
Povodně 2009
Je to velmi smutný, kolik lidí a firem přišlo doslova o střechu nad hlavou. Pokud by se někdo z vás rozhodl jim trochu ulehčit úděl, má možnost např. finančním příspěvkem přes Adru: povodne-2009 či přes jinou důvěryhodnou instituci.
Pavel
Pár důvodů proč vznikají ničivé povodně. Nejde o to, že prudce naprší, to se stávalo i v minulosti.
1) Orná půda: cca do druhé světové války se půda hemžila živočichy, kteří kromě jinýho kypřili půdu, tvořily chodbičky. Na pole nejezdila těžká technika. Půda byla schopná pojmout velký množství vody, prostým vsáknutím.
Teď se desítky let hnojí chemicky, což kromě jinýho nesvědčí výše zmíněným "červům". Na pole vjíždí těžká technika a půda je víc slisovaná. To brání ve větší míře vsakování vody.
2) Mokřady. Jsou dnes vůbec ještě někde mokřady?
3) Koryta potůčků, potoků a řek. Takzvaná meliorace často spočívala ve vykácení stromů a keřů na březích toků a zhusta se dokonce koryto betonovalo!
Jistě se dají najít další argumenty, proč jsou povodně tak ničící.
Pavel
z meho pohledu dodavam:
Meliorace na polich kolem rek (napr. reka morava na olomoucku) byla pravidelne po silnych destich zaplavovana, a tedy zemedelsky mene vyuzitelna. Zacalo se vysusovat a vyrovnavat, ted se reka nema kam vylit...
Orba na polich - na ZS nas ucili, ze se musi orat po vrstevnicich. Nyni koukam z okna na gradientni orbu...
Zminene typy pestovanych plodin. Neni nad vyvolavani eroze pudy za snahou ziskani prisad do nafty. Kdyby to bylo alespon pro potravu, ale pro biopaliva? Jako z deste pod okap...
Lesy uspesne kaceny, nikoliv probirkou ale plosne. Navic se kaci okrajove stromy jako prvni. Ty maji zrejme nejlepsi drevo (hustota je umerna kvalite), v lese je jiz prilis ridke (predevsim smrkove monokultury), a tak se po naporu vetru stomy kaci "jako ze sirek".
Lany na polich se zvetsily, remizky se stromy nejsou v mode...
Po povodnich se stavi opet v zaplavovych oblastech. Trochu smutne... Dobry priklad jsou zeleznicni trate v CR. Kdyz se stavely, tak u nejstarsich se s povodnemi a zaplavami pocitalo. To same u nekterych silnic.
Zajimalo by me, kdo za timhle stoji... Strany zelenych tomu tleskaji, jak jde o obnovitelny zdroj a podobne drysty, pak si ale drbeme hlavu ze jidlo stoji radove vice nez pred par lety. Neceka nas nic veseleho.
Veselé to bude. Zase budeme poroučet větru a dešti. Aspoň někteří.
http://www.timesonline.co.uk/tol/news/world/europe /article6670327.ece