
Povodně 2009
Je to velmi smutný, kolik lidí a firem přišlo doslova o střechu nad hlavou. Pokud by se někdo z vás rozhodl jim trochu ulehčit úděl, má možnost např. finančním příspěvkem přes Adru: povodne-2009 či přes jinou důvěryhodnou instituci.
Pavel
to je pekne, veci nechcu, chcu len prachy, zaujimave....
inac mne pripada divne (osobny nazor), ze tie povodne sa v podstate odohravaju stale v tych istych oblastiach, ale este som tam nevidel, aby si postavili aspon jednoduch prirodnu hradzu
Koordinovat finance je logisticky mnohem jednodušší než koordinovat příjem a rozdělení "věcí". Zřejmě tím ušetří na provozních nákladech, pronájmu skladů, pohonných hmotách atd.
Obecně: Spousta humanitárních organizací už jde při akutní i dlouhodobější pomoci po přírodní katastrofě (uragán, povodně, zemětřesení) jiným směrem. Tam, kde to jde se nedistribuje humanitární pomoc přímo, ale za vybrané peníze se potraviny, léky, pokrývky atd. nakupují od místních obchodníků.
Přišlo se totiž na to, že pokud se v poškozené oblasti bude tři měsíce rozdávat voda, potraviny a základní pomůcky, místní trh se tím podlomí, neboť kdo by si z postižených kupoval od místních obchodníků základní potřeby, když je dostanou zdarma? Tenhle přístup je citlivější.
Pavel
je to opakovaná zkušenost z minulých dob.
jako věci jsou postiženým posílány často nesmysly, často pozdě když už nejsou třeba, kdy už mají některé potřeby zajištěné z jiných zdrojů, nebo prostě nutně potřebují něco jiného.
(vždy doporučuju si ve své nabubřelosti vybavit případ kterési jugoslávie kde za války nebylo co jíst - americké důchodkyně jim udělaly sbírku a poslaly kamión žrádla pro psy, aby v ostřelovaném území zvířátka netrpěla)
tímto bych chtěl připomenout všem obdarujícím lidem jejich právo: chceš něco poslat / můžeš nějak pomoct? tak to udělej.
nechceš? to je také v pořádku.
rozhodni se jak chceš, ale drž hubu a nech si své blbé komentáře pro sebe.
pokud si myslíš že ty jediný chápeš jak funguje svět, a ostatní si úmyslně staví baráky v zátopových oblastech, jen aby je mohla povodeň vyplavit a sem tam někoho utopit - proto aby bezmozci na komunistických novinkách měli o čem psát komentáře, pak je mi tvého černobílého vidění světa s nulovou historickou pamětí líto.
na podobné splašky normálně nereaguju, ale sem chodím, a myslím že tu nemá být jen odpad.
No já nevím, jsem z UL, tak až budu mít potřebu někomu ulehčit úděl, sednu do auta a sjedu se do Děčína zeptat někoho vyplaveného, co by mu konkrétně pomohlo.
A vypadá to tak, že pravidelné záplavy jsou a budou v dnešní době spíš pravidlem. Možná by stálo za to přehodnotit, jestli má smysl co dvacet let stavět v údolní nivě - s podporou kohokoli.
Beru v potaz veškeré citové vazby etc. etc., ale ta voda je realita...
Alternativní historie tvrdí, že ještě před cca 1200+ lety to tu bylo v údolích samá bažina.
Pár důvodů proč vznikají ničivé povodně. Nejde o to, že prudce naprší, to se stávalo i v minulosti.
1) Orná půda: cca do druhé světové války se půda hemžila živočichy, kteří kromě jinýho kypřili půdu, tvořily chodbičky. Na pole nejezdila těžká technika. Půda byla schopná pojmout velký množství vody, prostým vsáknutím.
Teď se desítky let hnojí chemicky, což kromě jinýho nesvědčí výše zmíněným "červům". Na pole vjíždí těžká technika a půda je víc slisovaná. To brání ve větší míře vsakování vody.
2) Mokřady. Jsou dnes vůbec ještě někde mokřady?
3) Koryta potůčků, potoků a řek. Takzvaná meliorace často spočívala ve vykácení stromů a keřů na březích toků a zhusta se dokonce koryto betonovalo!
Jistě se dají najít další argumenty, proč jsou povodně tak ničící.
Pavel
Tak pod tohle se podepíšu. Jen bych ještě doplnil nevhodné plodiny, které se pěstují na okolních polích (širokořádkové - kukuřice apod.)
My přijdeš jak ze strany zelených, jak o tom všechno víš
Ale dokud neříkáš, že globální oteplování je největší vina člověka, tak je to v pohodě..
z meho pohledu dodavam:
Meliorace na polich kolem rek (napr. reka morava na olomoucku) byla pravidelne po silnych destich zaplavovana, a tedy zemedelsky mene vyuzitelna. Zacalo se vysusovat a vyrovnavat, ted se reka nema kam vylit...
Orba na polich - na ZS nas ucili, ze se musi orat po vrstevnicich. Nyni koukam z okna na gradientni orbu...
Zminene typy pestovanych plodin. Neni nad vyvolavani eroze pudy za snahou ziskani prisad do nafty. Kdyby to bylo alespon pro potravu, ale pro biopaliva? Jako z deste pod okap...
Lesy uspesne kaceny, nikoliv probirkou ale plosne. Navic se kaci okrajove stromy jako prvni. Ty maji zrejme nejlepsi drevo (hustota je umerna kvalite), v lese je jiz prilis ridke (predevsim smrkove monokultury), a tak se po naporu vetru stomy kaci "jako ze sirek".
Lany na polich se zvetsily, remizky se stromy nejsou v mode...
Po povodnich se stavi opet v zaplavovych oblastech. Trochu smutne... Dobry priklad jsou zeleznicni trate v CR. Kdyz se stavely, tak u nejstarsich se s povodnemi a zaplavami pocitalo. To same u nekterych silnic.
Zajimalo by me, kdo za timhle stoji... Strany zelenych tomu tleskaji, jak jde o obnovitelny zdroj a podobne drysty, pak si ale drbeme hlavu ze jidlo stoji radove vice nez pred par lety. Neceka nas nic veseleho.
Veselé to bude. Zase budeme poroučet větru a dešti. Aspoň někteří.
http://www.timesonline.co.uk/tol/news/world/europe /article6670327.ece