirovaných počítačích. Teď už jsem úplně zmaten...

Hlasoval bych pro: Nepoužívám AV, trochu riskuji, ale muselo by to být pojato jako: Nepoužívám AV, neriskuji.
----
Podívej Fuente, ty nejsi začátečník, když se koukneš do Process exploreru a Autoruns, víš co se v nich píše - to je pasivní Antivir. V Process exploreru občas skontrolovat načtený moduly rozhraní a síťových daemonů. Popřípadě mrknout v UPM.
Tcp view ti postačí na zjištění co komunikuje (pro hračičky i fiddler nebo wireshark).
Router a na něm spuštěný firewall, velmi pečlivě vybírat forward portů.
Pokud je ti nějaký proces podezřelý, tak ho šoupneš do filtrů v Process monitoru (už jsme to na Poradně párkrát dělali).
Aktualizovat/ záplatovat systém.
Používat pro browsení nastavitelný prohlížeč, který blokuje potencionální problém ve vlezlé reklamě a používá sofistikované nastavení chování (firefox se dá tuším znásilnit na používání zón internetu, i když netuším jaké jsou na win2k).

Sice to vypadá, že musíš furt něco hlídat, ale není tomu tak. Většinou se omezím na spuštění task managera. A nic, ani vir ani malware. A to chodím na netu kde chci.

Takže mi řekni, k čemu je Antivir? K tomu aby tam byla díra v user gui, která umožňuje spuštění pod účtem system? K tomu aby se ti antivir zbláznil a chtěl smazat důležitý systémový soubor? K tomu aby ti nějaký prasečí AV označkoval všechny soubory v ADS (KAVICHS/ kaspersky)? K tomu, aby av detekoval vir až po víkendu? Vždyť si to můžeš podle chování zjistit sám.
------
Pokud se rozhodneš pro av a antimalware, tak jen jako scanner, na residentní hlídání bych tomu neobětoval ani bajt kapacity.

Fuente rozhodně není začátečník, ale přečti si to po sobě ještě jednou a zkus si představit že si myslíš, že mezi žádným firewallem na Win ME a žádným firewallem na Win 2000 není rozdíl, co ti z toho potom vyleze.

Fuente má dlouhodobé štěstí že je v nějaké chytře znatované síti kde neměl šanci se nakazit od jiných strojů.

asi tak - tazatel léta nechápal rozdíl mezi win9x a řadou nt, obranu proti červům napadajícím běžící systémové služby (které win9x nemají) a tudíž význam firewallu.
že daní za to je "proslulá" stabilita win9x je už jen bonus.

k předchozímu kdesi výše:
"Postačí ochrana proti malware, spyware, trojanům atd. (JIMHO)" - řeší se jinak, z 99% omezeným účtem.

"Tedy pokud nechodíte na porno a warez, tam je AV třeba bez debat." - to není totéž.
warez se instaluje, tam by byl antivir životně nutný. děkuji, obejdu se bez obojího.
u pornowebů stačí neinstalovat nabízené downloadery; vždy jde o spyware nebo vir.

neustále je kladen přehnaný důraz na antivir, přitom z webu je daleko častěji stahován spyware, který funguje sám o sobě nebo stahuje/instaluje další parazity. podobně se dá čekat růst obliby malware spouštěného z médií přes autorun. čili spoléhání na antivir beru jako placebo. může fungovat jako nástroj, může taky být zbytečný.

Antivir nepoužívám. Na Vistě mám zaplý UAC, záplatovanej legální systém, prohlížím občas, co mi startuje, projedu SASem, mrknu na vytěžování procesů a odesílání dat. Vyplej autorun. Na XP na booku to samý, akorát pracuju s neprivilegovaným účtem. No a hlavně - mám vytipovaný stránky, na který denně často chodím a "neznámé" stránky moc často neotvírám. Cracky, keygeny apod. nestahuju, na stránky s tímto tématem nechodím. Zatím u mě bez poblémů.
A na závěr poděkování Vladimírovi za jeho články, ty mě k tomu navedly (k používání neprivileg. účtu).

Antivirus jsem zrušil asi před půl rokem. Od doby, co jsem se připojil k netu, tak se mi ještě nikdy nepodařilo nic chytnout. A když jsem viděl paměťové nároky v TaskManageru, tak jsem jen řval, kolik že to žere.
Chráním se především omezeným účtem a vlastním rozumem. Firewall je samozřejmostí.
A ještě se spoléhám na tento program:
NetTrafficStat
Je to měřáček připojení - sice neumí rozlišit komunikaci po LAN a do internetu (sleduje provoz na siťovce), ale na ploše mám malé plovoucí okýnko s grafem vykreslujícím příchozí a odchozí komunikaci, takže okamžitě vidím, jak něco odesílá/přijímá data. Kdyby něco komunikovalo ve větším objemu bez mýho vědomí, okamžitě bych to věděl. Dobrý proti spyware, nebo kdybych se stal spamzombie.

Samozřejmě, že se taky občas podívám na procesy po startu Win a na to, co běží v paměti. Občas to projedu SAS.

Nainstaloval jsem na "holá prdel HDD" Avira AV a nechám si ho.
Restart a vypnutí se nezměnilo, start Win se urychlil asi o 20 sec.
No "holé prdeli" jsem taky ještě před půl rokem brouzdal, kde se dalo.
Dost doporučuji po instalaci Avira projít nastavení,
je tam toho dost ke změně podle vašich požadavků.
Kontrola *.* trvala o 10 minut méně, než u AVG 7.5
a o 20 minut, než u AVG 8.5, vše na 80GB HDD a starém kompu.
AVG free nabízí za mailovou adresu podporu a účast na fóru,
vždy tomu tak bylo, často týpci uváděli, že podpora neexistuje.
Avira mi označila 2 soubory jako trojan s přesným názvem,
jeden byla dll knihovna s češtinou pro AdMuncher z roku 2003,
druhý byl exe soubor s češtinou pro Irfan 4.20, dlouhodobě prověřený.
První soubor "svítil" do doby, než jsem rozhodnul, co s ním.
Tedy až po dokončení scanu, jinak brzdu si můžete nastavit.
Druhý mi jen oznámil, že ho Avira ignoroval (tak jsem měl nastavení).

Pro Vladimira, kmochnu, brtníka... a všechny uvádím, že opravdu jsem asi
jediný na planetě, který má to štěstí, že se mu zázrakem
vyhýbají problémy, ač vesele mnohá léta chodí na stránky,
jejichž jméno se nedá ani vyslovit bez vykloktání huby.
Ne, opravdu nepoužívám otravný FW, v klídku stačí antibreb programy.
Jeden nebyl free, koupil jsem si ho: SpyBlocker, dávno je ukončen.
Vícekrát jsem se ptal už na Živě, jak je to možné, že mám čistý komp,
všude stejné řeči o FW, uživatelském účtu atd.
FW, uživatelský účet aj. jsou naprosto v pohodě,
jen asi zrovna můj PC to celá léta nepotřebuje a je OK.
Snad XP a výše potřebují více zabezpečení, dost bych se divil.
Tím určitě nikoho nenavádím k zabezpečení PC podle mě.

To zase asi bude reakcí, konkrétní důvod nenakažení mého PC
se zatím ale nenašel. Mám dojem, že na Živě někdo kdysi psal,
že jedu na WinME pod jiným účtem a nikdo pro ME trojany nepíše.
Sranda docela. Zabezpečte si komp a brouzdejte, kam je libo.

Omlouvám se za možná příkrou reakci, ale nemůže to být náhoda.
Prověřuji si komp i online AV scannery, když mám chvíli.
povolím na čas ActiveX, pak zruším atd. Vždy no problem.

Proč příkrá reakce, žádnou nevidím.

Nainstaloval jsem na "holá prdel HDD" Avira AV a nechám si ho.

Já bych to uzavřel asi tak, že radu nepotřebuješ, rozhoduješ se intuitivně bez uvážení faktů, a zatím ti to vychází, takže vše v pořádku.

PS. chtěl jsem na zlomek vteřiny napsat něco o tom, že na jaké chodíš stránky s firewallem souvisí asi tak, jako můj dnešní oběd a čepice šéfa Tamilských tygrů, ale pak jsem si živě představil zrnko hrachu odrážející se od stěny .)