
Může být na výstupu zesilovače napětí...?
Mám jednostupnový zesilovač zapojený se společným emitorem. Na kolektoru je výstup. Napájení 10V. Můžu odebírat z výstupu (tzn. z kolektoru) více než těch 10V???
To je chyták? Jak chceš odebíbírat z OK výstupu větší napětí, než je napájecí? Něco jako "perpetuum debile"? Kde se to napětí jako má vzít? PS: možná tě ale jen nechápu. Holt, jsem ze školy už čtvrt století...
Promin, nejsem elektrikar, pouze jsem se tak zamyslel...
ale dekuju za odpoved.
Ideální zesilovač může mít na výstupu hodnotu až do výše napájecího napětí, ovšem ideální zesilovač neexistuje, takže je vždy o něco nižší, než napájecí napětí.
Vyšší napětí tam nebude, jak píše Mif - není to perpetum mobile.
A co třeba zesilovač budit střídavým signálem a na výstup zapojit zdvojovač napětí
Existuji samozrejme i DC-DC menice, nabojove pumpy, stridac + trafo.. vsechno jde. Klidne tam muze mit 220V, ale zesilovac, jako soucastka toto opravdu neobsahuje.
a k čemu je kombinace "něco co dělá střídavý signál" + zesilovač + zdvojovač napětí ? Nebude lepší rovnou použít vhodné trafo nebo zdroj ?? Protože ze zdvojovače střídavého napětí leze usměrněné stejnosměrné napětí ....
No, já jsem chtěl hlavně upozornit na to, že otázka není dostatečně jasně formulována, aby se na ni dalo jednoznačně odpovědět. Samozřejmě, že v daném případě se napětí na kolektoru může pohybovat jenom v rozmezí mezi napájecím napětím a saturačním napětím použitého tranzistoru.
Pokud je to nizkofrekvencni zesilovac (pro reproduktory), tak na vystupu nema stejnosmerne napeti co delat.
v můstkovém zapojení (zátěž mezi výstupy dvou zesilovačů v protifázi) dostane efektivně skoro 2x větší napětí než by odpovídalo zesilovači se společným emitorem.