Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem velikost systémové oblasti disku

Asi jsem trochu zaspal dobu a koukám, že hlavně mladší si dělají malé systémové partition disku (cca 30 gb) a téměř všechno instalují na druhý oddíl . Nikde jsem nezjistil proč tomu tak je - je to jen móda nebo to má racionální základ? Něco jsem jsem našel o zrychlení disku, ale moc se mi nechce věřit, že to bude fungovat delší dobu.
Dokonce jsem v nějaké internetové diskuzi našel názor, že pro vistu a win 7 je zbytečné disk rozdělovat - při případné reinstalaci se důležité systémové věci uloží do windows.old.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Druha particia sa robi z dovodu bezpecnosti. Virusy napadaju systemovu particiu a takisto je vacsia…
fleg 28.04.2010 10:04
fleg
To je přesně můj názor. Ti o kterých jsem mluvil jsou mladí nadšení hráči, kteří to přebírají jeden…
jiný David 28.04.2010 10:31
jiný David
Obávam sa, že si celkom dobre nepochopil podstatu. Systém sa inštaluje na prvú partíciu preto... a…
modra nie vzdy dobra 29.04.2010 02:38
modra nie vzdy dobra
Instaluju skoro vsechny programy na druhou partition a nikdy nemusim programy, ktery na ni jsou po o… nový
Radek 29.04.2010 08:23
Radek
a téměř všechno instalují na druhý oddíl v tom případě nemá rozdělení disku smysl*, naopak v tom je…
lední brtník 28.04.2010 17:54
lední brtník
Na XP jsem vyhradil před 3 lety 25GB. Dnes se mi to zdá málo (dal bych tak 40); stačí pár databázový…
L-Core 28.04.2010 19:12
L-Core
je ZÁSADNÍ chyba dělat systémový oddíl tak, aby na něm bylo v určitý okamžik (i v dohledné budoucnos… nový
touchwood 29.04.2010 08:26
touchwood
No, dnes je hlavně hit mít na systém SSD a na data celý nedělený pevný disk. Pak člověk nemusí nic d…
Moas 29.04.2010 07:08
Moas
O tom jsem taky uvažoval a líbí se mi to. Přeci jenom zkušenosti se spolehlivostí SSD (zejména MLC)j… nový
jirka44 29.04.2010 08:27
jirka44
Já jsem tvrdošíjný zastánce druhého tábora: disk, pokud to není nějaké terabytové hebedo (nebo se ne… nový
touchwood 29.04.2010 08:21
touchwood
Opet mne to neda a musim reagovat na blbosti ktery pises. Jsem samoadmin, ale nemam problem s viry,… nový
Radek 29.04.2010 08:38
Radek
Nemám sil neustále reagovat na tvé pocity a dojmy. Takže zkratkovitě: 1. Jestli se domníváš, že tvé… nový
touchwood 29.04.2010 11:24
touchwood
Znám firmu, která to má tak, že všechny PC jsou stejná, je do nich nalitý stejný obraz systém + apli… nový
jirka44 29.04.2010 12:02
jirka44
Proč? Když se zamyslíš, dnešní domácí uživatel typicky používá Office suite (OO.org) a k tomu prohlí… nový
touchwood 29.04.2010 12:51
touchwood
Máš k dispozici o dost jiný vzorek populace, nežli mám já. Já se starám o počítadla jenom pár známým… poslední
jirka44 29.04.2010 13:46
jirka44

Druha particia sa robi z dovodu bezpecnosti. Virusy napadaju systemovu particiu a takisto je vacsia pravdepodobnost, ze prave so systemovou particiou sa nieco stane.
Data mas na druhej bezpecnejsej particii a pri pripadnej reinstalacii mozes s cistym svedomim formatovat byvalu systemovu a hodit tam cisty system.
Ja delim particie v pomere 1:3, ale je to kazdeho vec, mne osobne sa zda systemova particia pod 100GB dnes proste malo pri akomkolvek systeme od MS.

