Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem vmware - nastroj Data Recovery - vyber vSphere Kitu

Ahoj,

chystame se ve firme virtualizovat dva servery. Na jednom pobezi firemni intranet, na druhem archivacni software. Doposavad jsme pouzivali pouze odlehcene free nastroje od vmware (vmware server) pro testovaci ucely.

Od virtualizace si slibujeme krome oddeleni hostitelskeho hw od sw relativne snadnejsi zalohy pomoci snapshotu virtualnich stroju. Prochazel jsem nabidku vmware a pro nase ucely mi vychazeji jako nejvhodnejsi baliky "Essentials Kit Plus" nebo "Essentials Kit".

"Essentials Kit Plus" nabizi nastroje vMotion a High Availability (ktere jak chapu maji smysl az na vice fyzickych serverech a zajistuji vysokou dostupnost aplikaci) a nastroj Data Recovery pro spravu a deduplikaci zaloh

"Essentials Kit" vyse uvedene nastroje neobsahuje

Jak jsem psal jednim z prinosu ktere ocekavame, je snadnejsi zaloha stroju. Resim tedy dilema, nakolik je klicovy nastroj Data Recovery pro zalohu virtualnich stroju, predpokladam, ze snapshoty jdou delat i bez toho nastroje, ze "pouze" umoznuje pohodlnejsi spravu zaloh, nebo mi nejaka funkcnost unika?

Cenovy rozdil mezi obema baliky je celkem vyrazny - 3000 vs. 500 euro a nechce se nam platit za funkcnost, ktere plne nevyuzijeme.

/edit: jeste jedna varianta - jestli bychom si nevystacili s free nastrojem vSphere Hypervisor...?

Diky za pripadne osvetleni.
M.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Cau, tise jsem doufal, ze se k tomu vyjadrite mj. vy dva ;-), dik. _________________________________…
Mrak 19.01.2011 23:21
Mrak
odpovím na svou část :-) -- zálohování přes snapshoty (respektive jakékoli zálohování) tě nezbavuje…
touchwood 20.01.2011 06:50
touchwood
Mluvíme o záloháchm nebo archivaci? ;-) Jinak co se SAN týče, pokud je dobře navržená SAN Ifrastruk… nový
JR_Ewing 20.01.2011 09:59
JR_Ewing
já mluvím o zálohách dvou strojů ;-) ad SAN - ale stále se jedná o jedno zařízení v jedné lokaci. P… poslední
touchwood 22.01.2011 08:21
touchwood
Vysvetlim snapshoty: kdyz uz budes mit pocitac vypnuty, tak nemusis delat snapshot, staci jen skopi… nový
JR_Ewing 20.01.2011 09:07
JR_Ewing

Cau, tise jsem doufal, ze se k tomu vyjadrite mj. vy dva ;-), dik.
_______________________________________________

JR
- jsme se taky na vas obratili (mozna jsi do toho byl i zatahnut, pokud stale delas ve stejne firme), ale snazim se ziskat info i z jinych zdroju. Takze dovol jeste par dotazu - pises:

Predne, snapshot neni zaloha. Data jsou v nem ne vzdy konzistentni (kdyz je udelany za chodu) a NEDA se normalnim zpusobem zalohovat. Snapshot slouzi jako kratkodobe ulozeni stavu v pripade, ze treba delas nejaky krok, ktery si nejsi jisty jak dopadne. Rozhodne neslouzi k zaloham.

- v nasem prostredi by se nemusel delat za chodu, tzn. pokud bychom virtualni stroj zastavili, a az pote udelali snapshot - predpokladam, ze pak by byl konzistentni a virtualni stroj by bylo mozne obnovit do stavu v dobe snapshotu...?

- dale pises:

Co se tyce kitu: pokud mate jeden server, staci vam hypervizor zdarma (ESXi), zalohovat v nem ale budete moct jen z uvnitr virtualnich operacnich systemu.

- stale vsak preci muzu udelat kopii virtualniho stroje (disku) a ten v pripade nutnosti rozbehnout nekde jinde...?

- za vysvetleni rozdilu mezi kity dik, myslim, ze jsem to i tak pochopil, pro nase ucely (alespon pro soucasne aplikace) asi zbytecny luxus (HA)
______________________________________________

tw
- pises, ze v vmware nevidis prinos, ze je treba koupit vCenter - jak pisi vyse, preci pokud by se udelala kopie virtualniho stroje "zvenci" (coz by snad melo byt mozne jak u verze vCenter tak vSphere), tak ten by se pak dal spustit jinde a ucel by to splnilo...? A pokud by se pomoci vmware virtualizoval (a pomoci snaphotu zalohoval) pouze aplikacni server a SAN by se zalohovalo oddelene, pak by vmware smysl melo...? Pripadne ma smysl uvazovat o nejakem jinem virtualizacnim nastroji (Xen, KVM)?
_______________________________________________

Oba se shodujete, ze databaze by se (kvuli I/O operacim) virtualizovat nemely - toto jsem slysel i z jinych zdroju a proto se k tomu nechystame.

Jinak asi je z mych vylevu patrne, ze se snazim minimalizovat naklady (i za cenu vyssi pracnosti) a proto se obavam, ze tacudem navrhovana reseni (DataDomain/NetWorker), byt by pravdepodobne delaly to, co potrebujeme, jsou pro nas prilis nakladna.

Diky za vas cas,
M.

odpovím na svou část :-) --

zálohování přes snapshoty (respektive jakékoli zálohování) tě nezbavuje potřeby mít "alternativní" úložiště, na které ta data budeš zálohovat - a bavíme se o úložišti v řádu minimálně stovek GB, spíše však jednotek až desítek TB (v závislosti na zvoleném zálohovacím schématu versus velikost záloh, která bude v případě zálohování snapshotů doslova enormní). To je to, nač jsem tě chtěl v souvislosti se SAN upozornit, záloha na stejný fyzický SAN není zálohou. A to už nemluvím o tom, že správná záloha by měla ležet úplně jinde, než jsou servery (ideálně tak 100km mimo :-))

P.S.: já jsem už dospěl do stadia, kdy vím, že přílišné šetření se nevyplácí - má smysl šetřit tam, kde to neovlivní výslednou funkci, ve tvém případě se ale obávám, že "neinteligentní" zálohování celých snapshotů je neefektivní, pracné, složité a v konečném důsledku i extrémně nákladné.

Mluvíme o záloháchm nebo archivaci? ;-)

Jinak co se SAN týče, pokud je dobře navržená SAN Ifrastruktura, tak neobsahuje Single point of failure:

Raid pole (raid 10, Raid 6 + spare), dva zdroje, kazdy na jinou UPS, dva kontrolery, kazdy minimalne dva porty, dva switche a na serverech nejlepe dve karty...

Takze ani SAN nemusi byt v dnesni dobe single point of failure

Vysvetlim snapshoty:

kdyz uz budes mit pocitac vypnuty, tak nemusis delat snapshot, staci jen skopirovat jeho virutalni disk a konfiguracni soubor jinam, tim to odzalohujes.

Popisu ti, co se deje, kdyz se udela snapshot, at uz s vypnutym, nebo zapnutym pocitacem:

Ulozi se soucasny stav disku (pripadne pameti, pokud to delas za chodu) a vytvori se alternativni soubor, do ktereho se zapisuji "diskove operace". Pokud tedy udelas druhy snapshot, tak uz "souborove" nebudes mit obraz disku, ale jen disk, soubor se zmenami do druheho snapshotu a nove se vytvarejici soubor se zmenami od druheho snapshotu.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru