

Klíčenka - flash disk
Dobrý večer. Toto je část článku který jsem dnes našel na webu.
To, o čem se zde píše, je vlastnost USB flash pamětí, která je vynucena omezenou životností paměti, respektive počtu zápisových cyklů paměti. V praxi je tedy nutné data do prostoru paměti rovnoměrně rozprostřít a zajistit, aby pravděpodobnost využití každé buňky byla stejná. Jinak by brzy došlo k poškození paměťových buněk na začátku média. O to se stará algoritmus, který sice využívá mechanizmy známé z kryptografie, ale nejedná se o šifru v pravém slova smyslu.
Znamená to že jsou tyto disky nespolehlivé na uchování dat? Nebo se jen opotřebují častým přepisováním? Opotřebují se i jen častým čtením dat na nich uložených? Omlouvám se za více otázek, ale tyto spolu souvisí. Děkuji za odpověď, Karel W.
Ano, znamená to, že klíčenky nejsou vhodné pro zálohování dat ale pro přenos dat mezi počítači. I když ta "nespolehlivost" není u moderních flash pamětí tak zásadní. Opotřebovávají se přepisováním buněk, ale dneska se jedná řádově o miliardy zápisů, to dřív se klíčenka ztratí nebo rozšlápne, než by se porouchala častým přepisem. Čtení dat by nemělo falsh paměť opotřebovávat.
Ano, Ano.
Nespolehlivé jsou protože USB a Mass Storage, opotřebení flash pamětí je rovněž známá věc (10-100 tisíc přepisů jedné buňky, v závislosti na tom zda je jednostavová (SLC) nebo vícestavová (MLC))
technologie flash má nectnosti, kterými trpí právě levné paměti v klíčenkách.
jestli máš nějakou průhlednou nebo rozdělanou, všimni si že v těch lepších je řadič skoro stejně velký (složitý) brouk jako samotná flash paměť.
s hotovou flashkou už nemůžeš udělat nic, jen ji používat. přesto je dobré mít na vědomí:
u starších menších typů bylo zradou je využívat pro přímou editaci dokumentů. i když to vypadá jako báječný nápad mít přenosný "disk" na kterém můžu něco rovnou upravovat, vzhledem k vytváření a neustálému přepisování dočasných souborů na flashce opravdu hrozilo snížení její životnosti. navíc prostým vytvořením záložního .baku mohlo snadno dojít k zaplnění flashky a pádu celé aplikace - se ztrátou neuloženého obsahu.
dodnes pak zůstává rizikem vytahování za chodu bez ručního odpojení flashky. uživatelé to dělají obvykle do prvního zničení celého obsahu, který neměli nikde na disku zálohovaný.
čili překopíruju vždy na disk, upravuju až tam: mám tak vždy kopii na některém z pc.
Citanim sa nic neopotrebovava. Mozes citat aj trilionkrat.
So zapisom je to tak ako si napisal do dotazu. Cim modernejsia flash tym lepsia (tym rychlejsi zapis a aj viac zapisov PRIEMERNE vydrzi, co neznamena ze presne pri 100tisic a prvom zapise to skape, je to len priemer.
Spolahlive dnes neni NIC. Flash je povedal by som spolahlivejsia jak HDD alebo CD. Si zopakuj matematiku zakladnej skoly a vyrataj si ze keby si kazdy den 5x prepisal celu flash, tak 100tisic zapisov dosiahnes za 100000/5*365 = 54 rokov
Akurat treba davat pozor aj na to ze flash pamat nedrzi udaje vecnost, ale napr. 10-20rokov apod neviem zhlavy, takze keby si na nu nieco nahral polozil do suflika a o 20rokov to chcel precitat, tak budes mat uz asi smolu. Rovnako je to ale aj s CD-R aj s DVD-R.
P.S. len pre zaujimavost ja mam TV ktora neustale nahrava co pozeram (poslednu hodinu a dokola sa to prepisuje, aby som si to vedel vratit a timeshiftovat), predtym tam bol HDD vymenil som to za compact flash. Bezi to s tou flash uz vyse roka tusim, denne je to zapnute hodiny a zapisuje to vkuse na tu flash. Mozno ma uz nejake vadne miesto, netusim, to by som si ani nevsimol jeden vadny pixel za hodinu :) Ale furt to funguje.