To je přesně můj názor. Ti o kterých jsem mluvil jsou mladí nadšení hráči, kteří to přebírají jeden od druhýho - asi opravdu nějaká móda. Všechno si instalují na druhou oblast disku (D:) a nějak nedokáží vysvětlit proč to tak dělají. Byl jsem zvyklej, že dřív se vše muselo instalovat na céčko a dnes už tomu tak není. Děkuji.

Obávam sa, že si celkom dobre nepochopil podstatu.

Systém sa inštaluje na prvú partíciu preto... a je oveľa rozumnejšie, ak sa inštaluje Systém+Programy,
že:
1. Ako už spomínajú, vírusy sú orientované na systém (teda Dáta - na inej partícii, majú nádej na prežitie)
2. Systém permanentne pracuje, potrebuje vymedzený priestor, a nemôže byť vystavený riziku, že pribúdajúcimi dátami bude vytesnený vo svojej primárnej partícii
3. V prípade poškodeného systému,
je rozumnejšie a rýchlejšie partíciu zmazať, a IMAGE systému tam späť nakopírovať (Systém+nakonfigurované Programy), ako celé dni vyhľadávať príčinu a miesto poruchy.
(Ľudia, čo aj Programy inštalujú na druhú partíciu - mimo systém, aj takí sú - musia pracne po prekopírovaní IMAGE - znovu všetky programy inštalovať, ale hlavne konfigurovať. Preto to ja tak nerobím.)
4. Ak robíš akýkoľvek pravidelný test - či na vírusy, na čistenie registrov, a iných "sajrajtov",
väčšinou ho robíš iba na systéme.
A je obrovský časový rozdiel spustiť aplikácie na povedzme 30 - 50 - 70 GB partíciu (podľa druhu systému),
ako na 1 TB HDD.

.

A pokiaľ spomínaš windows.old, tak to je iná otázka.
Tam si uloží (ako zálohu) nastavenia pôvodného systému, t.j. adresáre, súbory a drivery,
ak robíš buď upgrade z Visty na W7, alebo ak robíš úplne novú inštaláciu samotného systému.
Ak už ste rozhodnutý pre novú inštaláciu, a zo starej nič nepotrebujete,
najkorektnejšie sa jej zbavíte cez interný Disk CleanUp.

Instaluju skoro vsechny programy na druhou partition a nikdy nemusim programy, ktery na ni jsou po obnove z image partition C, znovu instalovat a ani konfigurovat. 1X jsem mel problem s MS Office, ale to bylo z jinyho duvodu, jinak vzdy bez problemu. Kdybych instaloval vsechno na C, tak mam za chvilku 1 image o velikosti nejakych 50-60GB.

a téměř všechno instalují na druhý oddíl

v tom případě nemá rozdělení disku smysl*, naopak v tom je ještě větší bordel.
potřeboval bys totiž dělat image z obou oddílů c:+d:, protože ležící aplikace na disku bez odpovídajících záznamů v registrech nemají smysl - takže proč to dělit?
s tím že občas nějaká mdlá aplikace vyžaduje umístění jen na c: ...

*) výjimkou jsou zapaření, kteří za aplikace považují hry. ty bych hodil na jiný než systémový disk.

dělení disku má smysl takto: systém + všechny aplikace v program files + pouze osobní nastavení v documents & settings na c:

všechno ostatní = data na zbytek disku na d:
velikosti oddílů podle vlastního vkusu, na xp stačí pod 20gb

Na XP jsem vyhradil před 3 lety 25GB. Dnes se mi to zdá málo (dal bych tak 40); stačí pár databázových programů (předpisy, sbírka zákonů...) o pár gigech a prostor se rychle krátí. Mám třeba software na všechna možná daňová přiznání, udržuji v něm databázi všeho za cca 15 let (ne vlastní data, jen formuláře, vazby, enginy) - nedávno jsem se koukal na velikost adresáře... a giga jen to hvízdne.

