Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Spotřeba lcd

Oddechová otázka:
Jak se mění spotřeba lcd monitoru v závislosti na zobrazované scéně?
Má teorie říká, že nejmenší je při zobrazení bílé plochy a největší když ukazuje černou plochu.
Odůvodnění:
Krystaly v klidovém stavu jsou v pozici, že propouští světlo- viz vypnutý monitor- je ta černá méně černá než v momentě zapnutí, kdy se oživí krystaly a než naběhne podsvícení.
Tzn že pro zobrazení černé musí být všechny pixely vybuzené a tím i spotřeba nejvyšší.
I když to jsou asi rozdíly v jednotkách wattů. Stálo by za to, udělat test s wattmetrem.
Nebo je má teorie zcestná?
Dík

Odpověděl sis sám, ač je to pro některé třeba nelogické, když LCD monitor zobrazuje černou barvu, tak žere nejvíc, když bílou tak nejmíň, naopak je to u CRT monitorů, ty žerou nejmíň při zobrazování černé barvy, protože elektronka, která emituje paprsek, který se pak ohne, aby se trefil přesně do místa, kde se má zobrazit barevný subpixel, nemusí vůbec svítit a naopak když chce zobrazit bílou barvu, tak musí svítit všechny 3 paprsky tak zákonitě bude žrát více při zobrazování bílé barvy.

PS: Teď se koukám, že kdo udělá grafický rozbor toho souvětí tak je opravdu dobrej češtinář :-D

Co to meleš?!
LCD žere furt stejně, ať zobrazuje cokoliv. Největší spotřebu mají podsvětlovací trubice a ty svítí furt. Krystaly jen zakrývají průchozí světlo v místech, kde je požadována barva (i černá). Energie na otočení krystalů je zanedbatelná.

Naopak CRT rozsvěcuje jednotlivé body na luminoforu, tedy energie dodaná paprskem do bodu = spoitřeba. Když je žádána černá barva, tak žádnej paprsek = spotřeba klesá.

aha, já se nehádám, já se jen ptám. Jinak u nových mobilů se displej opravdu vypíná, že na něm nejde vidět nic, tedy ne jen podsvícení ale celý displej. Jsem si říkal, že nějaký důvod to mít musí. Každopádně takový mobil bych prodejci nejradši otřískal o papuli :-)

Před chvílí jsem provedl test kvalitním přístrojem (DU10 alias Avomet 2, Made in Czechoslovakia :-)), ampermetr, přepnuto na rozsah 0,12mA. Připojil jsem k normální vědecké kalkulačce. Když byl displej téměř prázdný, spotřeba byla okolo 0,3mA, když jsem vyplnil na displeji čísla, spotřeba zákonitě prudce stoupala, ale po ustálení byla 0,8mA. Vyšší spotřebu bych nepřisuzoval integrovanému obvodu, ten žere pořád stejně a uložení několika čísel do paměti by takto drasticky spotřebu nezvýšilo. Nikde jsem nepsal, že by zvýšení spotřeby mělo být velké (třeba 100W bílá vs 200W černá barva), ale určitý rozdíl tam je, protože energie pro otočení krystalů je velká, ale něco ty krystaly také musí držet v poloze, jaké jsou, to jsi psal ty.

V případě LCD monitoru je tato změna spotřeby stejně zanedbatelná.
Jen pokud se nemýlím, tak na LCD monitoru jsou stejně všechny krystaly neustále buzeny do nějaké barvy, ať do černé, nebo do bílé, takže teoreticky je celý displej neustále buzen, zatímco u kalkulačky se budí jen ty body, které jsou potřeba zobrazit - tam nejde o kvalitu zobrazení černé barvy.

před chvílí jsem provedl test kvalitním čínským přístrojem za tři stovky (neumí cos fí) na 19" hp lp1965:
start xp, logo na černém pozadí, rozlišení 640x480: 12 VA
modrá přihlašovací obrazovka windows (800x600?): 14 VA
normální windows 1280x1024, bílá nebo černá plocha - všechno jedno: 20 VA - rozdíly jsou pod rozlišovací schopností měřáku

máš pravdu - hodnoty jsou dané velkou setrvačností měřáku, s tím jsem nepočítal. teď jsem to kontroloval a ve skutečnosti má tento monitor jen 2 stavy:
bez signálu, např. při resetu: 10 VA
při zobrazení čehokoli (při daném nastavení jasu): např. 20 VA

konkrétně podle jasu:
10% ... 20VA
50% ... 27VA
100% ... 35VA - ani tu nejdou poznat rozdíly mezi scénami, podsvícení svítí furt naplno.