Případné Adobe či Autodesk pakly dneska zaberou pěkných pár giga. Bobtnat dovede i Documents and settings; přestože mám hry na jiných discích, některá prostě neukládá nastavení či savy do Dokumentů (přesměrováno na D:), ale právě tam. Třeba Zaklínač; skoro 700MB je v D&S\All Users (Steamová hra, instalace na F:) :-/

je ZÁSADNÍ chyba dělat systémový oddíl tak, aby na něm bylo v určitý okamžik (i v dohledné budoucnosti) MÉNĚ než 20% volného místa. V takovém případě totiž ZCELA přestávají fungovat autodefragmentační mechanismy NTFS, dokonce nemusí/nebude fungovat ani ad-hoc vynucená defragmentace disku přes defragmentační nástroj.

Na XP je méně než 100GB málo.
Na Vista/W7 je méně než 250GB málo.

No, dnes je hlavně hit mít na systém SSD a na data celý nedělený pevný disk. Pak člověk nemusí nic dělit. Je to finančně nepochybně dražší, než mít jeden dělený disk, zato zrychlení systému je skutečně výrazné.

Já jsem tvrdošíjný zastánce druhého tábora: disk, pokud to není nějaké terabytové hebedo (nebo se nejedná o PC ke speciálním účelům), nedělit. Není pro to důvod, dobře nainstalovaný a spravovaný systém vydrží po celou dobu životnosti PC bez potřeby reinstalace - to platí pro všechny NT systémy už od dob NT3.5 z roku 1994). Záloha dat je potřeba ve všech případech (registry apod.), jen v případě rozdělených disků je možno systémový oddíl okamžitě "načisto" přehučet (opět ale připomínám, že běžné PC se nikdy nereinstaluje).

Netvrdím, že se někdy nehodí speciální oddíl např. na zálohy, specifická data (např. zpracování videa), nebo skládku běžných dat jako MP3, video apod.

To jsou už ale specializované instalace, běžné PC na net/kancelář disk dělit rozhodně nepotřebuje.

Samozřejmě - samoadminští matlalové-patlalové, co přeinstalovávají své PC co dva měsíce, protože si jej vždy totálně rozeserou instalací různých firewallů, optimalizátorů, zrychlovačů, trojanů a virů, a taky proto, že instalují všechny aplikace zásadně stylem next-next-next-finish, dělit disky potřebují, protože reinstalací a "tuningem" svých Woken (a vůbec podobným pinožením) stráví nezanedbatelnou část svého života.

Opet mne to neda a musim reagovat na blbosti ktery pises. Jsem samoadmin, ale nemam problem s viry, trojany, zrychlovaci, optimalizatory a pc nemam rozesrany. Pritom mu poradne nerozumim. Pc netunim a uz vubec jeho ladenim netravim podstatnou cast svyho zivota, protoze treba tady nenavidene programy umi velice jednoduse na par kliknuti zjednodusit praci a kdyz je obcas pouziju, je za par sekund vse vyreseno. Nehledam nikde nic manualne. Takze tvoje teorie je asi spatna, ale kvuli tomu jsem to nepsal. Pisu to kvuli tvym zvlastnim nazorum.

Pises tohle "nebo skládku běžných dat jako MP3, video apod." a pak dodavas hned druhym dechem tohle "To jsou už ale specializované instalace,". Nejen ze si to odporuje, ale ty si opravdu myslis, ze obycejny clovek, ktery ma doma PC, na nem MP3 a video (to ma snad kazdy) je PC, ktere lze oznacit za specializovanou instalaci? Pak je 99% uzivatelu PC specialistu, protoze jejich PC potrebuje specializovanou instalaci, protoze snad minimalne to procento, o kterym jsem psal, ma na PC minimalne MP3 i video.

Nemám sil neustále reagovat na tvé pocity a dojmy. Takže zkratkovitě:

1. Jestli se domníváš, že tvé PC je OK, je to jistě jen tvůj subjektivní dojem. Nemám chuť ani sílu ti to vyvracet.

2. Nevím, kolik PC spravuješ a jak je spravuješ. Já za sebe můžu říct, že spravuju několik set PC, a to jak firemní, tak soukromá PC. Možná se budeš divit, ale většina z těchto PC slouží jako kancelářské PC, popř. PC na internet. Jen málo z uživatelů jsou tzv. "sysliči" co schraňují ve velkém audiovizuální díla. Jasně jsem psal o terabytových discích, běžné PC/notebook má 320GB disk, ta lepší (herní) mívají okolo 640GB. Správou PC nechci trávit svůj život, tudíž si veškeré úlohy a údržbu co nejvíce automatizuju.

Chápu, že se ti mé názory nelíbí (protože jsou diametrálně odlišné od tvého vnímání světa jak jej vidíš zpoza svého domácího PC), ale věř, že jsou konzistentní a hlavně plně prokazatelné a obecně funkční. Paradoxně, zavilí samoadmini, kteří akceptovali mou filozofii jsou najednou nadšenými uživateli, kterým všechno funguje.

P.S.: já také nic nehledám. Vím kde to najdu.. ]:)

Apropos: každý soudný audio/videofil má už dnes NASku popř. rovnou nějaký videobox s diskem a nesyslí si data někde po disku počítače...

Znám firmu, která to má tak, že všechny PC jsou stejná, je do nich nalitý stejný obraz systém + aplikace, data jsou pouze a jenom na síťových discích, uživatel nemá možnost nic měnit, když něco nefumguje, admin mu naleje nový obraz nebo rovnou vymění disk, PC jsou na leasing od Dellu a každý dva roky se mění. Kdybych měl na starosti firmu, asi bych to řešil taky tak. Ale domácí uživatel je úplně jiná kategorie, a tam myslím rozdělení disku své opodstatnění má.

Proč? Když se zamyslíš, dnešní domácí uživatel typicky používá Office suite (OO.org) a k tomu prohlížeč plus nějaké smetí jako prohlížeč obrázků a přehrávač muziky a videí a možná nějaký IM komunikátor, když budu hodně náročný.

Jen málokterý z nich stříhá video nebo dělá s počítačem podobné vylomeniny.

Všichni mí "soukromí" uživatelé mají admin přístup ve formě admin účtu k dispozici. Skoro nikdo ho nepoužívá, někteří si ani nepamatují heslo.. Všichni jsou spokojení, a NIKOMU jsem zatím nemusel reinstalovat OS, většinou, když to PC po 3 letech měníme, je prakticky ve stejném stavu (až na verze, prošlé updaty, samozřejmě; sem tam nějaký menší prográmek), v jakém bylo dodáno (samozřejmě plus uživatelská data).

Ono to je totiž tak, že běžný uživatel (tím nemyslím tenhle zde se scházející ansámbl, což jsou 1-2% z celku) chce PC používat stejně, jako používá pračku, mikrovlnku nebo televizi. Chce jen mačkat čudlíky, které zná a ovládá. To je vše. Neříkám, že to je dobře, ale tak to prostě je. A když takový člověk dostane nachystané PC, je spokojený a nic mu nechybí a nemá potřebu se v tom šťourat. Navíc - toto není otázka vzdělání nebo věku, je to otázka jen a pouze toho, zda je PC koníčkem, nebo jen prostým nástrojem k práci.

Máš k dispozici o dost jiný vzorek populace, nežli mám já. Já se starám o počítadla jenom pár známým a širší rodině a většina každou chvíli něco instaluje, zkouší a kdybych jim udělal user účet, tak mi druhý den volají, že něco nefunguje. OO nemá nikdo, všichni si koupili MSO pro studenty, protože to pokreje licencema celou rodinu. Video "stříhají" všichni, tedy na úrovni vystříhat reklamy nebo těch pár minut, co holka zapoměla vypnout kameru...Co se týká skladování dat, skladují se hlavně fotky dětí a kdyby o ně přišli, byl bych lynčován. Takže trojnásobně zálohujeme.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru